Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Необхідність робити дітям профілактичні щеплення, не дивлячись на пандемію коронавірусу, турбує багатьох батьків. Чи дійсно можна та потрібно вакцинувати дітей в період пандемії? З якими ризиками це пов'язано і чи не краще почекати закінчення карантину? Які наслідки відкладеної вакцинації? На ці та інші запитання,  дала відповіді експерт – лікар-педіатр вищої категорії з 26-річним стажем, кандидат медичних наук, член Асоціації педіатрів України, керівник підрозділу "Материнство та дитинство" багатопрофільного медичного центру Елла Євгенівна Марченко. "Медікал Плаза" (м. Дніпро)  Елла Євгенівна Марченко.

На сьогоднішній день карантинні обмеження в нашій країні, як і раніше, діють: за даними Worldometers Україна вийшла на 35 місце з 213 у світовому рейтингу за кількістю хворих на коронавірус.

COVID-19 застиг зненацька не тільки нашу державу, а й весь світ, створюючи нові виклики системі охорони здоров'я та змушуючи медичних працівників шукати алгоритми роботи в нових умовах. Введений в більшості країн світу карантин ускладнив доступ пацієнтів до планової медичної допомоги, в тому числі до профілактичних щеплень. На жаль, ризик такого розвитку подій можливий і в Україні, яка нещодавно, в 2017-2019 роках, пережила великий спалах кору та навіть вийшла на перше місце в Європі за кількістю хворих. Їй передувало критичне зниження щеплень: в серпні 2017 року тільки 61% шестирічних дітей були захищені від кору двома необхідними дозами вакцини КПК. 

ГОЛОВНЕ ЗАВДАННЯ ВАКЦИНАЦІЇ

Щоб зрозуміти, чи потрібно проводити планову вакцинацію в період карантинних обмежень, згадаємо про головне завдання вакцинації. Ми робимо дітям і дорослим щеплення, щоб домогтися вироблення специфічних антитіл, достатніх для боротьби з конкретною інфекцією, наприклад, вірусом кору, поліомієліту або грипу. Незалежно від того, є пандемія коронавирусу чи ні, інші захворювання нікуди не зникають, і ризик заразитися зберігається до тих пір, поки ми не сформуємо так званий колективний імунітет. Що це означає? 

АБИ НЕ ДОПУСТИТИ СПАЛАХІВ ТА ІНШИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ, ЖОДНА КРАЇНА СВІТУ НЕ ВВЕЛА ЗАБОРОНУ НА ВАКЦИНАЦІЮ В ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ COVID-19

Мова про те, що якщо велика частина населення країни щеплена від конкретної інфекції, то вона вже не може поширюватися та викликати спалахи захворювання. На прикладі коронавирусной інфекції ми бачимо, як складно контролювати поширення хвороби, якщо вакцини для її профілактики не існує. І щоб не допустити спалахів та інших інфекційних захворювань, жодна країна світу не ввела заборону на вакцинацію в період пандемії COVID-19. В Україні можливість проведення планової вакцинації в період карантину регламентована наказом Міністерства охорони здоров'я України №2070 від 11.10.2019. от 11.10.2019. 

Отже, проводити вакцинацію в період карантину вкрай важливо, але для забезпечення інфекційної безпеки пацієнтів і медичного персоналу необхідно дотримуватися всіх певних обмежувальних заходів. У відповідності зі стандартами інфекційного контролю в медустановах, потоки хворих і здорових пацієнтів поділяються: здорові діти та дорослі без ознак гострих респіраторних вірусних захворювань обслуговуються в окремих приміщеннях або в певні дні для виключення їх контактів з хворими; медпрацівники та пацієнти правильно використовують засоби індивідуального захисту (медичні маски і респіратори. - Ред.); медичним персоналом проводиться регулярна дезінфекція приміщень та робочих поверхонь. Дотримання цих правил допоможе безпечно продовжити процес вакцинації в період карантину. Ми не знаємо, як довго він триватиме – півроку, рік? Дитячі інфекції, на жаль, від цього не зникнуть, і ми, педіатри, зобов'язані продовжувати захищати дітей від них.

КАЛЕНДАР ЩЕПЛЕНЬ ТА ЇХ НЕОБХІДНІСТЬ

Ніколи не пізно почати робити цю процедуру. Не залишайте дитину без щеплень!

На жаль, не завжди є можливість провести вакцинацію вчасно. Але, якщо через карантинні обмеження, стан здоров'я, тимчасову відсутність вакцин або ваших побоювань у зв'язку з цією процедурою ваша дитина так і не була щеплена або пропустила введення будь-яких доз вакцини, це зовсім не означає, що зараз ви не можете приступити до процесу вакцинації або продовжити його.  

Ніколи не пізно почати робити цю процедуру. Зверніться до кваліфікованого педіатра або сімейного лікаря -– він складе для дитини графік вакцинації. У державному календарі щеплень є відповідний розділ, що регламентує ці питання. До вакцинації можна приступити в будь-якому віці, і це набагато краще, ніж залишити дитину не щепленою, адже вона може захворіти інфекцією, що є вакцинокерованою. Це може призвести до неприємних наслідків аж до інвалідності та смерті. Не залишайте дитину без щеплень! Задайте лікарю всі ваші запитання про вакцинацію. Це набагато продуктивніше, ніж шукати інформацію на батьківських форумах. 

БУДЬ-ЯКА ДЕРЖАВА СКЛАДАЄ СВІЙ КАЛЕНДАР ЩЕПЛЕНЬ З МЕТОЮ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ДИТИНІ ЗАХИСТ ВІД НЕБЕЗПЕЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Стратегія вакцинації базується виключно на доведених сучасною медициною наукових фактах. Вони дозволяють експертним співтовариствам кожної країни розробити певні графіки вакцинації, згідно з якими, ряд щеплень є обов'язковим, а проводити їх потрібно в певному віці.

Будь-яка держава становить свій календар щеплень з метою ефективного забезпечення дитині захисту від небезпечних захворювань. Тому, відкладати вакцинацію на потім неправильно навіть для тих батьків, які бояться цієї процедури. З власного досвіду можу сказати, що всі подібні питання можна вирішити, коли існує комплекс – розуміння між батьками та лікарем. Я завжди пояснюю своїм пацієнтам: оскільки імунна система маленької дитини ще нерозвинена, чим раніше ми почнемо його щеплювати - тим меншою буде вірогідність типових реакцій на вакцинацію у вигляді підвищення температури тіла, почервоніння шкірних покривів, болі в місці введення вакцини та інше. 

Ігнорувати вакцинацію, відкладати її на потім неправильно ще й тому, що ймовірність захворіти, перенести інфекцію важче та найчастіше це спостерігається саме у дітей до шести місяців. В цілому захворювання дитини першого року життя найчастіше протікають важко та загрожують ускладненнями, а хвороби дітей перших місяців життя можуть навіть призвести до летальних наслідків.  

ОБОВ'ЯЗКОВІ ЩЕПЛЕННЯ

В Україні в державний календар вакцинації входять щеплення від десяти інфекцій: туберкульозу, кашлюку, дифтерії, правця, гепатиту В, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту, гемофільної інфекції типу В. Щеплення від цих захворювань є в нашій країні обов'язковими та регламентуються державою. Важливо розуміти, чим небезпечні ці хвороби і які вакцини використовуються для захисту від них.

БЦЖ - вакцина, яка захищає дітей перших років життя від таких важких форм туберкульозу, як туберкульозний менінгіт і дисемінований туберкульоз. Щеплення проводиться на третю добу життя, і відмовлятися від нього не варто, адже згадані форми туберкульозу можуть стати для малюків смертельними.

АКДС  — комбінована вакцина від трьох інфекцій: кашлюку, дифтерії та правця. Чи справді ці інфекції небезпечні в наш час? На жаль, ймовірність того, що нещеплена дитина захворіє кашлюком, в нашій країні наближається до 100%. Інфекція проявляється катаральними явищами і відома як "стоденний кашель". Також страждає нервова система. Для дитини до 6 місяців є небезпека зупинки дихання в разі хвороби. Дуже важливо почати вакцинацію вчасно.

Якщо говорити про дифтерію, то це теж вкрай небезпечне захворювання, яке в епоху до щеплення називали "душителем дітей". Дія дифтерійного токсину може викликати важкі ускладнення, інвалідність та навіть призвести до смерті. 

ІПВ и ОПВ - вакцини, що захищають від поліомієліту (згідно з національним календарем, в якості перших двох доз для захисту від поліомієліту вводиться ІПВ - інактивована поліомієлітна вакцина, а далі ОПВ - оральна поліомієлітна вакцина - Ред.. Наведу цікавий факт: коли в 50-х роках в Америці винайшли вакцину від поліомієліту, люди на вулиці, навіть не знали один одного, обіймалися та раділи, що багато про що говорить. Поліомієліт може привести до повного паралічу. Якщо ви хочете зрозуміти, наскільки небезпечне це захворювання, введіть в Google запит "залізні легені". Ви побачите, як виглядали апарати, які "дихали" за пацієнтів після перенесеного поліомієліту. Люди не могли робити це самостійно. Тому свого часу винайдення вакцини стало порятунком для людей. 

Вакцина від ХІБ-інфекції, або гемофільної інфекції типу b захищає дітей від інфекції, що локалізується в носоглотці, передається повітряно-крапельним шляхом і часто викликає синусити, бронхіти, отити, пневмонії - ті самі бактеріальні ускладнення, яких так побоюються батьки. Також ХІБ-інфекція може викликати менінгіт та епіглоттіт - найнебезпечніші захворювання, які можуть стати причиною інвалідності або смерті. Найбільш схильні до даної інфекції діти від шести місяців до трьох років. 

Вакцина від гепатиту В. Ее Її першу дозу дитина отримує відразу після народження згідно з вітчизняними та міжнародними рекомендаціями. Чому так важливо почати робити щеплення вчасно? Справа в тому, що чим молодша дитина, тим більше вірогідності, що інфікування призведе до хронічної форми захворювання. У дітей першого року життя вона становить 90%. 

Хронічне ураження печінки, в свою чергу, часто закінчується цирозом або раком. А бути впевненими, що дитина не заразиться, на жаль, не можливо. Ми не можемо виключити ситуацію, коли може знадобитися хірургічне втручання, і гарантувати відсутність носіїв вірусу в оточенні, і багатьох інших нюансів. Тому, як педіатр, рекомендую своїм пацієнтам не відкладати вакцинацію від гепатиту В.

КПК  - комбінована вакцина для захисту від трьох вірусних інфекцій: кору, епідемічного паротиту та краснухи. Кір - вірусне захворювання, загрожує такими ускладненнями, як корова пневмонія та коровий енцефаліт. Дослідження показують, що воно викликає так звану імунну амнезію - після перенесеного кору організм немов "забуває", як боротися з іншими інфекціями, то ж ризик важко перехворіти іншими захворюваннями різко зростає.

Епідемічний паротит (свинка) особливо небезпечний для хлопчиків, адже одне з ускладнень захворювання - орхіт - може в подальшому призвести до безпліддя.

Краснуха зазвичай протікає у дітей легше, ніж попередні дві інфекції, однак її підступність в тому, що вона небезпечна для вагітних: може закінчитися загибеллю плоду або народженням дитини з вродженими вадами розвитку - синдромом вродженої краснухи. У країнах з високим рівнем вакцинації це захворювання на сьогоднішній день не зустрічається.

Існують і так звані рекомендовані вакцини. Вони на даний момент не включені до українського календарю щеплень, але батьки можуть придбати їх за свій рахунок і щепити дитину за показаннями педіатра. Мова про вакцини від пневмококової, менінгококової, ротавірусної, папіломавірусної інфекцій. 

Пневмококова та менінгококова інфекція часто зустрічаються та важко протікають у дітей раннього віку, особливо до двох років. Ротавірусна інфекція – кишкова, з нею рано чи пізно стикаються всі діти. Коли вони хворіють, то зазвичай виснажені, часто блюють. Практично всі пацієнти потрапляють в стаціонари та підлягають тривалій інфузійнії терапії. 

Вакцинація від папіломавірусної інфекції – профілактика раку шийки матки та інших видів раку, як у жінок, так і у чоловіків, викликаних папіломавірусною інфекцією. Проте, захистити дитину від цих інфекцій варто, якщо у батьків є така можливість.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ВАКЦИНАЦІЇ

Якщо і варто чогось боятися, то не вакцин, а інфекцій, від яких вони захищають. Щоб зменшити страх перед вакцинацією, важливо відрізняти справжні протипоказання до вакцинації від помилкових. Справжніх протипоказань до проведення профілактичних щеплень не так багато, та їх регламентує наказ МОЗ № 2070, складений на основі даних сучасної медичної науки. 

Що собою являють протипоказання до вакцинації? При даних конкретних захворюваннях або станах адекватна імунна відповідь на вакцину у пацієнта може не сформуватися, а в окремих випадках ризик її введення значно перевищує ризик захворювання. Важливо пам'ятати, що велика частина протипоказань носить тимчасовий, а не абсолютний характер, і відноситься тільки до живих вакцин (КПК, БЦЖ, ОПВ, вакцини проти вітряної віспи, вакцини від ротавірусної інфекції).

До протипоказань вакцинації відносяться такі чинники:

  • наявність в анамнезі пацієнта важкої алергічної реакції (анафілактичного шоку) на попередню дозу вакцини. В цьому випадку конкретна вакцина більше не вводиться пацієнтові;
  • вагітність (для живих вакцин - мікроорганізмів, що дозволяють організму перенести хворобу в малій формі та створювати необхідний захист - Ред.);
  • важка імуносупресія / імунодефіцит внаслідок вродженого захворювання (первинний імунодефіцит) або прийом певних лікарських препаратів (пацієнти, які отримують протиракову терапію; пацієнти, які отримують великі дози кортикостероїдів більше 14 діб; для живих вакцин);
  • гострі захворювання з температурою вище  ++38,0 ° C (крім випадків екстреної вакцинації);
  • введення препаратів крові, що містять антитіла (для живих вакцин, введення яких в такому разі слід відкласти, як мінімум, на три місяці);
  • вага новонародженого менше двох кілограмів (тільки для вакцини БЦЖ; вакцина від гепатиту В вводиться в першу добу після народження незалежно від ваги дитини).

