Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Палюра Павло Володимирович
 Про лікаря 
Палюра Павло Володимирович 
 Стаж:  15 років 
 Керівник багатопрофільного хірургічного підрозділу, лікар-хірург, проктолог, онколог 
Сулима Володимир Пилипович
 Про лікаря 
Сулима Володимир Пилипович 
 Стаж:  35 років 
 Лікар-хірург, проктолог,кандидат медичних наук, доцент 

Кіста куприка - захворювання, при якому у верхній частині міжсідничної складки утворюється порожнина. Найчастіше патологія має вроджений характер. Порушення зустрічається досить часто. В основному його виявляють у молодих пацієнтів у віці до 30 років.

ЩО ТАКЕ КІСТА КУПРИКА

Під кістою куприка розуміють вузький канал, розташований під шкірою. Ця трубчаста порожнина містить в собі епітелій (шкірне сало разом з волосяними цибулинами). Інші її назви - епітеліальний куприковий хід, свищ на п'ятій точці, пілонідальна кіста куприка.

Куприковий хід має отвори, іменовані первинними. Вони відкриваються назовні і нагадують за зовнішнім виглядом воронки. Місцем їх локалізації стає лінія складки між сідницями. З первинних отворів періодично виділяється епітелій.

ЧОМУ З'ЯВЛЯЄТЬСЯ СВИЩ

Патологію пов'язують зі збоєм, що відбувається в період розвитку ембріона. Хвороба також проявляється у пацієнтів, що мають генетичну схильність до специфічної форми міжсідничної складки і крижово-куприкового відділу.

Існують певні чинники, здатні спровокувати активізацію захворювання. Свищ на п'ятій точці схильний проявлятися на тлі:

  • ослабленого імунітету;
  • травм нижньої частини спини;
  • запалення фолікулів;
  • наявності в організмі інфекцій;
  • підвищеного оволосіння в ділянці крижів.

У деяких випадках патологію пов'язують з малорухливим способом життя, сидячою роботою, неякісної особистою гігієною. Іноді хвороба проявляється після сильного переохолодження.

ВИДИ ПАТОЛОГІЇ

Згідно з клінічною класифікацією існує чотири різновиди захворювання:

Неускладнений епітеліальний куприковий хід

Протікає приховано, без виражених симптомів

Гостра форма запалення

Має два етапи - інфільтраційний і стадію формування гнійного абсцесу

Хронічна форма пілонідальної кісти

Характеризується наявністю трьох стадій - інфільтрації, рецидиву абсцесу, гнійного свища.

Ремісія запального процесу

Протікає з ослабленням або повним зникненням негативної симптоматики

 

Звертайтеся до фахівця вчасно! Тільки за допомогою своєчасної та якісної медичної допомоги вдасться уникнути переходу хвороби в гостру або хронічну стадію.

ОЗНАКИ І СИМПТОМИ ХВОРОБИ

Свищ під куприком може не проявлятися протягом тривалого періоду часу. Перші симптоми здатні виникнути в пубертатному періоді, що характеризується статевим дозріванням у підлітків. В просвіті куприкового ходу відбувається активізація волосяних фолікул, накопичуються відходи діяльності потових і сальних залоз. Велика кількість мікрофлори в ділянці самого ходу і в шкірній складці між сідницями пояснюється близьким знаходженням ануса.

Якщо первинні отвори не забезпечують повноцінного дренування, зростає ризик розвитку запалення. При цьому стінки куприкового ходу починають руйнуватися, патологічний процес зачіпає жирову клітковину, відбувається формування гнійного абсцесу. Деякі гнійники досягають великих розмірів, прориваються через шкірний покрив і формують вторинний отвір (гнійний свищ куприка).

У пацієнтів з гострою формою пілонідальної кісти спостерігається наступна симптоматика:

  • хворобливість, припухлість тканин в зоні розвитку патології;
  • почервоніння первинних отворів свища;
  • набряклість навколо куприка;
  • виділення великих обсягів гною;
  • підвищення t тіла;
  • неможливість знаходження в сидячому або лежачому положенні.

Свищ в районі куприка здатний значно погіршувати загальне самопочуття хворого. При відсутності адекватних лікувальних заходів патологія може призвести до загальної інтоксикації організму, що вимагає екстреної медичної допомоги.

УСКЛАДНЕННЯ ПІЛОНІДАЛЬНОЇ КІСТИ

До найбільш вірогідних ускладнень епітеліального куприкового ходу відносять:

  • флегмону (розлите гнійне запалення клітковини).
  • абсцес в ділянці куприка і крижового відділу хребта;
  • збільшення кількості свищових ходів;
  • зараження крові (сепсис).

У разі тривалого ігнорування патології гнійний процес може поширитися на пряму кишку. Наслідком цього стає парапроктит, що протікає з утворенням свищів в кишківнику. Через патологічні отвори харчові маси проникають в підшкірну клітковину промежини, викликаючи її сильне запалення.

При відмові від медичної допомоги неминуче уражається вся крижово-куприкова ділянка. У такому випадку може знадобитися видалення великих фрагментів тканин. Крім цього, у пацієнтів, які допустили активне прогресування хвороби і довго не зверталися до лікаря, присутня ймовірність розвитку плоскоклітинного раку.

ДІАГНОСТИКА ПОРУШЕННЯ

Якщо виникла кіста куприка, лікування проводять після детального обстеження хворого. Фахівці МЦ «Медікал Плаза» здійснюють якісну діагностику епітеліального куприкового ходу, допомагають з 100% точністю визначити форму, стадію хвороби, важливі особливості її протікання.

Якщо виникла кіста куприка, лікування проводять після детального обстеження хворого. Фахівці МЦ «Медікал Плаза» здійснюють якісну діагностику епітеліального куприкового ходу, допомагають з 100% точністю визначити форму, стадію хвороби, важливі особливості її протікання.

У деяких випадках лікарі вдаються до додаткових діагностичних процедур:

  • пальпації куприкових і крижових хребців (пальцевому дослідженню заднього проходу);
  • УЗД м'яких тканин;;
  • ректороманоскопії ;
  • зондування епітеліального куприкового ходу;
  • фістулографії (рентгенологічного дослідження свищевих ходів).

Перераховані методи дозволяють уточнити діагноз. Також вони допомагають виключити наявність деяких патологій (парапроктита, свища прямої кишки, остеомієліту).

Якщо виявлена кіста куприка, ціна лікування в нашій клініці буде визначатися багатьма факторами. Обов'язково враховуються вік пацієнта, наявність супутніх захворювань.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ

Епітеліальний куприковий хід неможливо повністю усунути фармакологічними препаратами або методами фізіотерапії. Якщо з'явився свищ на п'ятій точці, лікування народними засобами також абсолютно неефективно. Щоб позбутися від такого захворювання, потрібне обов'язкове хірургічне втручання.

У нашому центрі виконуються одноетапні і двохетапні операції, спрямовані на видалення епітеліального куприкового ходу. Основним завданням хірургів під час втручання стає ліквідація ходу, усунення вторинних гнійничкових отворів і патологічних порожнин.

Перш ніж прийняти рішення, як лікувати свищ на п'ятій точці, фахівець детально вивчає стан пацієнта, точно визначає стадію хвороби і кількість свищевих ходів. Хірургічне лікування куприкового свища в МЦ «Medical Plaza» проводиться наступним чином:

  1. Якщо виявлена неускладнена кіста куприка, операція буде складатися в її повному висіченні й усуненні первинних отворів.
  2. Пацієнтам з гострою формою патології, інфільтратом потрібне видалення свища на п'ятій точці разом з пошкодженими навколишніми тканинами і гнійними свищами. У запущених випадках, що супроводжуються виходом інфільтрату за межі сідничної складки, виникає потреба в двоетапному хірургічному втручанні (протизапальних процедурах і радикальній операції).
  3. При наявності абсцесної форми захворювання найбільш ефективним стає двоетапний метод. Після розтину абсцесу його ретельно чистять, потім закривають рану, залишаючи невеликий дренажний отвір. Завдяки таким діям вдається усунути запалення. По завершинню певного часу здійснюється радикальне втручання.
  4. Якщо є хронічний, що не викликає гострого запалення, свищ на п'ятій точці, операція проводиться в плановому порядку. Суть її полягає в повному висічення ходу, гнійних свищів і первинних отворів.

Радикальне хірургічне втручання займає по часу 15-30 хвилин. Виконується видалення кісти куприка під епідуральною (спінальною) або загальною анестезією.

Після хірургічного лікування потрібно 3 доби залишатися в стаціонарі. Шви знімають через 10-12 днів. Повне відновлення відбувається через 4 тижні.

ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНА РЕАБІЛІТАЦІЯ

Операція з видалення кісти куприка відрізняється тим, що добре переноситься. Після хірургічного втручання більшість пацієнтів відчувають себе задовільно. У цей період потрібно приймати знеболюючі засоби і пройти курс антибіотикотерапії. Після зняття пов'язки призначаються ванночки з антисептичними складами. Протягом першого післяопераційного місяця потрібно уникати підйому тяжкості і тривалого сидіння.

Після того, як проведена операція з видалення свища на п'ятій точці, важливо дотримуватися профілактичних заходів. До таких належать гоління волосся поблизу рани, носіння нездавлюючої білизни з натуральних матеріалів, якісна гігієна між сідничної ділянки.

ЛІКУВАННЯ КІСТИ КУПРИКА В МЦ «MEDICAL PLAZA»

У клініці «Medical Plaza» хірургічне лікування епітеліального куприкового ходу здійснюється відповідно до провідних світових стандартів. Хірурги медичного центру мають багаторічний досвід оперування пацієнтів з такими порушеннями. При діагнозі «епітеліальний куприковий хід» операція проводиться із застосуванням найсучаснішого обладнання, без будь-яких наслідків і ускладнень.

Якщо планується видалення кісти куприка, ціна лікування також буде включати послуги стаціонару. Палати нашої установи мають всі умови для комфортного перебування і швидкого відновлення.

Медперсонал клініки цілодобово стежить за станом кожного хворого, своєчасно надає всю необхідну допомогу. Ціна операції з видалення кісти куприка буде визначатися лікарем на підставі результатів обстеження і загального стану пацієнта.