Підготовка до гастроскопії
Гастроскопія - це процедура медичного обстеження, під час якої використовується гастроскоп - гнучкий трубоподібний інструмент з вбудованою камерою та світловим джерелом. Цей інструмент вводиться через рот чи носовий отвір (трансназальна гастроскопія) пацієнта та дозволяє лікареві оглянути стіни стравоходу, шлунка та початкової ділянки дванадцятипалої кишки.
Під час гастроскопії лікар може виявляти різноманітні патології та стан внутрішньої оболонки шлунково-кишкового тракту, такі як виразки, запалення, пухлини, кровотечі тощо. Гастроскопія дозволяє не лише діагностувати захворювання, але і здійснювати біопсію для подальшого аналізу тканин, виконувати терапевтичні процедури, наприклад, видалення поліпів або зупинення кровотечі.
Ця процедура може виконуватися за місцевої або загальної анестезії.
Загальний алгоритм підготовки до гастроскопії, що проводиться зранку або увечері:
- Обстеження проводиться натщесерце. В крайньому випадку, декілька ковтків води не пізніше ніж за 3-4 години до процедури;
- Не можна палити перед гастроскопією. Це призведе до вироблення шлункового соку та ускладнить проведення обстеження;
- В день обстеження не приймати ліки в капсулах. Сторонні предмети в порожнині досліджуваного органу можуть спотворити картину;
- Якщо ви схильні до алергії, маєте попередні хірургічні втручання або наступні захворювання: серцева недостатність, інфаркт міокарду, аневризма аорти, цукровий діабет, епілепсія, обов’язково повідомте лікаря;
- Взяти з собою: результати попередніх маніпуляцій, якщо вони проводились, дані аналізів та інші матеріали раніше виконаних досліджень шлунку та дванадцятипалої кишки.
Вам потрібно не їсти та не пити нічого протягом 6-8 годин перед планованим часом гастроскопії. Виключення - декілька ковтків чистої води, яка не містить кольорових або газових домішок, не пізніше ніж за 3-4 години до процедури.
За день до гастроскопії важливо дотримуватися легкозасвоювальної дієти, що допоможе забезпечити чистоту шлунка та покращити якість обстеження:
- варене або запечене м'ясо низької жирності - курка або риба. Також дозволяється яєчний білок або творог з низьким вмістом жиру;
- курячий бульйон, овочеві супи без великих шматків;
- соки без м'якоті, чай та кава без молока та цукру, негазована мінеральна вода;
- несолодкі каші на воді (рисова, гречана, геркулес), картопляне пюре;
- страви, що містять низький вміст клітковини - варені овочі (морква, картопля), м’які фрукти без шкірки.
Варто уникати важкої, жирної, газованої, грубої та агресивної їжі, а також великих шматків м'яса чи овочів, оскільки це може ускладнити процедуру гастроскопії.