Медичний центр - Medical Plaza

Гідроцеле трапляється приблизно у 5-10% новонароджених хлопчиків і в 1% дорослих чоловіків. У більшості новонароджених гідроцеле минає саме собою протягом першого року життя без необхідності медичного втручання. Частота захворюваності збільшується з віком - чоловіки старше 40 років хворіють на гідроцеле частіше. У дорослих, особливо за наявності симптомів або якщо гідроцеле спричиняє дискомфорт, рекомендується хірургічне втручання.

Фахівці медичного центру Medical Plaza призначають лікування лише після проведення комплексного обстеження. За результатами проведених діагностичних заходів визначається найбільш підходящий для пацієнта курс лікування. Єдиний ефективний спосіб лікування водянки яєчка у дорослих – хірургічний. Такий метод запобігає рецидиву скупчення рідини. Відмова від лікування – прямий шлях до безпліддя.

Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Що таке гідроцеле яєчка

Гідроцеле (водянка яєчок) - це скупчення серозної рідини в надмірній кількості між оболонками одного або обох яєчок, унаслідок чого відбувається збільшення порожнини мошонки.

Обсяг рідини при такому захворюванні може бути різним: від кількох мілілітрів до літра і більше. Гідроцеле може виникати в будь-якому віці, навіть у новонароджених дітей. Воно буває вродженим і набутим, з гострим або хронічним перебігом.

Як виглядає гідроцеле

Найпомітніша ознака - значне збільшення однієї або обох сторін мошонки. Збільшення може бути невеликим, але часто воно досить виражене. При водянці мошонка ущільнюється, набуває грушоподібної форми. Яєчка можуть не промацуватися. Може відчуватися важкість або дискомфорт у мошонці. На відміну від інфекційних станів, гідроцеле зазвичай не супроводжується почервонінням або підвищенням температури шкіри мошонки.

Класифікація

Гідроцеле класифікують за кількома критеріями. За етіологією воно буває:

 • Вродженим, пов'язаним із порушеннями внутрішньоутробного розвитку плода. Вроджена водянка буває як ізольованою, так і об'єднаною з іншою порожниною.
 • Набутим. Зі свого боку, гідроцеле підрозділяється на первинне і вторинне. У першому випадку відхилення пов'язане з порушенням балансу між процесами виділення і поглинання рідини між оболонками. Вторинне гідроцеле є ускладненням інших захворювань.

За характером перебігу водянка буває:

 • гострою (розвивається протягом двох тижнів, після чого або безслідно зникає, або переходить у хронічну форму);
 • хронічною (процес розвивається протягом довгих років, не проявляючись у конкретних симптомах, але водночас спричиняє порушення сперматогенезу і стає причиною чоловічого безпліддя).

Залежно від структури, водянка яєчка буває одно- і багатокамерною. В останньому випадку йдеться про наявність спайок у серозній порожнині.

Залежно від розташування, розрізняють такі типи гідроцеле:

 • правостороннє;
 • лівостороннє;
 • двостороннє.

Ще один критерій для класифікації водянки яєчка - об'єм рідини, який накопичується між оболонками структури. Виходячи з цього, гідроцеле може мати різні розміри:

 • малий (до 50 см3);
 • середній (50-200 см3);
 • великий (200 см3-1 л);
 • гігантський (від 1 л і більше).

Рідина, яка накопичується у внутрішніх структурах яєчок, також має різний характер. Вона представлена:

 • очеревинною рідиною;
 • гноєм;
 • кров'ю;
 • випотом лімфи.

Водянка яєчка: чи небезпечно це

Гідроцеле стає причиною естетичного дискомфорту. За значних розмірів воно спричиняє приховування статевого члена: у цьому разі орган повністю перебуває в товщі мошонки. Серйозними ускладненнями водянки є орхіт, атрофія яєчок, порушення фертильності.

Причини гідроцеле

Розвиток водянки яєчка пов'язаний із такими чинниками:

 • Не зарощення піхвового відростка очеревини, який виконує функцію протоки для переміщення очеревинної рідини з черевної порожнини в оболонки яєчка. Це спричиняє водянку яєчка вродженої форми у дітей.
 • Запальні процеси сечостатевої системи (орхіт, уретрит), а також інфекції, що передаються статевим шляхом (гонорея, хламідіоз).
 • Травми мошонки, включно з оперативними втручаннями в цю ділянку.
 • Носіння надто тугого, щільного одягу, який чинить сильний тиск на ділянку мошонки.
 • Дія радіації.
 • Запалення лімфатичних вузлів у паху і ділянці таза.
 • Злоякісні та доброякісні пухлини яєчка і його придатків, що здавлюють судини і викликають випіт серозної рідини.
 • Наявність захворювань серцево-судинної системи, нирок і печінки також створює ризик розвитку водянки, оскільки вони впливають на процеси переміщення і накопичення рідини в організмі.

