Олексієнко Ігор Миколайович, заслужений лікар України, кандидат медичних наук,
лікар зі спортивної медицини
МИ ВІТАЄМО ВАС.
Ваша вагітність закінчилася пологами. Тепер поруч з Вами знаходиться Ваш малюк або малюки, такі рідненькі. Ви і сім'я чекали цього близько 40 тижнів. Представляли якими вони будуть після народження. Ваші мрії здійснилися.
Пологи - цілком природний процес для жіночого організму, однак за дев'ять місяців вагітності фігура втрачає свою красу, м'язи і тканини розтягуються, на суглоби впливає велике навантаження, відвисає живіт і груди, на талії з'являється «рятівний круг», плечі сутуляться, погіршується загальний фізичний стан.
Виношування дитини за впливом на організм майбутньої матері можна порівняти з польотом в космос. Усі корисні речовини, вітаміни і мінерали, які жінка збирала протягом довгих років, були звільнені з депо і витрачені на створення нового життя. Природа влаштована так, що «будівельний матеріал» для клітин, який вагітна отримувала з їжею, перш за все через систему мати-плацента-плід потрапляв у дитячий організм, а жінці діставалися лише залишки. У таких умовах органи і тканини майбутньої мами потребують надійної підтримки.
Для мами, яка годує немовля грудьми, потрібна дієта. Однак дієта під час годування немовляти - це лише умовна назва, а не суцільні суворі обмеження і заборони на все смачне. Дієта годуючої має ґрунтуватися на загальних принципах здорового збалансованого харчування: максимум корисного, мінімум шкідливого.
Годувати грудьми дитину потрібно, використовуючи груди по черзі, щоб не розтягнути одну з молочних залоз більше, ніж іншу. Відновлювальні процедури для грудей можна починати вже в період лактації і продовжувати після закінчення годування. Для цього добре підходять прості речі, наприклад, масаж струменем теплої води. Його можна проводити в домашніх умовах за допомогою душа, масажуючи груди струменем води за годинниковою стрілкою. Важливо також оптимально підібрати бюстгальтер, який має добре підтримувати груди.
Тепер про естетичну сторону життя молодої мами. Шкіра на животі під час вагітності піддавалася постійному розтягування, що могло призвести до появи так званих «розтяжок вагітних», у народі називається розтяжки. Найнеприємніше, що вони не завжди можуть зійти після пологів, залишаючи на шкірі бурі смуги.
Усі ці питання щодо шкіри можна вирішити, додаючи до їжі колаген. Він відповідає за міцність хрящів і суглобів, нормалізує тонус судин, і що особливо приємно додає сяйва шкіри і здоровий, молодий вид майбутньої мами.
А ТЕПЕР ПРО НАЙГОЛОВНІШЕ – ПОТРЕБА В КОРЕКЦІЇ ПОСТАВИ ЖІНКИ
Ми розуміємо, що м'язи є основним компонентом, який утримує хребці у фізіологічному положенні. Під час вагітності, протягом 9 місяців, поступове збільшення живота призвело до зміщення центру ваги і прогину поперекової ділянки вперед, тобто збільшення поперекового лордозу.
Зміна центру ваги, яка було пов'язана зі збільшенням розмірів живота, викликана збільшенням розмірів і ваги матки, призвело до скорочення м'язів поперекового відділу хребта і косих м'язів живота. Розтягнуті м'язи протягом терміну вагітності в передній частині тулуба стали не здатні підтримувати баланс, під час перебування в положенні стоячи або під час пересування між передньою і задньою частинами тіла.
Розтягування прямого м'яза живота за час вагітності може призвести до появи діастаза - збільшення відстані між правою і лівою половинами прямого м'яза живота.
Прямий м'яз живота анатомічно складається з двох дзеркальних половинок, розділених білою лінією - смугою сполучної тканини, основною складовою якої є також переважно колаген.
У результаті такого поділу права і ліва половини прямого м'яза після пологів розсунуті за середньою фасцією живота, білою лінією.
Також в організмі вагітної жінки відбувалися і гормональні зміни, які викликали певні процеси в кістково-м'язовій системі, особливо в частині таза. Відбулося збільшення довжини зв'язок тазу і тазового симфізу, з метою розширення родових шляхів для полегшення проходження дитини по родових шляхах.
Для жінки, яка годує немовля грудьми можливість медичних методів, які можна застосувати, обмежена тому, що не можна застосовувати медикаменти, також обмежене використання деяких фізіотерапевтичних процедур.
Потрібно самостійно зміцнювати м'язи живота і спини, і, взагалі, вести активний спосіб життя. Природне бажання, яке виникає у більшості жінок, - почати качати прес, щоб зміцнити м'язи і змусити їх «встати на своє місце». Такий підхід цілком є неправильним: вправи на прес можуть тільки погіршити стан, так само як деякі пози з йоги і деякі прийоми з фітнесу. При виконанні фізичних вправ після пологів слід уникати «прямих» пресових вправ, потрібно зосередити свою увагу на певних ізометричних рухах. Зокрема, такі вправи можна виконувати, маючи розходження м'язів живота, щоб поліпшити стан.
Відновлення нейрофізіологічних змін в опорно-руховому апараті жінки після пологів дозволить відновити рефлекторні дуги, які контролювали рух жінки до вагітності. Допоможе відновити стан м'язів і шкіри.
Ми використовуємо методи відновлення, що є фізіологічними і не завдають шкоди здоров'ю жінки. Вони дають можливість істотно полегшити стан, допомагають молодій мамі повноцінно відновитися після пологів. Дозволяють усунути функціональні м'язові блоки в міжхребцевих суглобах і відкоригувати зміщення хребців, звільнити нервові корінці, відновити рух.
Для відновлення після пологів потрібно з розумінням вчасно проводити корекцію рухів м'язами хребта. Відновлювати правильну поставу хребта, що є профілактикою можливих ускладнень з боку хребта надалі.