Флюорографія (ФЛГ)
Безліч важких і навіть смертельно небезпечних захворювань, таких як рак легень і туберкульоз, здатні тривалий час протікати приховано, не спричиняючи будь-яких видимих змін у загальному самопочутті. Нерідко пацієнти навіть не здогадуються про існування серйозної проблеми, а невелике нездужання, втрата ваги або кашель списуються на банальну втому, паління або застуду. У результаті дорогоцінний час може виявитися втраченим, через що прогнози стають невтішними. Щоб цього уникнути, вкрай важливо регулярно проходити обстеження, які можуть виявити зміни на ранніх стадіях - саме тоді, коли позбутися їх найпростіше. Одним із таких методів є флюорографія.
За даними ВООЗ, щороку у світі від туберкульозу помирає близько 1,4 мільйона людей. Хвороба не щадить ні дітей, ні людей похилого віку, ні багатих, ні бідних. При цьому, понад 90% випадків можна було запобігти за умови своєчасної діагностики та лікування. Статистика раку легень також невтішна. Щороку у світі діагностується понад два мільйони нових випадків захворювання. Близько 18% усіх смертей від онкопатологій припадає на рак легень. Імовірність благополучного результату тим вища, чим раніше було встановлено діагноз. Не ігноруйте профілактичні скринінгові обстеження. Флюорографія була і залишається одним із найважливіших діагностичних методів раннього виявлення туберкульозу та раку легень.
Що таке флюорографія
Флюорографія - це скринінговий метод рентгенологічної діагностики, суть якого полягає в отриманні знімків внутрішніх органів грудної клітки.
Це важливий інструмент первинної діагностики захворювань легень, який допомагає виявити мінімальні відхилення у внутрішніх структурах ще на доклінічній стадії. Дослідження є одним із ключових та ефективних методів раннього виявлення туберкульозу та раку легень.
Існують два види флюорографії - аналогова та цифрова. У першому випадку зображення виводиться на плівку. Цифрова флюорографія є більш сучасною технологією. Знімок фіксується на цифровій матриці, а з неї передається на комп'ютер.
Флюорографія не несе небезпеки для здоров'я, оскільки променеве навантаження під час її проведення мінімальне. Особливо це стосується сучасних цифрових апаратів, які забезпечують низькі дози опромінення. Саме на таких приладах флюорографія проводиться в «Медікал Плаза»!
Що таке цифрова флюорографія
Цифрова флюорографія - це сучасний метод променевої діагностики, під час якого зображення органів грудної клітки обробляються цифровим способом.
На відміну від стандартного аналогового обстеження, цифрові технології забезпечують вищу якість зображень за набагато меншої дози опромінення. Почнемо з інформативності знімків. За цифрового методу зображення виходять приблизно в п'ятдесят разів чіткішими за ті, які здатен дати аналоговий метод. Це дає змогу розглянути найдрібніші деталі та сумнівні ділянки. Цифрові технології дають змогу діагностувати стани, які раніше вдавалося виявляти виключно за допомогою інвазивних методик. Тепер про променеве навантаження. Доза опромінення приблизно в 10 разів нижча, ніж під час використання застарілих аналогових апаратів. Якщо стандартне плівкове обстеження дає дозу випромінювання близько 0,5-0,8 мЗв за одне дослідження, то цифрова знижує її до 0,03-0,06 мЗв.
Ще однією перевагою методики є зручність і комфорт, оскільки під час діагностики пацієнтам не потрібно вставати, кудись переміщатися або повертатися. Знімок робиться практично миттєво. Це значно полегшує проведення діагностики для маленьких дітей, людей похилого віку, а також пацієнтів із великою масою тіла. Лікар може в будь-який момент переглянути знімки конкретного пацієнта, оцінити динаміку і за необхідності направити файли іншому фахівцеві. Випадкова втрата або псування зображень виключена. Знімки можуть зберігатися в електронному вигляді необмежену кількість часу.
У нашому Центрі встановлено один із найсучасніших цифрових апаратів із новітньої лінійки концерну Siemens, визнаного лідером у цій галузі. Цей високотехнологічний прилад забезпечує чудову якість зображення за мінімальних доз опромінення, а також володіє розширеними можливостями для обробки зображень, що дає нам змогу проводити діагностику на найвищому рівні.
Чим відрізняється цифрова флюорографія від звичайної
Головні відмінності цифрової флюорографії від звичайної пов'язані з технологіями отримання зображень і рівнем безпеки для пацієнта. Традиційне обстеження на аналогових установках - це давно застаріла методика. Знімки легко можуть загубитися, пошкодитися і зіпсуватися з плином часу. Для їх зберігання потрібні спеціальні умови. Потрібен певний час для прояву та обробки знімків. Якість також «кульгає», через що лікарі можуть просто пропустити патологічний осередок. І, нарешті, звичайна флюорографія пов'язана з більш високими дозами опромінення.
Цифровий метод виграє за всіма показниками. Головними його перевагами є:
- висока інформативність (знімки в 50 разів чіткіші);
- абсолютна безпека (доза опромінення в 10 разів нижча);
- зручність і комфорт (пацієнтам не потрібно переміщатися під час дослідження);
- значна швидкість (дані оцифровуються за кілька секунд);
- зручність зберігання і передавання знімків (можливість тривалого зберігання архівів, моментального надсилання файлів).
Як роблять цифрову флюорографію
Це проста процедура, яка займає всього кілька хвилин. Пацієнта просять роздягнутися до пояса і зняти металеві предмети.
Для проведення дослідження потрібно встати перед апаратом, притискаючись грудьми до спеціальної панелі (датчика). Руки слід покласти на пояс або опустити вздовж тулуба. Усі дії перевіряються і контролюються фахівцем.
Далі пацієнта просять зробити вдих і на кілька секунд затримати дихання. У цей час апарат робить знімок. Зображення відразу ж відображається на моніторі комп'ютера.
Цифрова флюорографія: доза опромінення
Ми щодня піддаємося впливу радіоактивного випромінювання. Повністю уникнути його впливу просто неможливо, та й не варто. У малих дозах воно не несе небезпеки. Опромінення, якому пацієнти піддаються під час флюорографії, становить мізерну частину від допустимої норми. Усі побоювання щодо безпеки абсолютно безпідставні.
Однією з головних переваг цифрової флюорографії є низьке променеве навантаження. Доза опромінення становить 0,03-0,06 мЗв. Це стало можливим завдяки використанню більш чутливих цифрових датчиків, які дають змогу отримувати чіткі зображення за меншої інтенсивності рентгенівських променів.
Цифрова флюорографія при ГВ
Цифрова флюорографія вважається безпечним методом обстеження навіть для жінок, які перебувають на етапі грудного вигодовування. Процедура не чинить шкідливого впливу на організм матері та не вимагає припинення годування грудьми після проведення дослідження. Зціджувати молоко перед проведенням флюорографії також не потрібно.
Що показує флюорографія
Метод дає змогу візуалізувати органи грудної клітки та виявити різні патології на ранніх стадіях. Ось деякі з них:
- туберкульоз;
- новоутворення;
- фіброз, склероз;
- плеврит;
- ХОЗЛ;
- скупчення рідини;
- травматичні ушкодження;
- кісти, каверни, абсцеси;
- сторонні предмети;
- вроджені аномалії;
- кардіологічні порушення;
- патології діафрагми, ключиць, ребер;
- запальні процеси (пневмонія);
- професійні захворювання легень (пневмоконіози, азбестоз та ін.).
Флюорографія і туберкульоз
Флюорографія є найважливішим інструментом у ранньому виявленні туберкульозу. Дослідження дає змогу виявити навіть приховані форми захворювання, коли симптоми ще не проявилися. На знімках туберкульоз може проявлятися у вигляді:
- Затемнень у верхніх частках легень (характерне місце локалізації туберкульозних вогнищ).
- Каверн (порожнин, що утворюються в легеневій тканині внаслідок руйнування тканин).
- Кальцифікатів (ділянок звапніння, які можуть свідчити про загоєні туберкульозні вогнища).
Навіщо робити флюорографію
Флюорографія - це недорогий, доступний і точний діагностичний метод, який широко застосовується в усьому світі. Дослідження може проводитися для досягнення різних цілей:
- встановлення точного діагнозу;
- скринінг-контроль;
- проведення диференціальної діагностики;
- встановлення життєзагрозливих станів;
- аналіз динаміки захворювання;
- необхідність коригування лікування;
- підготовка до діагностичних заходів;
- контроль після оперативного втручання.
З якого віку роблять флюорографію
Флюорографію починають робити з 15 років. У більш ранньому віці рентгенівське опромінення здатне викликати низку негативних наслідків для незміцнілого організму. У рамках діагностики туберкульозу дітям роблять проби Манту. У випадках крайньої необхідності, за підозри на серйозні захворювання, лікар може призначити оглядову рентгенографію.
Чи потрібне направлення на флюорографію
Для проходження флюорографії направлення лікаря не обов'язкове. Достатньо мати при собі паспорт.
Як часто можна робити флюорографію
Флюорографію, як правило, проводять 1 раз на рік у рамках профілактичних медичних оглядів. Кожні півроку дослідження потрібно проводити пацієнтам із групи ризику - курці, люди з хронічними захворюваннями легень, працівники шкідливих виробництв, особи, які контактували з хворими на туберкульоз тощо. У разі виникнення тривожних симптомів може бути призначено додаткове обстеження в будь-який час. Насторожити має тривалий кашель, кровохаркання, напади задухи, задишка, різке схуднення.
Чи можна робити флюорографію 2 рази поспіль
Так, проведення флюорографії двічі поспіль допустимо. Необхідність у повторному дослідженні може виникнути, якщо перший знімок виявився змазаним або на ньому присутні суттєві артефакти. Проведені два рази поспіль дослідження не становлять небезпеки для здоров'я.
Чим відрізняється рентген від флюорографії
Під час проведення рентгена і флюорографії можна отримати знімок органів грудної клітки за допомогою впливу рентгенівського випромінювання. Методи відрізняються за своєю інформативністю, інтенсивністю опромінення і показаннями до проведення.
Класична плівкова флюорографія використовується насамперед для диспансерних (масових) профілактичних обстежень. Вона вирізняється нижчою дозою опромінення, але при цьому за якістю зображення поступається рентгенографії. Це дослідження, яке підходить як базовий метод діагностики. Через меншу роздільну здатність флюорографічний знімок може не показати деякі зміни в легенях, що обмежує його діагностичну цінність. Рентгенографія дає більш деталізоване зображення, що дає змогу виявити навіть незначні патології. Однак його проведення супроводжується вищою дозою опромінення, тому рентген застосовують за наявності конкретних медичних показань.
Що стосується сучасної цифрової технології, то можна сказати, що це ідентичні поняття. Під флюорографією найчастіше мається на увазі цифровий рентген органів грудної клітки в прямій проекції.
Чи підходить рентген замість флюорографії
Рентген може використовуватися замість флюорографії для діагностики захворювань легень, і в багатьох випадках він є більш точним методом. Рентгенографію можна застосовувати не тільки для скринінгу, як флюорографію, а й для детального дослідження підозрілих ділянок.
Що краще: рентген чи флюорографія
Вибір на користь того чи іншого дослідження багато в чому залежить від конкретних діагностичних цілей. Флюорографія застосовується як скринінговий метод діагностики, а рентгенографія - як уточнювальний метод. Різниця між цифровою флюорографією і рентгенографією стала менш помітною з розвитком цифрових технологій. Однак рентген все ж дає змогу отримувати більш деталізовані зображення, що особливо важливо для діагностики дрібних змін на ранніх стадіях захворювань.
Що не можна робити перед флюорографією
Процедура не потребує спеціальної підготовки. Безпосередньо перед обстеженням рекомендується зняти всі металеві предмети, оскільки вони можуть вплинути на якість знімка.
Флюорографія курця
За допомогою флюорографії визначити людину, яка палить, неможливо. Дослідження може виявити різні зміни в легенях, проте воно не здатне точно визначити причину їхнього розвитку.
Куріння є однією з головних причин виникнення захворювань легень. Саме тому курцям особливо важливо проходити регулярні обстеження і стежити за своїм здоров'ям.
Чи видно на флюорографії, що ти куриш
Сам факт паління не залишає прямого «відбитка» на знімку, проте лікар може запідозрити зв'язок із курінням на основі деяких специфічних змін, а саме:
- потовщення бронхіальних стінок;
- фіброзні зміни;
- збільшення повітряних просторів у легенях.
Чи можна курити перед флюорографією
Фахівці загалом не рекомендують палити. Однак, якщо Ви покурили перед флюорографією, на точності результатів дослідження це не позначиться.
Скільки дійсна флюорографія
Результати флюорографії дійсні протягом одного року. В окремих випадках, наприклад, для пацієнтів із групи ризику, термін дії дослідження може скорочуватися до 6 місяців.
Де зробити флюорографію в Дніпрі
Запрошуємо Вас пройти флюорографію в клініці «Medical Plaza». Дослідження проводять на одному з найсучасніших цифрових апаратів лінійки концерну Siemens, який дає нам змогу швидко отримувати високоінформативні зображення органів грудної клітки з мінімальним променевим навантаженням. Своєчасна діагностика - це запорука Вашого здоров'я і довголіття. Скористайтеся можливістю обстежитися і лікуватися у найкращих. Звертайтеся, ми завжди до Ваших послуг!