Павло Володимирович Палюра, хірург, онколог, керівник багатопрофільного хірургічного підрозділу медичного центру «Медікал Плаза» (м. Дніпро), розповідає про невідкладну хірургію, в яких випадках потрібно терміново звертатися за медичною хірургічною допомогою під час пандемії.

Карантин карантином, а є апендицит, холецистит, ниркові коліки, інші невідкладні операції, які ніхто не може скасувати. Сьогодні медичні установи вже змінили схеми роботи, ситуація сама диктує нам умови. Наскільки швидко ми адаптуємося і що простому українцеві треба знати про роботу медичних центрів?

Як і інші лікувальні установи медичний центр «Медікал Плаза» працює в режимі ургентних (термінових) маніпуляцій. Звичайно, є коронавірус, а є інші патології, ниркові коліки, позаматкова вагітність ... їх маса, і ми не можемо на них просто махнути рукою. І їх не стає менше.

Потрібно бути дуже уважним, тому що в режимі ізоляції багато пацієнтів вважають за краще перечекати біль, якось перетерпіти його, не звертаючись до лікаря.

Принаймні, згубні властивості такого очікування можуть бути не менш небезпечні, ніж коронавірус.

Тому при перших симптомах у вигляді гострого болю, кровотеч, все одно необхідно звертатися до фахівця, тому що тільки лікар може оцінити серйозність ситуації і сказати: «терміново!» або «можна трохи почекати».

Найбільш поширені ургентні патології та їх тривожні симптоми

ГОСТРИЙ АПЕНДИЦИТ

У нас, хірургів, він називається «мавпою хвороб», тому що має властивість у своїй симптоматиці відображати і копіювати багато захворювань. Але для класичного перебігу характерний біль, який починається у верхній частині живота і буквально за пару годин спускається в праву клубову ділянку. При цьому часті скарги на розлад шлунка або, навпаки, запор, за два дні до цього. Під час болю може бути нудота, блювота, яка не приносить полегшення. У 35-40% пацієнтів підвищується температура.

Біль може віддавати в поперек, у пах, у ногу ... Загалом, через те, що у апендициту дуже змазані симптоми, обов'язково треба показатися хірургові.

Апендицит підтверджується лабораторно (аналізи крові і сечі) і оглядом лікаря-хірурга.

ГОСТРИЙ ХОЛЕЦИСТИТ

Як правило, до нас рідко звертаються пацієнти з першим нападом. Найчастіше людина вже знає, що хвора.  Найчастіше холецистит спровокований наявністю каменів – калькульозний холецистит. З камінням в жовчному міхурі пацієнт може нормально жити досить довго, але настає момент загострення ... Найчастіше це похибка в дієті: вживання жирної, гострої, пряної їжі, алкогольних напоїв. Камінь з жовчного міхура починає виходити в проток і у хворого починається різкий біль у правому підребер'ї. Блювота, що не приносить полегшення, можливо кожні дві години, і біль оперізувального характеру у верхній частині живота. Температура також може підніматися до 38 градусів. Як правило, пацієнти відзначають гіркоту в роті, або присмак жовчі в роті. Якщо ще й кал світлого кольору (жовч перестає надходити в кишківник), то тут картина стає повною і необхідно терміново збиратися до лікаря.

Пацієнту робиться УЗД або комп'ютерна томограма органів черевної порожнини, здаються аналізи крові і сечі.

НИРКОВА КОЛЬКА

Супроводжується рухом каменів або піску по сечоводу або сам камінь в нирці може трохи зміщуватися. Саме так ниркова колька, як правило, супроводжується різким підвищенням температури аж до 38-39 градусів. Дуже різкий біль змушує пацієнта приймати вимушене положення, він наче вигинається, змушуючи м'язовий корсет спини «захищати» нирки. А сам біль може бути різноманітного характеру: у вигляді переймів, пульсуючого болю ...

Колька підтверджується клінічно за аналізами крові і сечі, і на УЗД дуже добре видно наявність або відсутність каменів, видно всю картину. Звертатися необхідно до лікаря-уролога.

ШЛУНКОВО-КИШКОВІ КРОВОТЕЧІ

Треба розуміти, що це не самостійне захворювання, а досить жорстке ускладнення. Причиною може стати перфоративна виразка, коли пацієнт тривалий час страждає на гастрит, виразкову хворобу. Варикозне розширення вен стравоходу, механічне пошкодження чужорідним тілом, наприклад, риб'ячою кісткою. Може стати результатом розриву кишківника. Ознаки - власне, виділення крові. Її можна знайти в блювоті або в калі пацієнта чорного кольору, якщо кровотеча в шлунку, а якщо біда трапилася в товстому кишківнику, то кал буде червонуватого або червоного кольору.

З такими симптомами потрібно терміново звертатися до лікаря, викликати швидку допомогу і чекати фахівців.

ПАНКРЕАТИТ

Захворювання підшлункової залози, пусковим механізмом якого найчастіше є порушення дієти: жирна або гостра їжа провокує запалення підшлункової залози. Рідко, коли тривожні симптоми стають для людини несподіванкою. Перші напади незначні, тому люди рідко звертаються до лікаря. А ось вже серйозний напад виглядає так: сильний больовий синдром, який може віддавати в ліву частину грудної клітки, у ліве плече або ліву руку, у спину. Може бути нудота, діарея, підвищена пітливість, висока температура.

Необхідний огляд лікаря і, звичайно, лабораторні дані (аналізи крові, сечі, УЗД або томограма)

ПОЗАМАТКОВА ВАГІТНІСТЬ

Початкова стадія позаматкової вагітності збігається з нормальною, тому складно її виявити на ранніх термінах. Буває, що симптоми позаматкової вагітності збігаються з симптомами апендициту.

Але частіше з'являються болі в спині, інтенсивний біль у низу живота, може супроводжуватися підвищенням температури, ненормальна кровотеча, болючість в ділянці яєчників, непритомність і запаморочення. Позаматкова вагітність дає симптоми досить пізно, зазвичай на 5-6-му тижні.

Обов'язкова діагностика проводиться хірургами спільно з лікарями-гінекологами. На УЗД все дуже добре визначається.

КИШКОВА НЕПРОХІДНІСТЬ

Кишкова непрохідність - це гостре хірургічне захворювання травної системи, яке вимагає термінової госпіталізації.

Неможливість випорожнитися протягом 24 годин повинна викликати тривогу. Нормальний похід в туалет - 1 - 2 рази на добу. Все що довше - вважається запором. Кишкова непрохідність - це не тільки неможливість сходити в туалет «по великому». Це тільки перший і головний симптом.

На жаль, люди часто чекають три або навіть чотири доби, перш ніж звернутися до лікаря.

При симптомах непрохідності кишківника виконують диференційну діагностику з перитонітом, гострим панкреатитом, апендицитом і серцево-судинними патологіями.

Робиться рентген кишкової порожнини в положенні стоячи, і ми чітко бачимо рівень кишкової непрохідності і приймаємо рішення, що робити далі.

Наш медичний центр - це висококваліфіковані лікарі, які допоможуть Вам з будь-якою проблемою, центр оснащений інноваційним діагностичним обладнанням і в ньому є все необхідне для надання ургентної допомоги: операційна, палати інтенсивної терапії, обладнані апаратами ШВЛ, взагалі всім необхідним. Стаціонар з трьома відділеннями, тому вам може бути надана термінова діагностика і допомога в повному обсязі.

Бережіть себе і вчасно звертайтеся до лікаря!

УРГЕНТНІ ЗАХОДИ  МЦ «МЕДІКАЛ ПЛАЗА»

  • На вході всім пацієнтам безконтактним термометром вимірюється температура
  • Кожен пацієнт, що зайшов, повинен дотримуватися маскового режиму (як і наш весь персонал)
  • При вході пацієнт обробляє руки антисептиком
  • Усередині клініки виконується постійне кварцування, прибирання дезінфекційними засобами. У всіх приміщеннях протираються дверні ручки, вся клініка миється в посиленому режимі.

Для підвищеної безпеки ми також розділили входи в клініку: мами з дітьми, звичайні пацієнти, окремий вхід для персоналу.​