Пандемія-2020 року, викликана коронавірусом, поставила перед нами ряд питань - як всьому людству, що вперше зіткнулося в XXI столітті з глобальною загрозою, так і нам, українцям. Як поводити себе в умовах карантину, яких заходів вживати і як захищатися? Розповіла лікар-епідеміолог медичного центру «Медікал Плаза» (м. Дніпро), кандидат наук з державного управління Кій-Кокарєва Вікторія Григорівна.
Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила епідемію коронавіруса пандемією. Кожна країна застосувала певні кроки для того, щоб запобігти величезній шкоді для здоров'я своїх громадян, використовуючи досвід своєї країни і той світовий досвід, який є на сьогодні.
Треба трохи повернутися до історії і згадати, що таке пандемія взагалі. Пандемія в перекладі з грецької мови - «належати всім людям». Відбувається вона тоді, коли з'являється новий підтип вірусу, який поширюється по всьому світу, а населення не має до цього вірусу імунітету і певних засобів профілактики, а саме - вакцинації і лікування.
За останні три століття у нас відбулося 10 глобальних пандемій грипу, три з них були в минулому столітті, і зокрема «іспанка» 1918-1920 років, яка забрала життя до 50 мільйонів чоловік.
2009 року пандемія «свинячого» грипу вірусу H1N1 забрала життя понад 200 тисяч людей.
Тому нам, українцям, вкрай необхідно масове, доступне інформування з питання пандемії. Через брак часу, зайнятість, люди намагаються не звертати на це уваги, поки ця проблема не прийде до них в будинок.
Чи можна порівняти епідемію коронавірусу зі звичайним спалахом сезонного захворювання?
Звичайна епідемія - сезонний спалах захворювання, яке вже циркулювало серед населення.
Це перший раз в історії людства, коли спалах пандемії викликаний коронавірусом. Нагадаємо про епідемії коронавірусів:
- вірус SARS-CoV, який став причиною епідемії в 2002-2003 рр. більш ніж у 30 країнах світу, і було зареєстровано близько 8000 випадків атипової пневмонії;
- вірус MERS-CoV, збудник близькосхідного респіраторного синдрому, спалах якого стався в 2012-2015 рр.;
- вірус SARS-CoV-2, відповідальний за пандемію пневмонії нового типу з 2019 року.
Особливістю SARS-CoV-2 є більш тривалий інкубаційний період близько 14 днів, хвора людина заражає інших людей наприкінці інкубаційного періоду, коли симптомів у нього ще немає, а також відсутність таких симптомів застуди як чхання і нежить, коли дійсно видно симптоми хворого, його можна ізолювати і вжити певних заходів захисту. Вірус «невидимий», «непримітний» і несе великі людські втрати нашому суспільству.
Ми зіткнулися з тим, що українське суспільство не готове прийняти рекомендації, адже глобальний досвід боротьби з короновірусом вже є? якими повинні бути підходи до вирішення цієї проблеми?
ВООЗ оголосила про пандемію коронавірусної інфекції. Кабінетом міністрів України була введена Надзвичайна ситуація по всій країні. Це введення карантину, обмеження пересування громадян, обмеження контактів. Щоб їх всі дотримувалися, потрібні суворі заходи. Якщо людина не зустрічалася особисто раніше з таким захворюванням, вона може скептично ставитися до таких заходів. Одним з важливих моментів у дотриманні правил карантину є менталітет населення різних країн.
Візьмемо Італію. Одна з причин, яка вплинула на непросту ситуацію, досить тактильна культура в італійців. Дистанція, якої дотримуються італійці - значно коротша, ніж в основному в Європі. Також у них є звичка вітатися поцілунками. Усе це сприяє поширенню вірусу. Вони не дотримувалися первинних вимог карантину. Коли їм оголосили, що треба перебувати вдома, вони продовжували сидіти в кафе, спілкуватися.
Зверніть увагу на Японію, у якій ситуація із захворюваності SARS-CoV-2 набагато краща: там прийнято кланятися при зустрічі на певній відстані і це замінює рукостискання, несхвальне ставлення до висловів романтичних почуттів на публіці. Якщо в Японії виникає черга, люди далеко знаходяться в ній одне від одного. Ці, здавалося б, непринципові відмінності в поведінці в період пандемії дуже сильно змінюють картину зараження. На сьогодні Японія не вводила карантин. Населення поки обійшлося своїми «інструментами» і заходами, яких вони і так дотримуються протягом свого життя. І це допомагає японцям.
Українці, нація товариська, мають звички ходити один до одного в гості. Але ситуація, що склалася, ставить перед нами певні завдання дотримання карантину, режимних протиепідемічних заходів для зниження рівня захворюваності, для зниження навантаження на систему охорони здоров'я, для порятунку людських життів.
Є думка, що коронавірус передається через взуття в тих країнах, де вдома його не знімають. при цьому зараження відбувається швидше?
Як і при будь-якій повітряно-крапельної інфекції, існує певний механізм передачі. Перший шлях передачі, при якому коронавірусна інфекція передається при чханні, кашлі, на відстані до 2 метрів, якщо ви перебуваєте поруч з джерелом хвороби.
Другий шлях, який сьогодні реалізується часто - контактний. Коли людина, яка виділяє віруси, залишає їх на об'єктах навколишнього середовища.
Сьогодні говорять, що стійкість вірусу на поверхнях становить кілька днів. І вона на різних матеріалах може бути різна: на папері, на металі, на гумі або пластику. Яка? Цих даних ще точних немає і в літературі вказуються різні терміни.
При вході у свою квартиру потрібно обов'язково знімати верхній одяг і перевзуватися в домашнє взуття, проводити обробку рук спиртовмісними антисептиками або мити руки з милом, щоб виключити можливість поширення інфекції в квартирі, серед членів сім'ї.
Сьогодні ми з вами разом знаходимось у певному інформаційному полі. нас оточує величезна кількість інформації, присвячена коронавірусу. яким ресурсам можна вірити, щоб не загубитися в потоці недостовірних відомостей?
На жаль, на сьогоднішній момент 100% точної, достовірною інформацією про коронавірус не володіють медики й інших країн, тому що вірус ще недостатньо вивчений, проводяться дослідження, спостереження.
Але населенню потрібно користуватися інформацією, яка розміщується на сайтах у розділах, присвячених коронавірусу:
Всесвітня організація охорони здоров'я
https://www.who.int/ru/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
Міністерство охорони здоров’я України
Центр громадьского здоров’я України
Це джерела найбільш достовірної інформації, поданої спеціально для населення.
Якщо через професійні, службові обов'язки, необхідно користуватися громадським транспортом, що робити, щоб не заразитися? чи допомагає маска?
Ще до коронавірусної пандемії було проведено ряд наукових досліджень про роль громадського транспорту як місце можливого поширення респіраторних інфекцій. Було звернуто увагу на те, що громадський транспорт, як правило, погано провітрюється. Люди, які там сидять або стоять в безпосередній близькості (особливо в пікові періоди), знаходяться з людьми, які мають певні симптоми ГРВІ і не дотримуються гігієни рук і етикету кашлю, можуть поширювати респіраторні вірусні інфекції шляхом прямого або непрямого контакту. Інфекція поширюється через краплі, які утворюються, коли інфікована людина кашляє або чхає. Також вірус може поширюватися, коли інфікована людина торкається будь-якої забрудненої поверхні. Люди заражаються, коли торкаються забрудненими руками рота, очей або носа.
Маска одноразова має певні захисні властивості. Але важливо пам'ятати, що вона повинна використовуватися певну кількість годин, піддаватися обробці і не використовуватися повторно
У громадському транспорті, щоб не заразитися, треба обов'язково користуватися масками і рукавичками, як засобами захисту.
Який набір препаратів повинен бути вдома під час карантину?
Вдома обов'язково повинна бути аптечка. Кожен з нас може захворіти на ГРВІ, і в міні-аптечці треба мати термометр, жарознижуючі засоби, засоби індивідуальні захисту, рукавички, санітайзер. Люди похилого віку, на жаль, часто мають хронічні захворювання, і ми всі повинні про них подбати - щоб відповідні препарати були куплені заздалегідь, на випадок загострення, і теж знаходилися в аптечці.
Потрібно заздалегідь придбати все необхідне в міні-аптечку. Тому що зараз виходити на вулицю зайвий раз – значить наражати себе на небезпеку заразитися.
ЯКИХ ЗАХОДІВ НЕОБХІДНО ВЖИТИ, ЯКЩО ВДОМА Є ХВОРИЙ?
Хворому на респіраторну інфекцію треба зателефонувати сімейному лікарю, щоб отримати певні рекомендації. Необхідно виділити окреме приміщення хворому, догляд повинен надавати один з членів сім'ї, хворий повинен мати індивідуальний посуд, індивідуальні предмети особистої гігієни, обов'язково треба проводити провітрювання, поточну дезінфекцію в приміщеннях і місцях загального користування. Хворий повинен дотримуватися маскового режиму і правил особистої гігієни. Члени сім'ї та хворий повинні регулярно обробляти руки спиртовмісним засобом або мити їх з милом.
Точно такі ж вимоги повинні виконуватися й тоді, коли у вас вдома людина, яка повернулася з-за кордону, щоб запобігти можливості зараження.
НАСКІЛЬКИ ПІДВИЩУЄТЬСЯ РИЗИК ПРИ ВІДВІДУВАННІ МЕДИЧНОГО ЗАКЛАДУ?
При відвідуванні медичного закладу можуть бути випадкові контакти з іншими пацієнтами і може відбутися інфікування, враховуючи повітряно-крапельний механізм передачі коронавірусної інфекції та інших респіраторних інфекцій. Нині діє карантин. Це передбачає обмеження відвідування громадських місць, зокрема й медичних установ, що допоможе уникнути можливого поширення COVID-19 та інших вірусних інфекцій. Ось приклад. У Ломбардії на першому етапі госпіталізували 66% пацієнтів з виявленими зараженням новим коронавірусом, хоча більшість з них не потребувало госпіталізації. Так були створені умови для внутрішньолікарняного поширення вірусу, що на певному етапі навіть було основним шляхом зараження. У результаті жертвами стали не лише пацієнти лікарень, а й медики. Тому при появі симптомів вірусної інфекції, не треба йти до медичного закладу, а треба зателефонувати своєму сімейному лікарю для прийняття правильної тактики лікування. Якщо стан здоров'я різко погіршується, - треба викликати швидку медичну допомогу за телефоном 103.
ЧИ МОЖЛИВО САМОСТІЙНО ВІДРІЗНИТИ ГРВІ ВІД КОРОНАВІРУСУ?
При коронавірусній інфекції часто висока температура, стомлюваність; задишка, якої немає при ГРВІ, сухий кашель. Але при цьому відсутні симптоми, характерні для респіраторної інфекції: чхання, нежить. Іноді хворі також відзначають такі симптоми як біль в горлі, головний біль. Зовсім нещодавно з'явилися дані, що люди відчувають втрату смаку та нюху.
Захворювання SARS-CoV-2 може протікати в легкій формі, середній, важкій, зі специфічним ускладненням - вірусною пневмонією, яка тягне за собою гострий респіраторний дистрес-синдром або дихальну недостатність з ризиком смерті.
Слід звернути увагу на те, що при появі перших симптомів респіраторної інфекції необхідно обов'язково зателефонувати сімейному лікарю, який надасть вам кваліфіковану консультацію та рекомендації.
ВИКЛИК ДЛЯ ВСЬОГО ЛЮДСТВА
Я думаю, що в майбутньому людство може зіткнутися із загрозою нових, особливо небезпечних вірусів. Ми довго готувалися до ядерних воєн, вдосконалювали методи протидії наслідкам цих воєн, розробляли і впроваджували глобальні системи запобігання.
Але зараз, як ми бачимо, людство не розробило і не запустило в дію жодного глобального проекту реагування на випадок смертоносної пандемії. Сподіваюся, що цього разу уряди країн замисляться про це і за допомогою вчених, лікарів, розроблять таку глобальну ефективну систему.
ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗАХОДИ МЕДИЧНОГО ЦЕНТРУ «МЕДІКАЛ ПЛАЗА».
У медичному центрі проводяться санітарно-протиепідемічні заходи, які передбачають:
- роздільні входи для пацієнтів з температурою і симптомами ГРВІ, для дітей, для звичайних пацієнтів, для персоналу;
- вимірювання температури всім пацієнтам безконтактним термометром;
- дотримання правил перебування пацієнтів у масці;
- при вході пацієнтам пропонується обробити руки антисептиком;
- проведення дезінфекційних заходів, контроль за своєчасним провітрюванням приміщень, роботою ультрафіолетових опромінювачів рециркуляторного (закритого) типу;
- суворе дотримання маскового режиму медичним персоналом.