Медичний центр - Medical Plaza

Багатьом добре відоме таке захворювання, як варикоз. В основі патологічного процесу лежить неспроможність судинних клапанів, яка призводить до зворотного току крові, застійних процесів і деформації вен. Теж саме відбувається з венами сім'яного канатика, що несуть кров від яєчка, при варикоцеле. Захворювання може спровокувати серйозні ускладнення: від передчасної еякуляції до безпліддя. Щоб цього не допустити, важливо своєчасно звернутися по кваліфіковану допомогу.

Варикоцеле тривалий час може протікати безсимптомно. У цьому й полягає його головна підступність. Людина навіть не підозрює про наявність проблеми, тоді як вона продовжує активно прогресувати. З цієї причини захворювання часто діагностують на запущених стадіях, що ускладнює процес лікування і збільшує ймовірність розвитку важких ускладнень, аж до безпліддя. Повністю позбутися варикоцеле можна тільки за допомогою оперативного втручання. Консервативна терапія тут безсила. Розтягнуті стінки судин не підлягають відновленню. Вилікувати хворобу і тим більше повернути репродуктивну здатність консервативним шляхом просто неможливо. «Золотим стандартом» оперативного лікування варикоцеле вважається лапароскопія.

Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці
Перелік послуг
Наслідки варикоцеле, якщо вчасно його не лікувати
  1. хронічний больовий синдром;
  2. гормональні зміни;
  3. ниркова венозна гіпертензія;
  4. хронічний простатит;
  5. тромбоз венозних судин;
  6. зниження лібідо;
  7. фімоз (звуження крайньої плоті);
  8. естетичний дефект;
  9. передчасна еякуляція;
  10. аденома простати;
  11. імпотенція;
  12. психоемоційні порушення;
  13. атрофічні зміни яєчка.

Відгуки нашого закладу

Дякуємо за довіру до лікаря

  • О
    Олександр
    Побачив невеликий ролик на Великдень, як хірурги лише за допомогою інструменту розписують яйця. Дуже здивувався, що в Дніпрі такі чарівники. Виникла неприємність - варикоцеле(. Відразу згадав про Меdical Plaza, вирішив довіритись урологам. Дякую Гончарук Олександру!...

Варикоцеле (варикоз яєчка) - захворювання чоловічої статевої системи, за якого порушується відтік венозної крові по венах, що дренують яєчко, внаслідок варикозного розширення вен сім'яного канатика. Схильність до варикоцеле може бути у чоловіків, які хворіють на геморой і вірикозне розширення вен нижніх кінцівок (варикоз ніг).

Через тривалу відсутність явних ознак розвитку захворювання - зокрема больового синдрому, - діагностують його часто на II і III стадіях, що ускладнює лікування і збільшує ймовірність настання фактичного безпліддя чоловіка.

Операція при варикоцеле - єдиний дієвий метод лікування, який не тільки нормалізує систему терморегуляції в яєчку та кровообіг, а й допоможе повернути здатність до продовження роду.

Зазвичай хвороба проявляється зліва, випадки двостороннього варикоцеле поодинокі. Це пояснюється особливістю будови венозної системи пахової ділянки, а саме впаданням сім'яної вени в ниркову з лівого боку під прямим кутом.

Оскільки перебіг хвороби здебільшого безсимптомний і часто призводить до безпліддя, головне й поширене запитання про варикоцеле: чи можна мати дітей? Усе залежить від стадії захворювання, а також своєчасності виявлення патологічних змін у паховій ділянці.

Який вигляд має варикоцеле

На ранніх стадіях візуально визначити захворювання досить складно, проте в міру розвитку патологічного процесу ознаки стають дедалі виразнішими. На наявність варикоцеле можуть вказувати:

  • помітне збільшення вен у ділянці мошонки, яке може мати вигляд «клубка з черв'яками» (краще видно в положенні сидячи або стоячи);
  • збільшення мошонки, асиметрія, горбиста поверхня, в'ялість шкіри;
  • зменшення розміру яєчка;
  • тяжкість і біль у мошонці (особливо після тривалого стояння або фізичної активності, може зменшуватися в положенні лежачи).

Класифікація захворювання

Варикоз вен лозоподібного сплетення сім'яного канатика може бути первинним (ідіопатичним), або вторинним (симптоматичним).

Ідіопатичне варикоцеле виникає внаслідок ураження венозної системи пахової ділянки. Зазвичай первинна стадія розвитку патології протікає безсимптомно: ні дискомфорту, ні больових відчуттів, ні проблем із сечовипусканням або статевою функцією.

Вторинна стадія розвитку вже має характерні симптоми варикоцеле у вигляді:

  • відчуття дискомфорту в ділянці розвитку варикозу яєчка;
  • слабких і середніх за інтенсивністю больових відчуттів;
  • порушення сперматогенезу;
  • візуально помітних патологічних змін у паховій ділянці;
  • порушення статевої функції;
  • безпліддя.

Симптоматичне варикоцеле може розвиватися на тлі різних захворювань, включно з хворобами нирок, і появи новоутворень, що заважають нормальному кровообігу.

Варикоцеле відносять до судинних захворювань, що визначає стадії його розвитку за ступенем ураження вен і симптоматичними проявами.

Ступені варикоцеле (класифікація ВООЗ):

  1. На першій стадії розвитку захворювання розширені вени не пальпуються і не видно під час візуального огляду мошонки. Однак уражені вени можуть бути виявлені під час проведення тесту Вальсальви (форсоване видихання за закритого рота та носа).
  2. На другій стадії розширені вени вже пальпуються, але ще не видно під час огляду.
  3. На третій стадії розвитку патології чітко видно розширені венозні сплетення, які легко пальпуються.

Незалежно від стадії розвитку варикоцеле без операції не обійтися. На жаль, безпліддя може розвинутися навіть за ідіопатичного варикоцеле першої стадії. Тому найкращий спосіб уникнути ускладнень - регулярні профілактичні огляди.

Варикоцеле 1 ступеня

Клінічна картина повністю відсутня або слабо виражена. Хворобливих відчуттів практично немає, але навіть якщо і з'являється невеликий дискомфорт, його зазвичай списують на інші, менш серйозні, причини. Переходу захворювання на наступну стадію можуть сприяти травми, сильний стрес, проблеми з нирками, застійні процеси в органах малого таза тощо.

Вени на початковому етапі розширені мінімально. Вони не пальпуються і не видно під час візуального огляду мошонки. Уражені вени можуть бути виявлені тільки під час проведення проби Вальсальви. Пацієнта просять зробити глибокий вдих і затримати дихання. Одночасно з цим потрібно напружити м'язи малого таза. У цей момент лікар пальпує мошонку і яєчка. Тест дає змогу виявити навіть незначне розширення вен. Він може проводитися як самостійний метод дослідження або в поєднанні з УЗД.

Варикоцеле 2 ступеня

Патологічно змінені вени вже пальпуються, але при візуальному огляді ще не видно. На цій стадії може спостерігатися незначне підвищення локальної температури, яке ускладнює приплив крові до яєчок і призводить до уповільнення росту сперматозоїдів. Больові відчуття можуть мати різну інтенсивність - від легких неприємних відчуттів до гострих нестерпних. Також присутній набряк, який посилюється у вечірній час, за тривалого сидіння та під час спеки.

Варикоцеле 3 ступеня

Це запущена стадія варикоцеле, за якої вени значно розширені, легко пальпуються та чітко видно візуально навіть у стані спокою. Яєчко зазнає кардинальних візуальних змін і зменшується в розмірі. Через постійний набряк мошонка стає більшою. Для цієї стадії характерне значне погіршення загального стану. Больовий синдром може набувати постійного характеру.

Причини виникнення та розвитку варикоцеле

Передумови до виникнення та розвитку варикоцеле нерідко пов'язують із генетичною схильністю. Якщо у батьків або родичів є варикоз нижніх кінцівок, геморой, вади серцевих клапанів або фімоз, є висока ймовірність захворіти на варикоцеле через спадкові ознаки.

Існують й інші причини варикоцеле, пов'язані переважно з механічними ушкодженнями або стисненням, що виникли на тлі підвищеного тиску у венах сім'яного канатика. До механічних чинників відносять:

  • травми мошонки та пахової ділянки загалом;
  • ослаблення кремастерного м'яза, що супроводжується зміщенням вниз лівого яєчка;
  • синдром аорто-мезентеріального пінцета (здавлювання лівої печінкової вени між аортою і верхньою брижовою артерією);
  • пахові грижі або пухлини, що здавлюють вени в гроновому сплетінні канатика;
  • підвищений внутрішньочеревний тиск, спричинений частими закрепами або тривалими діареями;
  • професійне заняття кінним або велоспортом.

Захворювання не має чітких вікових схильностей. Звісно, варикоцеле в дітей шкільного віку виникає рідше, ніж у дорослих, але різниця в статистиці за різними віковими групами незначна.

Симптоматика за стадіями

Зазвичай при варикозному розширенні вен лозоподібного сплетення симптоматика або відсутня, або вона слабко виражена і не приносить дискомфортних відчуттів. Однак із розвитком патології можуть проявлятися різні симптоми, що мають схильність до прогресії.

Безсимптомне варикоцеле часто діагностується безпосередньо в кабінеті уролога під час звичайного огляду.

Симптоматика хвороби тісно пов'язана з її стадіями.

1 ступінь: на цій стадії розвитку варикоцеле в чоловіка може відчуватися легкий дискомфорт у ділянці мошонки. Іноді проявляється слабкий біль у паху і яєчках, який може посилюватися під час ходьби, бігу або фізичних навантажень. Зазвичай біль зникає, якщо прийняти лежаче положення.

2 ступінь: больовий синдром більш виражений. Біль може поширитися на нирки, низ живота і пахову ділянку. Також часто спостерігається зниження статевої функції.

3 ступінь: усі симптоми посилюються, а біль у мошонці, паху, рідше в нирках перетворюється на хронічний. Хвороба впливає на розмір яєчок, пригнічує статевий потяг і порушує репродуктивну функцію. Що стосується симптоматики захворювання у хлопчиків шкільного віку, то один із головних симптомів варикоцеле у підлітка - збільшення мошонки з явно вираженими ознаками асиметрії.

Безпліддя може розвинутися на будь-якій зі стадій, але найчастіше проблеми репродуктивного характеру з'являються на II і III стадіях, коли розширені венозні сплетіння створюють закутувальний прошарок навколо яєчка, впливаючи на терморегуляцію, сперматогенез і рухливість сперматозоїдів.

Діагностика та профілактика захворювання

Завдяки сучасним методам діагностики із застосуванням обладнання для ультразвукового дослідження, захворювання діагностується навіть на нульовій стадії, коли немає ні візуальних ознак розвитку патології, ні характерної симптоматики. УЗД мошонки і доплерографія може виявити варикоцеле зліва, справа або двостороннє на самому початку розвитку хвороби. Але проблема в тому, що пацієнтам ставлять діагноз уже на другій або третій стадії, зазвичай у кабінеті уролога під час чергового медичного огляду.

Другий і третій ступінь діагностуються набагато легше, оскільки на мошонці чітко проглядаються венозні сплетіння, є виражений больовий синдром та інші, типові для варикоцеле симптоми. Після встановлення попереднього діагнозу, додатково проводяться: дослідження якості сперматозоїдів (спермограма), УЗД і потокова спектральна доплерографія (ПСД). Заключний діагноз, що ґрунтується на результатах досліджень і висновків лікаря, дає змогу розпочати ефективне лікування варикоцеле.

Профілактика відіграє важливу, якщо не визначальну, роль у розвитку варикозу яєчка, оскільки захворюванню легше запобігти, ніж потім боротися з ним медикаментозно або за допомогою хірургії. Основні принципи профілактики варикоцеле:

  • регулярні фізичні вправи, що поліпшують кровообіг в органах малого таза (присідання, віджимання, турнік, бруси, планки, вправи Кегеля та інші);
  • регулярні статеві стосунки;
  • відмова від шкідливих звичок (алкоголь, тютюнопаління та інші).

Варикоцеле і безпліддя - тісно пов'язані поняття, тому краще займатися профілактикою, ніж лікуванням.

Лівостороннє варикоцеле: чому патологія частіше розвивається зліва

У 80-90 % випадків варикоцеле діагностується з лівого боку. Це пояснюється особливостями будови венозної системи пахової ділянки. Ліва яєчкова вена впадає в ниркову під прямим кутом, що підвищує ймовірність застійних явищ. Крім того, саме ця вена схильна до здавлювання внутрішніми органами, що призводить до підвищення тиску і зворотного відтоку крові.

Двостороннє варикоцеле

Двостороннє варикоцеле трапляється не так часто - не більше ніж у 2-12% випадків. Головним чинником розвитку патологічного процесу є порушення кровотоку в малому тазу, що зі свого боку призводить до застійних процесів. До факторів ризику двостороннього варикоцеле відносять вроджену слабкість судинних стінок, захворювання сечостатевої системи, травми, інфекції, хронічні запори, сидячий спосіб життя, або, навпаки, виснажливі тренування, надмірну вагу тощо.

Вираженість клінічних проявів багато в чому залежить від стадії розвитку процесу. Серед найхарактерніших ознак можна виокремити зміну розміру яєчок, тягнучий біль у паху, відчуття печіння в ділянці мошонки, в'ялість шкіри, неприємні відчуття під час ходьби, статеву дисфункцію. Імовірність розвитку безпліддя при двосторонньому процесі набагато вища. Показники спермограми можуть значно погіршуватися, а в деяких випадках сперматозоїди в еякуляті повністю відсутні.

Способи лікування варикоцеле

Розтягнуті стінки судин не підлягають відновленню, тому консервативні методи лікування з використанням медикаментозних засобів не дають практично ніякого ефекту - вони марні. Тому варикоцеле лікують виключно оперативним способом, що передбачає ізоляцію постраждалих вен і перенаправлення потоку крові.

Сьогодні практикується кілька видів хірургічних втручань:

  1. За методом Іванісевича. Пацієнту під загальним наркозом роблять розріз і перетягують розширені вени на яєчку. Це найбільш травмуюча операція, що потребує тривалого відновлення в стаціонарі. Вважається застарілою.
  2. Альтернативний варіант - склерозування судин, що передбачає введення парасольки з ліками в уражену ділянку для припинення кровотоку і умертвіння ураженої судини. Ефективність невисока, використовується рідко.
  3. Найбільш популярний, сучасний і часто використовуваний метод - лапароскопія. Цей вид операції за варикоцеле менш травмуючий, ефективніший і безпечніший за інші.

Зняти запальні процеси і частково поліпшити кровообіг можна за допомогою настоїв трав, компресів і ванн, але ці методи не вирішать проблему, а лише полегшать симптоми, і тільки на початковому етапі розвитку патології. Лікування без операції неможливе, як і відновлення репродуктивної функції.

Лапароскопія варикоцеле

Єдино ефективним методом лікування варикоцеле є операція. На початкових стадіях процесу та відсутності клінічної симптоматики ще можна обійтися без втручання. Динамічного спостереження буває достатньо. Якщо ж захворювання прогресує і постає питання про лікування, то воно тільки хірургічне. Вдало виконана операції дає змогу повністю забути про проблему. Під час лапароскопічного лікування пацієнту роблять три невеликі надрізи. В отвори вводяться вуглекислотна трубка, ендоскоп і сам лапароскоп, за допомогою якого хірург перев'язує пошкоджені вени. Термін післяопераційного відновлення займає всього кілька днів.

Показаннями до проведення хірургічного втручання можуть послужити:

  • стійкий больовий синдром;
  • сплетення вен у мошонці;
  • зменшення розмірів яєчка;
  • зміни показників спермограми;
  • виражений косметичний дефект.

Лапароскопія варикоцеле включає в себе такі етапи:

  1. Анестезія.
  2. Антисептична обробка.
  3. Отримання хірургічного доступу (через кілька проколів).
  4. Нагнітання вуглекислого газу для забезпечення кращого огляду.
  5. Введення мікрохірургічних інструментів і відеокамери.
  6. Ревізія внутрішніх анатомічних структур.
  7. Кліпування змінених судин.
  8. Закриття проколів (накладення швів і стерильної пов'язки).

Лапароскопія має низку виграшних переваг перед класичними операціями з відкритим доступом. До її головних переваг належать:

  • мінімальне травмування тканин;
  • швидкий період реабілітації;
  • висока точність та інформативність;
  • мінімальні ризики ускладнень;
  • хороший естетичний результат;
  • відсутність вираженого післяопераційного больового синдрому.

Рецидив варикоцеле

Імовірність рецидиву варикоцеле невелика, але ризики все ж присутні. Захворювання може повернутися через низку причин, на деякі з яких ми можемо вплинути, а на деякі ні:

  • підвищений внутрішньочеревний тиск;
  • аномальна будова судин;
  • виконання операції до закінчення статевого дозрівання;
  • генетична схильність до захворювання (вроджена слабкість сполучних тканин і стінок судин);
  • наявність дублюючих вен (фізіологічна особливість);
  • недотримання рекомендацій фахівця в післяопераційному періоді (підняття важких предметів, інтенсивні тренування).

Для мінімізації ризику рецидиву важливо вибрати клініку з висококваліфікованими досвідченими фахівцями і сучасним технічним оснащенням. Крім того, важливо обговорити з лікарем усі деталі перед- і післяопераційного періоду.

У разі рецидиву призначається повторна операція. При дотриманні всіх рекомендацій фахівця прогноз сприятливий. Після хірургічного втручання кровообіг нормалізується, а репродуктивна функція відновлюється в повному обсязі.

Як зрозуміти, що рецидив варикоцеле

Клінічні прояви рецидиву варикоцеле зазвичай такі ж, як і в первинного захворювання. Перша характерна ознака - це розширення вен мошонки. Патологічну зміну судин можна побачити під час огляду мошонки або на УЗД. Пацієнти також можуть скаржитися на відчуття важкості в ділянці яєчка, болі під час фізичних навантажень, а також після сексуальних контактів. Варто зауважити, що больовий синдром після операції далеко не завжди свідчить про рецидив. Деякий час після хірургічного втручання дискомфортні відчуття можуть бути варіантом норми. Однак для виключення ускладнення краще звернутися до фахівця.

Наслідки варикоцеле

Якщо вчасно не лікувати варикоцеле, можуть розвиватися ускладнення, серед яких:

  • хронічний больовий синдром;
  • гормональні зміни;
  • ниркова венозна гіпертензія;
  • хронічний простатит;
  • тромбоз венозних судин;
  • зниження лібідо;
  • фімоз (звуження крайньої плоті);
  • естетичний дефект;
  • передчасна еякуляція;
  • аденома простати;
  • імпотенція;
  • психоемоційні порушення;
  • атрофічні зміни яєчка.

Запущене варикоцеле: чим небезпечне

Запущене варикоцеле може призвести до серйозних ускладнень, що позначаються на здоров'ї та якості життя чоловіка. Одним із найсерйозніших із них є безпліддя. За тривалого венозного застою підвищується температура в яєчках і розвивається ішемія.

Недостатнє кровопостачання зі свого боку тягне за собою гіпоксію і пошкодження тканини яєчка. Усі ці явища можуть негативно вплинути на дозрівання і вироблення сперматозоїдів. Згідно зі статистичними даними, у 50% пацієнтів із безпліддям в анамнезі присутнє варикоцеле.

Якщо вчасно не провести операцію, мошонка обвисає, стає асиметричною, а на яєчках проступає виражена венозна сітка. Багато чоловіків із запущеною стадією варикоцеле відчувають серйозний психологічний дискомфорт через ці візуальні зміни.

У медичному центрі «Medical Plaza» за підозри на варикоцеле проведуть ретельну діагностику (доплерографію, УЗД мошонки); поставлять точний діагноз і призначать дату проведення лапароскопії. У нас є сучасне обладнання, власна лабораторія і стаціонарне відділення для післяопераційного відновлення. Записуйтеся на консультацію до фахівця за номерами телефону, зазначених на сайті, або заповнюйте форму зворотного зв'язку.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження