Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Пухлини сечового міхура – це новоутворення на слизовій або стінках сечового міхура. Пухлина не обов'язково означає рак: вона може бути як злоякісною, так і доброякісною. Клінічна картина залежить від характеру та ступеню захворювання.

ВИДИ ПУХЛИН СЕЧОВОГО МІХУРА  

Доброякісні новоутворення сечового міхура відрізняються відсутністю метастазів. Вони не вражають здорові тканини, що оточують її, а після хірургічного видалення не оновлюються, мають чітко окреслені межі.

Доброякісні пухлини цього органу в 95-98% випадків мають епітеліальне походження. Це папіломи та поліпи. Такі новоутворення можуть переростати у злоякісні, переходячи в різні види раку сечового міхура. 

Не епітеліальні новоутворення розвиваються зі сполучної тканини. До них відносяться:

  • фіброми;
  • фібросаркоми;
  • міоми;
  • гемангіоми.

Такі пухлини зустрічаються набагато рідше, ніж епітеліальні.

Злоякісні новоутворення сечового міхура розвиваються зі стінок органу. Найбільш поширеною гістологічною формою є перехідно-клітинний рак. На його частку припадає до 90% всіх випадків цього захворювання. Рідше діагностують плоскоклітинний рак, аденокарциному, дрібно- і веретеноклітинну карциноми.

Залежно від глибини ураження тканин, злоякісне новоутворення буває поверхневим, тобто не поширюється далі слизового і підслизового шару, та інвазивним. У останньому випадку пухлина проростає крізь ці верстви органу та дає метастази у віддалені органи.

Залежно від ділянки ураження, розрізняють рак тіла, дна або шийки сечового міхура.

Чоловіки страждають від такого захворювання в 3-4 рази частіше, ніж жінки.

ПРИЧИНИ ТА ФАКТОРИ РИЗИКУ

Точні причини розвитку пухлин сечового міхура не встановлені. Доведено, що важливу роль в цьому процесі відіграє спадковий фактор: часто у пацієнтів, найближчі родичі яких мали новоутворення цього органу, також виявляють захворювання.

До інших імовірних причин відносять:

  • контакти з хімічними речовинами, які обумовлені умовами праці (промислові канцерогени, миш'як);
  • куріння;
  • хронічні запальні процеси сечового міхура (найбільш поширене захворювання – цистит);
  • дію радіації;
  • паразитарні інфекції сечостатевої системи (зазвичай це «тропічні» захворювання - наприклад, шистосомоз, збудник якого поширений в країнах Південно-Східної Азії, Північної Африки, Близького Сходу);
  • вроджені анатомічні дефекти органу;
  • затримка сечі, викликана запальними процесами (пієлонефрит, цистит, уретрит).

Похилий вік – фактор ризику: чим старша людина, тим більше ймовірності розвитку новоутворень. Це пов'язано з природним зниженням імунітету та уповільненням всіх процесів у організмі.

У деяких випадках неможливо визначити походження пухлини, так як об'єктивні передумови для її формування відсутні.

КЛІНІЧНА КАРТИНА

Тривалий час розвиток пухлини сечового міхура протікає безсимптомно. Основними ознаками новоутворень є:

  • поява крові в сечі;
  • печіння та біль при сечовипусканні;
  • прискорені позиви до випорожнення сечового міхура;
  • відчуття розпирання в ділянці сечового міхура;
  • тупий біль в ділянці крижів, промежини.

У міру поширення пухлини в хворого виникає підвищена стомлюваність. Спостерігаються втрата ваги та постійна слабкість.

Кров в сечі – провідна ознака новоутворення в сечовому міхурі. Але цей симптом характерний для запальних процесів сечовивідної системи, каменів у сечоводі. Щоб точно визначити причину відхилень, потрібно звернутися до лікаря та пройти діагностику.

Неконтрольований розвиток пухлини може стати причиною розширення сечоводу та ниркової балії, що викликає пієлонефрит, гідронефроз і порушення функціональності нирок. Якщо не виявити розвиток раку на ранній стадії, то в подальшому пухлина вийде за межі органу та негативно вплине на лімфовузли, найближчі та віддалені внутрішні органи.

ДІАГНОСТИКА

Для встановлення діагнозу, визначення характеру пухлини та оцінки поширеності процесу виконують лабораторні та інструментальні дослідження. Це:

  1. Загальний аналіз сечі.
  2. Виявлення онкомаркерів.
  3. Біохімічне дослідження крові.
  4. УЗД сечового міхура (зовнішнє або внутрішньопорожнинне). Метод дозволяє визначити локалізацію пухлини та характер ураження органу.
  5. КТ або МРТ. Це сучасні методи візуалізації, за допомогою яких оцінюють стан прилеглих лімфатичних вузлів.
  6. Цистоскопія в поєднанні з біопсією. Метод дозволяє виявити пухлину навіть на ранній стадії розвитку. У ході діагностики визначають місце розташування, величину та характер зростання новоутворення. По завершенню процедури виконують біопсію – забір невеликих шматочків тканини органу для його подальшого дослідження на предмет наявності нетипових клітин (доброякісна або злоякісна пухлина).

Якщо в ході діагностики підтверджено рак, виконують рентгенографію грудної клітини для визначення метастатичного ураження легень і кісток.

ЛІКУВАННЯ НОВОУТВОРЕНЬ СЕЧОВОГО МІХУРА

Єдиний ефективний спосіб лікування пухлин сечового міхура – оперативний. Це стосується не тільки злоякісних, а й доброякісних новоутворень. Справа в тому, що папіломи та поліпи вважають передраковим станом, так як вони можуть переростати у злоякісні. Щоб переродження не відбулося, новоутворення січуть.

Фахівці медичного центру «Medical Plaza» віддають перевагу методам лікування, які дають найкращі результати при мінімально можливій травматизації. Наприклад, якщо виявлення доброякісну пухлину проводять малоінвазивну ендоскопічну операцію (трансуретральна резекція, ТУР). Вона не вимагає зовнішніх розрізів. Ще одна важлива перевага ендоскопії полягає в тому, що така операція дозволяє визначити гістологічну будову пухлини, тобто виявити, чи не містить вона ракових клітин.

ТУР також проводять для лікування неінвазивного раку на першій та другій стадіях розвитку.

Операція виконується через сечовипускальний канал, під контролем апаратури з камерою. Новоутворення видаляють повністю, разом зі слизовою оболонкою органу в радіусі 1 см від пухлини, а також з частиною м'язового шару, який прилягає до неї.

Після завершення операції хірург виконує коагуляцію кровоносних судин, щоб виключити внутрішню кровотечу.

Радикальна операція, тобто видалення пухлини разом з ураженим органом, показана якщо є високий ризик метастазування. Таке втручання називають цистектомією. Якщо рак був виявлений у чоловіка, то разом з ураженим сечовим міхуром, видаляють:

  • регіонарні лімфовузли з обох сторін;
  • передміхурову залозу;
  • насінні бульбашки;
  • жирову клітковину, що оточує сечовий міхур.

У жінок також видаляють лімфовузли, сечовипускальний канал, шийку матки та матку з придатками.

Така радикальна операція потрібна при швидкому поширенні злоякісного процесу, якщо інші методи лікування не дали результату, а також при багаторазових рецидивах пухлини.

Для підвищення результативності лікування пацієнтові призначають протипухлинні препарати.

Пацієнту з віддаленим сечовим міхуром виконують уростомію, мета якої – організація процесу сечовипускання. Суть цієї маніпуляції полягає в створенні подоби резервуару з частини товстої кишки. До нього приєднують сечоводи. У сформовану порожнину надходить сеча, що виходить з нирок. Інший кінець виводять на передню стінку живота. Назовні сеча виводиться через трубку, в спеціальний пакет-мочеприймальника, який потрібно спорожняти самостійно в міру наповнення.

Медичний центр «Medical Plaza» – сучасний заклад, в якому є необхідна для якісної діагностики та лікування апаратура. Якщо у вас є підозри на пухлину сечового міхура доброякісної або злоякісної природи, звертайтеся до нас. Лікар призначить повне обстеження організму, яке дозволить встановити точний діагноз і визначити оптимальний курс лікування.

Перебування в медичному центрі «Медікал Плаза» буде максимально зручним: для пацієнтів облаштовані комфортні палати. Стан хворого цілодобово контролюється.

ЧАСТІ ЗАПИТАННЯ ЩОДО ЗАХВОРЮВАННЯ

Як визначити пухлину сечового міхура?

Запідозрити у себе новоутворення сечового міхура можна за такими симптомами, як гематурія – поява крові в сечі. Діагностичні методи, за допомогою яких встановлюють діагноз,– КТ, МРТ, цистоскопія з біопсією.

Скільки живуть з пухлиною сечового міхура?

Виживання при раку сечового міхура залежить від того, на якій стадії його виявили та наскільки був поширений процес. П'ятирічне виживання при злоякісній пухлині першої стадії становить 88%, другій – 63%, третій – 46%, четвертій – 15%.

Як швидко росте пухлина сечового міхура?

Швидкість зростання новоутворення залежить від його характеру. Доброякісні пухлини розвиваються досить повільно, протягом тривалого часу. Агресивні злоякісні новоутворення відрізняються швидкими темпами зростання та поширюються на навколишні структури.

Чи можна вилікувати пухлину сечового міхура?

Так, сучасні методи дозволяють ефективно позбавлятися від новоутворень сечового міхура. Успіх лікування багато в чому залежить від самого пацієнта: чим раніше він звернеться до лікаря, тим більше шансів на одужання.

Залишити заявку