Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Фурункул носу – це гнійне запалення волосяного фолікулу, розташованого спереду носу або на його поверхні. Не варто плутати це утворення зі звичайним прищем: при розтині фурункулу відбувається вихід гною. Останній, через особливості розташування капілярів і судин на шкірі обличчя, швидко проникає в них і далі, з потоком крові, потрапляє в лімфатичні вузли, судини головного мозку та інші структури. Це може стати причиною зараження крові, запалення мозкових оболонок, флебіту вен у особи, порушення венозного відтоку в судинах очей.

Щоб не допустити небезпечних ускладнень, при появі фурункулів необхідно звертатися до лікаря. Ні в якому разі не можна намагатися самостійно видавити їх.

ЕТІОЛОГІЯ ТА ПРИЧИНИ ФУРУНКУЛУ НОСУ

Запальний процес волосяного фолікулу виникає через проникнення в нього золотистого стафілококу (рідше - стрептококу). Людина часто буває його носієм, але не підозрює про це, тому що бактерія ніяк себе не проявляє. Коли виникають сприятливі для неї умови, її активність підвищується. Одним з результатів цього і є розвиток фурункульозу.

До факторів, які провокують появу фурункулів, відносять:

  • недотримання правил особистої гігієни;
  • переохолодження організму;
  • зниження імунітету на тлі простудних захворювань;
  • дефіцит вітамінів і мікроелементів;
  • ендокринні порушення (цукровий діабет, ожиріння, збій в роботі щитоподібної залози);
  • наявність хронічної інфекції в організмі (гайморит, карієс, ангіна);
  • травмування коренів волосся при їх вищипуванні;
  • хронічний нежить і пов'язане з цим тривале виділення слизу з носових ходів;
  • гормональні збої;
  • робота в несприятливих умовах (вдихання агресивних речовин, контакт з хімічними сполуками);
  • часті стреси.

У більшості випадків фурункули з'являються спереду носу, поруч з перегородкою (всередині), а також на кінчику та крилах (зовні).

При фурункульозі запальний процес поширюється не тільки на волосяний фолікул, але і на тканини, які оточують патологічний осередок.

КЛІНІЧНА КАРТИНА

Симптоми фурункулезу залежать від стадії розвитку запального процесу. Він розвивається поступово і складається з трьох стадій:

  1. Початкова. На окремій ділянці носу з'являється виражена набряклість. Запальний процес на цьому етапі поширюється тільки на поверхневий шар шкіри та гирлі волосяного фолікулу. Набрякла ділянка носу червоніє, чіткі межі плями відсутні. З'являється виражений біль.
  2. Стадія інфільтрації. Утворюється конусоподібний ущільнений горбок – інфільтрат, що піднімається над поверхнею шкіри. Він досить болючий. Набряклість стає більш вираженою.
  3. Формування абсцесу. Ця стадія настає через 3-7 дні з моменту прояву перших симптомів. У інфільтраті формується стрижень - гнійник жовтого кольору. Протягом 2-3 днів він розм'якшується. У процесі дозрівання м'які тканини носу сильно напружуються, біль стає постійною та посилюється при русі щелеп. Спостерігаються симптоми інтоксикації: загальна слабкість, біль у м'язах, підвищення температури, головний біль.
  4. Розтин нариву (відбувається самостійно або при оперативному втручанні). Назовні виходить деяка кількість гною та крові, а також стрижень і загибле волосся.

При сприятливому перебігу симптоми фурункулєзу поступово зникають, а на місці фурункулу формується рубець. У інших випадках розвиваються ускладнення.

МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ

При наявності симптомів, характерних для фурункульозу, потрібно звертатися до лікаря-отоларинголога. Спеціаліст проводить заходи, необхідні для підтвердження діагнозу. Зазвичай достатньо фізикального огляду ураженої ділянки, а також виконання риноскопії.

Якщо постановка діагнозу викликає труднощі, виконують забір мазку з носу для виявлення збудника захворювання та визначення його чутливості до антибіотиків. При наявності підозри на розвиток ускладнень (поширення інфекції в додаткові пазухи носу) проводять рентгенографію або КТ лицьового скелету.

Лікування фурункулу носу

Фахівці медичного центру «Medical Plaza» мають в розпорядженні всю необхідну апаратуру для проведення діагностики та лікування фурункульозу. Діагностика - дуже важливий етап: саме від нього залежить правильність вибору тактики лікування та, відповідно, результат терапії.

Запрошуємо на консультацію фахівця-отоларинголога в наш центр. Наші лікарі проводять комплексне обстеження, щоб визначити першопричину захворювання, усунути його і не допустити рецидивів надалі.

Консервативні методи лікування фурункулу ефективні, якщо пацієнт звернувся за допомогою протягом перших трьох діб після появи симптомів запального процесу, поки не сформувався стрижень. У цьому випадку фахівець призначає такі препарати:

  • антибактеріальні, що пригнічують активність збудника захворювання;
  • антигістамінні, що знімають набряк;
  • засоби місцевої дії з протизапальною та антимікробною дією;
  • вітамінні комплекси для підвищення імунітету.

Також призначають засоби симптоматичного лікування: жарознижуючі, знеболюючі.

Якщо стрижень фурункулу вже сформувався, або якщо консервативне лікування не дає результату, проводять оперативне втручання. Хірург розкриває фурункул, щоб отримати доступ до його порожнини. Після цього він видаляє гнійні маси та омертвілі ділянки тканин, промиває порожнини за допомогою антисептичних розчинів.

Після завершення операції в порожнину встановлюють дренаж, який запобігає швидкому заростанню шкіри: це необхідно, щоб забезпечити відтік ексудату та поступове очищення рани.

Пацієнту рекомендують пройти курс антибактеріальної терапії, а також прийом імуномодуляторів.

Фурункули– небезпечні утворення, які необхідно лікувати під контролем лікаря. Звертаючись до медичного центру «Medical Plaza», ви можете бути впевнені в тому, що вам наддадуть кваліфіковану допомогу.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження