Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Олексієнко Ігор Миколайович, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, 

заступник голови Комісії з медицини НОК України

Частота серцевих скорочень під час тренувань - це індивідуальний показник, який залежить від рівня тренованості, віку і стану серцево-судинної системи

ПУЛЬС НА МОНІТОРІ

Сучасні бігові доріжки або велотренажери не тільки підрахують частоту серцевих скорочень, але і підкажуть, чи все в нормі. Прекрасно! Тільки буває, що самопочуття відмінне, а пристрій б'є на сполох. Що не так?

«Не так» хоча б те, що таблиці, які допомагають зорієнтуватися в межах норми, мають зазвичай в основі дуже просту формулу: «220 - мінус вік». Автори, лікарі Хаксель і Фокс, навіть не претендували на правильність такого підрахунку.

Формула враховує кількість прожитих років - але зовсім не цікавиться тим, як вони були прожиті! Для того, щоб розрахувати оптимальні показники для конкретної людини, дуже важливо звертати увагу на вік, спосіб життя і рівень тренованості.

А тренажер хіба в курсі наявних спортивних перемог або рекордів в лежанні на дивані? Тоді як майстерний спортсмен може дозволити собі розігнати «головний двигун» до понад 200 ударів на хвилину, для його непідготовленого ровесника-початківця «швидкість» в 160 серцевих скорочень на хвилину може стати фатальною.

СЕРЦЕВІ СПРАВИ – ВИКОНУЙ ВПРАВИ

Тому як діяти новачкам? Спочатку треба пройти медичне обстеження, на якому лікар зі спортивної медицини визначить стан здоров'я і рівень можливих навантажень, вже потім переходити до тренувань. Першими на навантаження реагують судини, які виконують місію доставки до тканин поживних речовин і евакуації речовин відпрацювання м'язової діяльності, і серце - щоб воно встигало забезпечувати цьому процесу відповідну динаміку.

Тренування будуть корисні, якщо:

  • для позитивного ефекту від тренування кожне заняття повинно тривати не менше 40 хвилин;
  • інтервал між односпрямованим тренуваннями складе близько 48 годин - за цей час організм встигне відновитися;
  • тренування будуть корисними, якщо використовувати різноспрямовані навантаження (кардіотренування і силові навантаження);
  • докладені зусилля повинні відповідати рівню тренованості.

ЯКА МЕЖА?

Підвищення пульсу під час силових і особливо кардіонавантажень має бути помірним. Кардіонавантаження - нормальний процес. Верхню межу частоти серцевих скорочень необхідно розраховувати індивідуально і залежатиме вона від стану готовності організму до виконання запланованих фізичних навантажень.

Важливо знати: зниження пульсу під час тренування - сигнал для негайної зупинки. Компенсаторні можливості серцево-судинної системи організму вичерпані і потребують відновлення!​

Залишити заявку