Аденома простати (гіперплазія передміхурової залози)
Передміхурову залозу нерідко називають «другим серцем» чоловіка. І це не дивно, адже від її функціонування залежить статеве життя, повноцінна робота сечовидільної системи, а також психоемоційний стан. На жаль, далеко не завжди простата працює, як годинник, і причиною тому може виявитися аденома. Це вкрай неприємне захворювання, шанси зіткнутися з яким досить високі, особливо з віком. Проблему виявляють у кожного третього чоловіка старше 50 років. Пущене на самоплив захворювання загрожує розвитком ускладнень, часом дуже серйозних і небезпечних. Порушення еректильної функції, імпотенція, безпліддя - це далеко не повний перелік того, до чого здатна призвести аденома простати. Що раніше проблему буде діагностовано, то більше шансів на повне одужання.
Аденома простати часто діагностується на пізніх стадіях, що істотно ускладнює лікувальний процес і погіршує прогноз. Пов'язано це з тим, що спочатку процес може протікати приховано і не завдавати особливих турбот. Крім того, більшість чоловіків нерідко відкладають візит до лікаря навіть за появи клінічної симптоматики, вважаючи це чимось ганебним і просто боячись звертатися по медичну допомогу. Водночас захворювання продовжує прогресувати, що може зрештою призвести до розвитку життєзагрозливих станів. Уникнути цього допоможуть регулярні профілактичні огляди (в обов'язковому порядку чоловікам після 40-45 років) і негайне звернення до фахівця в разі виникнення перших тривожних симптомів.
- генетична схильність;
- надмірна вага;
- хронічний стрес;
- низька статева активність;
- серцево-судинні порушення;
- ендокринні захворювання;
- артеріальна гіпертонія;
- неправильне харчування;
- низький рівень фізичної активності;
- хронічний простатит;
- наявність шкідливих звичок (куріння, зловживання алкоголем);
- запальні захворювання сечостатевої системи;
- контакт зі шкідливими хімічними речовинами;
- безконтрольне приймання деяких медикаментів.
Аденома простати являє собою доброякісне новоутворення, що складається з тканини передміхурової залози, яка розрослася, і вузлів. Серед урологічних захворювань доброякісна гіперплазія простати виявляється найчастіше - на її частку припадає понад 50% усіх патологій передміхурової залози.
Гіперплазія передміхурової залози: етіологія захворювання
Етіологічні чинники виникнення аденоми до кінця не вивчені. Інформація про них має приблизний характер. Однак існує пряма кореляція між частотою випадків і гормональними змінами, що відбуваються в чоловічому організмі з віком. До ключових гормонів, які визначають стан залози, належать тестостерон, дигідротестостерон та естроген. У чоловіків з аденомою простати зазвичай відзначається зниження рівня першого і збільшення концентрації останніх двох. Після 50 років простата збільшується у кожного третього чоловіка і майже у 90% після 80 років.
Чому з'являється аденома простати
Фахівці називають низку чинників, що призводять до розвитку аденоми передміхурової залози:
- Вікові зміни в організмі, що проявляються дисбалансом статевих гормонів.
- Постійні психоемоційні перевантаження.
- Шкідливі залежності (алкогольна, нікотинова).
- Перенесені венеричні, запальні захворювання.
- Судинні патології (атеросклероз).
- Проживання в екологічно неблагополучних регіонах.
Аденома простати в чоловіків може виникнути після травм статевих органів, за спадкової схильності до порушення, на тлі зміненого ритму статевого життя, нестачі фізичної активності (гіподинамії).
Ознаки аденоми простати
Симптоми захворювання, як правило, виявляються не відразу. Зазвичай клінічна картина стає вираженою та інтенсивною вже після того, як орган досяг великих розмірів і почав здавлювати поруч розташовані структури. Переважна більшість симптомів пов'язані з порушенням функції сечовипускання. Серед найхарактерніших ознак захворювання можна виділити:
- необхідність напружуватися для повноцінного сечовипускання;
- відчуття неповного спорожнення сечового міхура;
- відходження сечі переривчастою цівкою або краплями;
- печіння в сечовипускальному каналі;
- болі в промежині з іррадіацією в поперек, статеві органи, нижні кінцівки;
- імперативні неконтрольовані позиви до сечовипускання;
- мимовільне виділення сечі;
- статева слабкість, імпотенція;
- загальна слабкість, втрата апетиту, закрепи;
- помилкові позиви до сечовипускання, які посилюються в нічний час;
- сеча набуває каламутного відтінку, з домішками крові.
