Ментопластика (пластика підборіддя)
Ментопластика (геніопластика) - це операція з корекції кістки нижньої щелепи з метою усунення вроджених або набутих дефектів підборіддя і створення гармонійних пропорцій.
Види геніопластики
Пластика підборіддя може бути виконана кількома способами. Поговоримо про найпоширеніші з них - остеотомію та ендопротезування.
Остеотомія
Операція проводиться на нижній щелепі та зазвичай використовується для зменшення підборіддя. Її головною перевагою є відсутність видимих слідів.
Процедура виконується таким чином:
- Розпил нижньої щелепи. "Зайвий" фрагмент кістки зрізається, за необхідності шліфується, доводиться до потрібної форми.
- Зміщення кісткового клина вперед.
- Закріплення кісткових частин у потрібному положенні.
Ендопротезування
Процедура являє собою встановлення імплантів, які виготовляються з еластичних, але дуже міцних і надійних матеріалів. Протези повністю сумісні з організмом людини і не викликають відторгнення.
Ендопротезування підборіддя виконується в три основні етапи:
- Виконання внутрішнього хірургічного доступу (всередині порожнини рота). Сліди від проколу залишаться непомітними.
- Формування спеціальної кишені, куди щільно встановлюється імплантат. Як альтернативу імплантату може використовуватися власна хрящова тканина пацієнта (реберна або вушна).
- Зашивання розрізу тонким хірургічним швом.
Коли потрібна пластика підборіддя
Геніопластика може бути проведена в разі:
- недостатньо розвиненої кістки;
- різних вроджених і набутих деформацій;
- "подвійного підборіддя";
- несиметричної форми нижньої частини обличчя;
- деформаціях, пов'язаних із травмою;
- вікових змінах;
- жировій складці під щелепою;
- диспропорції обличчя;
- скошеності підборіддя;
- асиметрії щелепи;
- збільшеному, непропорційному підборідді тощо.
Найчастіше підставою для проведення операції є естетичні причини. Однак іноді геніопластика може проводитися і за медичними показаннями. До них належать:
- утруднення жування і ковтання їжі;
- проблеми з мовленням;
- перенапруження м'язів;
- порушення сну;
- больові відчуття;
- нічне апное (короткочасна зупинка дихання).
Для успішного проведення оперативного втручання на етапі підготовки важливо виключити наявність протипоказань. До них належать: інфекційні захворювання, порушення з боку системи згортання крові, психічні розлади, гіпертермія, загострення будь-яких хронічних патологій тощо. Операцію не проводять вагітним і жінкам, які годують груддю.
Маленьке підборіддя
Для збільшення підборіддя використовують кілька методик:
- Остеотомія (резекція кістки і зміщення нижнього фрагмента щелепи вперед з подальшою фіксацією).
- Корекція імплантами. Зазвичай використовують силіконові або хрящові протези (з власної тканини).
- Ліпофілінг. Об'єми заповнюються за допомогою власного жиру. Спочатку тканину беруть із проблемних зон методом ліпосакції, переробляють, після чого у вигляді ін'єкцій вводять у ділянці підборіддя.
- Контурна пластика. Малоінвазивна методика, що передбачає ін'єкційне введення філерів.
Асиметричне підборіддя
Диспропорції можуть проявлятися по-різному, наприклад, у вигляді нерівномірної форми підборіддя, розміру або положення щодо інших елементів обличчя. Корекція дефекту проводиться за таким алгоритмом:
- Анестезія.
- Хірургічний доступ (внутрішній або зовнішній).
- Корекція асиметрії. Для цього можуть використовуватися різні техніки, такі як видалення кістки, додавання імплантатів, трансплантація жирової тканини, контурна пластика.
- Фіксація кісток у правильному положенні.
- Накладання швів.
Висунуте підборіддя
Хірургічна корекція може знадобитися, коли підборіддя занадто виступає вперед і стає причиною диспропорції обличчя. Залежно від анатомічних особливостей і побажань пацієнта, можуть бути виконані:
- остеотомія;
- видалення частини кістки;
- використання імплантату;
- контурна пластика.
Зменшення підборіддя
Порівняно зі збільшенням підборіддя, цей тип вважається складнішим і травматичнішим. Операцію проводять кількома способами:
- повне розсічення кісткової тканини;
- часткова резекція;
- зміщення кісткової перемички назад.
У разі необхідності для моделювання форми можуть використовуватися імплантати. Конкретна тактика підбирається в індивідуальному порядку під кожного пацієнта. Реабілітація після ментопластики зі зменшення підборіддя триває близько півроку. У деяких випадках набряклість спаде тільки через кілька місяців після операції.
Як проводиться ментопластика
Пластика підборіддя проводиться за таким алгоритмом:
- Анестезія.
- Розріз тканин для забезпечення доступу до області корекції. Для цього може використовуватися внутрішній (розріз виконують під слизовою оболонкою нижньої губи - менш травматичний і не залишає рубців) або зовнішній (у ділянці природної шкірної складки під ділянкою підборіддя) хірургічний доступ.
- Пластика підборіддя. Цей етап може відрізнятися залежно від наявної проблеми. У разі зменшувальної техніки проводять розсічення і видалення кістки. Далі нижня частина підборіддя зміщується всередину і фіксується в новому положенні. Під час проведення ліпосакції видаляють жирову тканину, висікають надлишок шкіри і здійснюють підтяжку. Збільшувальна техніка передбачає висування підборіддя вперед за допомогою спеціальних імплантів. З метою корекції невеликих диспропорцій може бути використаний ліпофілінг, що передбачає трансплантацію власної жирової тканини з проблемних зон.
- Ушивання розрізу.
- Закриття рани шляхом накладення розсмоктуючих швів.
- Використання спеціальної пов'язки, що фіксує підборідну зону.
З якого віку можна робити ментопластику
Пластику підборіддя рекомендується проводити тільки після остаточного формування лицьового скелета, тобто не раніше, ніж з 18-21 року. За медичними показаннями операція може бути проведена раніше. Також варто враховувати, що з віком естетичні уподобання можуть змінитися, і людина передумає робити операцію, тому поспішати не варто.
Реабілітація
На повне відновлення йде близько місяця. Після закінчення цього терміну можна оцінити результати оперативного втручання. Запорукою успішної реабілітації є дотримання лікарських рекомендацій у післяопераційному періоді. Для того, щоб прискорити процеси відновлення, необхідно:
- у перші дні дотримуватися фізичного спокою;
- вживати м'яку і рідку їжу кімнатної температури, щоб не навантажувати щелепу;
- обмежити заняття спортом, підйом важких предметів;
- носити компресійну пов'язку;
- відмовитися від прийому препаратів, які впливають на згортання крові;
- уникати куріння і вживання алкоголю;
- виключити стресові ситуації;
- стежити за гігієною ротової порожнини;
- утримуватися від дотиків до підборіддя;
- спати на спині або боці, використовуючи високу подушку;
- виключити походи в сауни, лазні;
- обмежити загоряння під прямими сонячними променями і плавання в басейні.
У перші дні після операції може спостерігатися невеликий набряк, тимчасове порушення жування, оніміння обличчя, гематоми. Для зняття неприємних симптомів призначають анальгетичні засоби.
До найпоширеніших ускладнень після ментопластики належать:
- запалення рани;
- келоїдні рубці;
- порушення чутливості;
- пошкодження нервів;
- зміщення імпланта;
- пошкодження нижньої щелепи;
- незростання кістки.
Щоб мінімізувати ризик виникнення вищезазначених ускладнень, для проведення ментопластики слід обирати перевірену клініку з висококваліфікованими фахівцями та сучасним технічним оснащенням. Цим критеріям повністю відповідає медичний центр «Medical Plaza». Ментопластика, проведена в нашій клініці, - це поєднання найкращих сучасних методик, високого професіоналізму та високих технологій. Все це в комплексі дає змогу звести до мінімуму ймовірність ускладнень і побічних ефектів, скоротити реабілітаційний період, отримати відмінний естетичний ефект і повне задоволення від отриманого результату. Довірте свою красу професіоналам - запишіться на консультацію вже зараз!