Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Гідроцеле (водянка яєчок) – це скупчення серозної рідини в надмірній кількості між оболонками одного або обох яєчок, в результаті чого відбувається збільшення порожнини мошонки. 

Обсяг рідини при такому захворюванні може бути різним: від кількох мілілітрів до літра та більше. Гідроцеле може виникати в будь-якому віці, навіть у новонароджених дітей. Воно буває вродженим і набутим, з гострим або хронічним перебігом.

При водянці мошонка ущільняється, набуває грушоподібної форми. Яєчка можуть не прощупуватися.

КЛАСИФІКАЦІЯ

Гідроцеле класифікують за кількома критеріями. За етіологією воно буває: 

 1. Вродженим, пов'язаним з порушенням внутрішньоутробного розвитку плоду. Вроджена водянка буває як ізольованою, так і об'єднаної з іншою порожниною.
 2. Придбаним. У свою чергу, гідроцеле підрозділяється на первинне та вторинне. У першому випадку відхилення пов'язане з порушенням балансу між процесами виділення та поглинання рідини між оболонками. Вторинне гідроцеле є ускладненням інших захворювань.

За характером перебігу водянка буває:

 • гострою (розвивається протягом двох тижнів, після чого або безслідно зникає, або переходить в хронічну форму);
 • хронічною (процес розвивається протягом довгих років, не має проявів в конкретних симптомах, але при цьому викликає порушення сперматогенезу та стає причиною чоловічого безпліддя).

Залежно від структури, водянка яєчка буває одно- і багатокамерною. В останньому випадку мова йде про наявність спайок в серозній порожнині. 

Залежно від розташування, розрізняють такі типи гідроцеле:

 • правостороннє;
 • лівостороннє;
 • двостороннє.

Ще один критерій для класифікації водянки яєчка – обсяг рідини, що накопичується між оболонками структури. Виходячи з цього, гідроцеле може мати різні розміри::

 • малий (до 50 см3);
 • середній (50-200 см3);
 • великий (200 см3-1 л);
 • гігантський (від 1 л і більше).

Рідина, яка накопичується у внутрішніх структурах яєчок, також має різний характер. Вона представлена:

 • брюшинной рідиною;
 • гноєм;
 • кров'ю;
 • випотом лімфи.

Гідроцеле стає причиною естетичного дискомфорту. При значних розмірах воно викликає приховування статевого члена: в цьому випадку орган повністю знаходиться в товщі мошонки. Серйозними ускладненнями водянки є орхіт, атрофія яєчок, порушення фертильності.

ПРИЧИНИ 

Розвиток водянки яєчка пов'язано з такими факторами:

 1. Зрощення вагінального відростка очеревини, який виконує функцію протоки для переміщення очеревинної рідини з черевної порожнини в оболонки яєчка. Це викликає водянку яєчка вродженої форми у дітей.
 2. Запальні процеси сечостатевої системи (орхіт, уретрит), а також інфекції, що передаються статевим шляхом (гонорея, хламідіоз).
 3. Травми мошонки, включаючи оперативні втручання в цю ділянку.
 4. Носіння надто тугого, щільного одягу, який тисне на ділянку мошонки.
 5. Дія радіації.
 6. Запалення лімфатичних вузлів у паху та області тазу.
 7. Злоякісні та доброякісні пухлини яєчка і його придатків, здавлюють судини і викликають випіт серозної рідини.

Наявність захворювань серцево-судинної системи, нирок і печінки також створює ризик розвитку водянки, так як вони впливають на процеси переміщення та накопичення рідини в організмі.

ПРОЯВИ ГІДРОЦЕЛЕ 

Виразність симптомів водянки яєчка безпосередньо залежить від обсягу рідини, що скочується. Чим він менше, тим менш виражені прояви, і навпаки.

Клінічна картина гідроцеле включає такі ознаки:

 • асиметричне збільшення мошонки, натягнутість її шкіри та почервоніння;
 • набряклість;
 • різкий біль;
 • неможливість промацати яєчко;
 • біль та дискомфорт при ходьбі;
 • слабка ерекція або її відсутність;
 • утруднення сечовипускання.

У запущених випадках, при приєднанні інфекції, підвищується температура тіла.

СПОСОБИ ДІАГНОСТИКИ ВОДЯНКИ ЯЄЧКА 

При підозрі на водянку яєчка потрібно звернутися до уролога. Перше, що робить уролог, - проводить візуальний огляд яєчок і пальпує ділянку мошонки. Після цього пацієнта направляють на дослідження, яке включає:

 1. УЗД мошонки. Цей метод дозволяє візуалізувати відхилення, визначити обсяг рідини, що накопичилася.
 2. Діафаноскопія. Спеціаліст просвічує мошонку ліхтариком. Джерело світла підносять до нижньої частини мошонки. Якщо мошонка світиться червоним, то це вказує на скупчення рідини в її внутрішніх шарах. Якщо мошонка непроникна для світла, то збільшення її розмірів можна пов'язати з іншими причинами (пухлина або запалення яєчка).
 3. Загальний та біохімічний аналіз крові.
 4. Пункція мошонки для забору рідини та її подальшого дослідження.

Отримані результати дозволяють провести диференціальну діагностику і виключити пухлинні новоутворення яєчок, водянку сім'яного канатика, пахово-мошоночну грижу.

ЛІКУВАННЯ

Фахівці медичного центру «Medical Plaza» призначають лікування тільки після проведення комплексного обстеження. За результатами проведених діагностичних заходів визначається найбільш відповідний для пацієнта курс лікування.

Якщо відхилення було виявлено у дитини у віці від народження до двох років, то його спостерігають. Зазвичай у дітей водянка яєчка проходить самостійно на першому році життя, коли канал, що з'єднує очеревину та мошонку, заростає. Якщо цього не відбулося, або якщо гідроцеле набуває великих розмірів і заподіює дитині незручність, лікар рекомендує операцію.

Єдиний ефективний спосіб лікування водянки яєчка – хірургічний. Такий метод запобігає рецидиву скупчення рідини. Відмова від лікування – шлях до безпліддя.

Існує декілька типів операцій, які проводять для усунення гідроцеле.

МЕТОДИКА ВІНКЕЛЬМАНА

Операція Вінкельмана відрізняється малою інвазивністю, тобто не вимагає виконання глибоких розрізів і не травмує тканин. Виконується під місцевою анестезією.

Операція такого роду проводиться, якщо водянка має середні розміри, при обсязі рідини, що накопичилася в межах 150-200 мл. Суть втручання полягає в відкачуванні рідини за допомогою шприцу. Доступ до оболонки яєчка здійснюється через невеликий надріз над припухлістю (не більше 5-6 см). Після видалення рідини оболонку яєчка розтинають і вивертають, а потім зшивають навколо нього. Такий підхід дозволяє створити умови, при яких в подальшому рідина, яка виробляється оболонками яєчка, буде вбиратися навколишніми тканинами, а не накопичуватися в порожнині мошонки.

ОПЕРАЦІЯ БЕРГМАНА

Хірургічне втручання такого типу проводиться, якщо виявлено велику водянку (обсяг рідини, що скупчується, перевищує 200 мл) або якщо спостерігається потовщення оболонок яєчка. Техніка виконання операції Бергмана схожа з методикою Винкельмана: доступ до водянки виконується через невеликий розріз в передній частині мошонки, після чого хірург відсікає оболонки яєчка та видаляє накопичену рідину. Відмінність цього хірургічного втручання полягає в тому, що після виведення рідини оболонку, розташовану найближче до яєчка, повністю січуть, а не вивертають з наступним зшиванням.

Решту оболонки зшивають в зворотному порядку.

ОПЕРАЦІЯ ЛОРДА

Хірургічне втручання проводиться при неускладненій водянці малого та середнього розміру. Це найменш травматичний метод хірургічного лікування гідроцеле. Суть операції полягає в очищенні оболонок яєчка від рідини та зшиванні їх листків між собою. При цьому яєчко разом з його оболонками не дістають з порожнини мошонки. Це значна перевага, так як після операції не порушується нормальне кровопостачання та лімфатичний дренаж яєчка і тканин, які прилягають до нього.

ОПЕРАЦІЯ РОССА

Якщо у дитини виявлено вроджене гідроцеле сполученого типу, показано проведення операції за такою методикою:

 • через невеликий надріз в паху отримують доступ до проблемної ділянки;
 • канал між мошонкою та черевною порожниною вшивають;
 • у ділянку розрізу накладають шви.

АЛЬТЕРНАТИВНІ МЕТОДИ

Якщо у пацієнта є протипоказання до проведення хірургічних операцій (порушення згортання крові, тяжкі захворювання серцево-судинної системи), проводять аспірацію рідини за допомогою голки. Такий метод зазвичай поєднується з склеротерапією. Це введення в простір, що утворився після відведення рідини, склерозирующих речовин. Вони стимулюють склеювання листків оболонки яєчка.

ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИЙ ПЕРІОД

Після проведення операції рекомендується дотримуватися кількох рекомендацій:

 • дотримуватися постільного режиму протягом декількох днів;
 • регулярно обробляти післяопераційний шов антисептиками та іншими засобами, призначеними лікарем;
 • мінімізувати фізичні навантаження та підняття важких предметів;
 • уникати перегріву прооперованої області (відмовитися від відвідування лазні та сауни, не купатися у надто гарячій воді);
 • дотримуватися дієти (виключити продукти з високим вмістом солі, швидкі вуглеводи та надто жирну їжу, включити в раціон більше клітковини, корисних жирів і білків).

Якщо у вас або ваших близьких є симптоми гідроцеле, не відкладайте рішення проблеми. Тривалий безконтрольний перебіг захворювання погіршує якість життя та негативно впливає на репродуктивні можливості. Ви можете повністю довіритися фахівцям медичного центру «Medical Plaza»: вам запропонують передові методи лікування, які збережуть здоров'я та не викличуть негативних наслідків.

Залишити заявку