ГІПЕРТОНІЧНА ХВОРОБА Й АТЕРОСКЛЕРОЗ ЯК ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ПОРУШЕНЬ МОЗКОВОГО КРОВООБІГУ
ОСНОВНА ОЗНАКА ГІПЕРТОНІЧНОЇ ХВОРОБИ
Кров спричиняє на стінки артерій певний тиск. Він досягає максимальної величини в момент, коли серце скорочується і викидає кров в артерії (систолічний артеріальний тиск). Цей тиск падає до мінімальної величини в проміжках між серцевими скороченнями, коли кров перестає надходити з серця в аорту (діастолічний АТ).
Величина систолічного артеріального тиску (верхнього) залежить переважно від сили серцевих скорочень. Рівень діастолічного АТ (нижнього) тим вище, чим більше звужений просвіт периферичних дрібних артерій. А вони звужвуються внаслідок тривалого скорочення гладких м'язів у товщі судинних стінок (спазм судин).
Сила серцевих скорочень і напруга м'язів у стінках артерій, дуже часто змінюються. Залежно від різних причин і умов вони можуть бути то більше, то менше. Тому величина діастолічного і систолічного артеріального тиску значно коливається. Так, наприклад, після їжі систолічний тиск трохи збільшується, а діастолічний знижується. Невеликий короткочасний підйом артеріального тиску буває після рясного споживання рідини, особливо після кави, чаю та пива. Під час сну кров'яний тиск нижче, ніж вранці, а вранці нижче, ніж увечері. Фізична робота, особливо у нетренованих людей, супроводжується підвищенням кров'яного тиску, але після тривалого та інтенсивного фізичного навантаження артеріальний тиск зазвичай знижується. Знижується він і при перегріванні тіла внаслідок розширення шкірних судин. При охолодженні шкірні кровоносні судини звужуються, і в зв'язку з цим кров'яний тиск підвищується. Особливо різко позначається на рівні артеріального тиску нервове збудження; воно, як правило, викликає значне підвищення тиску крові.
Нормальним вважають АТ 120/80 мм. рт. ст.
Однак незначні, а іноді і досить великі, але не тривалі, відхилення від середніх цифр АТ можуть бути і у цілком здорових людей.
Тому далеко не всяке підвищення кров'яного тиску вказує на захворювання. Про гіпертонічні хвороби можна говорити лише тоді, коли артеріальний тиск залишається підвищеним значно довго і супроводжується погіршенням загального самопочуття, головним болем, запамороченням, швидкою стомлюваністю, ослабленням пам'яті, поганим сном, задишкою при фізичному навантаженні. Порівняно рідко першими ознаками хвороби бувають болі в ділянці серця.
ГІПЕРТОНІЧНА ХВОРОБА І НЕРВОВА СИСТЕМА
Нервова система контролює і регулює всі процеси, що відбуваються в нашому організмі. Надзвичайно складна діяльність нервової системи здійснюється завдяки двом основним процесам у нервових клітинах - порушенню і гальмуванню, які весь час стримують, врівноважують одне одного.
Іннервація відіграє велику роль у підтримці нормальної роботи серця і кровоносних судин, зокрема в регуляції артеріального тиску.
Що може порушити нормальну узгоджену діяльність нервової системи? Причиною такого порушення можуть бути емоції негативного характеру, якщо вони відрізняються великою силою, тривалістю або часто повторюються (див. Статтю «Психічне здоров'я і неврози).
Нервова система, так само як і інші органи і тканини нашого тіла, має певну межу витривалості. Діючі на кору головного мозку подразники, що перевищують межу витривалості мозкових клітин, можуть викликати їх перенапруження і виснаження. Тоді нормальна взаємодія, взаємне урівноваження процесів збудження і гальмування в корі головного мозку порушується. У результаті послаблюється контроль з боку кори головного мозку над підкірковими центрами. Ці центри починають функціонувати неузгоджено, викликаючи тим самим скачки артеріального тиску.
Однак, слід відзначити, що кора великих півкуль головного мозку, так само як й інші органи, може пристосовуватися до різних навіть несприятливих умов. Розміри, масштаби такої пристосованості значною мірою залежать від типу і характеру нервової діяльності. Тому в розвитку гіпертонічного побоювання велику роль грає не тільки надзвичайна сила і тривалість дії негативних емоцій, але також недостатня стійкість нервової системи, недостатня пристосованість її до несприятливих впливів, недостатня витривалість при нервових потрясіннях. Хвороба швидше виникає у тих, у кого організм ослаб внаслідок тієї чи іншої інфекції або інших несприятливих чинників. Особливо відзначимо вплив тривалої перевтоми, коли перевищується межа працездатності нервових клітин і настає їх виснаження. Усе це готує ґрунт для захворювання.
Але це тільки перша частина виникнення, так званого патологічного кола. Спазм або слабкий тонус судин головного мозку призводить до порушення харчування його клітин, порушення доставки кисню і виведення продуктів життєдіяльності. Це в свою чергу знижує ще більше адаптаційні властивості нервових клітин і патологічне коло замкнулося. Самостійно організм не може впоратися з цією проблемою. Якщо не застосувати адекватні заходи лікування – розвивається хронічне захворювання.
Хронічний патологічний стан призводить до розвитку компенсаторних функцій вже всередині патологічного кола. Якщо судини спазмовані тривалий час і на них робить свій вплив підвищений тиск крові, то відбувається зміна самої судинної стінки. Отже, при медикаментозному зниженні артеріального тиску внутрішній діаметр зміненої судини не дозволить пропустити необхідний об'єм крові. Як наслідок виникає проблема з доставкою кисню і харчування до клітин. Нейрони починають голодувати, і мозок намагається компенсувати недолік обсягу крові, шляхом підвищення кров'яного тиску обходячи прийом лікарських препаратів. Коло замкнулося на наступному рівні розвитку патології. У цій ситуації необхідно досліджувати мозковий кровообіг. Розглянути приплив крові до головного мозку, його обсяг і рівномірний розподіл всередині судинних басейнів. Але важливим чинником є і відтік крові. При його порушенні можуть виникати застійні процеси, набряки тканин, які можуть бути причиною інтенсивних головних болів. Для з'ясування рівня патологічних процесів кровопостачання головного мозку можна зробити доплерографію, тетраполярну високочастотну комп'ютерну реоенцефалографію (РЕГ).
Провівши комплекс досліджень можна намагатися розірвати патологічне коло і почати процес оздоровлення.
АТЕРОСКЛЕРОЗ
Атеросклероз посилює процеси в патологічному колі описані вище. Початкові зміни при атеросклерозі відбуваються на внутрішній оболонці артерій. Відкладення холестерину і ліпідів спочатку мають вигляд жирових плям. Згодом, за відсутності лікування, у цих плямах відбувається заміщення ліпідів сполучною тканиною і відбувається утворення атеросклеротичних бляшок. До бляшок прилипають тромбоцити і фібрин, відкладаються нерозчинні солі кальцію
Накопичення ліпідів і нерозчинних солей кальцію веде до порушення харчування стінок судини. Стінка артерії в районі бляшки стає крихкою і може зруйнуватися. Такі проблеми призводять до крововиливів.
Атеросклеротичні відкладення на стінках судин зменшують обсяг кровотоку в окремих ділянках головного мозку. Це призводить до утворення вогнищ ішемії. На перших етапах організм компенсує втрати обсягу кровотоку за рахунок перерозподілу подачі крові з поруч розташованих судин. Але поступово компенсаторних резервів стає недостатньо і в якийсь момент розвивається вогнищева неврологічна симптоматика. Це може призвести до розвитку інфаркту головного мозку.
Фрагменти зруйнованої атеросклеротичної бляшки можуть бути досить великими, для того щоб викликати закупорку артерії. У цьому випадку вогнище ішемії розвивається досить швидко.
Останнім часом атеросклероз і його наслідки у вигляді порушень мозкового кровообігу значно «помолодшали». Ми стикаємося з подібними проблемами у двадцятирічних молодих людей. Причини розвитку атеросклерозу і методи профілактики ми розглянемо в окремій статті. Зараз хочеться відзначити, що регулярний контроль рівня ліпідів крові допоможе уникнути серйозних проблем у майбутньому.
Будь-яке спотворення інформації при передруці матеріалів заборонено! Посилання на джерело обов'язкове!
ВАЖЛИВО! Кожен випадок є унікальним, тому що потрібно враховувати унікальні особливості кожного організму, тому з таких питань як гіпертонічна хвороба і атеросклероз та інших Ви можете звернутися до фахівців нашого медичного центру за детальною консультацією. Записуйтеся на прийом прямо зараз за телефонами або заповнивши контактну форму нижче.