ВАКЦИНИ НА ВІТЧИЗНЯНОМУ ФАРМРИНКУ 

Розібравшись із захворюваннями, від яких захищає вакцинація, батьки часто задають таке запитання: чи можу я сміливо використовувати ті вакцини, які доступні в Україні? Чи варто віддавати перевагу конкретній країні-виробнику? 

Як лікар, я хотіла б пояснити, що всі вакцини, які на даний момент зареєстровані на території України, безпечні, ефективні та відповідають всім необхідним стандартам якості. Перш ніж потрапити на ринок, вакцина проходить цілий ряд досліджень. Перед отриманням ліцензійного свідоцтва проводяться багатоетапні дослідження, які стосуються безпеки, імуногенної (здатності формувати захисні антитіла для боротьби з конкретною інфекцією. - Ред.)

МЕДПРАЦІВНИКИ НЕ КЕРУЮТЬСЯ ПРИНЦИПОМ "АБИ ВКОЛОТИ"

Ще одне поширене запитання – переживання батьків про терміни придатності та умови доставки та зберігання вакцин. Я твердо переконана: вся медична спільнота зацікавлена в тому, щоб вакцини транспортувалися та зберігалися правильно. Адже, це забезпечує безпеку пацієнтів, яких ми обслуговуємо, їх довіру нам. Проте батьки, безумовно, мають право, де б вони не щеплювалися, попросити медперсонал показати сертифікат якості вакцини, місце її зберігання, уточнити термін придатності. 

Що стосується транспортування в медичний заклад, то при прийомі партії будь-якої вакцини від постачальника дотримання температурного режиму обов'язково перевіряється за допомогою спеціальних пристроїв, які фіксують температуру протягом усього процесу транспортування. І я можу з упевненістю сказати, що представник адміністрації лікувального закладу, який ставить підпис в акті прийому-передачі, не прийме цю вакцину, якщо умови її транспортування були порушені. Адже, адміністрація медичного закладу як ніхто інший зацікавлена в тому, щоб пацієнти були здорові, задоволені та зверталися до лікаря тільки за профілактикою захворювань, а не лікуванням. 

Якщо ж батьки самостійно купують вакцину в аптеці, вони повинні розуміти, що в такому випадку транспортування препарату в адекватному температурному режимі - їх відповідальність. Порушення режиму транспортування вакцини може звести нанівець її ефективність. Вакцину, куплену самостійно, слід транспортувати до лікувального закладу тільки в спеціальних термобоксах з холодовими елементами, що пройшли валідацію та оснащених докладною інструкцією із застосування. Також необхідно зберегти чек, де вказані дата та час придбання вакцини, і отримати в аптеці копію сертифіката якості. 

Тільки при дотриманні цих умов медичний заклад має право ввести пацієнту куплену ним вакцину. Медпрацівник не керується принципом "аби вколоти". Його завдання - захистити пацієнта від тієї чи іншої інфекції.  

ВАКЦИНА ВІД COVID-19

На жаль, останні події в світі довели, що важко впоратися із захворюванням, від якого немає можливості зробити щеплення. Тому, як практикуючий лікар, я дуже сподіваюся, що ефективна вакцина від коронавирусной інфекції буде розроблена. Згідно з результатами досліджень, цей вірус мутує в два рази повільніше, ніж вірус грипу, від якого вже існують вакцини. Так що надія на появу ефективної протидії COVID-19 є, і я вважаю, що ймовірність появи такої вакцини досить велика.

ЯК ПРАКТИКУЮЧИЙ ЛІКАР Я СПОДІВАЮСЯ, ЩО ЕФЕКТИВНА ВАКЦИНА ВІД КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ ВСЕ-ТАКИ БУДЕ РОЗРОБЛЕНА

Зараз вчені всього світу працюють в загальній складності над 120 проектами з розробки вакцини від COVID-19. Але потрібно розуміти, що вона не з'явиться на ринку в цьому році, адже її виробництву передують багатоетапні дослідження. Питання і в тому, як швидко вакцина після виходу на світовий ринок з'явиться на території нашої держави. Наприклад, у 2009 році, в період пандемії грипу, необхідна вакцина потрапила на територію України тільки через рік. 

Залишається сподіватися на те, що в нинішній ситуації держава спрацює ефективно, а пацієнти скористаються можливістю захистити себе від небезпечної інфекції та зупинити нарешті пандемію коронавірусу. А поки нам залишається лише слідувати запобіжних заходів і радіти тому, що від багатьох інших небезпечних захворювань є вакцини, і вони доступні.

Залишити заявку