Кіста нирки
Кіста нирки являє собою овальну або округлу капсулу, заповнену серозною рідиною прозорого або жовтуватого кольору. Найчастіше захворювання зустрічається у людей старше 50 років. Часто виникає або кіста лівої нирки, або кіста правої нирки, тобто захворювання проявляє себе переважно з одного боку. Винятком є полікістоз, для якого характерний двосторонній перебіг хвороби.
Припустимо, що поставлено діагноз кіста нирки: що робити в цьому випадку? Консервативне лікування кісти нирки є малоефективним, тому використовуються хірургічні методи лікування. Щоб уникнути небажаних наслідків, слід своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Нефрологи «Medical Plaza» виконують комплексну терапію. За показаннями проводиться операція з видалення кісти на нирці сучасними малотравматичними методиками за допомогою експертного медичного обладнання. При цьому вартість видалення кісти нирки в нашому центрі залишається прийнятною.
ЯК УТВОРЮЄТЬСЯ КІСТА НИРКИ
Першопричиною утворення кісти вважають закупорку ниркових канальців. Ця патологія може бути вродженою чи набутою. У першому випадку захворювання провокують: прийом алкоголю, деяких лікарських засобів на стадії вагітності, куріння, несприятлива екологічна ситуація. Внаслідок цього порушується внутрішньоутробний розвиток ембріону. Придбана кіста формується під впливом алкоголю, інфекцій, травм. Свою роль відіграють вікові зміни, спадкова схильність, хронічні захворювання: пієлонефрит, сечокам'яна хвороба, інфаркт і туберкульоз нирки, аденома передміхурової залози у чоловіків.
Перераховані захворювання, так чи інакше, викликають здавлення ниркових канальців і збірних трубочок, через що порушується відтік сечі. Вона затримується в сечових шляхах. Утворюється кіста, яка здавлює тканини нирки, викликає порушення кровопостачання, що, в свою чергу, призводить до зниження моторної та секреторної діяльності. Згодом зростання кісти призводить до збільшення нирки, атрофії тканин, можливо переродження в злоякісну форму утворення.
ВИДИ
Кісти нирки класифікують за різними ознаками. Найпростіша класифікація: утворення поділяються на прості та складні. Проста кіста не має перегородок і практично завжди протікає безсимптомно. Небезпеки для життя людини вона не представляє. Складна кіста – вроджена аномалія. Вона має перегородки, в яких відкладаються кальцієві солі. Може перероджуватися в злоякісну форму.
За характером патології розрізняють одиночні та множинні ниркові кісти. Одиночна, або солітарна, кіста нирки легко діагностується та іноді лікується методом склерозування. Вона має гнійний або геморагічний вміст. Множинні кісти мають більш несприятливий прогноз, оскільки охоплюють практично всю здорову паренхіму.
Кісти розрізняються за локалізацією:
- Навколо балії – формується з лімфатичного вузла близько до балії. Досягнувши великих розмірів, вона порушує сечовипускання.
- Балійна – утворюється безпосередньо в балії.
- Кортикальна – часто є наслідком травми та розташовується в кірковому шарі нирки.
- Субкапсулярна – виникає під дією оточуючих факторів і розташовується під нирковою капсулою.
- Інтрапаренхіматозна – формується в нирковій паренхімі, перероджуючись з тканин органу. Паренхіматозна кіста найчастіше формується з народження, і в окремих випадках може зникнути.
- Синусова– це утворення локалізується біля балії та небезпечне тим, що порушує відтік сечі. Парапельвікальна кіста нирки, що є різновидом синусної, розташовується в ділянці ниркових воріт, в паренхімі, але виступає в нирковий синус. Перепельвікальна кіста формується з лімфатичних судин і утворюється в самому синусі.
Крім того, виділяють кісти мультилокулярні та дермоїдні. Якщо перші представляють мінімальну небезпеку та частіше не потребують операції, то другі мають схильність до переродження в злоякісну пухлину та видаляються оперативним шляхом.
СИМПТОМИ
Симптоматика на ранніх етапах може бути відсутня. Коли кіста невеликого розміру, до 3-4 см, вона практично ніяк себе не проявляє. Перші симптоми з'являються, коли утворення досягає 5-6 см.
Характерні симптоми:
- ниючий тупий біль, важкість, дискомфорт у попереку з одного або обох сторін;
- гематурія (домішка крові в сечі);
- часті позиви до сечовипускання;
- підвищення артеріального (діастолічного) тиску;
- слабкість;
- підвищення температури та інші симптоми інтоксикації;
- різкий нестерпний біль у животі (це нерідко свідчить про прорив кісти – потрібна госпіталізація та термінове хірургічне втручання).
Якщо кісту нирки не лікувати, то можливі чотири варіанти розвитку патології:
- ниркова недостатність;
- отруєння організму;
- розрив кісти;
- рак.
ДІАГНОСТИКА
При підозрі на кісту нирки проводять діагностичні заходи. У тому числі:
- Ультразвукове дослідження з допплерографією (УЗД) – допомагає виявити захворювання, визначити місцезнаходження та розміри утворення.
- Екскреторна урографія – метод рентгенологічного дослідження, перед проведенням якого в організм вводяться рентгеноконтрастні речовини.
- Ниркова артеріографія –рентгенівський знімок судин нирки.
- Біопсія під ультразвуковим контролем – проводиться з метою діагностики природи новоутворення (злоякісне або доброякісне).
- Комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія – більш докладне дослідження нирок. КТ проводиться з контрастною речовиною, це необхідно, якщо показано хірургічне втручання.
Найбільша інформативність дослідження досягається при комп’ютерній рентгенотомографії. Цей метод дозволяє діагностувати кісту, якщо вона досягає 5 мм в діаметрі. При парапельвікальних кістах і пухлинах використовують методи досліджень з введенням рентгеноконстрастних речовин. Магнітно-резонансна томографія застосовується для уточнення діагнозу.
Крім того, проводяться лабораторні дослідження:
- загальні аналізи крові та сечі (при кістозній патології характерно підвищення рівня еритроцитів, лейкоцитів і циліндрів);
- визначення рівня сечовини та креатину.
Урологи нашого центру використовують комплексний підхід до діагностики кісти нирки, що дозволяє поставити точний діагноз. Використовується обладнання з високою роздільною здатністю. Тільки після всебічної діагностики вирішують, як лікувати кісту нирок. Застосовують індивідуальний підхід, враховуючи вік пацієнта, анамнез, симптоматику, стадію розвитку кісти.
МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ КІСТИ
Дрібні поодинокі кісти не порушують функціонування нирки та не загрожують життю людини. Але в будь-якому випадку за їх розвитком необхідно спостерігати в динаміці. Великі утворення заважають відтоку сечі, можуть містити злоякісні клітини – їх слід видаляти.
КОНСЕРВАТИВНЕ ЛІКУВАННЯ
Якщо вибирати, як позбутися від кісти нирки, то виключно медикаментозне лікування малоефективне. Консервативна терапія дозволяє:
- зняти запалення при супутньому пієлонефриті;
- зменшити больові відчуття;
- знизити артеріальний тиск;
- підтримати функцію нирок;
- відновитися після операції.
Найчастіше використовуються антибіотики широкого спектру дії, знеболюючі препарати, антигіпертензивні медикаменти.
Хірургічне лікування
Зараз використовується дві методики малоінвазивного хірургічного лікування:
- лапароскопічне видалення кісти нирки – коли проводиться операція з видалення кісти нирки через невеликі проколи;
- дермальна пункція та аспірація кісти – коли в кісту вводиться склерозант – речовина, що склеює стінки утворення.
Серйозні ураження органу – показання до його повного видалення.
Операція з видалення кісти нирки не проводиться, якщо:
- у пацієнта цукровий діабет;
- погане згортання крові;
- полікістоз;
- відсутність вираженої симптоматики;
- серйозні патології дихальної та серцево-судинної систем.
У медичному центрі «Medical Plaza» успішно виконують лікування кіст нирок, вдаючись до методів оперативної урології. Видалення кісти нирки в Дніпрі проводиться фахівцями з багаторічним досвідом.
ПЕРЕВАГА ЛАПАРСКОПІЧНИХ МЕТОДІВ
Лапароскопічна методика на даний момент користується популярністю. Вона відноситься до найбільш щадних способів хірургічного втручання. Період відновлення після операції становить всього 2-3 дні. Крім короткого періоду реабілітації слід зазначити:
- відсутність помітних швів;
- можливість видалення одного або декількох утворень будь-яких розмірів;
- мінімальний ризик інфекційного зараження.
Видалення кісти проводиться через невеликі проколи збоку та на передній черевній стінці. У ці розрізи вводиться лапороскоп – інструмент, оснащений відеокамерою.
Якщо вас цікавить, скільки приблизно коштує видалення кісти нирки в Україні, звертайтеся до наших консультантів по телефону . Точна ціна операції по видаленню кісти нирки в кожному конкретному випадку буде відома після проведення детальної діагностики.