Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Варикоцеле (варикоз яєчка) – захворювання чоловічої статевої системи, при якому порушується відтік венозної крові по венах, дренуючих яєчко, внаслідок варикозного розширення вен сім'яного канатику. Схильність до варикоцеле може бути у чоловіків, які хворіють на геморой та варикозним розширенням вен нижніх кінцівок (варикоз ніг).

Через тривалу відсутність явних ознак розвитку захворювання – в тому числі больового синдрому, – діагностують його часто на II і III стадіях, що ускладнює лікування та збільшує ймовірність настання фактичного безпліддя в чоловіка.

Операція при варикоцеле – єдиний дієвий метод лікування, який не тільки нормалізує систему терморегуляції в яєчку та кровообіг, але і допомагає повернути здатність до продовження роду.

Зазвичай хвороба проявляється зліва, випадки двостороннього варикоцеле поодинокі. Це пояснюється особливістю будови венозної системи пахової ділянки, а саме впаданням насіннєвої вени у ниркову, з лівого боку, під прямим кутом.

Оскільки перебіг хвороби в більшості випадків безсимптомний та часто призводить до безпліддя, а головним та питанням, що часто запитують, про варикоцеле є: чи можна мати дітей? Все залежить від стадії захворювання, а також своєчасності виявлення патологічних змін у паховій ділянці.

КЛАСИФІКАЦІЯ ЗАХВОРЮВАННЯ

Варикоз вен лозовидного сплетіння сім'яного канатику може бути первинним (ідіопатичним), або вторинним (симптоматичним).

Ідіопатичне варикоцеле виникає внаслідок ураження венозної системи пахової ділянки. Зазвичай первинна стадія розвитку патології протікає безсимптомно: ні дискомфорту, ні больових відчуттів, ні проблем з сечовипусканням або статевою функцією.

Вторинна стадія розвитку вже має характерні симптоми варикоцеле:

  • відчуття дискомфорту в ділянці розвитку варикозу яєчка;
  • слабких і середніх по інтенсивності больових відчуттів;
  • порушення сперматогенезу;
  • візуально помітні патологічні зміни у паховій ділянці;
  • порушення статевої функції;
  • безпліддя.

Симптоматичне варикоцеле може розвиватися на тлі різних захворювань, включаючи хвороби нирок, і появи новоутворень, що заважають нормальному кровообігу.

Варикоцеле відносять до судинних захворювань, що визначає стадії його розвитку за рівнем поразки вен і симптоматичними проявами.

СТУПЕНІ ВАРИКОЦЕЛЕ (КЛАСИФІКАЦІЯ ВООЗ):

  1. На першій стадії розвитку захворювання розширені вени не пальпуються та їх не видно при візуальному огляді мошонки. Однак уражені вени можуть бути виявлені в ході проведення тесту Вальсальви (форсоване видихання при закритому роті та носі).
  2. На другій стадії розширені вени вже пальпуються, але їх ще не видно при огляді.
  3. На третій стадії розвитку патології чітко видно розширені сплетення, які легко пальпуються.

Незалежно від стадії розвитку варикоцеле без операції не обійтися. На жаль, безпліддя може розвинутися навіть при ідеопатичному варикоцеле першої стадії. Тому найкращий спосіб уникнути ускладнень – регулярні профілактичні огляди.

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ВАРИКОЦЕЛЕ

Передумови до виникнення та розвитку варикоцеле нерідко пов'язують з генетичною схильністю. Якщо у батьків або родичів є варикоз нижніх кінцівок, геморой, пороки серцевих клапанів або фімоз, є висока ймовірність захворіти варикоцеле через спадкові ознаки.

Існують інші причини варикоцеле, пов'язані переважно з механічними пошкодженнями або зажимами, що виникли на тлі підвищеного тиску в венах сім'яного канатику. До механічних факторів відносять:

  • травми мошонки та пахової ділянки в цілому;
  • ослаблення кремастерних м'язів, що супроводжується зміщенням вниз лівого яєчка;
  • синдром аорто-мезентериального пінцету (здавлюння лівої печінкової вени між аортою та верхньою бризжеечною артерією);
  • пахові грижі або пухлини, здавлюють вени у груздьовому сплетінні канатику;
  • підвищений внутрішньочеревний тиск, викликаний частими запорами або тривалими діареями;
  • професійне заняття кінним або велоспортом.

Захворювання не має чітких вікових схильностей. Звичайно, варикоцеле у дітей шкільного віку виникає рідше, ніж у дорослих, але різниця в статистиці за різними віковими групами незначна.

СИМПТОМАТИКА ЗА СТАДІЯМИ

Зазвичай при варикозному розширенні вен лозовидного сплетення симптоматика або відсутня, або вона слабо виражена та не приносить дискомфорту. Однак з розвитком патології можуть проявлятися різні симптоми, які мають схильність прогресувати.

Безсимптомні варикоцеле часто діагностується безпосередньо у кабінеті уролога при звичному огляді.

Симптоматика хвороби тісно пов'язана з її стадіями.

1 ступінь:  на цій стадії розвитку варикоцеле у чоловіка може відчуватися легкий дискомфорт у ділянці мошонки. Іноді проявляється слабка біль в паху та яєчках, яка може посилюватися при ходьбі, бігу або фізичних навантаженнях. Зазвичай біль зникає, якщо прийняти лежаче положення.

2 ступінь:  больовий синдром більш виражений. Біль може поширитися на нирки, низ живота та пахову ділянку. Також часто спостерігається зниження статевої функції.

3 ступінь: : всі симптоми посилюються, а біль у мошонці, паху, рідше в нирках перетворюється в хронічну. Хвороба впливає на розмір яєчок, пригнічує статевий потяг і порушує репродуктивну функцію. Що стосується симптоматики захворювання, у хлопчиків шкільного віку, то один з головних симптомів варикоцеле в підлітка – збільшення мошонки з явно вираженими ознаками асиметрії.

Безпліддя може розвинутися на будь-який стадій, але найчастіше проблеми репродуктивного характеру з'являються на II і III стадіях, коли розширені сплетіння створюють укутуючий прошарок навколо яєчка, впливаючи на терморегуляцію, сперматогенез і рухливість сперматозоїдів.

ДІАГНОСТИКА ТА ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ

Завдяки сучасним методам діагностики із застосуванням обладнання для ультразвукового дослідження, захворювання діагностується навіть на нульовій стадії, коли немає ні візуальних ознак розвитку патології, ні характерної симптоматики. УЗД мошонки і доплерографія може виявити варикоцеле зліва, справа або двостороннє на самому початку розвитку хвороби. Але проблема в тому, що пацієнтам ставлять діагноз вже на другий чи третій стадії, зазвичай в кабінеті уролога в ході чергового медичного огляду.

Друга і третя ступінь діагностуються набагато легше, оскільки на мошонці чітко проглядаються венозні сплетення, є виражений больовий синдром та інші, типові для варикоцеле симптоми. Після постановки попереднього діагнозу, додатково проводяться: дослідження якості сперматозоїдів (спермограма), УЗД і потокова спектральна доплерографія (ПКД). Заключний діагноз, заснований на результатах досліджень і висновках лікаря, дозволяє почати ефективне лікування варикоцеле.

Профілактика грає важливу, якщо не визначальну, роль у розвитку варикозу яєчок, оскільки захворювання легше попередити, ніж потім боротися з ним медикаментозно або за допомогою хірургії. Основні принципи профілактики варикоцеле:

  • регулярні фізичні вправи, що поліпшують кровообіг в органах малого тазу (присідання, віджимання, турнік, бруси, планки, вправи Кегеля та інше);
  • регулярні статеві стосунки;;
  • відмова від шкідливих звичок (алкоголь, тютюнопаління та інші).

Варикоцеле та безпліддя – тісно пов'язані поняття, тому краще займатися профілактикою, ніж лікуванням.

СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ ВАРИКОЦЕЛЕ

Розтягнуті стінки судин не підлягають відновленню, тому консервативні методи лікування з використанням медикаментозних засобів не дають практично ніякого ефекту– вони не приносять користі. Тому варикоцеле лікують виключно оперативним способом, який передбачає ізоляцію постраждалих вен і перенаправлення потоку крові.

Зняти запальні процеси та частково поліпшити кровообіг можна за допомогою настоїв трав, компресів і ванн, але ці методи не вирішать проблему, а лише полегшать симптоми, і тільки на початковому етапі розвитку патології. Лікування без операції неможливо, як і відновлення репродуктивної функції.

Сьогодні практикується декілька видів хірургічних втручань:

  1. За методом Іваніссевіча. Пацієнту під загальним наркозом роблять розріз і перетягують розширені вени на яєчку. Це найбільш травмуюча операція, яка потребує тривалого відновлення в стаціонарі. Вважається застарілою..
  2. Альтернативний варіант –склерозування судин, що припускає введення парасольки з ліками в уражену ділянку для припинення кровотоку і умертвіння уражених судин. Ефективність невисока, використовується рідко.
  3. Найбільш популярний, сучасний та часто використовуваний метод – лапароскопія. Цей вид операції при варикоцеле менш травмуючий, більш ефективний та безпечніший за інші. 

При лапароскопічному лікуванні пацієнту роблять три невеликих надрізи. У отвори вводиться углекислотна трубка, ендоскоп і сам лапароскоп, за допомогою якого хірург перев'язує пошкоджені вени. Термін післяопераційного відновлення займає всього декілька днів.

У медичному центрі Medical Plaza при підозрі на варикоцеле проводять ретельну діагностику (доплерографію, УЗД мошонки); ставлять точний діагноз і призначать дату проведення лапароскопії. У нас є сучасне обладнання, власна лабораторія та стаціонарне відділення для післяопераційного відновлення. Записуйтеся на консультацію до фахівця за номерами телефону, зазначених на сайті, або заповнюйте форму зворотного зв'язку.

Залишити заявку

Відгуки пацієнтів

  • Олександр

    Побачив невеликий ролик на Великдень, як хірурги лише за допомогою інструменту розписують яйця. Дуже здивувався, що в Дніпрі такі чарівники. Виникла неприємність - варикоцеле(. Відразу згадав про Меdical Plaza, вирішив довіритись урологам. Дякую Гончарук Олександру! Життя налагодилося!