Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Палюра Павло Володимирович
 Про лікаря 
Палюра Павло Володимирович 
 Стаж:  15 років 
 Керівник багатопрофільного хірургічного підрозділу, лікар-хірург, проктолог, онколог 
Сулима Володимир Пилипович
 Про лікаря 
Сулима Володимир Пилипович 
 Стаж:  35 років 
 Лікар-хірург, проктолог,кандидат медичних наук, доцент 

ЩО ТАКЕ СВИЩ ПРЯМОЇ КИШКИ

Свищ прямої кишки – це аномальне з'єднання між прямою кишкою та іншими оточуючими тканинами, наприклад, шкірою біля ануса. Ця патологія - часте наслідок хронічного парапроктиту (до 95 % випадків). При такому порушенні виразкуються тканини нижньої ділянки товстого кишечника, відбувається утворення каналу, що виходить назовні поблизу анального отвору. Патологія здатна призводити до різноманітних ускладнень і навіть смерті.

ЯК ВИГЛЯДИТЬ СВИЩ ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ

Прямокишковий свищ виглядає так:

  • отвір: у нориці зазвичай є отвір або отвори, через які відбувається дренаж гнійних чи інфекційних речовин. Цей отвір може бути видимим на околиці ануса або в його безпосередній близькості.
  • почервоніння та запалення: оточуюча тканина може бути запаленою, почервонілою та опухлою через інфекцію або запальний процес.

Причини формування анального свища

Формування анального свища пов'язано з активізацією шкідливих бактерій. Результатом життєдіяльності патогенів стає запалення, іменоване проктитом. При переході патології на навколишні м'які тканини відбувається їх інфікування, розвивається парапроктит.

Обидва захворювання провокують формування абсцесу - скупчення гнійного вмісту в обмеженій ділянці. При прориві гною назовні порожнина абсцесу з’єднуються з навколишнім середовищем. Так формується свищ анального отвору, через який гнійні маси потрапляють в різні ділянки тіла пацієнта (на шкірний покрив, у внутрішні порожнини).

Виникненню патології може передувати не тільки хронічний парапроктит. Крім такого порушення, свищ розвивається на тлі:

  • туберкульозу травної системи;
  • запущеного геморою;
  • грибкового ураження;
  • дивертикулярної хвороби кишківника і запалення патологічних відростків;
  • специфічних інфекцій (сифілісу, хламідіозу, ВІЛ, СНІДу, актиномикозу);
  • раку прямої кишки, що протікає у фінальній стадії.

Іноді провокуючими факторами стають родові травми у жінок, некоректно виконані хірургічні операції або гінекологічні маніпуляції.

Класифікація

Свищі, що вражають область прямої кишки, можуть бути:

  1. Повними.
  2. Неповними.
  3. Внутрішніми.

За наявності повного свища утворюється 2 отвори - внутрішній і зовнішній, з яких виділяються гнійні маси. Джерелом каналу стає стінка кишки, а вихід знаходиться поблизу ануса.

У неповних свищів присутній тільки внутрішній отвір. Канал бере початок з кишки, а завершується в товщі клітковини. За наявності гнійного процесу часто розвивається повна форма патології.

Внутрішній анальний свищ не виходить за межі прямої кишки. Така форма хвороби може виступати ускладненням хронічної анальної тріщини.

Залежно від походження свищі бувають:

  • вродженими;
  • набутими.

За локалізацією їх поділяють на передні, задні, бічні. По відношенню до сфінктера свищі можуть бути підшкірно-слизовими (знаходяться поруч з анусом і діагностуються найчастіше), черезфінктерними (що проходять через весь сфінктер і викликають появу рубців), позасфінктерними (за наявності таких каналів сфінктер не задіяний у патологічному процесі).

СТАДІЇ ПЕРЕБІГУ ХВОРОБИ

Існує 4 стадії захворювання, що мають неоднаковий ступінь тяжкості:

Перша

Аноректальний свищ має прямий вхід. Рубці, інфільтрати, гній відсутні.

Друга

Запускається процес рубцювання, проте в клітковині як і раніше не спостерігається інфільтрату і гнійників.

Третя

Вхід каналу вузький, рубців немає. У клітковині присутні гнійні вогнища або інфільтрати.

Четверта

Характеризується активним рубцюванням, наявністю запальних інфільтратів, гнійників.

Чим небезпечний свищ прямої кишки

Наявність патологічного каналу в ділянці прямої кишки може призвести до багатьох неприємних ускладнень. Серед найпоширеніших наслідків хвороби переважають:

  • рубцювання стінок кишківника;
  • безперервні запори;
  • ггнійні заливи;
  • інтоксикаційний синдром.

ННа тлі невилікуваного свища завжди присутня підвищена ймовірність розвитку онкологічних захворювань, що стосуються кишківника.

СИМПТОМАТИКА

У періоди загострення свищ заднього проходу супроводжується наступними негативними ознаками:

  • підйомом температури тіла;
  • хворобливістю в патологічній ділянці;
  • нападами головного болю;
  • нетриманням кишкових газів;
  • порушеннями сну;
  • підвищеною стомлюваністю;
  • постійної нервозністю;
  • загальним нездужанням.

Якщо патологічний канал має великий діаметр, через нього може виділятися кал. У чоловіків, що мають ректальний свищ, часто знижується потенція.

Нерідко в зоні промежини з'являються рани, відбувається мацерація (розпушення тканин). Навколо ануса виникають печіння, свербіж, почервоніння і набряклість. Дискомфорт посилюється під час випорожнення кишківника після тривалої ходьби або багатогодинного сидіння, під час сильного кашлю, чхання, сміху.

У стадії ремісії симптоматика стає менш вираженою, відбувається поліпшення стану хворого. На цьому етапі пацієнта можуть турбувати роздратування навколо анального отвору, гнійні або кров'янисті виділення з прямої кишки, що мають неприємний запах.

ДІАГНОСТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ

Хронічний свищовий парапроктит часто вдається виявити під час проведення фізикального огляду. Щоб виявити внутрішній отвір, фахівець виконує пальцеве дослідження ректальним методом.

Наявність свища в ділянці прямої кишки вимагає комплексної діагностики. У клініці «Medical Plaza» обстеження пацієнтів з такою патологією включає::

  1. Здачу аналізів крові (клінічного, біохімічного), загального аналізу сечі.
  2. Дослідження калу на наявність прихованої крові.
  3. Ректороманоскопію, що дозволяє детально обстежити пряму і сигмовидну кишку.
  4. Ультразвукове сканування, що уточнює стан органів тазу, виявляє важливі характеристики свища.
  5. Колоноскопію, спрямовану на уточнення стану товстого кишківника.
  6. Зондування свища, що визначає ступінь протяжності й звивистості свищових ходів.
  7. Фістулографію, суть якої полягає у виконанні рентгенологічних знімків після заповнення свищових каналів контрастною речовиною.
  8. Сфінктерометрію, що досліджує замикаючий апарат, який оцінює його стан і види скорочень.
  9. Комп'ютерну томографію, яка допомагає отримати повну картину щодо стану органів черевної порожнини і малого тазу, виявити можливі ускладнення хвороби.

Щоб виключити патології, що мають схожі клінічні ознаки, здійснюється диференціальна діагностика. Це дозволяє відрізнити свищ від кісти параректальної клітковини, остеомієліту тазових кісток, пілонідальної кісти куприка.

Лікування свища прямої кишки

Якщо виявлено свищ прямої кишки, лікування буде полягати в застосуванні оперативних методів. Консервативна терапія при такому діагнозі вважається нерезультативною.

Пацієнтам з діагнозом «хронічний парапроктит» хірургія допомагає назавжди забути про неприємні симптоми. Якщо сформувався свищ прямої кишки, операція стає обов'язковою для більшості хворих.

У МЦ «Медікал Плаза» застосовуються найефективніші методи усунення патологічного каналу. Всі види операцій виконуються під загальною або епідуральної анестезією.

До традиційних варіантів хірургічного втручання відносять:

  • розсічення;
  • висічення анального свища з ушиванням або без ушивання рани;
  • лігатуру, що припускає використання спеціальної нитки для перев'язки судин і тканин;
  • висічення свища прямої кишки з пластикою внутрішнього отвору.

Новітні методи усунення свищів - лазерне припікання і пломбування біоматеріалами. Використання лазера показано за наявності неускладненої патології. При діагнозі «ректальний свищ» операція не вимагає виконання великих надрізів і застосування швів. Під час лазерної процедури відсутній ризик розвитку кровотеч, а післяопераційний період займає мінімальний період часу.

Видалення свища прямої кишки методом пломбування біоматеріалами полягає у використанні біотрансплантата. Патологічний канал наповнюється спеціальною речовиною, завдяки чому вдається досягти його повного закриття.

Чи може свищ загоїтися самостійно

Прямокишкові нориці не гояться самі по собі. Оскільки нориці прямої кишки пов'язані із запаленням та інфекцією, для успішного загоєння вони вимагають обов'язкового медичного втручання. Якщо свищ залишається без лікування, він може викликати ускладнення, такі як інфекції, що повторюються, утворення абсцесів (гнійників) і посилення симптомів. Тому рекомендується звертатися до фахівця (проктолога, хірурга або гастроентеролога) для оцінки, діагностики та прийняття рішення про відповідне лікування.

Часто пацієнти намагаються вирішити проблему самостійно, вводячи в пошук подібні запити "як витягнути гній із нориці прямої кишки", але важливо помітити, що спроба самостійно позбутися гною з анальної області або нориці може бути небезпечною. Процес видалення гною має бути проведений під наглядом медичного фахівця, щоб уникнути інфекцій, ускладнень та травм. Якщо у вас є ознаки абсцесу або нориці (почервоніння, набряк, біль, виділення), зверніться до проктолога або хірурга. Лікар надасть медичні рекомендації, включаючи прописування антибіотиків, місцевих знеболювальних засобів та мазей для полегшення симптомів та прискорення загоєння. У разі абсцесу або гнійника може знадобитися процедура дренажу для видалення гною. Дренаж слід проводити лише під наглядом медичного персоналу. Для свищів, які не гояться, може знадобитися хірургічне лікування, щоб забезпечити повне та стійке загоєння.

Як довго гоїться свищ після операції?

У середньому процес загоєння може зайняти від декількох тижнів до декількох місяців. Зазвичай протягом перших кількох тижнів після операції пацієнт може відчувати деякий біль, дискомфорт та незручність у прооперованій ділянці. Це пов'язано з тим, що тканинам потрібно час для загоєння, а іноді також можуть виникнути набряки або запалення.

Повне загоєння може тривати від 4 до 12 тижнів. Важливо дотримуватись інструкцій лікаря з догляду після операції, регулярно проходити контрольні огляди та повідомляти про будь-які незвичайні симптоми або ускладнення, такі як кровотеча, інфекція або погіршення стану.

ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИЙ ПЕРІОД

Коли турбує свищ заднього проходу, операція не стає єдиним етапом лікування. Для повного одужання хворий повинен обов'язково пройти якісну реабілітацію.

Після того, як виконана операція з видалення свища прямої кишки, пацієнту потрібно:

  • дотримуватися спеціальної дієти, що припускає відмову від жирної, гострої, смаженої їжі;
  • вживати достатню кількість рідини;
  • приймати проносні і протизапальні препарати, призначені лікарем;
  • протягом перших двох тижнів звести до мінімуму фізичну активність.

Прискорити відновлення допомагають фізіотерапевтичні процедури, використання спеціальних ректальних свічок. Після кожного стільця рекомендовано приймати сидячі ванночки, обробляти рану розчином антисептика (Фурациліну, мірамістину).

ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ В МЦ «МЕДІКАЛ ПЛАЗА»

У медичному центрі «Medical Plaza» оперативне лікування свища прямої кишки проводять висококваліфіковані лікарі, які мають великий досвід в усуненні таких порушень. Наші фахівці допомагають позбутися від небезпечної хвороби на будь-якій стадії її перебігу. Операція з видалення свища заднього проходу й інші варіанти хірургічного лікування здійснюються із застосуванням передових медичних методик, якісних препаратів і найсучаснішої апаратури. Якщо Вас турбує хронічний парапроктит, операція в нашому центрі допоможе назавжди забути про неприємні симптоми. 

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження