Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Бартолінова залоза (велика вестибулярна або залоза присінка) – парний орган, що виробляє особливий секрет, головне завдання якого – зволожувати слизову оболонку піхви під час здійснення статевого акту. Залози розташовані в так званому переддвер'ї піхви по обидва боки від статевої щілини, і активуються при статевому збудженні, продовжуючи виділяти секрет під час коїтусу. При закупорюванні каналів, що відводять, або внаслідок статевих інфекцій або локальних запалень, може розвинутися кіста бартолінової залози.

Зустрічається досить рідко, лише у 2% жінок віком від 20 до 35 років. Вважається відносно безпечною кістозним утворенням. Не має схильності до малігнізації (злоякісне переродження), але може загноїтися, якщо тривалий час ігнорувати хронічний перебіг патології. Кіста досить легко лікується методами консервативної терапії чи оперативної гінекології, включаючи марсупіалізацію чи встановлення Word-катетера.

Класифікація кіст бартолінової залози

Виділяють два види кістозних утворень:

  1. Неускладнена кіста бартолінової залози.
  2. Ускладнена форма.

Неускладнена кіста має невеликий розмір, не болить, не запалюється. Часто кісту довгий час не помічають через невеликий розмір та відсутність будь-яких проявів абсцесу. Єдиний спосіб виявити неускладнену кісту бартолінової залози – мануально вивчити паренхіми великих статевих губ. На дотик це невелике округле утворення з м'якою структурою та чіткими краями.

Ускладнена форма кісти проявляється частим або постійним запаленням, сильним больовим синдромом та формуванням повноцінного гнійного абсцесу. Ускладнена кіста бартолінової залози потребує термінового лікування – не обов'язково оперативними методами. Як мінімум потрібно зняти біль та запалення. І це краще робити на прийомі у гінеколога, де ви додатково отримаєте поради щодо подальших дій і зможете пройти повноцінний курс лікування з мінімальним ризиком рецидиву.

Причини розвитку патології

Єдина причина формування кісти - накопичення секреторної рідини в залозі через порушення провідності природних каналів, які відповідають за відведення секрету в ділянку малих статевих губ. Якщо так, то логічніше зосередитись на причинах порушення провідності цих каналів. У яких випадках секреторна рідина починає накопичуватись у бартоліновій залозі:

  1. Прогресуюче інфекційне запалення зовнішніх статевих органів (вульвіт) чи уретри (уретрит).
  2. Гострий бартолініт, викликаний піхвової трихомонадою, генококом, стрептококом, стафілококом або деякими видами кишкової палички.
  3. Натертості та подразнення шкіри через «неправильну» нижню білизну.
  4. Недостатня інтимна гігієна.
  5. Травми зовнішніх статевих органів, включаючи ушкодження, отримані під час надмірно грубої сексуальної близькості.

Формування первинної кісти триває від кількох хвилин при травмі, наприклад, до кількох годин або навіть днів у разі запалення. Перехід в ускладнену форму може розтягнутися на місяці або роки. Однак іноді гнійний абсцес розвивається дуже швидко протягом 2-3 днів. Перехід в ускладнену форму відбувається у разі, якщо:

  • у піхві, шийці або самій матці мешкають умовно патогенні організми, здатні викликати гострі запальні процеси при зниженні імунітету;
  • відбулося зараження статевою інфекцією під час незахищеного статевого акту;
  • з'явилося запалення суміжних структур, що провокує розвиток абсцесу кісти бартолінової залози;
  • недостатньо добре дотримується гігієни статевих органів, особливо під час менструального циклу;
  • відбулася повторна травматизація вульви, що торкнулася кісту.

Хоч би яка була причина формування кісти, вихід завжди один – запис на прийом до гінеколога, обстеження, діагностика, адекватне лікування. І краще довіритись лікарям з Medical Plaza.

Ознаки та симптоми кісти бартолінової залози

На початковій стадії, коли кіста маленька, немає болю, ні дискомфорту, ні інших неприємних відчуттів. Перші осудні ознаки наявності патології проявляються в момент, коли зростання кісти вже неможливо ігнорувати. При збільшенні кісти у розмірах з'являються перші тривожні симптоми:

  • періодичний біль, що посилюється під час ходьби;
  • явний дискомфорт, особливо за статевої близькості;
  • асиметрія піхви, коли одна статева губа більша за іншу через розвивається кісти.

Якщо кіста перетворюється на ускладнену форму, з'являються ще більш тривожні симптоми як:

  • локального почервоніння;
  • більш інтенсивного болю, що посилюється при ходьбі та статевому контакті;
  • локальної набряклості;
  • підвищеної температури в районі 37-37,5 ° C, що зберігається 1-3 дні;
  • загальне погіршення самопочуття.

Якщо первинні симптоми ще якось можна ігнорувати, що багато хто й робить, то прояви ускладненої кісти змусять вас терміново звернутися до гінеколога, щоб отримати кваліфіковану допомогу.

Методи діагностики

Для встановлення попереднього діагнозу з уточненням стадії та характеру розвитку кісти бартолінової залози досить звичайного гінекологічного обстеження – візуальний огляд та пальпація. Для уточнення діагнозу та опису фізичних та гістологічних характеристик кісти, потрібно додатково зробити:

  • загальний аналіз крові та сечі;
  • біохімічний аналіз вмісту кісти;
  • мазок на мікрофлору;
  • аналіз на онкомаркери;
  • ПЛР-тест виявлення збудника статевої інфекції;
  • імуноферментний аналіз чи ІФА.

Результати аналізів стануть основою клінічної картини патології та допоможуть визначити найефективніший метод лікування.

Як лікують кісту бартолінової залози

При неускладненому перебігу захворювання призначають ряд препаратів, покликаних знизити концентрацію рідини, що накопичується через природне розсмоктування. На початкових стадіях добре допомагають теплі сидячі ванни, протизапальні препарати або антибіотики. Залежить причини формування кісти.

Якщо консервативне лікування не принесло очікуваних результатів або кіста перейшла в ускладнену форму з гострим бартолінітом та гнійним абсцесом, використовують одну з методик оперативного втручання:

  1. Марсупіалізація – акуратне розсічення кісти та підшивання її країв до меж розрізу. Така маніпуляція дозволяє сформувати новий отвір вільного відтоку секреторної рідини.
  2. Встановлення катетера Ворд. Кісту розкривають, очищають і на 20-30 днів встановлюють спеціальний катетер, який при загоєнні рани допоможе сформувати новий отвір для відтоку секрету.
  3. Повне видалення кісти разом із залізою. Подібна практика використовується рідко і лише в тих випадках, коли в анамнезі пацієнта регулярні рецидиви з ускладненими абсцесами або діагностовано онкологію.

Найчастіше застосовують марсупіалізацію – малотравматичну техніку відновлення функцій бартолінової залози через формування нового отвору для відтоку секреторної рідини, що накопичується. Катетер Ворд використовують рідко, повне видалення - у виняткових випадках.

Лікування кісти бартолінової залози в Medical Plaza

У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza працюють досвідчені лікарі-гінекологи, створена сучасна операційна із замкненою очищувальною системою, антибактеріальними стінами та ультрафіолетовими мийками. Використовується високоточне медичне обладнання західного виробництва.

У нас є все, що потрібно для успішного лікування кісти бартолінової залози та багатьох інших захворювань. Щоб потрапити до гінеколога, достатньо заповнити форму нижче, вказавши необхідні дані. Співробітник Medical Plaza зв'яжеться з вами, уточнить симптоми та запише на прийом у зручний для вас день. Записуйтесь на прийом, це простіше, ніж здається!

Залишити заявку