Екстракорпоральне запліднення є складною медичну процедуру, яка вимагає від лікарів високого професіоналізму і глибоких знань. У деяких випадках навіть неодноразово проведене ЕКЗ не приносить очікуваного результату. Для багатьох пацієнтів стане актуальною інформація - чому цей метод може стати невдалим, і що потрібно робити в такому випадку?
ЧОМУ НЕ ПРИЖИВАЄТЬСЯ ЕМБРІОН ПІСЛЯ ЕКЗ - МЕДИЧНІ ФАКТОРИ
Невдалий протокол ЕКЗ найчастіше пов'язаний з наступними причинами:
- низькою якістю ембріонів;
- патологіями ендометрія;
- захворюваннями маткових труб;
- хворобами ендокринної системи.
Для здійснення ЕКЗ оптимально підходять ембріони, які нараховують не менше 6 клітин, і що володіють високими показниками розподілу. Їх низька якість буває обумовлена поганими яйцеклітинами або спермою, яка не має всіх необхідних показників.
Успішна імплантація ембріона і подальше виношування багато в чому залежать від стану ендометрія. Благополучний результат ЕКЗ стає можливим тільки тоді, коли його розмір становить 7-14 мм. Також повинні бути виключені різні захворювання - хронічний ендометрит, аденоміоз, поліпоз, запальні процеси в ділянці цервікального каналу.
Захворювання маткових труб, що провокують невдачу при ЕКЗ, протікають в різноманітних формах. До відсутності зачаття призводять шийковий фактор безпліддя, невилікувана повністю непрохідність, гідросальпінкс. Остання патологія провокує накопичення всередині труб рідини, на тлі чого ембріон позбавляється можливості нормально розвиватися.
Стимуляція овуляції, що є одним з основних етапів ЕКЗ, здатна викликати загострення колись наявних ендокринологічних порушень. Саме тому пацієнткам, які бажають пройти процедуру екстракорпорального запліднення, показана консультація ендокринолога. Особливо важливо отримати рекомендації цього лікаря, якщо в минулому жінка перенесла такі захворювання як діабет, гіпо- гіпертиреоз, гіпо-гіперандрогенію.
Якщо мали місце невдалі спроби ЕКЗ, причини цього можуть полягати в наявності імунних порушень, полікістозу яєчників, спайок в малому тазі, хронічних інфекцій в організмі. Відсутність зачаття буває обумовлена негативною спадковістю або звичним невиношуванням вагітності.
ЧИМ ЩЕ МОЖЕ БУТИ ОБУМОВЛЕНА ВІДСУТНІСТЬ РЕЗУЛЬТАТІВ?
Невдалі спроби ЕКЗ бувають спровоковані немедичними факторами. Причинами відсутності зачаття і вагітності також стають:
- вік пацієнтки менше 22 або більше 40 років;
- наявність у жінки зайвої ваги, ожиріння;
- шкідливі звички у одного або обох партнерів (куріння, алкоголізм, наркозалежність).
Причинами, чому не прижився ембріон після ЕКЗ, можуть бути і емоційно-психологічні чинники. Найважливіше значення має позитивна психологічна налаштованість жінки перед майбутньою процедурою. Якщо пацієнтка перебуває в стресовому стані, або відчуває підвищену нервову напругу, шанси на вагітність значно знижуються.
Фахівцям, які здійснюють ЕКЗ, іноді доводиться стикатися з банальною невдачею. Таке формулювання використовують у разі відсутності будь-яких виражених ознак, що стали б перешкодою для успішного результату.
ДІЇ ЛІКАРІВ ПІСЛЯ НЕВДАЛОГО ЕКСТРАКОРПОРАЛЬНОГО ЗАПЛІДНЕННЯ
Якщо метод екстракорпорального запліднення не привів до благополучної вагітності через низьку якість ембріонів, варто звернутися до більш досвідчених репродуктологів. У такій ситуації допоможуть висококваліфіковані лікарі нашого центру, які володіють усіма сучасними методами здійснення ЕКЗ.
У своїй роботі лікарі «Медікал Плаза» застосовують найдієвіші репродуктивні техніки. Високу ефективність має процедура хетчинг, суть якої полягає у виконанні мікронадрізу в ділянці ембріона. До цього методу вдаються в тих випадках, коли кілька спроб ЕКЗ виявилися безрезультатними.
Також фахівці здійснюють інші дії, що визначаються причиною невдалого екстракорпорального запліднення:
- У разі недостатньої відповіді яєчників. Важливо з'ясувати, наскільки вона не відповідає нормі, і що слід зробити, щоб поліпшити її в майбутньому. Якщо відповідь була слабкою/ надмірною, або спровокувала СГЯ, варто замислитися про зміну протоколу, використання інших гормональних препаратів, або перегляд їх дозування.
- При низьких показниках запліднення і недостатньо високій якості ооцитів. Якщо після невдалої спроби ЕКЗ частота запліднення виявилася низькою, у наступний раз на допомогу може прийти метод ІКСІ. При незадовільній якості яйцеклітин може бути використаний донорський матеріал, або проведено ЕКЗ в природному циклі.
- При структурі і товщині ендометрія, що не відповідають нормальним показникам. У разі наявності будь-яких відхилень вирішується питання про виконання гістероскопії перед повторною спробою ЕКЗ. При занадто тонкому ендометрії показані допплерівське картування судин матки, пайпель-біопсія, посів з порожнини матки, а також подальша корекція виявлених дефектів.
- У разі виявлення змін з боку маткових труб. При підготовці до програми ЕКЗ дуже важливо вчасно виявити наявність гідросальпінкса, що вимагає видалення патологічних труб в процесі лапароскопії. У разі виникнення цієї проблеми також розглядається можливість кріоконсервації отриманих ембріонів, і їх подальшого перенесення в кріоциклі.
- При незадовільному стані сперми партнера на момент пункції. Незважаючи на вибір найбільш підходящого сперматозоїда для запліднення при процедурі ІКСІ, у деяких випадках ембріолог змушений використовувати кращий з гірших сперматозоїдів, що і стає однією з причин малоуспішною процедури.
У разі невдачі з ЕКЗ пацієнтці слід підтримувати тісну співпрацю з лікуючим лікарем. Тільки досвідчений фахівець зможе ретельно проаналізувати ситуацію, визначити причину виниклої проблеми, і підібрати способи для її ефективного вирішення.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В ОРГАНІЗМІ ЖІНКИ ПІСЛЯ НЕВДАЛОГО ЕКЗ?
Реакція організму на екстракорпоральне запліднення, що не відбулася, має неоднаковий характер, і залежить від індивідуальних особливостей жінки. Після ЕКЗ, що завершивлося невдачею, пацієнток можуть турбувати:
- рясна менструація;
- затримка чергових місячних;
- хворобливість грудних залоз;
- погіршення стану ендометрія.
Одним з поширених явищ стає рясна менструація після невдалого ЕКЗ. У цей період місячні можуть проходити досить болісно, з виділенням кров'яних згустків. Нерідко вони тривають довше за звичайний термін (іноді - до 10 днів). Подібний стан не є показником серйозних проблем, проте вимагає обов'язкового відвідування фахівця. Також варто звернутися до лікаря у разі наявності мізерних менструальних виділень. У подібному випадку можуть мати місце гормональні порушення або патології ендометрія.
Пацієнткам, які не отримали очікуваного результату, необхідно знати - коли починаються місячні після невдалого ЕКЗ. В основному відновлення циклу відбувається своєчасно. Якщо сталася затримка циклу після невдалого ЕКЗ, потрібно пройти медичне обстеження. Такий стан може бути викликано індивідуальними особливостями жіночого організму, або спровоковано будь-яким захворюванням. Звернутися до лікаря також необхідно, якщо кров'янисті виділення з'явилися протягом декількох перших днів після ЕКЗ. У деяких випадках це говорить про переривання вагітності, або виникнення синдрому гіперстимуляції яєчників (СГЯ).
Пацієнткам, у яких після невдалої спроби екстракорпорального запліднення болять груди, не варто відразу припускати наявність патології. Іноді таке явище розглядається як варіант норми (таким чином організм реагує на гормональні зміни). Якщо больові відчуття не зникають після відновлення циклу, потрібно обов'язково відвідати лікаря.
Ще одна можлива проблема - стоншений ендометрій після невдалого ЕКЗ. Це порушення виникає на тлі посиленої стимуляції гормональними препаратами, а також при неповноцінній роботі яєчників.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ПОТРІБНО НА ВІДНОВЛЕННЯ?
Для повної реабілітації після невдалого ЕКЗ необхідно від 60 до 90 днів. У цей період відбувається повне відновлення організму, який переніс стрес і гормональне навантаження. Протягом 2-3 місяців нормалізується робота яєчників, зміцнюється імунна система, врівноважується емоційний фон.
Будь-які неприємні стани, що виникають після невдалого ЕКЗ, не є підставою для відмови від наступної спроби. Досвідчені фахівці нашого центру допоможуть позбутися від будь-яких негативних явищ, і успішно пройти нову процедуру.
ЩО РОБИТИ ПІСЛЯ НЕВДАЛОГО ЕКЗ?
Максимально прискорити відновні процеси і підвищити шанси на настання вагітності в майбутньому вдасться завдяки:
- регулярній фізичній активності;
- бальнеопроцедурам;
- заняттям плаванням;
- голковколюванням;
- повноцінному сну і харчуванню;
- прийому заспокійливих трав'яних складів;
- мінімізації стресових станів.
Скоріше забути про невдалу процедуру допоможуть бесіди з досвідченим психологом. Спеціаліст дасть ефективні рекомендації, як пережити невдале ЕКЗ і налаштуватися на майбутній успіх. У разі наявності вільного часу також рекомендується займатися йогою, аутотренінгом, медитацією.
КОЛИ ВАРТО ПОВТОРИТИ ПРОЦЕДУРУ?
Сучасні лікарі стверджують - вагітність після невдалого ЕКЗ більш ніж можлива. Крім того, вона може наступити досить швидко.
У разі відсутності медичних протипоказань екстракорпоральне запліднення дозволено проводити через нетривалий період часу. Саме тому таке ЕКЗ після невдалого стає можливим вже за три місяці.
Деяким пацієнткам призначається інсемінація після невдалого ЕКЗ. На відміну від позаматкового запліднення, такий метод має на увазі зачаття в організмі жінки.
ЕКЗ В ЦЕНТРІ «MEDICAL PLAZA» - НАЙБІЛЬШІ ШАНСИ НА УСПІХ
Репродуктологи МЦ «Medical Plaza» мають великий досвід проведення процедури екстракорпорального запліднення. Наші фахівці застосовують найпередовіші методи боротьби з безпліддям, і зуміли зробити щасливими батьками величезну кількість бездітних пар. У клініці «Медікал Плаза» Вам гарантовано позитивний результат, навіть якщо в минулому залишилися два невдалих ЕКЗ і більше.
Якщо мало місце невдале ЕКЗ, не варто впадати у відчай і втрачати надію на благополучний результат. Завдяки зверненню до досвідчених професіоналів нашого медичного закладу мрія про народження малюка обов'язково стане реальністю!