Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці
Лікарі

Колостома - це штучно створений отвір на передній черевній стінці, призначений для тимчасового або постійного виведення калових мас і газів.

Колостомія - це оперативне втручання, під час якого створюється штучний отвір (стома) - альтернативний спосіб евакуації фекалій в обхід анального каналу.

САВЕНКОВ ДМИТРО ЮРІЙОВИЧ
 Про лікаря 
Савенков Дмитро Юрійович 
 Стаж:  11 років 
 Лікар-онкохірург вищої категорії 

Необхідність колостоми за кишкових патологій

Необхідність у колостомі виникає в тих випадках, коли кишечник не в змозі повноцінно функціонувати самостійно, а прямий шлях проходження вмісту кишківника через анальний отвір утруднений або неможливий. Причиною цього можуть стати вроджені аномалії, травми, пухлини, запалення тощо.

Колостома створює альтернативний маршрут для калових мас в обхід пошкоджених ділянок кишечника. Це дає змогу організму продовжувати нормально функціонувати, і водночас дає час для відновлення та запобігання подальшим ускладненням.

Необхідність у встановленні колостоми може виникати в різних ситуаціях. Насамперед це стосується екстрених випадків, коли потрібна негайна операція, найчастіше в разі кишкової непрохідності. Також це стосується і планових хірургічних втручань, коли у пацієнта виявляється пухлина товстої кишки.

Після проведення колостомії деякі функції кишечника втрачаються. Ступінь змін залежить від того, на якому рівні було встановлено стому. Так, якщо її було накладено в ділянці висхідної ободової кишки, кал буде рідким, і в ньому буде присутня велика кількість ферментів, які в разі підтікання ставатимуть причиною подразнення шкіри.

Якщо стома була встановлена на поперечній ободовій кишці, кал буде менш рідким і в ньому міститиметься менше ферментів. І тільки за низхідного варіанту (в нижній частині ободової кишки) кал буде найбільш схожим на природний. Ба більше, в цьому разі зберігається природний рефлекс, завдяки якому дефекація може здійснюватися в певний час доби.

Тимчасова колостома

Тимчасова колостома потрібна тоді, коли природний шлях евакуації калу тимчасово недоступний, щоб сприяти швидшому загоєнню та одужанню. Протективну стому використовують для того, щоб підготуватися до подальшого, більш серйозного, хірургічного втручання або унеможливити пошкодження оперованого сегмента каловими масами. Після того, як нормальне функціонування кишечника відновлюється, необхідність у колостомі відпадає і її прибирають.

Кому виводять тимчасову стому?

Протективну стому можуть вивести пацієнтам у таких випадках:

  • дивертикуліт;
  • хвороба Крона;
  • виразковий коліт;
  • гострі травми товстої кишки;
  • кишкова непрохідність;
  • анальний свищ;
  • часткова колектомія, за якої здорові кінці потрібно з'єднати через якийсь час після загоєння тканин.

Кілька прикладів, коли може знадобитися тимчасова колостома:

  1. Хірургічне видалення частини кишечника: у разі пухлин, запальних захворювань (наприклад, хвороби Крона) або травм, може знадобитися видалення частини кишечника. У цьому випадку тимчасова колостома потрібна для обходу оперованого сегмента і надання додаткового часу для загоєння.
  2. Лікування гострих кишкових захворювань: у випадках, коли кишечник стає ослабленим або пошкодженим через гострі стани, тимчасова колостома може забезпечити «відпочинок» для кишечника та прискорити його загоєння.
  3. Перитоніт: у разі перитоніту може знадобитися тимчасова колостома для обходу запаленої ділянки та запобігання забрудненню черевної порожнини каловими масами.

Постійна колостома

Потрібна, коли частина товстої кишки або пряма кишка повністю або частково видалені, і у зв'язку з цим виникає необхідність створити новий вихід для фекалій. Також використовується в разі травм і захворювань, що унеможливлюють процес травлення і відходження стільця. Постійна колостома залишається з пацієнтом на все життя.

Показання до колостомії

Проведення колостомії є вимушеним заходом, до якого вдаються в крайніх випадках, коли немає альтернативного способу усунення проблеми. Рішення ухвалюють в індивідуальному порядку, враховуючи потенційні ризики та передбачувану користь. Серед показань до проведення колостомії можуть бути:

  • кишкова непрохідність;
  • злоякісні пухлини будь-якого відділу кишечника, пов'язані з перекриттям його просвіту;
  • запальні захворювання кишечника;
  • ускладнення променевої терапії (деформації просвіту, розпад ракового вогнища, розвиток важкого запалення);
  • дивертикульоз, параплегія, параліч кишечника;
  • травми, множинні поранення;
  • нетримання калу, яке не вдається усунути;
  • велика спайкова хвороба;
  • заворот кишок;
  • перфорація;
  • некроз;
  • ішемічний коліт;
  • хвороба Гіршпрунга;
  • тотальний поліпоз;
  • хвороба Крона;
  • радіаційний проктосигмоїдит;
  • вроджені аномалії будови;
  • неспецифічний виразковий коліт;
  • неоперабельні форми раку;
  • ускладнення раку (проростання в сусідні органи, утворення свищів, розвиток гнійного запального процесу).

Також колостома може бути встановлена пацієнтам після операції з видалення ділянки товстого кишечника, коли через високий ризик ускладнень не вдалося створити анастомоз або лікар не впевнений у надійності накладених швів. Необхідність в операції може виникнути і в тих випадках, коли видалити пухлину не вдається через важкий стан пацієнта або з низки інших причин.

Операція на прямій кишці з виведенням колостоми

Колостомія вимагає від лікаря-оператора високого професіоналізму і виконується за алгоритмом:

  1. Введення в загальний наркоз.
  2. Антисептична обробка шкіри.
  3. Отримання хірургічного доступу.
  4. Ревізія внутрішніх структур.
  5. Видалення частини ураженого захворюванням кишечника.
  6. Виведення здорової частини через черевну стінку.
  7. Формування колостоми.
  8. Накладання швів.

Операція може бути проведена відкритим, лапароскопічним або робот-асистованим способом. Переважний варіант обговорюється на консультації з лікарем в індивідуальному порядку залежно від характеру захворювання, обсягу операції та інших чинників.

Природно, переваги лапароскопії складно переоцінити. Мала травматичність, низькі ризики ускладнень, короткий відновлювальний період - все це робить її найкращим методом лікування в абдомінальній хірургії. Однак у деяких випадках з об'єктивних причин краще оперувати відкритим способом. Усі «за і проти» обговорюються заздалегідь з лікарем.

Ускладнення після колостомії

Колостомія є серйозною і доволі специфічною процедурою, яка в разі лікарських помилок або ігнорування рекомендацій щодо догляду може стати причиною низки проблем, серед яких:

  • дерматит;
  • кровотечі;
  • стеноз (звуження);
  • ретракція (втягнутість);
  • пролапс;
  • грижі, свищі, абсцеси;
  • перитоніт;
  • гіпергрануляція стоми;
  • поширення інфекції;
  • розлади травлення;
  • гнійно-запальний процес;
  • евентрація (розходження рани з випаданням кишечника).

Відразу ж після операції колостома набуває яскраво-червоного кольору, а в її ділянці можна помітити набряклість і гематоми. Не варто цього лякатися. Це природна реакція організму на втручання. Неприємні симптоми скоро минуть. Якщо ж стан погіршується, слід негайно звернутися до лікаря.

Хірургічне втручання вимагає від хірурга-оператора високої кваліфікації, досвіду, навичок і знань. Однак майстерність лікаря не є стовідсотковою гарантією позитивного результату. Багато що залежить від самого пацієнта. Прописані лікарем правила в післяопераційному періоді мають не рекомендаційний, а обов'язковий характер, оскільки саме в цей час існує висока ймовірність розвитку ускладнень.

