Орхіектомія (видалення яєчок)
Що таке орхіектомія
Орхіектомія - це хірургічне втручання, під час якого проводиться видалення одного або двох яєчок. Найчастіше до нього вдаються в разі злоякісних пухлин.
Операція призначається тільки в тих випадках, коли консервативне лікування не дало бажаного результату або з якихось причин його проведення неможливе. Якщо є шанс зберегти життя і здоров'я в інший спосіб, фахівці намагаються його використати. Однак є випадки, коли операція є єдино можливим виходом.
Орхіектомія має кілька переваг перед медикаментозним лікуванням:
- нижча вартість порівняно з довічним прийомом дорогих препаратів;
- швидке досягнення мети лікування (зниження рівня тестостерону);
- відсутні ускладнення з боку життєво важливих органів, характерні під час прийому деяких гормональних засобів.
Орхіектомія: показання
Орхіектомія - це досить травматична операція, тому для її проведення мають бути вагомі підстави. Ось головні показання:
- гнійно-некротичні процеси;
- рак яєчка;
- перекрут сім'яного канатика, що супроводжується некрозом;
- крипторхізм;
- атрофія яєчка;
- важкі інфекції;
- некротичний епідидиміт;
- вроджені аномалії яєчок;
- андроген-індуковані захворювання;
- розтрощення яєчка або розрив сім'яного канатика внаслідок важких травм;
- необхідність знизити вироблення тестостерону;
- у рамках операції зі зміни статі.
Орхіектомія при раку передміхурової залози
Пухлина передміхурової залози зростає під дією чоловічих гормонів. Доведено, що тестостерон стимулює ріст раку. Саме від його концентрації в крові залежить, як швидко розвиватиметься захворювання.
У контексті раку простати орхіектомія часто виконується як метод андрогенної депривації для зменшення рівня чоловічих гормонів, які можуть стимулювати появу атипових клітин. Більша частина тестостерону надходить у кровоносне русло завдяки функціонуванню яєчок. Після їх видалення злоякісні процеси сповільнюються, що дає швидкий терапевтичний ефект. Операція дає змогу збільшити не тільки тривалість, а й якість життя.
Орхіектомія: хід операції
Хірургічне втручання проводиться після комплексного обстеження. Воно охоплює використання лабораторних, інструментальних та консультативних методів.
При неонкологічних захворюваннях використовується мошоночний доступ. Хід операції має такий вигляд:
- Антисептична обробка ділянки мошонки.
- Прибинтування статевого члена до живота.
- Розтягування мошонки пальцями і виконання розрізу по мошоночному шву.
- Відшаровування яєчка з мошонки і виведення його в рану разом із сім'яним канатиком.
- Відділення кровоносних судин від сім'явивідної протоки.
- Накладення на канатик лігатури.
- Висічення яєчка, розташованого нижче від лігатури.
- Вміщення кукси канатика назад у мошонку.
- Коагуляція кровоточивих судин.
- Пошарове ушивання рани.
- Накладення асептичної пов'язки.
У разі діагностування раку, робиться пахова орхіектомія (розріз по паховій складці). Для запобігання формування в майбутньому пахової грижі виконується пластика тканин.
Одностороння орхіектомія
Одностороння орхіектомія - це хірургічна операція, під час якої видаляється одне яєчко. Видалення ураженого яєчка може бути частиною програми лікування раку, особливо якщо рак перебуває на ранніх стадіях і не поширився на інші органи та частини тіла; у разі серйозної травми або ушкодження яєчка, що не піддаються консервативному лікуванню; через інфекції, орхіти або інших причини за відсутності результату від інших методів лікування; у разі вроджених аномалій.
Одностороння орхіектомія:
- Проводиться під місцевою або загальною анестезією.
- Операція триває від 30 до 60 хвилин.
- Виписка здійснюється цього ж дня.
- Можуть спостерігатися деякі порушення сексуальної функції.
- Репродуктивна функція зберігається.
