Олексієнко Ігор Миколайович, заслужений лікар України, кандидат медичних наук,

заступник голови Комісії з медицини НОК України

 

Традиційно на біль в суглобах при русі скаржиться старше покоління. І нездужання може спіткати і тих, хто знаходиться  в молодому віці. Так з чого починати лікування?

Больові відчуття в суглобах - це не ознака захворювання, а результат того, що людина неправильно виконує рухи в суглобах, в яких відбуваються певні адаптивні зміни (у самому суглобі, а також у суглобових тканинах). Тому терапія обов'язково передбачає коригування рухів з подальшим навчанням правильного руху, окрім мазей і масажів.

ЯКЩО ЩОСЬ ПІШЛО НЕ ТАК

Імовірність змін в суглобах, при яких «зношується» суглобовий хрящ, зростає з віком. І коли це тільки 40, а то і 30 років, діагноз «остеоартроз» стає шокуючим неприємним сюрпризом. Зазвичай, говорячи про причини раннього старту патологічних змін, скаржаться на непосильні навантаження, неправильне харчування і надмірну вагу та інше. Однак портрет страждальця може бути зовсім іншим: у міру активний, стрункий, ось тільки чого хребет, нога або плече несподівано починають хворіти ... А справа ось у чому: в основі раннього остеоартрозу часто лежить порушена біомеханіка руху в суглобах. І витоки проблем можуть ховатися ще в тому віці, коли малюк тільки стає на ноги або якась незначна травма, на лікування якої людина не приділила належної уваги.

НАУКА НАСЛІДУВАННЯ

Звичайно, підручника під назвою «Як навчити дитину правильно ходити» не існує. Але якби він і був, юний дослідник, тільки робив би перші кроки, а не слухав лекцій з функціонування рухового апарату. А ось дивитися на інших і підсвідомо копіювати їх руху - запросто! Саме так і відбувається навчання.

Яскравим свідченням цього є історії «дітей-мауглі». Виживаючи в дикій природі, вони переймають рухові функції у тварин, які були навколо, і пересуваються на чотирьох кінцівках. При поверненні до людського суспільства прямоходіння для таких бідолах стає надскладним, а іноді і непосильним завданням.

У той же час звичайна дитина бере за зразок своїх близьких. Тому якщо, наприклад, мати звикла швидко бігати, зіщулившись від напруги, або тато - повільно човгати ногами, то певні рухові навички може наслідувтаи їх чадо. І відповіддю на питання, чому плоскостопість або сутулість в спині у батька або матері, і як наслідок у дитини, дуже проста - дитина перейняла батьківську манеру рухів. Крім цього, відіграє роль і повсякденна поведінка. Тому стежити за поставою і ходою дитини потрібно постійно і не забувати про візити до фахівця, який розуміється на правильній біомеханіці рухів. Інакше при неправильному русі одні меніски стираються більше, інші менше, нерівномірно напружуються капсули суглобів... Тобто, вся система буде працювати з перекосом і перевантаженням.           

ОЙ, БОЛИТЬ!

Дуже часто люди ставлять питання: «Досі не боліло. Чого? ». Організм людини дуже складна система, яка налаштована на комфортне життя. Біль для мозку подразник. І мозок блокує біль, щоб не дратувати людину, підвищуючи больовий поріг. А зміни в суглобі тривають, але біль не відчувається. І коли можливості знеболювання самим організмом витрачаються, людина відчуває біль. Очевидно, дорослі, які зіткнулися з остеоартрозом, приходять до лікаря не за ретроспективним аналізом помилок, а заради порятунку - перш за все, від болю.

ЩО ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ ДАЛІ?

Трапляється також, чують рекомендацію: «Обмежити рух в суглобі!» Зокрема, такий підхід залишається популярним у пострадянських країнах. Проте західні медики сприймають його, м'яко кажучи, з подивом. Адже завдання фахівця - з'ясувати причину болю і призначити той руховий режим, при якому суглоб буде виконувати свою природну функцію, тобто рухатися.

Призначення нестероїдних протизапальних засобів, які мають знеболювальний ефект за рахунок діючих речовин, які також підвищують больовий поріг, але не відновлюють правильні рухи. Так, біль і запалення можна мінімізувати. Але суглоб, у разі неправильної «експлуатації», і надалі буде деформуватися.

Не можна розглядати як єдиний можливий терапевтичний метод і гормональні препарати, оскільки вони не здатні нейтралізувати причину розвитку остеоартрозу.

ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА ПОРЯТУНОК

Для того, щоб призупинити цей процес, потрібно в буквальному сенсі слова навчитися ходити заново. І так, підручника, який давав би всім універсальні рекомендації, як це зробити, також не існує. Програму відновлення необхідно розробити разом з фахівцем, який врахує індивідуальні особливості і порадить комплекс відновлювальних заходів і відповідних вправ. Відновитися опорно-руховому апарату допоможуть наші вірні помічники - м'язи. Вони цілком управляють рухами в суглобах, як важелем - їх тільки потрібно навчити правильно це робити.

ВЧАСНИЙ СИГНАЛ

Чим інтенсивніше людина рухається, тим раніше можуть проявитися симптоми остеоартрозу. І це по-своєму добре! Дізнавшись завдяки болю про проблему на початковій стадії, людина має час на те, щоб скорегувати рухи і забезпечити суглобам правильну навантаження. Але за пасивного способу життя дегенерація тканин може мати непомітний хід до того моменту, коли іншого вибору, ніж установка протезу замість власного суглоба, вже не буде.

ВИСНОВОК

З остеоартрозом стикаються і чоловіки, і жінки. Причому у представниць прекрасної статі частіше болять плечі і шия - через ходіння на підборах, або поперек через можливі зміни в поставі під час вагітності.