Стадії та симптоми хвороби
Аденома простати розвивається поступово. Хвороба проходить у своєму розвитку 3 стадії:
І стадія | Доброякісна гіперплазія простати провокує мінімальні порушення сечовиділення. Спостерігаються прискорене сечовипускання ночами, млявий струмінь сечі, незначне ослаблення потенції. Тривалість початкової стадії - від 1 року до 10 років. |
ІІ стадія | Ознаки хвороби стають більш вираженими. Відзначається переривчастий потік сечі, відчуття неповного спустошення сечового міхура. Затримка сечі призводить до запалення слизової, появи печіння, болю в попереку, над лобком. Пацієнту з аденомою простати може бути призначена операція. |
ІІІ стадія | Хворий втрачає здатність до природного спорожнення сечового міхура. Відчувається постійний біль у яєчках, поперековому відділі, підвищується ймовірність появи ускладнень. У цей період виникає потреба в постійному використанні сечоприймача, часто призначається видалення аденоми простати. |
Прогресуюча аденома простати у чоловіків, призводить до частих закрепів, сухості в роті, хворобливості під час еякуляції. Хворий може скаржитися на відсутність апетиту, загальну слабкість, астенію. Іноді присутній запах сечі з рота, в урині з'являються домішки слизу або крові.
Гіперплазія передміхурової залози - це рак чи ні
Ні, це доброякісне утворення, яке розвивається через розростання здорових тканин і характеризується збільшенням органу в розмірах. Захворювання вимагає пильного контролю і грамотного лікування, оскільки в міру прогресування може викликати низку досить серйозних ускладнень з боку сечостатевої системи.
Прямого зв'язку між гіперплазією та онкологією немає. Разом з тим, аденома простати не виключає онкологічного діагнозу. Ось чому при виявленні гіперплазії, лікарі рекомендують контролювати рівень онкомаркерів. У деяких випадках присутні ризики малігнізації (озлоякіснення).
Діагностика аденоми простати
Доброякісна гіперплазія простати вимагає проведення детальної діагностики. Для виявлення специфічних скарг лікар користується спеціальними опитувальниками. Встановити точний діагноз допомагає щоденник сечовипускань, який веде пацієнт. У ньому протягом 3-х діб мають фіксуватися:
- тип уживаних рідин;
- частота сечовипускань;
- обсяг урини, що відходить;
- кількість нічних позивів.
Основним фізикальним методом діагностики є пальцеве дослідження органу, що виконується через пряму кишку. Цей спосіб дає змогу виявляти збільшення залози, виключати або підтверджувати наявність інших патологій.
Аденома простати у чоловіків вимагає обов'язкового застосування лабораторних та інструментальних діагностичних методів. У клініці вдаються до таких процедур:
- Загального та клінічного аналізів сечі, що дає змогу виключити або підтвердити наявність супутніх захворювань.
- Визначення кількості в крові ПСА (простато-специфічного антигену). Метод спрямований на виключення онкології, визначення ризику розвитку гострої затримки сечі.
- Уточнення рівня креатиніну, що уточнює стан верхніх сечових шляхів.
- Трансректальному УЗД простати, що визначає розміри її часток, виявляє різні включення в паренхімі.
- Урофлоуметрії, що фіксує порушення сечовипускального процесу.
- Ультразвуковому дослідженню нирок, сечового міхура, що виявляє порушення в роботі цих органів, наявність і обсяг залишкової сечі.
- Уретроцистоскопії, що допомагає провести діагностику і визначитися з вибором дієвої лікувальної тактики.
Лікар дає пацієнтові докладні інструкції щодо правильної підготовки до обстеження, дотримання яких дає змогу отримати максимально достовірні результати.
Норма ПСА при аденомі простати
Рівень ПСА може відрізнятися залежно від розміру органу. У нормі він не повинен перевищувати 4 нг/мл. Однак важливо розуміти, що підвищені значення ПСА можуть спостерігатися не тільки при аденомі простати, а й, наприклад, при інфекційних або запальних процесах.
Збільшення концентрації антигену також спостерігається після масажу простати, еякуляції або прийому деяких лікарських препаратів. Крім того, його значення залежать від віку та індивідуальних особливостей пацієнта. Якщо показники ПСА перевищують 4 нг/мл, необхідна консультація фахівця. Для встановлення остаточного діагнозу недостатньо одного аналізу на антиген, потрібне дообстеження.
У яку клініку звернутися з аденомою простати
МЦ Medical Plaza допомагає в усуненні будь-яких проблем із передміхуровою залозою, надає медичні послуги найвищого рівня. Установа об'єднує поліклініку, стаціонар і онкологічний центр.
За наявності певних показань пацієнт може пройти видалення аденоми простати в клініці. Процедура проводиться максимально безпечно, з використанням сучасних методик. Ціна на видалення аденоми простати повідомляється лікарем індивідуально.