Двостороння орхіектомія (білатеральна орхіектомія)
Білатеральна орхіектомія - це хірургічна процедура, під час якої одночасно видаляють обидва яєчка. Яєчка виробляють чоловічий статевий гормон - тестостерон. Видалення обох яєчок призводить до різкого зниження рівня тестостерону в крові, що може спричинити фізичні та психологічні зміни: зниження сексуального бажання, погіршення ерекції, стомлюваність, депресія та порушення сну. Зниження тестостерону може призвести до зменшення м'язової маси та сили, збільшення жирової тканини, особливо в ділянці стегон і живота, зміни росту волосся на тілі. Пацієнтам, яким виконують двосторонню орхіектомію, зазвичай призначають гормональну терапію, щоб компенсувати втрату тестостерону і зменшити наслідки, пов'язані з цим.
Двостороння орхіектомія:
- Проводиться під загальним наркозом.
- Тривалість операції становить 1-2 години.
- Особливо бажана при раку простати.
- Пацієнти після операції проводять ніч у стаціонарі під наглядом.
- Викликає втрату репродуктивної функції.
- Вимагає медикаментозної підтримки (ЗГТ).
Під час оперативного втручання може бути проведено повне видалення всіх тканин яєчка, придатків і сім'яних канатиків. Цей варіант є найбільш радикальним. Його використовують у разі важких уражень тканин і агресивних форм раку.
Є й інший варіант, коли видаляється тільки залозиста тканина яєчка, а придатки залишаються. Вважається більш щадною методикою і дає змогу зберегти зовнішній вигляд статевих органів. На відміну від першого варіанта, потребує більше часу на відновлення.
Наслідки орхіектомії
Орхіектомія - це інвазивна процедура, яка передбачає травматизацію тканин, а значить пов'язана з ризиками виникнення ускладнень. Ось деякі з них:
- інфікування;
- гематоми;
- кровотечі;
- гормональний дисбаланс;
- безпліддя;
- пошкодження нервів;
- утворення спайок;
- нагноєння операційної рани;
- рецидив злоякісної пухлини.
Після операції пацієнти можуть скаржитися на болі в ділянці проведення операції, невеликі набряки. Іноді може підвищуватися температура тіла. Для купірування неприємних симптомів можуть призначатися протизапальні та аналгетичні засоби. Якщо скарги наростають і не купіруються препаратами або піднялася температура тіла, слід терміново звернутися до фахівця.
На тлі порушень вироблення тестостерону в пацієнтів можуть виникнути різні наслідки, як фізіологічного, так і психологічного характеру. Ось деякі з них:
- гіпергідроз;
- перепади настрою, депресивні стани;
- порушення сну;
- збільшення грудей у розмірі;
- зниження лібідо;
- остеопороз;
- ожиріння;
- припливи жару;
- запаморочення;
- задишка;
- швидка стомлюваність;
- цукровий діабет;
- імпотенція;
- погіршення стану шкіри.
Наслідки після односторонньої орхіектомії мінімальні й практично невідчутні. Фертильність зберігається. Яєчко, що залишилося, перебирає на себе функцію втраченого. Видалення ж обох яєчок призводить до повного безпліддя. Пацієнтам призначається замісна гормональна терапія.
Реабілітація після видалення яєчка
Реабілітаційний період триває близько двох тижнів. Для прискорення процесів загоєння і відновлення рекомендується наступне:
- носіння бандажа;
- догляд за швами (тримати в чистоті й сухості);
- приймання призначених лікарем препаратів;
- інтимна гігієна;
- носіння вільного одягу;
- дотримання питного режиму;
- прикладання до мошонки холодного компресу.
Протягом усього періоду реабілітації доведеться відмовитися від:
- статевих контактів;
- фізичних навантажень;
- підйому важких предметів;
- приймання ванн;
- плавання в басейні;
- відвідування лазні та сауни.
Для проведення орхіектомії звертайтеся в клініку «Medical Plaza». В першу чергу пацієнти проходять комплексне обстеження. Наша клініка оснащена сучасним діагностичним обладнанням і власною лабораторією. Усі аналізи та дослідження можна пройти в одному місці без черг. Необхідність у такій операції ретельно оцінюється. Кожен випадок розглядається індивідуально. У нашій клініці перевагу віддають сучасним малотравматичним хірургічним технікам, що забезпечують швидке і безпроблемне відновлення. У стінах «Medical Plaza» Ви отримаєте професійну допомогу, уважне ставлення і комфорт. Наші фахівці супроводжуватимуть Вас на всіх етапах, починаючи від першої консультації і закінчуючи повним відновленням. Що раніше Ви звернетеся до фахівця, то легше і швидше пройде лікування. Приходьте до нас - ми завжди зможемо вам допомогти!