ДЕФОРМАЦІЯ ТЕЙЛОРА
Деформація Тейлора відноситься до захворювань опорно-рухового апарату, яке вражає 5-й плесне-фаланговий суглоб, тим самим утворюючи так звану «ґулю» в ділянці мізинця. Назва цього захворювання має походження ще з давніх часів. Його появу пов'язують з кравцями (c англ. Tailor - кравець), які під час довгої роботи схрещували ноги «по-турецьки» і довго торкалися поверхні зовнішніми краями стоп, після чого з'являлися хворобливі нарости на\в підставі 5-го пальця.
ЧОМУ ВИНИКАЄ ДЕФОРМАЦІЯ ТЕЙЛОРА?
Оскільки часи кравців вже пройшли і зараз 21-е століття, то на даний момент виділяють наступні причини виникнення деформації Тейлора:
- внаслідок травм або перелому 5-й плеснової кістки (неправильне зрощення перелому)
- спадковий фактор (недорозвиненість міжплеснових поперечних зв'язок, яка посилюється носінням вузького взуття)
- при клишоногості або частому підвертанні стопи (надмірний тиск на суглоб)
- атипове прикріплення головки м. adductor hallucis
- носіння незручного взуття, що в свою чергу через постійне натирання взуттям ділянки 5-го плесне-фалангового суглоба провокує запалення м'яких тканин і утворення наростів.
ЯКІ СИМПТОМИ МОЖУТЬ БУТИ ПРИ ДЕФОРМАЦІЇ ТЕЙЛОРА?
Деформація Тейлора зустрічається рідше, ніж вальгусна деформація великого пальця стопи, але має схожі симптоми, а саме дискомфорт при носінні взуття, хворобливість у суглобі, почервоніння, набряк, які обумовлені наявністю тривалого запалення через порушення функціонування кістково-зв'язкового апарату 5-фаланги стопи. Виразність симптомів в основному залежить від тривалості захворювання і факторів, які вплинули на його розвиток.
ЯК ДІАГНОСТУВАТИ ДЕФОРМАЦІЮ ТЕЙЛОРА?
Крім збору скарг і проведення огляду, для діагностики при деформації Тейлора рекомендовано зробити рентген або КТ знімок, на якому буде відображатися деформація 5-го плесне-фалангового суглоба стопи.
ЛІКУВАННЯ ДЕФОРМАЦІЇ ТЕЙЛОРА
При деформації Тейлора рекомендовано використовувати хірургічне лікування, оскільки консервативне лікування у вигляді протизапальних препаратів або мазей тільки знизить хворобливість, але не усуне основну проблему.
Оперативне втручання при деформації Тейлора підбирається індивідуально, з огляду на ваш вік, рівень фізичної активності.
Період відновлення зазвичай становить 2-4 дні без носіння милиць або гіпсу, але з використання спеціального взуття. Хворобливість після операції незначна, можна починати ходити на наступний день. Також пацієнтам рекомендовано відвідувати масажний і ЛФК кабінет. Це прискорить одужання, завдяки поліпшенню харчування кістково-зв'язкового апарату.
З огляду на клініку і розвиток захворювання пацієнтові рекомендовано своєчасно звертатися до лікаря, не запускаючи процес, тим самим не подовжуючи лікування деформації Тейлора.