Робота нашого закладу оцінена сертифікатом Міжнародної системи Менеджменту Якості ISO 9001:2015, виданим 04.01.2017. Кожному клієнту гарантовано обстеження за сучасними стандартами, надання результатів діагностики на електронних носіях, наявність персонального лікаря-куратора. Ми контролюємо прозорість роботи клініки, підтримуємо конструктивний і довірчий діалог з усіма пацієнтами.
Чому не можна вилікувати аденому простати самостійно
Безконтрольне лікування аденоми простати в більшості випадків закінчується неблагополучно. У разі неграмотного застосування будь-яких препаратів або засобів нетрадиційної медицини зростає ризик появи серйозних ускладнень.
Запущена аденома простати призводить до таких ускладнень:
- гострого або хронічного простатиту;
- постійного тазового болю;
- сечокам'яної хвороби;
- гідронефрозу;
- гематурії;
- недостатності нирок;
- імпотенції;
- безпліддя.
Якщо не проводити ефективне лікування аденоми простати, може статися переродження патологічного процесу в злоякісну пухлину. У таких випадках спостерігається перехід захворювання в рак. Подібний стан часто вимагає видалення аденоми простати.
Щоб уникнути небезпечних наслідків хвороби, аденома простати в чоловіків має бути пролікована в авторитетному медичному закладі, за участю компетентного лікаря.
Методи лікування аденоми простати
Лікування аденоми простати в МЦ «Medical Plaza» будується на комплексному підході. Для усунення патології застосовуються такі методи:
- Медикаментозний курс. На різних стадіях хвороби застосовують препарати з числа α1-адреноблокаторів, інгібіторів 5-альфа-редуктази. Лікарські засоби призначають у таблетованій формі, у вигляді ректальних супозиторіїв.
- Фотодинамічна терапія. Метод передбачає введення в організм пацієнта фотосенсибілізаторів. Завдяки використанню подібних засобів вдається купірувати запальний процес, усунути тканинні патології, прискорити розсмоктування доброякісної пухлини.
- Озонотерапія, під час якої лікар використовує корисні властивості озону. Активний кисень, присутній у цій сполуці, сприяє кращій мікроциркуляції вітамінів і мінеральних речовин у клітинах, активізації обміну речовин. Озон має дезінфікуючі властивості, не викликає побічних явищ, успішно комбінується з медикаментозними засобами.
- Фізіотерапія показана на ранній стадії захворювання, застосовується з метою запобігання рецидивам і ускладненням після основного лікувального курсу. Пацієнтам призначають магнітотерапію, індуктотерапію, кріотерапію, термоабляцію, лазеротерапію.
До новітніх медичних методик, спрямованих на усунення патології, належать фокусований ультразвук високої інтенсивності, водоіндукована водотерапія, хіміоабляція передміхурової залози.
На початковому етапі розвитку хвороби і після операції фахівець з лікування аденоми простати рекомендує заняття ЛФК. Вправи підбираються фахівцем індивідуально, з урахуванням особливостей стану пацієнта. На всіх етапах хвороби необхідне дотримання дієти, корекція способу життя хворого. Пацієнту, у якого виявлено аденому простати, потрібно уникати переохолоджень, скоротити вживання гострої їжі, міцної кави й алкоголю.
Лікування аденоми простати в клініці, засноване на застосуванні описаних методів, дає змогу усунути патологію в прийнятні терміни, попередити небажаний рецидив.
Коли потрібна операція при аденомі простати
До проведення операції при аденомі простати звертаються, якщо патологія протікає в занедбаній формі, тканини залози розростаються прискореними темпами. Втручання також рекомендовано особам, у яких присутній виражений больовий синдром.
Під час видалення аденоми простати виконують часткову або повну резекцію органу. Після хірургічного втручання розробляється індивідуальна програма реабілітації.
Видалення аденоми простати в клініці виконується різними способами:
- методом трансуретральної резекції (ТУР);
- у процесі лазерної деструкції;
- під час проведення аденомектомії.
Операція з приводу видалення аденоми простати має певні протипоказання. Процедуру не проводять в осіб старше 65 років. Ціна на видалення аденоми простати розраховується індивідуально.
Що можна і що не можна після операції аденоми простати
Після операції пацієнтам необхідно буде дотримуватися деяких обмежень. Під заборону підпадають:
- прийом антикоагулянтів;
- куріння, вживання алкоголю;
- інтенсивні фізичні вправи;
- підйом важких предметів (вагою понад 3 кг);
- керування автотранспортом;
- їзда на велосипеді;
- відвідування сауни або лазні;
- приймання гарячої ванни;
- статеві контакти;
- стримування сечовипускання;
- тривале сидіння, особливо на жорстких поверхнях;
- плавання в громадських басейнах, відкритих водоймах;
- продукти, які можуть подразнювати сечовий міхур (гострі та кислі продукти, кофеїн).
Приблизно через півтора-два місяці пацієнт зможе повернутися до звичного життя. У період реабілітації дозволені тривалі піші прогулянки і перебування на свіжому повітрі. При цьому, важливо не допускати переохолодження. Помірна фізична активність також допустима, проте вона повинна чергуватися з повноцінним відпочинком. При вираженому больовому синдромі допускається прийом знеболювальних препаратів. Також важливо не ігнорувати планові огляди. Регулярні візити до лікаря допоможуть стежити за процесом відновлення і своєчасно виявляти можливі ускладнення.
Що не можна робити при аденомі простати
Гіперплазія простати вимагає тривалого комплексного лікування, успіх якого багато в чому залежить від свідомості самого пацієнта і його готовності чітко дотримуватися всіх лікарських рекомендацій. Окрема роль відводиться коригуванню раціону харчування. У разі аденоми простати слід виключити жирні сорти м'яса, фаст-фуд, солодощі, солоні та мариновані страви, гострі спеції, консерви, смажену їжу, міцний чай і каву, газовані солодкі напої.
Пацієнтам важливо дотримуватися регулярної фізичної активності. Сидячий спосіб життя і, навпаки, виснажливі тренування протипоказані. Алкоголь і куріння категорично заборонені. Етанол може стати причиною застійних явищ у тазовій ділянці та прогресування захворювання. Куріння негативно впливає на чоловічу репродуктивну функцію, послаблює імунну систему і спричиняє порушення гормонального фону, сприяючи ще більшому зростанню простати в розмірі.
Також важливо переглянути свій гардероб. Обирайте вільний і зручний одяг. Краще відмовитися від тісних штанів і спідньої білизни, які порушують кровотік в органах малого таза. Віддавати перевагу краще одягу з натуральних тканин. І нарешті, що стосується статевого життя, то за аденоми простати воно має бути регулярним. При цьому, безладні сексуальні зв'язки мають бути виключені.
Доброякісна гіперплазія простати може бути повністю вилікувана тільки під керівництвом кваліфікованого лікаря. Застосовувані методи лікування в МЦ «Medical Plaza» вирізняються високою ефективністю і безпекою. Видалення аденоми простати в клініці проходить без небажаних наслідків і ускладнень, дає змогу в найкоротші терміни повернутися до нормального способу життя.
Записатися на прийом до лікаря-уролога клініки можна на нашому сайті. Щоб пройти обстеження і лікування аденоми простати, можна зателефонувати за вказаним номером телефону або заповнити електронну форму заявки.
-
Об'єм простати 50 см3 - це аденома?
Так, об'єм простати 50 см³ вважається збільшеним і зазвичай відповідає діагнозу аденоми простати. Розміри органу можуть відрізнятися залежно від стадії гіперплазії. Для порівняння, якщо в нормі об'єм залози не перевищує 20-30 см3, то в запущених випадках простата може досягати гігантських розмірів - 250 см3 і більше.
-
Як поліпшити відтік сечі при аденомі простати?
Для поліпшення відтоку сечі при аденомі простати насамперед показані медикаментозні засоби. Зазвичай призначають препарати з групи альфа-адреноблокаторів, які розслаблюють гладку мускулатуру м'язів і розширюють просвіт уретрального каналу. Також у терапії використовують інгібітори 5-альфа-редуктази - засоби, що сповільнюють надлишкове розростання клітин органу завдяки зменшенню синтезу гормону, який стимулює їхній ріст (дигідротестостерону). У разі їхньої неефективності та розвитку гострої затримки сечі проводять катетеризацію, пункцію сечового міхура або хірургічне втручання.
-
Аденома простати зникла: чи можливо це?
Аденома простати зазвичай не «зникає» сама по собі без медичного втручання. Однак симптоми можуть значно зменшитися або повністю зникнути внаслідок грамотного лікування.
-
Чим небезпечна операція з видалення аденоми простати?
Як і будь-яка хірургічна процедура, операція з видалення аденоми простати пов'язана з деякими ризиками: інфекція, кровотеча, еректильна дисфункція, ретроградна еякуляція, нетримання сечі, звуження уретри тощо. Однак за наявності показань операція має значно більше переваг, ніж ризиків: полегшення симптомів, запобігання ускладненням, підвищення якості життя. Щоб мінімізувати ризики, важливо відповідально підійти до вибору клініки. Якщо операцію проводив досвідчений лікар високої кваліфікації, ймовірність ускладнень значно зменшується. Також багато що залежить і від самого пацієнта. Чітке дотримання рекомендацій фахівця допоможе уникнути небажаних наслідків.