Стресове нетримання сечі
Стресове нетримання сечі (стресова інконтиненція) – порушення функціональності системи сечоспускання, яке проявляється в мимовільному, неконтрольованому підтіканні урини. Це відбувається при підвищенні внутрішньочеревного тиску та напрузі м'язів передньої черевної стінки. Це характерно для кашлю, сміху, фізичного навантаження, статевого акту. Таке відхилення погіршує якість життя жінки, обмежує її, змушує шукати вирішення проблеми. Єдиним ефективним способом боротьби з таким явищем залишається хірургічне втручання. Сучасні методики малоінвазивні та не вимагають тривалого відновлення.
Загальний опис проблеми
Відомо, що в країнах Європи від стресового нетримання сечі страждає майже 40% жінок у віці старше 40 років. Раніше таке відхилення не вважалося захворюванням, тому багато хто до цих пір вважає, що підтікання сечі при напрузі черевної стінки – природне явище, пов'язане зі старінням організму.
Насправді стресове нетримання сечі – результат ослаблення мускулатури тазового дна. Назва явища не пов'язане з емоційними переживаннями: слово ««стрес»» у даному випадку означає зусилля або навантаження.
У нормі контроль над сечовиділенням здійснюється сфінктерним апаратом. Це сплетіння м'язових гладких і поперечносмугастих волокон. Сфінктер протистоїть зовнішньому тиску, якщо тазове дно, що замикає апарат і нервові волокна знаходяться в нормі. Якщо один з цих елементів слабшає, тиск в сечовому міхурі та уретрі врівноважується, тому відбувається підтікання сечі при напрузі.
Основні причини, що викликають нетримання сечі описаного типу:
- ослаблення функції сфінктера, обумовлене важкими пологами або перенесеною гінекологічною операцією;
- підвищене фізичне навантаження (праця, заняття спортом), що викликали ослаблення м'язів тазового дна;
- гормональні порушення на тлі клімаксу, які викликають атрофію зв'язок сечового міхура;
- генетична схильність (вроджена слабкість тканин промежини, органів малого тазу, сечостатевої системи).
Факторами ризику є часті закрепи, ожиріння, хронічний цистит або уретрит. Близько 60% жінок вперше стикаються зі стресовим нетриманням під час вагітності.
Як проблема впливає на повсякденне життя?
Стресова інконтиненція не викликає серйозних ускладнень, які загрожують життю, але значно погіршує якість. По-перше, жінка не може вести звичний спосіб життя через страх протікання при мінімальних навантаженнях. По-друге, постійне підтікання сечі та пов'язане з цим зволоження шкіри паху викликає запальний процес і роздратування. Ще одне важливе ускладнення – депресія. Жінка, яка страждає таким порушенням, відчуває постійне занепокоєння та відчуття незручності через свою проблему, перебуваючи в суспільстві. Саме тому вона намагається уникати людей, замикається та впадає в депресивний стан.
Прояви
Основний симптом при такому відхиленні – мимовільне підтікання сечі при напрузі черевної стінки. Виразність клінічної картини залежить від ступеня нетримання:
- при легкому ступені вихід сечі відбувається тільки при чханні, кашлі або фізичному зусиллі, якщо сечовий міхур переповнений (у цьому випадку досить однієї урологічної прокладки на добу);
- при середньому ступені стресового нетримання, підтікання відбувається, коли жінка різко встає, а також бігає (використовується 2-4 прокладки);
- важкий ступінь порушення характеризується виходом сечі навіть у стані спокою, а також при ходьбі (більше 4 прокладок в день).
Перераховані симптоми повинні насторожити жінку та стати приводом для звернення до лікаря. Не варто терпіти дискомфорт: стан коригується за допомогою сучасних методик.
Діагностика
Діагностика стресового нетримання сечі не представляє складності для лікаря. Якщо виникає необхідність підтвердити діагноз, проводять такі дослідження:
- трансвагінальне УЗД;
- урофлоуметрія;
- вимір внутриуретрального тиску;
- цистоуретрографія.
Диференціальна діагностика полягає у відмінності стресової інконтиненції від ургентної. Остання являє собою викид сечі через сильні неконтрольовані позови до сечовипускання, які не дозволяють вчасно дістатися до туалету.
Щоб точно визначити суть проблеми, потрібно звернутися до кваліфікованого уролога. У медичному центрі "Medical Plaza" надають консультації та проводять лікування досвідчені лікарі, які мають багаторічний досвід у лікуванні інконтиненції.
Способи лікування
Консервативні методи терапії не дають результату при стресовому нетриманні сечі. Прийом препаратів ефективний тільки в якості доповнення до операції – основного способу лікування патології.
На сьогоднішній день пацієнткам зі стресовим нетриманням проводять такі типи хірургічних втручань:
- Введення ін'єкцій в ділянку сфінктеру. Як наповнювачі використовують: гелі, синтетичний цукор або колаген. Структура речовини дозволяє підтримувати ослаблений апарат і тим самим забезпечувати високий замикаючий ефект. Сучасні препарати повністю безпечні для людини, та не зміщуються в тканинах. Вони виконують свої функції протягом 1,5-2 років, після чого руйнуються та повністю виводяться з організму. Процедура не має побічних ефектів і не вимагає тривалої реабілітації.
- Кольпосуспензія по Берчу. У другій половині ХХ століття така операція була золотим стандартом у лікуванні пацієнток з нетриманням сечі. Зараз її використовують рідше, незважаючи на ефективність в 70-80%, так як існують більш сучасні, щадні операції. Кольпосуспензія передбачає фіксацію положення уретри та сечового міхура шляхом їх підшивки до лонної кістки. Доступ може бути як відкритим, так і лапароскопічним.
- Слінгові операція. Це сучасна малоінвазивна методика, яку вважають за краще фахівці медичного центру "Медікал Плаза". Втручання не вимагає загального наркозу. Установка слінгу - синтетичної петлі - не впливає на репродуктивні можливості жінки, а також не позначається на якості статевого життя.
Суть слінгової операції полягає в установці сітчастого імпланту, що складається з пропіленових ниток, під сечоводом. Його вводять через невеликий розріз у передній стінці піхви та фіксують через 3 невеликих проколи. У результаті утворюється зв'язка, яка підтримує сечовипускальний канал. Тип доступу при введенні сітки – вагінальний.
У медичному центрі "Medical Plaza" урологи використовують при виконанні слінгової операції синтетичні петлі від Johnson & Johnson - TVT-Obturator.
Тривалість маніпуляції – не більше 40 хвилин. Так як операція не травматична, пацієнтка може відправитися додому вже на наступний день. Це можливо, якщо вона відчуває себе добре. У період перебування в медичному центрі її стан контролюється лікарем.
Слінгові операції проводяться виключно за показаннями. Якщо нетримання сечі у пацієнтки має функціональний характер, не пов'язаний з неспроможністю анатомічних структур сечостатевої системи, то установка сітчастого імпланта не проводиться. Замість цього призначається консервативна терапія. Слінгові операція не проводиться в період вагітності.
У період реабілітації необхідно утриматися від важких фізичних навантажень, інтенсивних занять спортом і статевих контактів на 3-4 тижні.
Тактика лікування стресового нетримання сечі в медичному центрі "Медікал Плаза" підбирається індивідуально, залежно від ступеню відхилення, загального стану жінки, наявності супутніх захворювань. Це правильний підхід, так як не існує єдиної методики, яка допомогла б кожній жінці. Фахівці проводять детальне обстеження, щоб уточнити діагноз і визначити причину розвитку захворювання.
Фахівці медичного центру "Medical Plaza" мають у розпорядженні необхідну апаратуру для діагностики та лікування стресової інконтиненції у жінок будь-якого віку. При виконанні операцій використовуються якісні сітчасті імпланти закордонного виробника. Кваліфікований персонал враховує всі побажання пацієнтки та робить її перебування в центрі на період лікування максимально комфортним.