За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, онкологічна патологія щорічно вражає більше 10 млн. осіб. При цьому Україна посідає п'яте місце в Європі за кількістю онкологічних захворювань на 1000 чоловік населення і друге місце за кількістю запущених форм раку. Ця проблема вже торкнулася кожного 45-го жителя нашої країни. У той же час, медики стверджують, що «рак - це не вирок, а діагноз, що вимагає грамотної діагностики та лікування».
Рак - хвороба, з якою можна і потрібно боротися, а головне - контролювати і перемагати. Про перші симптоми виникнення злоякісних захворювань, обов'язкових для кожної людини медичних check-up, які дозволяють діагностувати хворобу на ранній стадії, про зв'язок між ставленням людини до життя і виникненням пухлинних захворювань нам розповів лікар-онколог, хірург медичного центру «Medical Plaza» (м. Дніпро) Юрій Бондаренко.
- Юрію Миколайовичу, у цьому році Нобелівську премію з фізіології і медицини отримали вчені за відкриття імунотерапії раку за допомогою Т-клітин. Наскільки це досягнення наближає людство до перемоги над онкозахворюваннями?
Імунотерапія - це великий крок медицини на шляху до перемоги над онкологічними захворюваннями. Метод заснований на активації імунітету пацієнта, зокрема Т-клітин імунної системи людини (які відповідають за знищення шкідливих факторів в організмі людини) для боротьби з пухлинними клітинами. При цьому пухлинна клітина повинна мати у своїй структурі спеціальний рецептор програмованої смерті пухлинних клітин (PDL). У цьому випадку імунотерапія буде ефективна.
У більшості випадків сучасна імунотерапія дає кращі результати лікування, менша кількість небажаних реакцій і явищ, і значно покращує якість життя пацієнтів в порівнянні з іншими стандартними методами лікування в онкології. Цей метод повинен застосовуватися за чіткими показаннями, після ретельного обстеження і визначення індивідуальної чутливості пухлини пацієнта до препаратів імунотерапії. Мінусами цієї технології є надзвичайно висока вартість лікування, можливість активації хронічних непухлинних захворювань людини і, безумовно, цей вид лікування повинен проводитися в сучасних спеціалізованих клініках лікарями-онкологами, які мають досвід застосування імунних препаратів.
Імунотерапія - це сучасний ефективний метод лікування злоякісних пухлинних захворювань. Незважаючи на свою юну історію, імунотерапія швидко розвивається і показує результати краще порівняно з хіміотерапією і іншими стандартними методами лікування.
- Розкажіть, про що свідчить статистика злоякісних захворювань в Україні та світі, а також - як змінюються тенденції захворюваності за віком і гендерними критеріям?
- За останні сто років, кількість людей, схильних до злоякісних захворювань, зросла більш ніж в 50 разів. Сьогодні онкологія посідає провідне місце серед причин смертності населення, віддаючи пальму першості лише хворобам серцево-судинної системи. Кількість онкологічних пацієнтів збільшується у всьому світі і в Україні зокрема. Усе частіше рак вражає молоде і працездатне населення.
Найбільш поширеними локалізаціями онкологічних захворювань в Україні, як і в більшості країн Європи, є рак легенів, друге і третє місце ділять рак молочної залози і рак товстого кишківника. Згідно зі статистичними даними, у чоловіків частіше зустрічається рак легенів і шлунка, а у жінок - рак молочної залози. Рак товстого кишківника виявляється приблизно в однакових пропорціях у чоловіків і жінок.
- А як змінюється географія онкологічних захворювань?
- Географія онкологічних захворювань багато в чому пов'язана з факторами зовнішнього середовища і згубними звичками людини. І в Україні, і в країнах Європи причини зростаючої смертності населення від злоякісних пухлин з одного боку, зрозумілі і прості, з іншого - є досить складною матерією. Фактори зовнішнього середовища - це підвищений рівень радіоактивності, загазованість зовнішнього середовища, неякісні продукти харчування. Одним з основних факторів, що провокують розвиток раку легенів, пов'язаних з шкідливими звичками людини, в європейському регіоні є куріння. Численні медичні дослідження довели, що ризик розвитку раку легенів у людини, яка палить в десять разів вище, ніж у некурящого. Аналогічна картина і щодо розвитку раку шлунка і раку молочних залоз у жінок - саме куріння є основним провокуючим фактором розвитку злоякісних захворювань. Пам'ятайте, чим раніше Ви кинете курити, тим більше у Вас шансів не мати в майбутньому онкологічне захворювання !!!!