Догляд за колостомою

Життя зі стомою може бути якісним і повноцінним, що підтверджують численні відгуки наших пацієнтів. За належного догляду колостома не завдаватиме занепокоєння пацієнту і не буде помітною для оточення. Згодом це стане частиною щоденної рутини і життя повернеться у звичне русло. Адаптація до життя в нових умовах може бути складною і спричиняти психологічний дискомфорт, тому важлива підтримка сім'ї, друзів і професіоналів.

Важливо щодня перевіряти шкіру навколо стоми на предмет подразнення, почервоніння або інфекції. Після кожної дефекації залишки фекалій слід видаляти за допомогою туалетного паперу або вологої серветки, а колостому промивати кип'яченою водою і змащувати зволожувальним кремом.

Калоприймач необхідно міняти в міру наповнення, при цьому важливо стежити, щоб він був заповнений не більше ніж на третину. Робити це слід не частіше ніж один раз на день і не рідше ніж один раз на 3-4 дні. Якщо ігнорувати це правило, мішок переповниться і відклеїться сам, що спричинить великі незручності. Заміну слід здійснювати перед дзеркалом, щоб можна було добре бачити колостому.

Перед процедурою слід ретельно вимити руки з милом. Використовувати антисептичні або спиртовмісні розчини під час обробки не варто, тому що вони будуть пересушувати шкіру, роблячи її більш вразливою до пошкоджень. Відклеювати калоприймач слід акуратно. Не варто його тягнути або натискати на шкіру в області клейової пластини. Перш ніж наклеювати новий мішок, важливо переконатися в тому, що шкірні покриви навколо сухі та чисті. Клейова пластина має щільно і герметично прилягати до шкіри. Під час зміни калоприймача важливо ретельно оглянути колостому. У разі виникнення будь-яких змін, слід одразу ж повідомити про них лікаря.

Як жити без кишечника: колостома - не вирок

Життя зі стомою може бути активним і повноцінним, однак для цього потрібен час і терпіння. Регулярні консультації з фахівцями можуть допомогти мінімізувати ризик ускладнень і поліпшити якість життя. Сучасні медичні технології та пристосування для догляду значно полегшують адаптацію до нових умов життя після операції.

Колостома вимагає певних змін у способі життя. Насамперед пацієнтам доведеться переглянути своє харчування. Раціон має бути різноманітним і збалансованим. Нові продукти слід вводити поступово, спостерігаючи за реакцією кишечника. Харчування має бути регулярним приблизно в один і той самий час. Їжу необхідно вживати неквапливо, ретельно пережовуючи кожен шматочок. Пацієнтам показане дробове харчування невеликими порціями.

Харчування пацієнта з колостомою відрізняється від харчування здорової людини. Головне в дієті - це не спровокувати дисфункцію кишечника, а також підвищене газоутворення. Загальні рекомендації дасть онколог під час виписки. За необхідності можна скористатися послугами дієтолога для складання індивідуальної програми харчування.

Перед початком фізичної активності необхідно буде проконсультуватися з фахівцем. Почати можна з піших прогулянок. У міру відновлення організму можна збільшувати навантаження. Слід уникати силових видів спорту. Для пацієнтів із колостомою підійдуть катання на велосипеді, плавання, гольф, теніс, йога, пілатес.

Для проведення колостомії звертайтеся в клініку «Medical Plaza». Наші фахівці володіють сучасними техніками виконання хірургічних втручань і виконують їх на найвищому рівні. Усі операції проводяться з використанням сучасного обладнання та передових технологій. Кожен випадок ми розглядаємо в індивідуальному порядку з граничною уважністю. Вас будуть супроводжувати на всіх етапах, починаючи від першої консультації і до повного відновлення. У нас є все для успішного лікування захворювань кишечника - команда висококласних фахівців з великим досвідом роботи, сучасні операційні та лікувально-діагностична апаратура. Технічні можливості нашої клініки дають змогу проводити колостомію, незалежно від ступеня тяжкості процесу і ускладнень, що розвинулися. Для наших фахівців немає нічого неможливого. Запишіться на прийом до одного з фахівців «Medical Plaza» вже зараз. Тут точно знають, як Вам допомогти!

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження