Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Олексієнко Ігор Миколайович, заслужений лікар України, кандидат медичних наук

лікар зі спортивної медицин

Вагітна жінка може не відчувати больових відчуттів у другій половині вагітності.

Біль в попереку при вагітності - знайоме явище для вагітних, яке викликає багато проблем і неприємностей, а також погіршує настрій і впливає на психоемоційний стан жінки. Практично кожна жінка в цьому особливому положенні стикається з таким симптомом.

Замість того, щоб насолоджуватися цим яскравим періодом у житті вона відчуває дискомфорт і роздратування, що впливає на формування ще ненародженої дитини.

Кожна хоче відповісти на питання: «Чим же викликані болі в попереку при вагітності і чи потрібно їх лікувати? Лікар допоможе? ».

Відповідь на це питання: «Цей біль не є хворобою». Це лише фізіологічний стан, пов'язаний з адаптацією вагітної жінки до змін в сполучних тканинах (кістковій, м'язовій, і фасціальній системах) опорно-рухового апарату.

Змінюється центр ваги, за рахунок збільшення розміру живота. Зміна центру ваги, яка пов'язана зі збільшенням розмірів живота, викликано збільшенням розмірів і ваги матки, веде до перенапруження м'язів поперекового відділу хребта і косих м'язів живота. Розтягнуті м'язи передньої частини тулуба не здатні підтримувати баланс під час перебування в положенні стоячи або під час пересування між передньою і задньою частинами тіла.

Біль в попереку, який з'являється під час вагітності - це явище, яке пов'язано як з перебудовами в організмі вагітної, так і з іншими факторами. В організмі вагітної жінки відбуваються гормональні зміни, які викликають певні зміни в кістково-м'язовій системі, особливо в ділянці таза. Відбувається збільшення довжини зв'язок тазу і тазового симфізу, спрямоване на розширення родових шляхів для полегшення проходження дитини по родових шляхах.

Це головні чинники, які сприяють провокації больових відчуттів.

Може здатися, що перераховані вище фактори викликають гострий біль в попереку, але це не так. Ці фізіологічні зміни в організмі вагітної можуть викликати незначний дискомфорт у попереку або ниючі болі слабкої інтенсивності, але в жодному разі не гострий біль.

ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ ІНТЕНСИВНІСТЬ БОЛЮ В ПОПЕРЕКУ ПРИ ВАГІТНОСТІ?

Інтенсивність болю в попереку при вагітності виникає зазвичай у тих жінок, у яких до вагітності була порушена постава, на тлі якої з'явилися зміни в м'язово-фасциальній складовій хребта, ще до вагітності.

М'язи є основним компонентом, який утримує хребці у фізіологічному положенні.

Остеохондроз хребта не є, в більшості випадків, фізіологічним процесом старіння організму і міжхребцевих дисків зокрема, а спондилез і зміщення хребців, розвиток випинання міжхребцевого диска (протрузія)  - це, в першу чергу, атипова нейрофізіологічна регуляція розслаблення і напруження м'язів. На тлі цих вторинних адаптаційних реакцій з'являються дегенеративні зміни в хребцях, у разі наявності сильних навантажень, а також формуються міжхребцеві грижі.

Можуть виникнути різні думки про те, що якщо ці перераховані зміни, характерні для вагітності, викликають біль в попереку, то сама вагітність є чимось поганим, свого роду патологічним станом. Але хочу Вас запевнити, що вагітність є нормальним, можна сказати, особливим станом організму жінки, а біль в попереку при вагітності викликаний не зовсім самою вагітністю.

При вагітності живіт поступово збільшується, що призводить до зміщення центру ваги і прогину поперекової ділянки вперед, тобто збільшення поперекового лордозу, що, у разі наявності перерахованих вище станів хребта, загострює їх перебіг і викликає біль.

Крім того, збільшення маси тіла, особливо на пізніх термінах вагітності, коли м'язи не треновані і не готові утримувати хребці у фізіологічному положенні, що призводить до додаткового навантаження на сегменти хребта. При цьому може відбуватися роздратування, а в деяких випадках і защемлення нервових корінців, призводить до корінцевого синдрому. Може розвинутися набряк,  а в подальшому і запалення нервових корінців (радикуліт). Защемлення сідничного нерва, а саме корінців, які його формують, може призвести до розвитку ішіасу, болю, який поширюється по всій нозі, може виникнути оніміння ніг, порушитися чутливість і обмежуватись рухи.

Біль в попереку при вагітності може виникнути також через розтягнення м'язів живота, особливо косих, які прикріплюються в поперековій ділянці хребта і клубової кістки таза. Їх перерозтягнення, особливо при великому плоді або багатоплідній вагітності, посилює навантаження на цю ділянку, це також може викликати біль.

Хочу зазначити, що біль в попереку при вагітності має слабоінтенсівній і ниючий характер, на кшталт тяжкості, за умови відсутності більш важких станів в частині хребта і тазу, і є нормальними для вагітності. Це фізіологічний стан тканин і опорно-рухового апарату, за умови відсутності гострого і постійного болю.

Важливо знати, що біль в попереку і внизу живота при вагітності, разом з іншими специфічними ознаками, може бути ознакою загрози передчасного переривання вагітності. Тому слід завжди звертати на це увагу і відразу звертатися за кваліфікованою допомогою.

При вагітності біль може виникнути також і при необережних нахилах тулуба або при підйомі надмірного вантажу. Причиною появи такого болю є розтягнуті і нееластичні волокна м'язів. Тому рухи вагітної жінки повинні бути нечіткими і не довгими.

Носіння взуття на високих підборах, яке змінює центр ваги, може підсилити навантаження на м'язи поперекового відділу хребта і зробити більш відчутним дискомфорт під час пересування.

ДЛЯ ЗАПОБІГАННЯ БОЛЮ В ПОПЕРЕКУ ПРИ ВАГІТНОСТІ

Боротьба з болем у попереку при вагітності обмежена тому, що не можна застосовувати медикаменти, також обмежене використання фізіотерапевтичних процедур.

Ми використовуємо методи відновлення, які є фізіологічними і не завдають шкоди здоров'ю жінки. Вони дають можливість істотно полегшити стан, допомагають майбутній мамі повноцінно перенести вагітність. Дозволяють усунути функціональні м'язові блоки в міжхребцевих суглобах і відкоригувати зміщення хребців, звільнити нервові корінці, відновити рух.

Для профілактики виникнення болю в попереку при вагітності потрібно вчасно проводити корекцію рухів м'язами хребта, ще до вагітності. Відновлювати правильну поставу хребта, що є профілактикою можливих ускладнень під час вагітності.

Потрібно зміцнювати м'язи живота і спини до планування вагітності і взагалі вести активний спосіб життя. Існують різні вправи, зокрема, і заняття за допомогою фітболу для вагітних.

Також слід уникати під час вагітності різких нахилів і підняття вантажу. Якщо необхідно щось підняти, то робити це потрібно присідаючи, а не нахиляючись.

 Нужно также отдать предпочтение обуви на низком и устойчивом каблуке.

 Потрібно також віддати перевагу взуттю на низькому і стійкому каблуці.

ХОРОШОЇ ВАГІТНОСТІ.

МИ ГОТОВІ ВАМ ДОПОМОГТИ!

Залишити заявку