Тромбоз глибоких вен
Тромбоз глибоких вен - це патологічний процес, що характеризується утворенням кров'яних згустків у просвіті судин глибокого кровотоку, які розміщені поруч із кістками та м'язами, і призводить до порушення кровотоку.
Глибокі вени виконують важливу функцію в системі кровообігу - відведення крові від периферичних частин тіла (наприклад, кінцівок) назад до серця. Глибокі вени переносять більшу частину загального об'єму крові в організмі.
Що таке тромби у венах
Тромби - це щільні згустки, які можуть повністю або частково закупорити судину, ускладнюючи нормальний потік крові. Тромби особливо небезпечні, якщо вони утворюються в глибоких венах, які відіграють провідну роль у кровотоці. Близько 90% усієї венозної крові протікає саме ними. Ось чому тромбоз цих судин може призводити не тільки до порушення відтоку крові, а й до поширення патологічного процесу вгору.
Одразу варто зазначити, що процес утворення тромбу - це природний захисний механізм нашого організму. Без нього навіть невелике пошкодження могло б стати причиною значної втрати крові та смертельного результату. Утворений тромб закупорює пошкоджені судини, зупиняючи кровотечу. Коли рана заживає, такі згустки розсмоктуються самостійно. Проблема виникає в тому разі, якщо порушується баланс системи згортання і протизгортання крові.
Ось головні характеристики венозних тромбів:
- зазвичай складаються з кров'яних клітин (еритроцитів, тромбоцитів) і фібрину - білка, що утворюється під час процесу згортання крові;
- кровотік у венах набагато повільніший, тому тромби утворюються частіше саме в них;
- можуть утворюватися в глибоких, а також поверхневих венах (що зазвичай є менш серйозним і називається тромбофлебітом);
- часто протікає безсимптомно, але може ставати причиною появи неприємних скарг у вигляді болючості, набряклості, почервоніння, швидкої стомлюваності, відчуття тяжкості тощо;
- у жінок у п'ять-шість разів частіше діагностується патологія;
- якщо відриваються і потрапляють у системний кровотік, можуть спричиняти небезпечні ускладнення, такі як тромбоемболія легень (практично будь-який тромб може відірватися і трансформуватися в емболу);
- кров'яні згустки можуть з'явитися в судинах будь-яких органів, проте найчастіше уражаються вени нижніх кінцівок (особливо гомілки);
- для запобігання збільшенню тромбів у розмірі та профілактики небезпечних ускладнень призначають антикоагулянти.
Імовірність утворення тромбів може збільшуватися під впливом цілої низки чинників, серед яких:
- малорухливий спосіб життя;
- ожиріння;
- хірургічні втручання;
- травми;
- гормональні порушення;
- шкідливі звички;
- онкологічні процеси;
- спадкова схильність;
- часті авіаперельоти;
- вікові зміни;
- вагітність;
- інфекції;
- варикоз;
- аутоімунні процеси;
- прийом гормональних контрацептивів;
- серцево-судинні патології та ін.
Тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок
У більшості випадків захворювання локалізується в нижніх кінцівках. Послужити причиною активізації патологічного процесу можуть різні чинники, серед яких зайва вага, травматичні ушкодження судин, інфекції, операції, неправильний спосіб життя тощо.
Формування тромбів може супроводжуватися хворобливими відчуттями, відчуттям важкості та набряками. Якщо згусток крові утворився в стегновій або клубовій вені, набрякає вся нижня кінцівка, а шкірні покриви набувають синюватого відтінку. Унаслідок зміни кровотоку тромби перерозподіляються у вени під шкірою. Це стає причиною появи судинної сітки, яка помітна на животі за виступаючими венами. Також пацієнти можуть скаржитися на занепад сил, озноб, підвищення температури тіла.
Якщо ж згустки крові з'явилися в дрібних судинах, ознаки захворювання можуть тривалий період бути відсутніми. Єдиним сигналом, що вказує на розвиток проблеми, можуть бути неприємні відчуття під час ходьби, на які часто пацієнти просто не звертають уваги.
Тромбоз глибоких вен верхніх кінцівок
Тромбоз верхніх кінцівок зустрічається рідше. Поява згустку крові в цій ділянці супроводжується сильними болісними відчуттями та набряком. Вени значно виділяються на поверхні опухлої руки. Біль зазвичай має пульсуючий і непостійний характер. Він може посилюватися під час фізичних навантажень та іррадіювати в грудну клітку. Імовірність розвитку захворювання може збільшитися в разі варикозу, алергійних реакцій, сидячого способу життя, приймання гормональних контрацептивів, вагітності тощо.
Симптоми тромбозу глибоких вен
Клінічну картину захворювання часом неможливо розпізнати, оскільки воно може не давати жодних зовнішніх ознак, а дискомфорт, який виникає, пацієнти часто ігнорують. Серед ознак, на які варто звернути увагу, можна виділити такі:
- зміна кольору і текстури шкіри (вона стає глянцевою, блідою або синюшною);
- місцева набряклість;
- больові відчуття;
- порушення рухливості;
- відчуття жару;
- оніміння, відчуття повзаючих мурашок;
- відчуття тяжкості та скутості;
- місцеве підвищення температури тіла;
- набрякання і затвердіння вен, болючість під час дотику до уражених судин.
Ознаки захворювання неспецифічні. За ними складно однозначно стверджувати, що стан був спровокований утворенням кров'яного згустку. Це вимагає професійної допомоги та ретельної діагностики.
Набряк у разі тромбозу глибоких вен
Одним із головних симптомів захворювання є набряк. За тромбозу він зазвичай має раптовий і гострий характер, а також супроводжується больовими відчуттями. Кінцівка стає м'якою, одутлуватою і асиметричною порівняно зі здоровою.
Механізм розвитку набряку пов'язаний із тим, що через венозну стінку просочується рідина, яка в нормі має рухатися вгору, у бік серця. Однак через наявність тромбу вона шукає вихід через кровоносні судини і проникає в підшкірно-жирову клітковину.
Найчастіше симптом має односторонній характер. Може спостерігатися набряк усієї кінцівки або тільки її частини. Ступінь його вираженості залежить від рівня ураження, а також того, в якій судині виникла проблема (великій чи малій вені).
Гострий тромбоз глибоких вен
На початок гострої стадії захворювання вказує раптова поява видимих ознак і швидке погіршення стану. Пацієнти скаржаться на розпираючий біль, тяжкість, наростаючий набряк, зміну кольору кінцівки. Шкіра над місцем тромбозу може бути теплою на дотик і мати червонуватий відтінок. Уражена кінцівка виглядає більш товстою і напруженою. Пацієнти можуть відчувати пульсацію в ділянці тромбу. Стан потребує негайного втручання.
Гострий тромбоз виникає в разі, коли на організм діють одночасно три чинники:
- Пошкодження стінки кровоносної судини.
- Підвищення згортання крові.
- Уповільнення руху крові.
Чим небезпечний тромбоз глибоких вен
Тромб перекриває судину й порушує кровообіг, проте найнебезпечніша ситуація розвивається, коли він відривається від стінки судини й починає переміщатися кровотоком. Якщо він застряє в легенях і блокує кровотік у цій ділянці, розвивається небезпечне для життя ускладнення - ТЕЛА (тромбоемболія легеневої артерії). Стан перешкоджає потраплянню достатньої кількості кисню в організм. У пацієнтів можуть спостерігатися:
- болі в грудній клітці;
- проблеми з диханням;
- тахікардія;
- запаморочення;
- непритомність;
- кровохаркання;
- блідість або синюшність шкіри.
У разі виникнення цих симптомів слід звернутися за невідкладною медичною допомогою. Якщо не вжити заходів, стан може стати причиною летального результату.
Серед інших можливих ускладнень тромбозу можна виділити:
- інфаркт (у разі потрапляння тромбу в серце);
- інсульт (коли згусток опиняється в головному мозку);
- гостра дихальна або серцева недостатність;
- ішемія;
- хронічна венозна недостатність;
- постфлебітичний синдром;
- екзема;
- трофічні виразки;
- ліподерматосклероз;
- венозна гангрена;
- кровотеча;
- ампутація кінцівки;
- зараження крові.
Лікування тромбозу глибоких вен
У лікуванні захворювання використовують два основні методи - консервативний і оперативний. Завданням кожного з них є усунення провокуючих чинників, відновлення кровотоку і просвіту судини, а також запобігання розвитку небезпечних ускладнень.
Консервативне
Невід'ємною частиною консервативного лікування є компресійна терапія. З її допомогою можна не тільки зняти біль, набряки та втому, а й унеможливити механізми прогресування патологічного процесу. З цією метою має використовуватися спеціальний медичний виріб, який буде точно підходити за розміром. Хороших результатів можна досягти тільки за умови постійного використання еластичної компресії.
Медикаментозна терапія може включати в себе застосування таких лікарських препаратів:
- антикоагулянти;
- гемореологічні засоби;
- антиагреганти;
- тромболітики;
- венотоніки;
- діуретики;
- НПЗП та ін.
Хірургічне
Серед показань до проведення оперативного втручання:
- неефективність консервативного лікування;
- високі ризики відриву тромбу;
- тромбофлебіт;
- тромб великого розміру;
- кров'яний згусток поширюється вгору по глибоких венах;
- флотуючий тромб (не прикріплений до стінки вени).
У лікуванні тромбозу глибоких вен можуть використовуватися різні методи хірургічних втручань, серед яких:
- Регіонарний тромболізис. Суть технології полягає у введенні лікарських препаратів у тромб. Процедура призводить до розсмоктування кров'яного згустку.
- Кросектомія. Під час операції лікар перев'язує всі притоки великої підшкірної вени.
- Установка кава-фільтра. Проводиться для імплантації в нижню порожнисту вену фільтр-пастки, яка нагадує каркас від парасольки. Пристрій пропускає кров, проте затримує згустки, не даючи їм проникати в серце, мозок і легені.
- Радикальна тромбектомія. Під час операції з ураженої вени видаляється тромб. Процедуру проводять у перший тиждень після утворення згустку, поки він не приріс до судинних стінок.
- Операція Троянова-Тренделенбурга. Методика передбачає прошивання стовбура великої підшкірної вени або встановлення на нього спеціального затискача. Це робиться для того, щоб тромб не поширювався далі.
Профілактика тромбозу глибоких вен
Для того, щоб мінімізувати ймовірність появи захворювання, фахівці рекомендують дотримуватися таких рекомендацій:
- сон і відпочинок із піднятими кінцівками;
- відмова від тривалих статичних навантажень;
- оздоровлення раціону харчування;
- контроль ваги;
- носіння компресійного трикотажу, зручного ортопедичного взуття;
- регулярні перерви при роботі в положенні стоячи або сидячи;
- відмова від шкідливих звичок;
- підтримання водного балансу;
- контрастний душ;
- зміцнення імунітету (загартовування організму);
- відмова від частих банних процедур;
- правильне сидіння (не закидати ногу на ногу);
- помірна фізична активність на регулярній основі.
За діагностикою та лікуванням тромбозу глибоких вен звертайтеся до фахівців клініки «Medical Plaza». Наш центр має потужне технічне оснащення. Сучасне обладнання дає нам змогу ставити точні діагнози та проводити ефективне лікування. Усі дослідження проводяться в одному місці без черг. У клініці є власна лабораторія. У нас працюють висококласні фахівці з багаторічним стажем роботи, які постійно підвищують рівень своїх знань і умінь. Ми з великою дбайливістю та увагою ставимося до кожного пацієнта. Звертаючись до нас, ви можете розраховувати на високий професіоналізм, комфорт і безпеку. Не відкладайте візит до флеболога, подбайте про своє здоров'я вже зараз!
FAQ
Як спати при тромбозі глибоких вен?
Під час сну нижні кінцівки мають бути піднятими. Використовувати краще вільний одяг для сну, який не здавлюватиме. Також важливо подбати про комфортну температуру приміщення.
Як зняти набряк у разі тромбозу глибоких вен?
Зменшити набряк допомагають компресійні вироби та холодні компреси. Також корисно тримати ноги в піднятому положенні. Для цього їх можна покласти на подушки або використовувати спеціальні підставки. Зняттю набряків також сприяє достатнє вживання води та фізична активність.
Який біль при тромбозі глибоких вен?
Зазвичай пацієнти скаржаться на переймоподібний біль в ураженій ділянці. Неприємні відчуття можуть мати пульсуючий, розпираючий і тягнучий характер.
Чи виліковний тромбоз глибоких вен?
Він може бути виліковний, але успіх лікування залежить від багатьох чинників, включно з тяжкістю тромбозу, наявністю ускладнень і своєчасністю початку лікування. Для боротьби з тромбозом використовують консервативні та хірургічні методи. Кожен випадок індивідуальний, тому результати лікування можуть відрізнятися. Що раніше його буде розпочато, то більше шансів на успішне одужання.
Скільки живуть із тромбозом глибоких вен?
Якщо ТГВ лікується своєчасно й ефективно, то більшість пацієнтів може очікувати повного відновлення і нормальної тривалості життя. Результат сильно залежить від кількох чинників, включно з тяжкістю захворювання, наявністю ускладнень, ефективністю лікування і загальним станом здоров'я пацієнта. У більшості випадків прогноз сприятливий і у пацієнтів є шанс жити якісним повноцінним життям.
Який основний метод лікування тромбозу глибоких вен?
Перше місце в лікуванні захворювання відводиться антикоагулянтній терапії. Препарати цієї групи призначені для запобігання поширенню тромбу й утворення нових згустків.
- Судинний хірург