Симптоми водянки яєчок

Виразність симптомів водянки яєчка безпосередньо залежить від об'єму рідини, що накопичилася. Чим він менший, тим менш виражені прояви, і навпаки.

Клінічна картина гідроцеле включає такі ознаки:

 • асиметричне збільшення мошонки, натягнутість її шкіри і почервоніння;
 • набряклість;
 • різкі болі;
 • неможливість промацати яєчко;
 • біль і дискомфорт під час ходьби;
 • слабка ерекція або її відсутність;
 • утруднення сечовипускання.
 • У запущених випадках, у разі приєднання інфекції, підвищується температура тіла.

Діагностика гідроцеле

У разі підозри на водянку яєчка потрібно звернутися до уролога. Перше, що робить уролог, - проводить візуальний огляд яєчок і пальпує ділянку мошонки. Після цього пацієнта направляють на дослідження, яке може включати:

 1. УЗД мошонки. Цей метод дає змогу візуалізувати відхилення, визначити обсяг рідини, що накопичилася.
 2. Діафаноскопія. Спеціаліст просвічує мошонку ліхтариком. Джерело світла підносять до нижньої частини мошонки. Якщо мошонка світиться червоним, то це вказує на скупчення рідини в її внутрішніх шарах. Якщо мошонка непроникна для світла, то збільшення її розмірів можна пов'язати з іншими причинами (пухлина або запалення яєчка).
 3. Загальний і біохімічний аналіз крові.
 4. Пункція мошонки для забору рідини та її подальшого дослідження.

Отримані результати дають змогу провести диференціальну діагностику і виключити пухлинні новоутворення яєчок, водянку сім'яного канатика, пахово-мошоночну грижу.

Лікування гідроцеле

Фахівці медичного центру «Medical Plaza» призначають лікування тільки після проведення комплексного обстеження. За результатами проведених діагностичних заходів визначається найбільш підходящий для пацієнта курс лікування.

Якщо відхилення було виявлено у дитини у віці від народження до двох років, то її спостерігають. Зазвичай у дітей водянка яєчка минає самостійно на першому році життя, коли канал, що з'єднує очеревину і мошонку, заростає. Якщо цього не сталося, або якщо гідроцеле набуває великих розмірів і заподіює дитині незручність, лікар рекомендує операцію.

Операція при гідроцеле

Єдиний ефективний спосіб лікування водянки яєчка - хірургічний. Такий метод запобігає рецидиву скупчення рідини. Відмова від лікування - прямий шлях до безпліддя.

Як проходить операція при гідроцеле

Існує кілька типів операцій, які проводять для усунення гідроцеле.

Операція Вінкельмана

Операція Вінкельмана відрізняється малою інвазивністю, тобто не вимагає виконання глибоких розрізів і не травмує тканини. Виконується під місцевою анестезією.

Операцію такого роду проводять, якщо водянка має середні розміри, за обсягу рідини, що накопичилася, в межах 150-200 мл. Суть втручання полягає у відкачуванні рідини за допомогою шприца. Доступ до оболонки яєчка здійснюється через невеликий надріз над припухлістю (не більше 5-6 см). Після видалення рідини оболонка яєчка розсікається і вивертається, а потім зшивається навколо нього. Такий підхід дає змогу створити умови, за яких надалі рідина, що виробляється оболонками яєчка, вбиратиметься навколишніми тканинами, а не накопичуватиметься в порожнині мошонки.

Операція Бергмана

Хірургічне втручання такого типу проводять, якщо виявлено велику водянку (об'єм рідини, що скупчилася, перевищує 200 мл) або якщо спостерігається потовщення оболонок яєчка. Техніка виконання операції Бергмана схожа з методикою Вінкельмана: доступ до водянки виконують через невеликий розріз у передній частині калитки, після чого хірург січе оболонки яєчка і видаляє рідину, яка скупчилася. Відмінність цього хірургічного втручання полягає в тому, що після виведення рідини оболонку, розташовану найближче до яєчка, повністю висікають, а не вивертають із подальшим зшиванням.

Оболонки, що залишилися, зшивають у зворотному порядку.

Операція Лорда

Хірургічне втручання проводять у разі неускладненої водянки малого і середнього розміру. Це найменш травматичний метод хірургічного лікування гідроцеле. Суть операції полягає в очищенні оболонок яєчка від рідини і зшиванні їхніх листків між собою. При цьому яєчко разом з його оболонками не дістають із порожнини мошонки. Це значна перевага, тому що після операції не порушується нормальне кровопостачання і лімфатичний дренаж яєчка, і тканин, які прилягають до нього.

