Еластометрія печінки
На сьогодні існує новітній спосіб діагностики, що дає змогу точно визначити відхилення в роботі печінки на ранніх стадіях їхнього розвитку, зокрема дифузного характеру. За легкістю проведення метод подібний до УЗД, а за своєю інформативністю близький до біопсії. При цьому, дослідження не завдає болю і дискомфорту, не вимагає спеціальної підготовки та обов'язкового перебування в стаціонарі, а також може проводитися неодноразово. Йдеться про еластометрію печінки!
Дифузні захворювання печінки виникають набагато частіше, ніж можна собі уявити. За даними ВООЗ, вони діагностовані у близько 30% людей на планеті - це близько 2 млрд. Одним із поширених таких захворювань є фіброз, за якого здорові клітини поступово заміщуються сполучною тканиною. Що довше триває процес, то більша кількість гепатоцитів зазнає змін. У підсумку печінці стає все складніше справлятися зі своїми функціями. Головний парадокс полягає в тому, що пацієнт може навіть нічого не відчувати і не підозрювати про наявність проблеми. Прогресування фіброзу загрожує розвитком важких ускладнень, аж до цирозу і печінкової недостатності. Щоб уникнути грізних наслідків, важливо виявити патологію на ранніх етапах, коли фіброз ще оборотний.
Що таке еластометрія печінки
Еластометрія (еластографія, фіброеластометрія) печінки - це ультразвуковий метод дослідження, під час якого оцінюють ступінь жорсткості тканин на предмет наявності фіброзу і ступеня його вираженості.
У нормі тканини мають високий ступінь еластичності. Багато захворювань, зокрема й фіброз, спричиняють зміну механічних властивостей тканин - вони стають жорсткішими і щільнішими. Саме ці ділянки і становлять діагностичний інтерес. За допомогою еластографії можна досліджувати внутрішні структури глибше, ніж за стандартної ультразвукової діагностики, не вдаючись при цьому до досить травматичних варіантів діагностики. Метод дає змогу не просто підтвердити саму наявність фіброзу, а також встановити характер і ступінь прогресування патологічного процесу, та відстежити зміни в динаміці.
Ще не так давно за підозри на фіброз призначали біопсію. Процедуру вважали «золотим стандартом» діагностики цього захворювання, проте вона мала й низку недоліків. Насамперед це стосується складності та інвазивності дослідження, реальних ризиків розвитку ускладнень, а також необхідності реабілітації. Пункція - це, по суті, оперативне втручання, яке протипоказане деяким пацієнтам. До того ж, маленький зразок тканини може не відображати стан печінки в цілому. Ось чому, на сьогодні фахівці все частіше віддають перевагу еластометрії. Дослідження має більшу інформативність, оскільки досліджує весь орган. І це без проколів і необхідності знеболювання.
Еластометрію та еластографію вважають синонімічними термінами, проте між ними все ж є деякі відмінності. Еластографія - це більш загальний термін, під яким мається на увазі графічне відображення показників пружності тканини. Еластометрія частіше використовується для опису кількісного вимірювання цього показника і зазвичай вживається стосовно конкретного методу, найчастіше фіброеластометрії печінки. Дослідження проводиться на апараті «Фіброскан» і дає змогу точно визначити ступінь фіброзу.
Що показує еластографія печінки: мета діагностики
Еластографія печінки застосовується для:
- постановки точного діагнозу;
- визначення ступеня ураження;
- оцінки змін у динаміці;
- профілактичного скринінгу;
- вибору лікувальної тактики;
- визначення подальшого прогнозу;
- коригування терапевтичної схеми;
- визначення характеру новоутворення;
- запобігання розвитку ускладнень.
За допомогою еластометрії можна своєчасно виявити різні захворювання печінки, а саме:
- цироз;
- вірусний гепатит;
- жирова інфільтрація;
- токсичні ураження;
- тривала жовтяниця;
- алкогольний стеатогепатит;
- аутоімунні захворювання печінки;
- синдром Жильбера;
- онкологічні процеси;
- запалення жовчного міхура та жовчовивідних шляхів.
Показання до фіброеластометрії
На ультразвукову еластографію можуть направити пацієнтів із такими симптомами, як:
- діарея;
- нудота і блювота;
- свербіж шкіри;
- розлади травлення;
- безпричинна втрата ваги;
- погіршення апетиту;
- неприємний присмак, гіркота в роті;
- загальне нездужання, слабкість;
- жовтизна шкіри та білків очей;
- тяжкість і біль у правому підребер'ї.
Особливо уважно до стану печінки повинні ставитися пацієнти з групи ризику. Імовірність розвитку порушень може зростати під впливом великої кількості факторів:
- порушення в роботі системи кровотворення;
- цукровий діабет;
- атеросклероз;
- надмірна вага;
- підвищений рівень білірубіну;
- зловживання алкоголем;
- регулярний прийом токсичних для печінки препаратів.
Як проводиться еластометрія печінки
Перевірка печінки на фіброз у середньому займає 15-20 хвилин і за відчуттями для пацієнта вона нічим не відрізняється від класичного ультразвукового дослідження. Процедуру проводять за таким алгоритмом:
- Укладання пацієнта. Дослідження виконується в положенні лежачи на спині. Пацієнту потрібно звільнити від одягу область правого підребер'я.
- Нанесення на шкіру спеціального гелю для поліпшення провідності сигналу.
- Пересування датчика по шкірі з легким притисканням.
- Отримання та інтерпретація результату. Дані передаються на екран монітора в режимі реального часу.
- Видача висновку.
Як підготуватися до еластометрії печінки
Жодної спеціальної підготовки до ультразвукової еластографії печінки не потрібно. Однак для отримання точних результатів важливо прислухатися до деяких рекомендацій фахівця. За 2-3 дні до дослідження краще прибрати зі свого раціону продукти, що сприяють газоутворенню: свіжі фрукти й овочі, молоко, бобові, чорний хліб, здоба, солодощі, газовані напої тощо. За добу також слід унеможливити вживання алкоголю і куріння.
Дослідження проводять натщесерце, краще в ранковий час. Воду пити можна. Важливо прийти хоча б за 15 хвилин до призначеного часу і спокійно відпочити. Це допоможе стабілізувати стан - нормалізувати частоту серцевих скорочень, віддихатися, прибрати хвилювання.
Еластометрія печінки: норми
Для оцінки стану печінки використовують такі показники жорсткості тканин:
- Здорова печінка (відсутність фіброзу). Менше 6 кПа.
- Легкий фіброз. Від 6 до 7.5 кПа.
- Помірний фіброз. 7.5-10 кПа.
- Виражений фіброз. Від 10 до 14 кПа.
- Цироз. Понад 14 кПа.
Розшифровка результатів вимагає професійних знань і досвіду. Не рекомендується намагатися самостійно інтерпретувати дані, оскільки існує безліч нюансів, які можуть впливати на значення жорсткості печінки (індивідуальні особливості організму, супутні патології, історія хвороби та ін.).
Де зробити еластометрію печінки в Дніпрі
Для проведення еластометрії печінки звертайтеся в клініку «Медікал Плаза». Ми гарантуємо своїм пацієнтам високу інформативність і граничну точність отриманих результатів. Для цього у нас є - команда висококласних фахівців з великим досвідом роботи, інноваційна високотехнологічна апаратура, чітке дотримання загальновизнаних протоколів. Ви можете записатися на прийом до одного з наших фахівців у будь-який зручний час, про все інше ми подбаємо самі. Звертаючись до «Медікал Плаза», Ви потрапляєте в надійні руки справжніх професіоналів своєї справи, які точно знають, як Вам допомогти!