Уретрографія
Число випадків захворювань сечостатевої системи з кожним роком неухильно зростає. Інфекції, запалення, пухлини та інші патології стають дедалі поширенішими, негативно впливаючи на якість життя мільйонів людей по всьому світу. Незалежно від статі та віку, будь-яка людина може зіткнутися з урологічними проблемами. На щастя, медицина не стоїть на місці й пропонує дедалі нові способи, що дають змогу діагностувати різні патології навіть на ранніх стадіях їхнього розвитку. Одним із таких методів вважається уретрографія.
Статистика захворювань сечостатевої системи вкрай невтішна. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 10% населення земної кулі страждає на різні захворювання цієї сфери. Патології сечостатевої системи мають значний вплив на якість життя пацієнтів, стаючи причиною появи больових відчуттів і проблем із сечовипусканням. Більш того, вони здатні призвести до серйозних ускладнень, зокрема до життєзагрозливих станів. На жаль, велика кількість пацієнтів часто ігнорує необхідність діагностики, навіть за наявності тривожних симптомів. Причини цього різноманітні: страх перед медичними процедурами, сором'язливість, брак інформації про важливість ранньої діагностики, побоювання перед потенційним болем або дискомфортом тощо. Однак у контексті уретрографії подібні побоювання вельми перебільшені і здебільшого надумані. Це вкрай важливий діагностичний інструмент, що дає змогу вчасно виявити серйозні захворювання і не допустити ускладнень. Процедура проводиться швидко, комфортно і безболісно. Уже через короткий час Ви зможете повернутися до звичайного життя.
Уретрографія - це рентгенологічне дослідження сечовипускального каналу з введенням контрастної речовини.
Показання
Приводом для проведення дослідження можуть послужити такі скарги:
- гематурія;
- болі в ділянці промежини;
- рецидивні інфекції сечовидільної системи;
- хворобливі сечовипускання;
- патологічні виділення із сечовипускального каналу;
- відчуття здавлення;
- різі та печіння під час акту деуринації;
- набряклість нижніх кінцівок;
- патологічні виділення зі статевих органів;
- порушення сексуальної функції;
- мимовільні виділення сечі;
- наявність домішок у сечі (згустки крові);
- необхідність сильно напружуватися для початку сечовипускання.
Захворювання, які допомагає діагностувати уретрографія
Уретрографія є високоінформативним дослідженням, за допомогою якого можна виявити широкий спектр різних захворювань, серед яких:
- аномалії розвитку;
- запальні процеси;
- травматичні пошкодження;
- пухлинні процеси;
- дивертикули, свищі;
- лейкоплакія;
- стриктури уретри;
- камені в нирках;
- сторонні тіла;
- уретрит, цистит, пієлонефрит;
- дефекти епітелію (виразки);
- сольові відкладення;
- дилатація уретри;
- кістозні утворення, поліпи;
- сечокам'яна хвороба;
- урогенітальний туберкульоз;
- стеноз, склероз шийки сечового міхура;
- у жінок - полікістоз яєчників;
- у чоловіків - аденома, рак простати, орхіт, простатит.
Види дослідження
Існує кілька різновидів уретрографії. Вони можуть використовуватися окремо або проводитися в комбінації для отримання більш достовірної інформації. Переважна методика підбирається в індивідуальному порядку залежно від цілей дослідження й особливостей клінічного випадку.
Ретроградна уретрографія (висхідна)
Ретроградна уретрографія - це рентгенологічне дослідження, під час якого контрастну речовину вводять сечовипускальним каналом через спеціальний катетер. Процедура дає змогу детально візуалізувати передню уретру. Найчастіше її використовують у разі підозри на наявність стриктур, дивертикулів, пошкоджень та інших порушень. Для мінімізації дискомфорту може використовуватися місцева анестезія.
Уретроцистографія
Дослідження дає змогу візуалізувати як сечовий міхур, так і уретру. Контрастну речовину вводять через катетер у сечовий міхур. Уретроцистографію зазвичай використовують у діагностиці міхурово-сечовідного рефлюксу, сечокам'яної хвороби, онкопатологій тощо.
Мікційна уретрографія (низхідна)
Дослідження передбачає проведення рентгенівських знімків у момент сечовипускання. Процедура дає змогу вивчити всю уретру в її функціональному стані та побачити зміни в динаміці. За допомогою мікційної урографії виявляють обструкції, стриктури, вроджені аномалії тощо.
Підготовка до уретрографії
Процедура не потребує особливої підготовки, проте для підвищення інформативності дослідження важливо дотримуватися деяких загальних рекомендацій. Під час консультації уролога потрібно повідомити лікаря про прийняті лікарські препарати, наявні алергічні реакції та хронічні захворювання. Для виключення можливих протипоказань до проведення процедури може бути призначено додаткове обстеження.
Залежно від обраного методу уретрографії, пацієнту може бути рекомендовано коригування раціону харчування за кілька днів до процедури. Потрібно виключити всі продукти і напої, здатні викликати надмірне газоутворення в кишечнику. До них належать бобові, капуста, молоко, сирі овочі та фрукти, газовані напої тощо. Для очищення кишечнику напередодні ввечері потрібно зробити очисну клізму або вжити проносний засіб (за погодженням із лікарем). Перед процедурою для повного розслаблення пацієнтам вводять анальгезуючі та седативні препарати.
Як роблять уретрографію
Техніка проведення процедури відрізняється залежно від обраного методу дослідження. Загалом, дослідження містить у собі такі етапи:
- Укладання пацієнта.
- Місцева анестезія (за необхідності).
- Проведення оглядового знімка.
- Антисептична обробка отвору уретри.
- Встановлення уретрального катетера.
- Введення контрастної речовини.
- Виконання серії рентгенівських знімків.
- Оцінка результатів і видача висновку.
Уретрографія у жінок
У жінок уретрографія проводиться легше і швидше, ніж у чоловіків. Уретра у них коротка і пряма, що полегшує введення катетера. Разом з тим, сечовипускальний канал розташований близько до піхви, що вимагає особливого дотримання стерильності.
Уретрографія у чоловіків
У чоловіків проведення уретрографії дещо складніше через анатомічні особливості уретри. Наявність вигинів і звужень може ускладнювати введення катетера. Процедура вимагає від фахівця граничної уважності й обережності.
Де зробити уретрографію в Дніпрі
Якщо Ви не знаєте, де краще зробити уретрографію, але хочете бути впевненими в тому, що процедуру буде виконано максимально делікатно, безпечно й ефективно, звертайтеся до медичного центру «Медікал Плаза». Дослідження проводять висококласні фахівці з великим досвідом роботи в діагностиці та лікуванні захворювань сечостатевої системи. Уретрографія проводиться на сучасному цифровому рентген-апараті з низьким променевим навантаженням. Дослідження виконується в комфортних умовах, без болю і з дотриманням правил асептики та антисептики. Своєчасна діагностика - запорука Вашого здоров'я і довголіття. Запишіться на прийом до уролога вже зараз. Чекаємо на Вас у «Медікал Плаза»!