УЗД судин шиї і головного мозку
УЗД судин шиї та головного мозку - широко поширена процедура. Це пов'язано з високою роздільною здатністю ультразвукової апаратури, простотою і швидкістю, безпекою та безболісністю, відносно низькою вартістю дослідження, необтяжливою для пацієнта і досить високою інформативністю методу.
Ультразвукова техніка розвивається за двома принциповими напрямками: перший заснований на візуалізації анатомічних структур в двомірному (В) режимі; а другий - на використанні ефекту Допплера. Поєднання цих двох напрямків - дуплексне сканування, дозволяє вивчити анатомічну будову органів і визначити кровотік у них. Подальший розвиток кольорового допплерівського картування істотно розширив можливості методу за рахунок візуалізації кровотоку з урахуванням його швидкості і напряму шляхом кодування інформації за допомогою кольору. Триплексне сканування - найбільш інформативна технологія, що надає достовірні відомості про стан великих і дрібних судин.
Ультразвукова доплерографія є обов'язковим методом дослідження при появі у пацієнта таких скарг, як часті запаморочення, головний біль, мігрень, шум у вухах, болі в шиї, слабкість або оніміння кінцівок, короткі непритомності і переднепритомні стани, погіршення пам'яті і проблеми з концентрацією уваги, хитка хода.
ПОКАЗАННЯ ДО ПРОВЕДЕННЯ ПРОЦЕДУРИ
Показаннями до проведення дослідження є остеохондроз шийного відділу хребта, епілептичні припадки, операції на судинах шиї, тривала артеріальна гіпертензія, інфаркт й інсульт, черепно-мозкова травма, порушення слуху і зору, ожиріння, цукровий діабет, підготовка до операції, нейроциркуляторна дистонія, високий рівень холестерину, чутливість до коливань погоди.
ПРОТИПОКАЗАННЯ
Протипоказань до проведення УЗД судин шиї та головного мозку практично немає, за винятком великих ран м'яких тканин в зоні дослідження, що перешкоджає додаткам датчика. Може проводитися людям будь-якого віку, статі, дозволено вагітним і в період лактації. Не потрібно дотримуватися дієти. Перед діагностикою не можна перебувати в задушливому, погано провітрюваному приміщенні, оскільки тонус судин регулюється концентрацією кисню і вуглекислого газу в крові.
ПІДГОТОВКА
За добу до дослідження виключити алкоголь, енергетики, міцний чай, каву, наркотики, не курити за 2 години до УЗД, також необхідно проконсультуватися з лікарем про скасування ліків, які пацієнт приймає в цей момент.
ЩО ДОЗВОЛЯЄ ВИЯВИТИ?
Ультразвукове сканування екстракраніального відділу брахіоцефальних артерій дозволяє визначити еластичні властивості артеріальної стінки, початкові структурні зміни стінки у вигляді її потовщення, ущільнення, зміни структури, визначити структуру і морфологію атеросклеротичної бляшки, її ускладнення, різні форми деформації артерій. Аномалії розвитку і положення можна визначити при дослідженні хребетних артерій в сегменті V2.
Найбільш часто зустрічаються і діагностуються стенози (звуження) сонних артерій атеросклеротичними бляшками. Друге місце займають перегини сонних і хребетних артерій, які найбільш часто призводять до розвитку ішемічних інсультів. Значно рідше зустрічаються васкуліти й інші види ангіопатій.
Останні два десятиліття провідні позиції в діагностиці ураження судинної системи головного мозку займає транскраніальне дуплексне сканування, яке спрямоване на виявлення стенозу, спазму судин, аневризми, артеріо-венозної мальформації, церебральної ангіодистонії.
Дослідження екстра- та інтракраніальних артерій при проведенні УЗД судин шиї та головного мозку дозволяє з більшою точністю визначати розташування і ступінь вираження атеросклеротичного ураження судин голови та шиї.