Трансплантація матки - шанс для жінок з обмеженим безпліддям виносити і народити дитину
Репродуктивна медицина дуже просунулася за останні десятиліття, особливо з впровадженням запліднення in vitro наприкінці 1970-х років і інтрацитоплазматичних ін'єкцій сперми на початку 1990-х років. Однак при абсолютному матковому безплідді (а це приблизно один випадок на 500 жінок) у зв'язку з відсутністю матки або порушенням функцій органу, єдиним виходом було сурогатне материнство.
Трансплантація матки - це можливість відновити втрачений орган або його функції, і як наслідок виносити і народити дитину самостійно. Перша пересадка була зареєстрована в 2002 році, а друга в 2011, оскільки потрібен був час, щоб удосконалити методику. Трохи пізніше в Швеції в 2012-13 роках провели цілу серію трансплантацій - 9 операцій. З них сім виявилися абсолютно життєздатними, і після циклу гормональної терапії у жінок встановлювався регулярний менструальний цикл на кілька років.
На сьогодні по всьому світу проведено 11 трансплантацій матки, і цей метод активно готують до впровадження в клінічну практику. Зараз основна робота ведеться над тим, щоб запобігти відторгненню органу, але при цьому не використовувати препарати, небезпечні для плода під час вагітності, оскільки більшість засобів проникають через плацентарний бар'єр і можуть викликати ускладнення і пороки розвитку.
Уже є випадки народження здорових дітей у жінок, яким була проведена трансплантація матки. При цьому вдалося уникнути відторгнення органу та інших ускладнень.
Такі досягнення медицини говорять про те, що лікарі здатні стати чарівниками для своїх пацієнтів, навіть якщо здається, що ситуація безнадійна.