ПАНКРЕАТЕКТОМІЯ роботом Da Vinci
Підшлункова залоза (ПЗ) – один з найважливіших органів людського організму. Вона одночасно належить до двох систем – травної та ендокринної. Підшлункова залоза бере участь у синтезі особливих ферментів, потрібних для засвоєння їжі. Також вона виробляє життєво необхідний інсулін. У деяких випадках у підшлунковій залозі формуються новоутворення, здатні мати доброякісний або злоякісний характер. Для ефективного лікування таких патологій звертаються до хірургічних методів, основним з яких є панкреатектомія. Така операція на високому рівні виконується за допомогою робот-асистованої системи Да Вінчі.
ВИДИ ПАНКРЕАТЕКТОМІЇ
Зрозуміти специфіку хірургічного лікування підшлункової залози допоможе уточнення її анатомічних особливостей. ПЗ – це орган, який знаходиться поза шлунком. Він має довгасту форму, становить 15-22 см у довжину, важить 50-70 г. Візуально його локалізацію визначають на 5-10 см вище пупка.
Підшлункова залоза складається з 3 відділів:
- головки;
- тіла;
- хвоста.
Панкреатектомія (відкрита, лапароскопічна, роботизована) – технічно складна операція, яка припускає, залежно від діагнозу, часткове або повне видалення ПЗ. Хірург, що виконує втручання, обирає одну з чотирьох тактик його проведення:
1. Дистальна панкреатектомія. Призначається у випадку виявлення доброякісних пухлин тіла та хвоста ПЗ, а також при хронічному панкреатиті, що виник на тлі фіброзної трансформації. Хірург видаляє частину хвоста або весь хвіст, а також виконує спленектомію – видалення селезінки.
2. Операція Уіппла. Такий спосіб найчастіше обирають при потребі у хірургічному лікуванні онкопатології ПЗ. Втручання передбачає видалення головки хворого органу (інколи й тіла), а також частини інших органів (шлунка, тонкого кишечника, печінкової вени, жовчного міхура, жовчного протоку). Маніпуляція вимагає від хірурга дуже високої кваліфікації та значного досвіду. При проведенні роботизованої операції таке втручання здійснюється максимально точно та безпечно для хворого.
3. Резекція ПЗ за Травезо – модифікована операція Уіппла. Стає необхідною, якщо пухлина розташована у голівці залози. Передбачає збереження шлунка і воротаря, завдяки чому вдається уникнути деяких післяопераційних ускладнень, характерних для методу Уіппла.
4. Тотальна панкреатектомія. Проводиться дуже рідко. Суть такої процедури полягає у повному видаленні ПЗ. Це підвищує ризик виникнення ускладнень, пов'язаних із порушенням всмоктувальної та травної функції. Після такого втручання у 100% пацієнтів розвивається діабет.
РОБОТ-АСИСТОВАНА АБО ЛАПАРОСКОПІЧНА ПАНКРЕАТЕКТОМІЯ: У ЧОМУ РІЗНИЦЯ?
Обидва методи належать до малоінвазивної хірургії, яка спрямована на мінімальну травматизацію пацієнтів. У першу чергу, це забезпечується завдяки доступу до операційного поля через мікророзтини у передній стінці черевної порожнини. При цьому знижується ризик занесення інфекції, вдається уникнути формування великих післяопераційних рубців.
Варто знати, що роботизована технологія має багато унікальних переваг, якими не володіє жоден із сучасних хірургічних методів:
- Супервисока точність. Робот-асистент відтворює рухи хірурга та передає їх маніпуляторам системи. При цому навіть найдрібніші операційні кроки виконуються з максимальною точністю.
- Тривимірна візуалізація органів та травної системи. Під цим мається на увазі висока якість отриманої картинки, що має 10-кратне збільшення.
- Свобода рухів. Інструменти робота є більш гнучкими у порівнянні з традиційними ендоскопами. Це дозволяє виконувати хірургічні дії у важкодоступних місцях, що не завжди можливо при використанні класичних методів.
- Комфорт для лікаря. Хірург працює сидячи, тому менше втомлюється. Це має велике значення, якщо операція триває багато годин. Крім того, високотехнологічний помічник виключає появу фізіологічного тремора, що є неможливим при інших операційних техніках.
Робот-асистована панкреатектомія доступна пацієнтам медичного центру «Медікал Плаза». Для уточнення деталей цього високотехнологічного втручання записуйтесь на консультацію – у нас працюють найкращі спеціалісти з усієї України.