Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Відгуки нашого закладу

Дякуємо за довіру до лікаря

  • Б
    Борис Вульфович
    О Павле Владимировиче Палюре Опыт моего лечения (анальная трещина и комбинированный геморой ІІІ степени) в Медикал Плазе у хирурга-проктолога Павла Владимировича Палюры позволяет заключить: 1. П.В.Палюра – вполне сформировавшийся, высококвалифицированный, с...

Палюра Павло Володимирович
 Про лікаря 
Палюра Павло Володимирович 
 Стаж:  15 років 
 Керівник багатопрофільного хірургічного підрозділу, лікар-хірург, проктолог, онколог 
Сулима Володимир Пилипович
 Про лікаря 
Сулима Володимир Пилипович 
 Стаж:  35 років 
 Лікар-хірург, проктолог,кандидат медичних наук, доцент 

Як виглядає анальная тріщина

Анальна тріщина (тріщина прямої кишки, заднього проходу) виглядає як поздовжній розрив, рана або виразка, сформована між зубчастої лінією і краєм анального отвору. Ця патологія діагностується досить часто і займає 2 за поширеністю місце серед інших проктологічних захворювань.

Відсутність своєчасної діагностики і безконтрольне лікування анальної тріщини сприяють швидкому переходу захворювання в запущену форму. Постійна травматизація патологічного утворення, що виникає при дефекації, провокує періодичні загострення, значно знижує якість життя. Маючи хронічний характер, тріщина прямої кишки провокує розвиток поліпів (передракових захворювань).

Що таке анальна тріщина

Анальна тріщина має форму вузького довгастого дефекту, сформованого в слизовій оболонці заднього проходу. У місці її появи відбуваються «розрив» слизової і оголення м'язового шару. Тріщини прямої кишки зазвичай мають невелику довжину - близько 2 см. Їх ширина і глибина найчастіше не перевищують декількох міліметрів.

Патологія розвивається в певній ділянці заднього проходу і може зачіпати його передню або задню стінку. Тріщини, що мають передню локалізацію, більш характерні для представниць слабкої статі. Така закономірність пояснюється природними особливостями будови жіночого організму. У більш рідкісних випадках тріщини вражають бічні поверхні прямої кишки.

Хвороба протікає в двох основних формах:

  1. Гострої;
  2. Хронічної.

ГОСТРА АНАЛЬНА ТРІЩИНА

Гостра анальна тріщина характеризується раптовою появою дрібної виразки або порізу у слизовій оболонці ануса. Вона може розвиватися швидко та зазвичай супроводжується інтенсивним болем при дефекації. Гостра тріщина зазвичай гоїться протягом кількох тижнів при відповідному лікуванні.

Причини гострої анальної тріщини: гострі тріщини можуть виникнути через травму, надмірну напругу під час акту дефекації, запорів або інших факторів, що призводять до розриву тканин.

Симптоми гострої анальної тріщини: гостра тріщина зазвичай супроводжується гострими та інтенсивними болями при дефекації, кровотечею після акту дефекації та почуттям дискомфорту в анальній ділянці.

Лікування: гостра тріщина найчастіше піддається консервативному лікуванню, включаючи медикаментозне лікування, зміну харчових звичок та розслаблюючі ванни.

ХРОНІЧНА АНАЛЬНА ТРІЩИНА

Хронічна анальна тріщина є станом, коли рана не гоїться протягом тривалого часу (зазвичай більше 8-12 тижнів). Хронічна тріщина прямої кишки відрізняється наявністю грубіших країв і невеликих горбків на її початку і в кінці. Подібне утворення не здатне зникнути самостійно та часто вимагає проведення хірургічних маніпуляцій. Хронічна анальна тріщина супроводжується ремісіями, проте повне одужання хворого не настає. Наявність певних обставин (неправильного харчування, запорів) викликає загострення хвороби та посилення негативної симптоматики. У багатьох випадках анальна тріщина супроводжується спазмом сфінктера, що значно ускладнює дефекацію.

Причини хронічної анальної тріщини: хронічні тріщини розвиваються з гострої тріщини, яка не гоїться з часом, або можуть бути спричинені довгостроковим стресом та напругою в анальній ділянці.

Симптоми: хронічна тріщина може викликати хронічний біль, іноді менш інтенсивний, ніж при гострій формі, але тривалий, а також дискомфорт та кровотечу.

Лікування: хронічна тріщина може вимагати більш тривалого та інтенсивного лікування, включаючи хірургічні методи.

ПРИЧИНИ ФОРМУВАННЯ АНАЛЬНОЇ ТРІЩИНИ

Виникнення захворювання відбувається в двох основних випадках - при механічному пошкодженні заднього проходу або травмування слизової, спровокованої напругою сфінктера.

Механічні пошкодження заднього проходу викликаються:

  • виділенням калових мас, що містять тверді предмети, що травмують слизову;
  • інструментальними дослідженнями прямої кишки, виконані некваліфікованим медперсоналом;
  • практикою нетрадиційного (анального) сексу.

До розривів слизової оболонки нерідко призводить м'язова напруга, що виникає при потугах під час стільця. Нерідко формування тріщин відбувається в процесі природних пологів у жінок.

Лікарі-проктологи стверджують - основним чинником, який веде до появи патологічних утворень в прямій кишці, виступають хронічні запори. При постійних потугах під час випорожнення кишківника має місце підвищена напруга м'язів. Також тверді калові маси негативно впливають на стан слизової ануса. У рідкісних випадках тріщина анального отвору утворюється на тлі діареї.

На думку деяких фахівців, утворення тріщин заднього проходу буває пов'язано з гемороїдальної хворобою. Також існує інша точка зору, згідно з якою геморой не здатний впливати на патологічний процес. Обидва порушення мають схожу симптоматику, проте мають відмінну етіологію, лікуються неоднаковими способами. Незважаючи на це, геморой і анальні тріщини нерідко виявляються одночасно.

До факторів, що сприяють розвитку патології в області ануса, також відносять:

  1. Сидячу роботу.
  2. Підняття важких предметів.
  3. Зловживання алкоголем, жирною, гострої або солоною їжею.
  4. Наявність захворювань, які зачіпають нижній відділ кишківника (коліту, проктиту та інших).
  5. Гіподинамію (малорухливий спосіб життя).

Утворенню анальних тріщин в меншій мірі сприяють захворюванню верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. До них відносять гастрити, шлункову виразку, холецистити, хвороби крові, що протікають з порушенням її згортання і застоєм в нижній ділянці тіла.

Окремо варто розглянути вагітність і родову діяльність, нерідко стають причиною появи заболванія. Під час виношування жіноча матка збільшується в розмірах і ускладнює нормальну дефекацію. Це провокує ослаблення заднього проходу і розвиток патології. Проходження дитини по родових шляхах, що супроводжується сильними потугами жінки, здатне викликати пошкодження слизової оболонки ануса. У перший час після пологів симптоми тріщини прямої кишки можуть не турбувати, проте при дефекації відразу ж виявляються біль і відчутний дискомфорт.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ ТРІЩИНИ?

Якщо не лікувати анальну тріщину, вона піддається дратівній дії фекалій при кожному спорожненні кишківника. Це представляє особливу небезпеку при запорах, коли калові маси мають тверду консистенцію. Також на тріщині осідає чимала кількість бактерій, присутніх у великих кількостях в калі. Результатом стає ще більше запалення рани.

Вчасно невиліковані повністю тріщини заднього проходу здатні провокувати тяжкі ускладнення, що приймають форму гострого гнійного парапроктиту, формування трофічних виразок, свищів. Також присутній ризик розвитку масивних кровотеч, сепсису або гангрени. У пацієнтів чоловічої статі анальні тріщини підвищують ймовірність захворювання простатитом.

ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ ТРІЩИН ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ

При появі хворобливих відчуттів в ділянці прямої кишки пацієнт не зможе точно встановити причину дискомфорту і вирішити, як лікувати анальну тріщину. Також не представляється можливим самостійно визначити розміри і форму патологічного утворення.

Уточнити важливі особливості патології вдасться тільки при зверненні до проктолога, здатному визначити фактори, що викликали патологію, вивчити симптоми і прийняти рішення, чим лікувати тріщину прямої кишки. Найчастіше пошкоджені ділянки ануса з легкістю виявляються вже при першому огляді. Іноді виникає необхідність в обмацуванні (пальпації) заднього проходу, проте проведення такої процедури може стати неможливим на тлі вираженого больового синдрому і спазму сфінктера.

У процесі проведення діагностики також застосовуються ректороманоскопія (просвічування прямої кишки на 20 см в глибину) і колоноскопія (ендоскопічне дослідження ануса за допомогою фіброколоноскопії). Обов'язковою є диференціація тріщини з іншими патологіями - гемороєм, пухлинами, проктитом, парапроктитом, поліпами, ерозіями.

Якщо є анальна тріщина, операція допоможе повністю позбутися від цієї недуги. Медикаментозне лікування тріщин прямої кишки вважається малоефективним, а інфрачервона лазерна коагуляція здатна забезпечити лише тимчасовий ефект, що триває не більше 2-3 місяців.

ОПЕРАЦІЯ З ВИДАЛЕННЯ ТРІЩИНИ ПРЯМОЇ КИШКИ

Оперативне лікування має на увазі видалення патологічного утворення (висічення анальної тріщини). Завдяки правильним діям хірурга пацієнт зможе повністю позбутися від попередніх симптомів вже через 2-3 тижні, потім повернутися до повноцінного життя і забути про будь-які обмеження.

Висічення тріщини прямої кишки здійснюють із застосуванням місцевої анестезії. Далі передбачено перебування пацієнта в стаціонарі, що займає від 1 до 3 днів. Для повного відновлення організму потрібно 3-4 тижні.

РАДІОХВИЛЬОВЕ ВИДАЛЕННЯ АНАЛЬНИХ ТРІЩИН

Радіохвильове висічення анальних тріщин – це один із методів лікування анальних тріщин, відомий як радіохвильова хірургія або радіохвильова коагуляція, при якому використовується радіохвильова енергія для виконання оперативного втручання.

Процедура радіохвильового висічення анальних тріщин виконується таким чином:

  1. Анестезія: перед початком процедури область анусу знеболюється за допомогою місцевої анестезії.
  2. Висічення та коагуляція: лікар використовує спеціальний пристрій, що працює на основі радіохвильової енергії, щоб акуратно висікти та коагулювати тканини анальної тріщини. Це дозволяє покращити кровопостачання в області тріщини та сприяти загоєнню.

Переваги:

  • Мінімальні пошкодження навколишніх тканин: однією з переваг радіохвильової хірургії є те, що вона дозволяє точно спрямовувати енергію на потрібну область, мінімізуючи пошкодження навколишніх тканин.
  • Менша болючість і швидке загоєння: цей метод менш болісний, ніж класичні методи хірургічного лікування анальних тріщин, і пацієнти зазвичай мають швидше відновлення після процедури.

Медичний центр «Медікал Плаза» забезпечений усіма умовами для проведення сучасних операцій: досвідчені проктологи-хірурги, найкращі операційні, сучасні методики лікування. Для запису на прийом до проктолога можна скористатися формою зворотного зв'язку або зателефонувати за телефонами, вказаними на сайті.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження