Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Сьогодні ми поговоримо про таке особливе захворювання опорно-рухового апарату, як неврома Мортона. Що ж вона собою представляє?

Неврома Мортона - це доброякісне фіброзне утворення, яке вражає підошовний нерв, тим самим збільшуючи його в розмірах. Найчастіше розташовується в третьому міжплесновому проміжку, тобто в ділянці між 3-ою і 4-ою фалангою стопи.

Підошовний нерв набуває веретеноподібної форми, його ширина може варіюватись - 0,15-0,65 см. Це обумовлено тим, що під час мікротравм відбувається компресія нерва, а також потовщення поперечної зв'язки стопи, формування набряку. Такий патологічний стан при невромі Мортона викликає здавлення і зміщення медіального нерва стопи і сусідніх судин, що призводить в свою чергу до ішемії або іншими словами, до зниження кровообігу в цій ділянці стопи. Цей процес провокує розростання фіброзної тканини в ділянці іннервації підошовного нерва і збільшує його поперечний розмір.

Кириченко Вадим Юрійович
 Про лікаря 
Кириченко Вадим Юрійович 
 Стаж:  20 років 
 Лікар ортопед-травматолог, кандидат медичних наук 

ЯКІ КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ НЕВРОМИ МОРТОНА?

Через формування набряку і здавленні ним підошовного нерва виникають симптоми, які пов'язані з порушенням іннервації, а саме: при фізичному навантаженні починають виникати стріляючі, ниючі болі в поєднанні з парестезіями (відчуття печіння, поколювання). Уночі ці симптоми, як правило, не турбують.

Якщо пацієнт не звертається за допомогою, то частота виникнення і інтенсивність болю зростають. Скорочується інтервал між початком фізичного навантаження і появою перших симптомів невроми Мортона. Можлива поява больових відчуттів під час повного спокою, пацієнт може відзначати, що у нього начебто «щось застрягло у взутті». Але при цьому зовні неврома Мортона може не проявлятися. Під час пальпації больові відчуття посилюються. З прогресуванням невроми Мортона, окрім гострого больового синдрому, з'являється порушення чутливості, аж до анестезії (повна відсутність чутливості).

ЯК ДІАГНОСТУВАТИ НЕВРИТ МОРТОНА?

При огляді лікар звертає увагу на локалізацію больового синдрому. В основному це 3-й міжплесновий проміжок. При натиску в цій ділянці протягом 30-60 с. виникає відчуття печіння і оніміння.

Крім пальпаторного дослідження стопи, застосовуються також інструментальні методи, які об'єктивно показують порушення морфології анатомічних структур стопи. Наприклад, КТ знімок може вказувати на узурацію кістки через компресії невроми Мортона, на УЗД ми можемо побачити зміну м’якотканних структур, наявність ознак запалення.

ЯКІ ІСНУЮТЬ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ НЕВРОМИ МОРТОНА?

При слабковиявлених симптомах невроми Мортона застосовуються консервативні методи лікування. Одним з них є використання ортопедичних устілок або плеснових прокладок. Цей метод розрахований на розвантаження стоп, оскільки вирівнюється звід стопи і знижується тиск на ділянку плесна і передплесна. Також завдяки цьому методу зменшується компресія підошовного нерва, знижується запалення нервових волокон і м'яких тканин. При цьому больовий синдром може зникнути зовсім.

Другий метод полягає в застосуванні комбінованих компресів з димексидом, нестероїдних протизапальних препаратів і місцевих анестетиків разом з мануальними процедурами і міорелаксантами. Іноді використовуються уколи глюкокортикостероїдів безпосередньо в уражену ділянку.

Якщо пацієнта турбують постійні гострі болі в 3-му міжплесновому просторі, печіння або поколювання, які не зникають в стані спокою і перешкоджають нормальній фізичній активності - існують хірургічні методи лікування невроми Мортона.

Один з них - це радикальне видалення невриноми, при якому висікають гіпертрофовану, запалену ділянку підошовного нерва. Після цієї операції пацієнта перестає турбувати больовий синдром, він знову може повернутися до активного життя, оскільки рухова активність не порушується. Чутливість при цьому може трохи знизитися, але це ніяк не відбивається в повсякденному житті, тільки при дотику в цій ділянці. Період реабілітації становить 2-4 тижні, під час якого необхідно буде знизити навантаження на стопу.

Ще одним методом хірургічного лікування невриноми Мортона є видалення поперечної зв'язки між плесновими кістками, після чого відразу ж зникає хворобливість через зниження компресії нерва. Перевагою цього методу є збереження чутливості, але він поступається попередньому через можливість виникнення рецидивів. При видаленні зв'язки, невринома зберігається і може надалі збільшитися, що в свою чергу сприятиме повторному виникненню хворобливих відчуттів.

Через варіабельність клінічної картини невриноми Мортона пацієнту слід своєчасно звертатися до фахівця, який зможе оптимально підібрати методи діагностики, а також варіанти лікування, що прискорить одужання і повернення пацієнта до активного життя.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження