Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Раніше культуру жіночого здоров'я на перший план виносити було не прийнято. Однак для того, щоб зберігати домашнє вогнище і реалізовуватися у світі жінкам необхіден ресурс, який береться з хорошого фізичного і психологічного самопочуття. В інтерв'ю з одним з провідних лікарів-онкохірургів-мамологів клініки «Медікал Плаза» (м. Дніпро) ми поговорили про те, як стан молочної залози впливає на повсякденне життя жінок і як розпізнати загрозу хвороби.

ЧОМУ ОГЛЯД У МАМОЛОГА НЕ МЕНШ ВАЖЛИВИЙ, НІЖ У ГІНЕКОЛОГА?

Почати варто з того, що грудна залоза для жінки - це символ жіночності, материнства, одна з сильних ерогенних зон. Будь-які її видозміни, хворобливі відчуття в ній свідчать не тільки про наявність проблем у фізичному здоров'ї жінки, але і в її емоційному стані. На цьому ґрунті жінки можуть закриватися в собі, що відбивається на загальному самопочутті, на стосунках з близькими.

Посилений контроль необхідний тим, у кого є будь-які відхилення гормонального фону з порушенням менструального цикла або порушена функція щитоподібної залози. Особливий зв'язок є між станом молочної залози і гінекологічними проблемами. Також не варто забувати, що залоза реагує на стрес, коли рівень кортизолу в крові (гормону стресу, який виробляється в надниркових залозах) підвищено. У моїй практиці і практиці моїх колег, наприклад, були такі випадки, коли у жінок виникали проблеми в молочних залозах після втрати коханих та близьких людей.

Що ще важливо знати - проблеми з грудною залозою - це дзвіночок про порушення емоційного і психічного стану жінки, а також про погіршення здоров'я в цілому. Навіть хворобливі відчуття в період перед критичними днями - це привід звернутися до мамолога, який призначить обстеження гормонального фону. Це дасть лікарю розуміння, як організм працює на цей момент в цілому.

ЯКІ ОЗНАКИ РИЗИКУ ВИНИКНЕННЯ ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ?

У зоні ризику виникнення онкологічних захворювань молочної залози знаходяться жінки, у яких є порушення менструального циклу, репродуктивної функції, супутні гінекологічні захворювання. Також у дівчаток, у кого в родині є жінки, які перенесли рак молочної залози, є ризик захворіти на рак. Тут же всі ті, хто пізно прийняв рішення мати дітей - пізно народжують жінки після 40 років. Ті, хто знаходяться в хронічному стресі, або ті, хто працюють в нічну зміну, у кого порушений сон, ті, у кого є захворювання щитоподібної залози або печінки - все це зона ризику. І таким дівчаткам варто обстежуватися частіше. Регулярність і метод обстеження визначає мамолог.

УЗД і мамографія - два методи, що доповнюють один одного. Чому є така градація, що до 40 років УЗД, а після мамографія? Вона пов'язана з тим, що до 40-ка у жінки переважає залозиста тканина молочної залози, а після відбувається фізіологічна фіброзно-жирова інволюція тканини залози. Залозисту тканину краще видно на УЗД, наприклад. Але це умовно. Дуже часто після 40 років у жінок більша частина залози представлена залозистої тканиною. Буває, що молодим дівчатам після проведення УЗД ми призначаємо і мамографію, і навпаки. Якщо обстеження викликає питання, тоді робимо МРТ або цитологічне дослідження підозрілої ділянки в молочній залозі за допомогою пункції. Щоб точно визначити діагноз, вдаємося до трепан-біопсії - забір матеріалу за допомогою спеціального апарату для проведення гістологічного дослідження.

ЧИ НЕОБХІДНЕ ОПЕРАТИВНЕ ВТРУЧАННЯ?

Потрібно зрозуміти одне, що всі новоутворення в молочних залозах вважаються потенційно небезпечними. Навіть якщо всі клінічні показники свідчать про доброякісність утворення - воно може перерости в злоякісне при будь-яких гормональних змінах. Наприклад, вагітність, клімактеричний період, супутні захворювання.

Тому, ми в будь-якому випадку проводимо оперативне втручання з видалення новоутворення в молочній залозі. Під час операції в обов'язковому порядку проводиться термінове дослідження віддаленої ділянки залози. Операція не завершується доти, поки гістолог не зробить висновок про доброякісну природу пухлини. Як правило, ми робимо невеликий розріз по ареолі (тоді рубець практично не видно) або безпосередньо над пухлиною. Ми обов'язково враховуємо і естетичний фактор. Операції з видалення доброякісних утворень ніяк не впливають на форму і об'єм залози, на наступну лактацію, залишають мінімальні рубці.

При злоякісних новоутвореннях в молочних залозах операція приходить за принципом абластики і антибластики: видаляється пухлина з оточуючими здоровими тканинами, проводяться заходи, спрямовані на перешкоду розповсюдженню пухлинних клітин. І якщо ми проводимо органозберігаючі операції (видаляємо пухлину зі збереженням залози), то обов'язково під час операції проводимо дослідження країв резекції на відсутність пухлинного росту в краях рани. Також в обов'язковому порядку видаляються лімфатичні вузли.

ЯКІ ВИДИ ОПЕРАТИВНОГО ВТРУЧАННЯ?

Виділити можна такі види операцій: секторальна резекція - проводиться при доброякісних утвореннях. У випадку зі злоякісними утвореннями може бути проведена радикальна секторальна резекція молочної залози, коли видаляється пухлина в межах здорових тканин з лімфатичними вузлами, але з втратою об'єму грудей. У деяких випадках при злоякісних утвореннях потрібно повне видалення молочної залози (мастектомія) з лімфатичними вузлами. У цьому випадку можна провести одночасно протезування видаленої залози імплантом. Жінка після операції не відчуває психологічного дискомфорту, пов'язаного з втратою грудей. Також можна провести і відстрочену операцію з відновлення форми залози, коли жінка вже пройшла всі необхідні етапи лікування. Відновити об'єм вилученої залози можна як власними тканинами, так і еспандером (він формує кишеню для подальшої установки імплантату) - підбирається індивідуально.

ЯКИЙ РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ПЕРІОД?

Реабілітаційний період залежить від виду операції. Якщо це операція з видалення доброякісного новоутворення, то відпустити додому пацієнтку ми можемо в цей же або на наступний день. Їй тільки необхідно буде прийти на перев'язку рази 3. Якщо це операція розширена - з видалення злоякісних новоутворень, то в такому випадку вона спостерігається в клініці близько трьох днів, а потім ще близько 3-х тижнів перебуває на амбулаторному лікуванні.

Також варто врахувати, що після видалення лімфовузлів необхідно встановлювати дренажі. Після їх зняття, пацієнтці необхідно буде пройти реабілітаційне відновлення функцій руху руки, з того боку, де була проведена операція - про це попереджаємо відразу. Також після пластики показано носіння компресійної білизни (від 3 тижнів до 2-х місяців в залежності від виду операції).

ЯКИЙ ВІДСОТОК ВИНИКНЕННЯ РЕЦЕДИВІВ?

Для запобігання та раннього виявлення можливих рецидивів ми спостерігаємо за жінками один раз на 3 місяці перші 2 роки після проведеного лікування, потім огляд раз на півроку.

На ймовірність виникнення рецидиву впливає вибір тактики лікування злоякісного утворення, агресивність пухлини, психоемоційний стан пацієнта. Усе залежить, в першу чергу, від схеми лікування. Варто зазначити, що її розробляє не один лікар. Для цього збирається консиліум з лікарів різних напрямків (онкологи, хірурги, радіологи), що дозволяє правильно вибрати тактику лікування в кожному конкретному випадку.

Також важливим чинником є сама структура пухлини: як пухлина реагує на гормони жінки, наскільки її клітини активні в розподілі (проліферативна активність пухлини). І, звичайно ж, емоційний стан жінки. На цьому варто акцентувати увагу. У штат великих клінік, які займаються проблемами онкології, завжди входить грамотний психотерапевт. Адже від того, як жінка впорається з неочікваною проблемою, як вона грамотно пройде всі психологічні стадії (заперечення, гнів, звинувачення, прийняття) при встановленні діагнозу «Рак», залежить успіх в лікуванні захворювання.

ЯКА ПРОФІЛАКТИКА?

У першу чергу стежити за станом свого здоров'я. Ми ж машину періодично відправляємо на СТО, так і свій організм необхідно періодично обстежувати, щоб розуміти ситуацію. Є таке поняття «превентивна діагностика». Вона допомагає визначити порушення ще до появи хвороби. Тому так важливо жінкам періодично обстежувати свої груди.

По-друге, необхідно стежити за своїм емоційним станом: які емоції ми видаємо і отримуємо, якими людьми себе оточуємо. Психоемоційне здоров'я має бути на одному рівні з фізичним.

Культура жіночого здоров'я повинна бути на першому місці. На жаль, минуле покоління не навчило нас любові до себе. Але чоловікові потрібна здорова дружина, а дітям щаслива мама. Тому рутина, що включає регулярні обстеження, повинна бути в житті кожної дівчини.

ЯКІ ПРОДУКТИ ВАРТО ВЖИВАТИ ЖІНКАМ ДЛЯ ПІДТРИМКИ ЇЇ ЗДОРОВ'Я?

Розширювати раціон харчування, я б рекомендувала, морською рибою, в якій містяться йод і корисні жири омега-3, морська капуста, капуста броколі, на витяжці з якої роблять більшість препаратів для лікування мастопатії. Це більше продуктів, що містять вітаміни А, С, Е, В. Харчування має бути раціональним, але й  з урахуванням емоційного задоволення.

Здорова молочна залоза - запорука здорового і активного стану жінки, а отже,  запорука успіху всього суспільства.

Залишити заявку