Операція Росса

Якщо в дитини виявлено вроджене гідроцеле сполученого типу, показано проведення операції за такою методикою:

 • через невеликий надріз у паху отримують доступ до проблемної ділянки;
 • канал між мошонкою і черевною порожниною вшивають;
 • у ділянці розрізу накладають шви.

Можливі ускладнення після операції гідроцеле

Гідроцелектомія є безпечною процедурою, але, як і будь-яка хірургічна операція, вона може супроводжуватися певними ризиками й ускладненнями:

 • Після операції може деякий час зберігатися біль і дискомфорт у ділянці розрізу і мошонки.
 • Може виникнути тимчасовий набряк мошонки після операції - це звичайне явище, яке поступово зменшується протягом кількох тижнів.
 • Виникнення сероми - скупчення прозорої рідини в місці операції, що може потребувати додаткового лікування або дренажу.
 • У рідкісних випадках можливий рецидив гідроцеле після операції, що може потребувати повторного хірургічного втручання.

Після операції гідроцеле яєчко не зменшилося

Якщо після операції з видалення гідроцеле яєчко не зменшилося в розмірі, це може бути пов'язано з кількома причинами:

 • Після хірургічного втручання часто спостерігається набряк тканин. Це нормальна реакція організму на операцію, і набряк може зберігатися кілька тижнів. Поступово він має зменшуватися в міру загоєння.
 • Іноді після видалення гідроцеле в ділянці операції може утворитися серома - скупчення прозорої рідини. Серома може потребувати дренування або спостереження, поки не розсмокчеться самостійно.
 • Скупчення крові (гематома) в місці операції може також призвести до збільшення розміру яєчка.
 • Якщо розмір яєчка не зменшується, важливо виключити інші можливі причини, наприклад, варикоцеле (розширення вен сім'яного канатика) або пухлину.

Якщо після операції з видалення гідроцеле розмір яєчка не зменшився або з'явилися інші симптоми, як-от біль, почервоніння, підвищена температура або виділення з рани, важливо звернутися до лікаря для подальшого обстеження і визначення справжньої причини.

Гідроцеле: лікування без операції

Якщо в пацієнта є протипоказання до проведення хірургічних операцій (порушення згортання крові, важкі захворювання серцево-судинної системи), проводять аспірацію рідини за допомогою голки. Такий метод зазвичай поєднується зі склеротерапією. Це введення в простір, що утворився після відведення рідини, склерозуючих речовин. Вони стимулюють склеювання листків оболонки яєчка.

Чи може гідроцеле пройти самостійно

У деяких випадках гідроцеле може проходити самостійно, особливо в новонароджених і маленьких дітей. Кілька ключових моментів:

 1. У немовлят гідроцеле часто виникає через незакритий процес піхвової оболонки, який дає змогу рідині з черевної порожнини переміщатися в мошонку. У більшості випадків цей стан минає самостійно протягом першого року життя без необхідності медичного втручання.
 2. У дорослих чоловіків гідроцеле рідко минає само собою і може збільшуватися з часом. Якщо гідроцеле було спричинене інфекцією або запаленням, травмою чи перенесеною операцією, лікування основної причини може призвести до зменшення або зникнення гідроцеле.
 3. У випадках, коли гідроцеле не спричиняє значного дискомфорту або ускладнень, лікарі можуть рекомендувати просто спостерігати за станом упродовж кількох місяців. Якщо стан не поліпшується або викликає проблеми, може знадобитися медичне втручання.

Відновлення після операції гідроцеле

Після проведення операції рекомендується дотримуватися кількох рекомендацій:

 • дотримуватися постільного режиму протягом кількох днів;
 • регулярно обробляти післяопераційний шов антисептиками та іншими засобами, призначеними лікарем;
 • мінімізувати фізичні навантаження і підняття важких предметів;
 • уникати перегріву прооперованої ділянки (відмовитися від відвідування лазні та сауни, не купатися в надто гарячій воді);
 • дотримуватися дієти (виключити продукти з високим вмістом солі, швидкі вуглеводи і надто жирну їжу, включити в раціон більше клітковини, корисних жирів і білків).

Якщо у вас або ваших близьких є симптоми гідроцеле, не відкладайте вирішення проблеми. Тривалий безконтрольний перебіг захворювання погіршує якість життя і негативно впливає на репродуктивні можливості. Ви можете повністю довіритися фахівцям медичного центру «Medical Plaza»: вам запропонують передові методи лікування, які збережуть здоров'я і не викличуть негативних наслідків.

Фахівці медичного центру «Medical Plaza» призначають лікування тільки після проведення комплексного обстеження. За результатами проведених діагностичних заходів визначається найбільш підходящий для пацієнта курс лікування. Єдиний ефективний спосіб лікування водянки яєчка у дорослих - хірургічний. Такий метод запобігає рецидиву скупчення рідини. Відмова від лікування - прямий шлях до безпліддя.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження