Медичний центр - Medical Plaza

Стопа людини складається з 19 м'язів, 26 кісток і 107 зв'язок, та представляє собою досить складний механізм, що піддається регулярним статичним і динамічним навантаженням. Крім значних навантажень, стопи також відповідають за рівновагу під час бігу та ходьби. Тому, будь-яке порушення в роботі кістково-м'язового апарату стоп не тільки негативно позначається на звичному способі життя сучасної людини, але і може стати причиною часткової або повної втрати можливості самостійного пересування.

Одна з найпоширеніших проблем, пов'язаних з шкірним покривом стоп – гіперкератоз. Це не хвороба в звичному розумінні цього слова, скоріше, - наслідок:

  • регулярних, підвищених навантажень (різні види спорту, пов'язані з бігом, стрибками, перенесення важких предметів і т. д.);
  • відсутності належного догляду;
  • різних захворювань(наприклад: цукрового діабету, ревматоїдного артриту або мікозу стоп).

Але, найчастіше гіперкератоз виникає саме через збільшення навантаження на стопи, іноді через незручне взуття.

Гіперкератоз підошви стопи представляє собою зроговіння та значне потовщення епідермісу стопи людини, що призводить до сухості та огрубіння шкіри. При відсутності правильного лікування можуть з'являтися тріщини з кровотечами, різні запальні процеси, набряки, та може розвиватися мозолясті утворення.

ЕТІОЛОГІЯ ТА ПАТОГЕНЕЗ ГІПЕРКЕРАТОЗУ СТОП

Зроговіння шкіри на ногах – досить тривалий процес, який людина може довго не помічати. Тому про проблеми пацієнт дізнається в останній момент, коли гіперкератоз перейшов з прихованої стадії в хронічну, що має більш виражену симптоматику у вигляді мозолів, кровотеч і запальних процесів, що супроводжуються гострим больовим синдромом.

Епідерміс стоп, як і долонь, складається з п'яти шарів:

  • рогового;
  • блискучого;
  • зернистого;
  • шипуватого;
  • базального.

Хронічний підошовний гіперкератоз виникає через зміни в блискучому шарі епідермісу. При постійних навантаженнях, що провокують потовщення та деформацію тканин підошви, кератиноцити (основний клітинний тип епідермісу) блискучого шару шкіри стопи починають активно розмножуватися шляхом поділу, що призводить до зроговіння епідермісу та зниження чутливості до зовнішніх впливів. Якщо вчасно не лікувати активне розростання кератиноцитів шляхом зниження навантаження на стопи, починає розвиватися гіперкератоз шкіри стопи.

Гіперкератоз, викликаний механічними причинами, вважається найбільш поширеним. Ця патологія зустрічається приблизно у половини населення старше 65 років. Статистика по іншим віковим групам більш оптимістична. Що стосується людей, які хворіють на діабет другого типу або на ревматоїдний артрит, то гіперкератоз у таких випадках розглядається як патологія, що розвивається на тлі захворювання.

Незалежно від того, що стало причиною зроговіння епідермісу, – будь-то регулярні фізичні навантаження, зайва вага, незручне взуття або яке-небудь захворювання, – лікування гіперкератозу стоп відбувається за однаковою схемою.

КЛІНІЧНА КАРТИНА

Гіперкератози, особливо в області п'яти, при активному розвитку порушують цілісність шкіряного покриву, що призводить до появи тріщини, яка супроводжується больовим синдромом. Це впливає на працездатність людини та в значній мірі обмежує можливість пересування, не кажучи вже про заняття спортом.

Багато хто не знає, що таке гіперкератоз, тому доцільно детально розглянути його види. Гіперкератози, викликані механічним впливом, класифікують виходячи з виду симптоматики:

  1. Суха мозоль являє собою обмежене потовщення рогового шару, що має жовтуватий відтінок. Цей вид зустрічається на ділянках стопи, схильних до підвищеного навантаження: збоку на стопі, на п'ятах і в області плюснефалангового суглобу (ПФС). Суха мозоль на первинному етапі формування не завдає ніякого дискомфорту, але з розвитком патології з'являється відчутний біль, який з часом переростає в стійкий больовий синдром. Для цього видалення використовують стандартне для омозолелости лікування із застосуванням спеціального медичного інструментарію у вигляді апаратів з обертовими борами та фрезами.
  2. Стрижнева мозоль набагато менше в розмірі та відрізняється більшою щільністю. Має напівпрозорий стрижень, що складається з ущільнених рогових мас. Стрижнева мозоль, як правило, виникає в місцях з підвищеним тиском кісткових відростків і виступів. При натисканні на стрижень мозолі виникає різкий біль. Важливо вміти відрізняти стрижневу мозоль від підошовних бородавок, які досить схожі. Щоб відрізнити їх візуально, досить в пошуковій системі написати: гіперкератоз стопи фото – з уточненням стрижнева мозоль, або записатися на прийом до лікаря в медичний центр Medical Plaza.
  3. М'яка мозоль найчастіше виникає між пальців ніг. Через підвищену вологість мозоль «пом’якшується», викликаючи різкий біль при ходьбі. Через часткову відкритість мозолів і умов, в яких вони розвиваються, підвищується ризик зараження бактеріальними інфекціями. Видалення гіперкератозу, у вигляді м'якої мозолі, складніше через специфічні особливості патології.
  4. Піднігтьовий гіперкератоз – збільшення нігтьової пластини з одночасним накопиченням щільних рогових мас з дистального краю нігтя. Як правило, піднігтьовий гіперкератоз розвивається на тлі травматичної оніхії або оніхомікозу.
  5. Фіброзна мозоль вважається однією з найболючіших. Розвивається через здавлювання нервових закінчень, і провокує гострий больовий синдром.
  6. Васкулярна мозоль(судинна) по патогенезу та за будовою багато в чому схожа зі стрижневою. Відмінність в тому, що при механічному впливі на мозоль базальна мембрана розривається, дозволяючи кровоносним судинам проникати в епідерміс.

Для усунення вищезгаданих станів застосовується стандартне для гіперкератозу стоп, лікування, яке передбачає пошарове видалення потовщень за допомогою педікюрних апаратів.

СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ ГІПЕРКЕРАТОЗУ

Для ефективного лікування гіперкератозу застосується комплексний підхід, що включає в себе:

  • виявлення та усунення причин, які спровокували потовщення рогового шару епідермісу та появу мозолів, набряків і тріщин;
  • індивідуальний підбір спеціального взуття та ортопедичних устілок для перерозподілу навантаження на всю поверхню стопи;
  • безпосереднє видалення гіперкератозів методом пошарового зрізу за допомогою спеціальних медичних апаратів;
  • лікування супутніх попередніх захворювань.

Якщо ви до цих пір шукаєте інформацію про те, як лікувати гіперкератоз стоп, зверніться на консультацію до лікаря. Наші лікарі проведуть обстеження, визначать вид гіперкератозу, його стадію та розроблять індивідуальний план лікування.

Medical Plaza - багатопрофільний медичний центр, де працюють лікарі з великим досвідом роботи. Ми пропонуємо: сучасне обладнання, включаючи спеціальну медичну апаратуру для видалення гіперкератозів різних видів; цінний досвід і професіоналізм наших лікарів; послуги власної лабораторії для дослідження біоматеріалів пацієнтів; розробку індивідуального курсу лікування, що включає підбір ортопедичних устілок та взуття, проведення практично безболісних медично-педікюрних процедур, медичну обробку тріщин, натоптишів і мозолів, лікування супутніх захворювань.

Важливо пам'ятати, що хронічний гиперкератоз практично неможливо вилікувати в домашніх умовах. Однак з деякими видами можна впоратися самостійно, наприклад, гіперкератоз п'ят видаляють за допомогою пемзи, скрабів і педікюрних щіток. Це допоможе запобігти або уповільнити розвиток хвороби. Але якщо у вас з'явилися болі в підошвах стоп, на п'яті або між пальцями, слід негайно звернутися до лікаря.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження