Лікар ортопед-травматолог медичного центру «Медікал плаза» (м. Дніпро) розповів про причини виникнення артрозу та способи лікування.

ЩО ТАКЕ АРТРОЗ?

Артроз є хронічним, прогресуючим захворюванням суглобів і міжхребцевого диску різної етіології, яке характеризується руйнуванням хряща, структурними змінами субхондральної кістки та синовітом (поява рідини в суглобі). Основою артрозу є невідповідність механічного навантаження до здатності хряща протистояти їй та переважання руйнівних процесів над процесами відновлення.

Причиною розвитку артрозу є пошкодження хряща через порушення синтезу протеогліканів і колагену, в результаті чого розвиваються їх зміни та підвищення продукції прозапальних цитокінів, факторів, які сприяють подальшому руйнуванню хряща.

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ АРТРОЗУ

Насправді причин для розвитку даної патології дуже багато. Перш за все, розрізняють артроз, пов'язаний з початковим "захворювання" хряща в суглобі та артроз, який виник після травми, артроскопії, перелому, на тлі супутньої патології, вродженого захворювання та інших факторів.

Причиною початкового "захворювання" хряща дійсно може бути підвищене навантаження на суглоб або на хребет внаслідок важкої фізичної праці, спортивних навантажень або "старіння" організму. Вважається, що такий артроз є природним результатом нашого життя. Підвищене навантаження теж є фактором, що сприяє передчасному "зношуванню" суглоба та зазнати впливу такого навантаження ми можемо в будь-якому віці.

До недавнього часу було прийнято вважати, що артроз це хвороба літніх і старих людей, результат спортивних або професійних навантажень. Однак встановлено, що артроз може виникнути у осіб молодого віку. З чим це пов'язано?

Перш за все, з гіподинамією (відсутністю необхідного навантаження на опорно-руховий апарат в період зростання та протягом подальшого життя). Дитина з дитинства повинна бути досить активною для того щоб кістково-м'язова система за період зростання "переповнилася" важливими чинниками, які зміцнюють кістки та суглоби на "все життя". Є таке поняття - пік формування кісткової маси, це максимальна кількість складових компонентів кісткової та хрящової тканини, які здатна накопичити в собі людина до закінчення росту свого організму. Це, як правило, період від народження до 24-27 років. Цей "запас" є тим необхідним "рівнем", який забезпечить розвиток артрозу в пізньому періоді життя. Пов'язано це з тим, що після періоду "накопичення" людина починає втрачати корисні речовини, тому що вони вже не так активно "потрапляють" в пункт свого цільового призначення.

Другою причиною є характер харчування, з яким пов'язано вживання в їжу неякісних продуктів, що не містять в собі необхідних компонентів для побудови опорно-рухового апарату. Так влаштовано, що ми складаємося з того, що вживаємо в їжу. Неякісний "будівельний матеріал" не забезпечить належного здоров'я кісток і суглобів.

Артроз, який виник на тлі цукрового діабету, патології щитовидної залози, гормональних змін в організмі та іншого вимагає, перш за все, лікування "основного" захворювання. Тому на сьогоднішній день для успішного лікування артрозу необхідний індивідуальний підхід до пацієнта, тому що стандартні рішення не завжди ефективні.

ЧИ МОЖЕ АРТРОЗ ВИНИКНУТИ У ОФІСНИХ ПРАЦІВНИКІВ, ПРАЦЯ ЯКИХ ПЕРЕВАЖНО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА?

На жаль, працівники інтелектуальної праці теж не захищені від артрозу. Пов'язано це все з тією ж гіподинамією. Суглоб влаштований досить дивним чином ... Хрящ не має власних судин і його постачання живильними речовинами забезпечується за рахунок навантаження, так як складові компоненти знаходяться навколо, в синовіальній рідині. Можна навести аналогію з мочалкою для душу. Коли вона змочена водою, і ви стискаєте один край, вода переміщується в протилежний край, а якщо відпустити - знову рівномірно розподілиться по поверхні. Так і хрящ в процесі руху та навантаження відчуває тиск на різні ділянки, що забезпечує розподіл поживних речовин. 

Тому працівники інтелектуальної праці періодично починають відчувати дискомфорт у області спини, що є передвісником формування патології.

КОЛИ ТРЕБА ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ?

Основний симптом, який нас змушує звернутися до лікаря - це біль. Біль завжди говорить про те, що в організмі сталася "катастрофа". Біль може бути в суглобі або біля нього. Бувають ситуації, коли болить коліно, а причина знаходиться в поперековому відділі хребта. При артрозі також можливе обмеження рухів, порушення функції суглоба, порушення опорної здатності кінцівки, почервоніння суглоба, виражений набряк, збільшення суглоба в розмірах ... При появі перелічених ознак необхідно звертатися до лікаря для проведення діагностичних процедур і відповідного лікування.

ЯКІ СТАДІЇ ЗАХВОРЮВАННЯ РОЗРІЗНЯЮТЬ?

Є кілька класифікаційних систем для професійного використання лікарями, які виділяють 3 або 4 стадії патологічного процесу. Всі вони відображають ступінь руйнування хряща. Перша мінімальна і остання виражена. Смислового значення для пацієнтів вони особливо не мають, тому що при зверненні до ортопеда ви можете отримати вичерпну інформацію з приводу вашого захворювання.

ЩО ДОПОМАГАЄ ЛІКАРЮ ПОСТАВИТИ ПРАВИЛЬНИЙ ДІАГНОЗ. ЯКІ АНАЛІЗИ І ОБСТЕЖЕННЯ ПРОХОДИТЬ ПАЦІЄНТ?

Для верифікації діагнозу та диференціальної діагностики на сьогоднішній день успішно застосовується рентгенологічний метод дослідження, який дозволяє оцінити кісткові структури та МРТ діагностика, яка здатна оцінити хрящові та м'якотканинні структури суглоба та хребта. З лабораторних методик може бути аналіз гострофазових білків сироватки крові, сечової кислоти, оцінка гормонального статусу організму при супутній патології та інше.

Але перш за все на першому етапі оцінюються скарги пацієнта та результати клінічного огляду, лише після цього визначається необхідний перелік досліджень. Як варіант, можливе виконання стандартної рентгенограми хворого суглобу в двох проекціях.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ЛІКУВАННЯ АРТРОЗУ? ЧИ МОЖЛИВО ВИЛІКУВАТИСЯ КОНСЕРВАТИВНИМИ МЕТОДАМИ, НЕ ВДАЮЧИСЬ ДО ОПЕРАЦІЇ?

Лікування артрозу дуже багатогранний процес. Перш за все, хочу повідомити пацієнтів, що варіантів лікування два – консервативний та оперативний. Для кожного з варіантів є свої показання та протипоказання. І що дуже важливо розуміти - в тих випадках, де є показання для оперативного лікування, консервативне лікувати часто не має сенсу. Це призводить до подальшого прогресування патологічного процесу, незадоволеності пацієнта лікарем і відбивається певним фінансовим тягарем на добробуті пацієнта.

Найчастіше до ортопеда звертаються на пізніх стадіях артрозу та просять "чарівних таблеток" для полегшення стану. При цьому пацієнт категорично не хоче чути про ендопротезування, остеотомії, артроскопії та наполягає на консервативному лікуванні ... Повторюся, що для адекватного лікування повинні бути проведені заходи та очікувати від консервативного лікування результатів оперативного втручання не доцільно.

Можливості лікування артрозу зараз безмежні, але все залежить від стадії захворювання, з якою ви звертаєтеся до лікаря. Так, на сьогоднішній день радикально вилікувати артроз неможливо, але можливо досить тривалий час запобігати прогресуванню патологічних змін. Тому не варто зневажливо ставитися до свого здоров'я та вчасно звертатися за медичною допомогою. Чим раніше відбудеться діагностика артрозу, тим адекватніше буде консервативне лікування та тим краще це позначиться на якості життя та активності.

ІН’ЄКЦІЇНА ТЕРАПІЯ ПРИ АРТРОЗІ, ЩО ЦЕ?

Ін'єкційна терапія - це спосіб лікування артрозу, при якому діюча речовина вводиться безпосередньо в порожнину суглобу. Як я говорив раніше, суглоб отримує поживні речовини з навколишньої синовіальної рідини, і ми використовуємо цю особливість "наповнюючи" навколишнє середовище суглоба необхідними компонентами.

Для цих цілей використовується широкий спектр препаратів - хондропротектори, гіалуронова кислота, гомеопатичні засоби, власна плазма пацієнта, в рідких випадках гормони. Вибір препарату ґрунтується на клінічній доцільності, завдань лікування, стадії захворювання та визначається строго індивідуально.

Для ортопедів ця процедура досить рутинна та в тих випадках, коли у пацієнта низький больовий поріг можливе виконання даної процедури під місцевим знеболювальним.

ЯКА ПРОФІЛАКТИКА АРТРОЗУ?

Профілактика артрозу полягає, перш за все, у відмові від шкідливих звичок, тому що вони негативно відбиваються на загальному стані організму та опорно-руховому апараті. Дуже важливий характер харчування, як я говорив вище. Наш організм складається з того, що споживається в їжу. Важлива профілактика травматизму, своєчасне лікування супутніх захворювань, особливо гормональної природи, правильний режим праці та відпочинку.

Наступний момент - це рухова активність. На жаль, точно сказати, скільки присідань в день потрібно робити для того, щоб не було артрозу - не можливо. Рівень рухової активності визначається індивідуально. Але в усьому має бути "золота середина", тому що недостатній рівень фізичної активності не принесе результату, а надмірне навантаження буде сприяти розвитку артрозу.

Дуже важливим моментом є своєчасна діагностика та лікування артрозу. У медицині є просте правило, що завжди простіше, ефективніше та економічно вигідніше лікувати ранню стадію патологічного процесу, ніж його запущені форми. Тому я всім бажаю здоров'я, добра і благополуччя! І ні в якому разі не нехтувати своїм здоров'ям і своєчасно звертатися до лікаря.