Рак стравоходу
Рак стравоходу - це захворювання, яке починається з незвичного росту клітин у тканинах стравоходу - трубчастого органу, що з'єднує гортань зі шлунком, і, як наслідок, - розвитку злоякісної пухлини.
Вважається одним із найагресивніших видів раку з несприятливим прогнозом. Рак стравоходу посідає восьме місце в структурі смертності у світі. Тривалий час патологія протікає безсимптомно. У цьому і полягає основна проблема. Пацієнти часто навіть не уявляють, що серйозно хворі й не поспішають звертатися до лікаря.
Отже, уважне ставлення до свого здоров'я, включно зі спостереженням у лікаря в разі наявних патологій травного тракту та регулярним проходженням діагностичних чекапів, допоможуть своєчасно виявити хворобу й успішно з нею впоратися.
Причини раку стравоходу
Рак стравоходу - це поліетіологічне захворювання. Не існує єдиної причини, яка б ініціювала появу онкології. Активізація злоякісного процесу виникає через мутацію клітин і пошкодження їхнього генетичного матеріалу, внаслідок чого вони починають поводитися неконтрольовано, хаотично ділячись і розмножуючись. Чому так відбувається, вченим до кінця не зрозуміло.
Як і з іншими видами онкології, фахівці виокремлюють ймовірні провокуючі чинники. Послужити передумовами в розвитку раку стравоходу можуть:
- ожиріння, часті переїдання;
- ВПЛ;
- вікові зміни;
- дефіцит вітамінів;
- імунодефіцитні стани;
- генетична схильність;
- ФГДС, оперативні втручання;
- наявність шкідливих звичок (куріння, алкоголізм);
- опіки, травми стравоходу;
- несприятлива екологічна обстановка;
- вживання питної води з домішками солей важких металів;
- шкідливі умови праці (вдихання небезпечних забруднювальних компонентів і токсичних речовин);
- неправильне харчування (споживання у великих кількостях занадто гострої, кислої, гарячої та грубої їжі);
- захворювання стравоходу (синдром Барретта, езофагіт, ахалазія, ГЕРХ, стриктури);
- доброякісні новоутворення тощо.
Види
Залежно від гістологічної будови виокремлюють два основні типи пухлин:
- Плоскоклітинний рак. На його частку припадає понад 90% випадків. Пухлина розвивається з плоских клітин, які вистилають стравохід зсередини.
- Аденокарцинома. Зустрічається набагато рідше і відрізняється важким перебігом. Формується із залозистих клітин. Дає багато метастазів. Часто буває вторинним вогнищем (поширюється зі шлунка).
Як швидко розвивається рак стравоходу
Кожен клінічний випадок індивідуальний і може мати своєрідний перебіг. Загалом, рак стравоходу є одним із найагресивніших злоякісних утворень. У середньому на його розвиток йде кілька місяців (від 2 до 8).
Симптоми раку стравоходу
Клінічні прояви захворювання, особливо на початкових стадіях, неспецифічні. За ними складно однозначно сказати, що стан був викликаний саме злоякісним процесом. Пацієнту потрібна професійна допомога і ретельна діагностика. Приводом для візиту до лікаря можуть послужити:
- утруднення ковтання;
- зригування їжі;
- сиплий голос;
- надмірне слиновиділення;
- відчуття клубка в горлі;
- болі в грудях, які можуть іррадіювати в спину;
- відчуття печіння, відчуття здавлювання;
- неприємний запах із рота;
- першіння в горлі, кровохаркання;
- покашлювання під час прийому їжі;
- безпричинна втрата ваги;
- анемія, блідість;
- напади задухи, задишка;
- диспепсичні розлади (печія, відрижка, нудота, блювання);
- слабкість, нездужання, погіршення працездатності, сонливість;
- підвищена пітливість, гіпертермія.
Дисфагія є найбільш поширеним і характерним симптомом патології. Якщо на початковій стадії виникають труднощі під час ковтання твердої їжі, то в запущених випадках проблему викликає навіть рідина. У пацієнтів непомітно змінюється харчова поведінка. Вони змушені вживати м'які, пюреподібні та рідкі продукти.
Симптоми раку стравоходу на ранній стадії
Скарги на ранніх стадіях процесу практично відсутні. У переважній більшості симптоми з'являються після того, як пухлина встигла вирости і почала здавлювати анатомічні структури. Часто онкологія є випадковою знахідкою під час проведення діагностики в рамках інших захворювань. Навіть якщо симптоми і з'являються на ранніх стадіях, вони, як правило, мало виражені, не викликають суттєвих занепокоєнь і нагадують прояви менш небезпечних гастроентерологічних розладів (езофагіту, гастриту, дуоденіту). Насторожити можуть такі ознаки:
- відчуття застряглої в горлі їжі;
- болі в ділянці грудей;
- печія, відрижка;
- тяжкість у животі;
- відчуття клубка в горлі.
Діагностика
Обстеження починається з медичного огляду та уточнення анамнезу, після чого для уточнення діагнозу може бути призначено низку інструментальних і лабораторних методів дослідження:
- КТ, МРТ, ПЕТ;
- ЕГДС, ФБС;
- УЗД;
- рентгенографія;
- біопсія;
- торакоскопія;
- аналізи крові (ЗАК, онкомаркери, біохімія) тощо.
Онкомаркери при раку стравоходу
Аналіз на онкомаркери використовують у комплексі з іншими методами діагностики. Підвищення рівня онкомаркерів не завжди означає наявність раку. Доброякісні пухлини, запалення, інфекції також можуть збільшувати їхню концентрацію. Найчастіше тест використовується як допоміжний метод дослідження для діагностики рецидивів і оцінки ефективності проведеного лікування.
У рамках діагностики ракових пухлин стравоходу значення мають такі онкомаркери:
- SCC;
- СА 19-9;
- ТРА.
Лікування раку стравоходу
Головним методом лікування є операція. Обсяг і тип хірургічного втручання залежить від розташування пухлини, її розмірів і поширеності.
Хірургічне втручання з видалення стравоходу називається езофагектомією. Воно може бути виконано кількома способами:
- Тотальна. Під час операції видаляється весь орган і сусідні лімфатичні вузли.
- Часткова. Має на увазі висічення пухлини і частини навколишніх тканин. Може проводитися в разі пухлин невеликого розміру і наявних протипоказань до проведення тотальної резекції.
Операція може бути виконана відкритим і лапароскопічним способом. Малоінвазивні методики менш травматичні та виконуються через невеликі проколи. Вони пов'язані з мінімальними ризиками ускладнень і забезпечують швидке відновлення. Разом з тим, вони можуть застосовуватися виключно на ранніх стадіях процесу і вимагають від фахівця відповідних знань і досвіду. Вибір хірургічного доступу залишається на розсуд хірурга, який оперує. Для посилення ефекту хірургічне лікування може доповнюватися хіміотерапією і променевою терапією. Також після оперативного втручання потрібна реконструктивна операція. Для відновлення стравоходу можуть використовуватися власні тканини шлунка або кишечника.
Чи лікується рак стравоходу
Так, захворювання піддається лікуванню, особливо на початкових стадіях. Успішна схема підбирається суто індивідуально і включає в себе комплекс різних методів. Кожен випадок розглядається мультидисциплінарною командою фахівців. Стратегія лікування вибудовується відповідно до стадії процесу, типу пухлини, локалізації та загального стану здоров'я пацієнта.
Гастростома при раку стравоходу
Гастростома являє собою штучний отвір, який з'єднує передню черевну стінку і шлунок. Гастростома необхідна для того, щоб поживні та лікарські речовини вводилися безпосередньо в шлунок. Таким чином, забезпечується повноцінна нутритивна підтримка.
Залежно від ситуації, гастростома може бути тимчасовою або постійною. Її установка показана в разі неоперабельних форм раку, а також у тих випадках, коли пухлина перекриває просвіт стравоходу, через що неможливе проходження їжі та рідини.
Рецидив раку стравоходу
Рак стравоходу належить до групи онкопатологій з високими ризиками рецидиву. Згідно зі статистикою, кожен другий пацієнт, якому було проведено радикальне лікування, протягом наступних 5 років стикається з тим, що рак повертається знову.
Причиною рецидиву може послужити нерадикальність операції. Ракові клітини також можуть поширитися лімфогенним і гематогенним шляхом. Імовірність рецидиву пов'язана з цілою низкою чинників, серед яких:
- розмір первинної пухлини;
- ступінь поширення на сусідні анатомічні структури (кількість залучених у процес лімфовузлів);
- відгук на терапію;
- ступінь диференціювання новоутворення (низькодиференційований рак найнебезпечніший).
Найчастіше рецидиви протікають безсимптомно. Виявити їх можна тільки під час обстеження. Ось чому всім пацієнтам рекомендується в плановому порядку проходити скринінгову діагностику.
Рецидиви бувають місцевими та віддаленими. У першому випадку пухлина вражає сам стравохід або сусідні лімфовузли. Другий варіант більш поширений. При ньому виявляються віддалені метастази. Вогнища можуть бути виявлені в лімфовузлах, легенях, кістках, печінці тощо. З метою профілактики рецидивів і досягнення стійкої ремісії до або після операції проводять хіміотерапію або променеву терапію.
Харчування при раку стравоходу
Харчування відіграє важливу роль у боротьбі з онкологічним захворюванням. Воно може зміцнити сили організму, підтримати роботу імунної системи і поліпшити прогнози. Кожен випадок індивідуальний, тому раціон підбирається з урахуванням особливостей конкретного пацієнта. Однак є загальні рекомендації, які будуть корисні всім, незалежно від ситуації:
- приймайте їжу кожні 2 години невеликими порціями;
- їжте повільно, щоб насититися до того, як шлунок буде наповнений;
- ретельно пережовуйте їжу;
- вводьте в раціон продукти, багаті білком (пісне м'ясо, риба, яйця, молочні продукти, бобові, тофу);
- подрібнюйте або споживайте їжу у вигляді пюре;
- пийте достатню кількість рідини;
- припиніть приймати їжу, щойно Ви відчули насичення.
Прогноз при раку стравоходу
Виживання залежить від багатьох чинників, зокрема від типу і локалізації пухлини, стадії процесу, супутніх фонових проблем, обраних методів лікування, віку і загального стану здоров'я. Правильно підібрана терапія позитивно впливає на прогноз. За відсутності медичної допомоги пацієнти часто помирають протягом першого року з моменту виявлення пухлини.
Скільки живуть при раку стравоходу
Для поліпшення прогнозу необхідні рання діагностика і своєчасне комплексне лікування. На початкових стадіях показник п'ятирічного виживання перебуває на рівні 90%. У запущених випадках - не перевищує 5-10 %.
Будь-які підозри на наявність раку стравоходу є вагомою підставою для негайного візиту до лікаря. Найкращим місцем для проведення діагностики та лікування онкологічних захворювань є клініка «Medical Plaza». У нас працює команда висококласних фахівців з великим практичним досвідом. Ми використовуємо сучасне обладнання експертного класу, що дає змогу ставити точні діагнози та проводити малоінвазивні хірургічні втручання. До кожного пацієнта ми ставимося з граничною увагою і турботою. Звертайтеся, ми завжди раді Вам допомогти!
- Онкохирург
- Онколог
- Маммолог