Ще один важливий фактор, що впливає на збільшення онкопатології в країнах Європи, - вельми парадоксальний і полягає в поліпшенні добробуту населення. Так, саме так, адже зі зростаючим достатком і якістю життя збільшується її продовжуваність. А оскільки більшість пухлин розвивається в літньому віці (коли знижується імунітет і інші захисні функції організму), збільшується і ризик захворіти.
У східних країнах найпоширенішою формою раку є пухлина ротової порожнини. Причина проста - в Індії, наприклад, практично всі жують тютюн і гашиш. Усе це - спосіб життя людей, їх побутові звички, рівень економічного розвитку регіону - і формують географію захворюваності.
- Кажуть, що рак раптом не з'являється, що існує залежність між виникненням онкозахворювань і психосоматикою людини. Іншими словами, нібито рак свідчить про те, що людина знаходиться в дисгармонії з зовнішнім світом і самим собою. Що ви як медик думаєте з цього приводу?
- Абсолютного доказу цієї теорії не існує. Немає жодного клінічного дослідження, що підтверджує, що внутрішній психологічний і психосоматичний стан людини впливають на розвиток злоякісних новоутворень. Але, виходячи з власного лікарського досвіду, можу сказати, що більшість пацієнтів, які звертаються по допомогу, мають будь-які внутрішні проблеми, життєві труднощі, сімейні конфлікти. Самодостатні та впевнені в собі люди з позитивним мисленням і підходом до життя менше схильні до ракових захворювань. Але це не факт і не аксіома, а лише спостереження.
- Як психологічна налаштованість людини впливає на збільшення її шансів на одужання? Чи зустрічалися ви у своїй практиці з яскраво вираженим ефектом плацебо, коли сила волі і самонавіювання пацієнта впливала на результат його захворювання?
- Сила волі і позитивний настрій, безумовно, впливають на результат захворювання, але лише в тому випадку, якщо вони доповнені правильним і якісним лікуванням. Тільки такий тандем дозволяє досягти бажаного результату і перемогти хворобу. Іншими словами, ефект плацебо існує (люди схильні вірити, що силою думки можуть зупинити хворобу), але в доказовій медицині не описано жодного випадку одужання пацієнта, що має злоякісну пухлину, без медикаментозного лікування.
Повинен сказати, що пацієнти в бажанні зцілитися йдуть на багато: п'ють гас і перекис водню, приймають біологічно активні речовини і навіть труять себе отрутами. Тобто вдаються до різних варіантів народної медицини, доповнюючи це все власною силою волі і бажанням одужати. Іноді такий сценарій допомагає стримувати захворювання протягом якогось часу, але частіше веде до негативних наслідків, зростання і прогресії захворювання. Науково доведених, достовірно підтверджених фактів одужання винятково завдяки ефекту плацебо не зафіксовано.
«Важливо, щоб пацієнт незалежно від стадії захворювання мав хорошу якість життя, міг займатися своїми звичайними справами і вести звичайний спосіб життя»
- А чи були у вашій практиці яскраві історії пацієнтів, які зуміли перемогти рак на його 3-й або 4-й стадії?
- Третя і четверта стадія захворювання характеризуються великою поширеністю пухлини, часто з наявністю множинних метастазів. Повне одужання при таких формах хвороби можливо, але ризик повторного розвитку захворювання вкрай високий. Але не це важливо. Важливо, щоб пацієнт незалежно від стадії захворювання мав хорошу якість життя, міг займатися своїми звичайними справами і вести звичайний спосіб життя. За необхідності - проводити спеціальне лікування і продовжувати жити далі. Відносно таких пацієнтів медики не вживають термін «одужання», а говорять про те, що хвороба є і повинна бути контрольованою. Тобто сучасні методи лікування та технології протипухлинної терапії дозволяють перевести рак з розряду смертельно небезпечних захворювань, в хронічні, скажімо як цукровий діабет, який вилікувати неможливо, але контроль рівня глюкози крові і прийом цукрознижуючих препаратів дозволяє контролювати захворювання і жити пацієнтам повноцінним життям.
Як приклад представлю історію жінки, яка страждає однією з найбільш агресивних форм раку молочної залози. Шість років тому ця пацієнтка пройшла вісім курсів хіміотерапії, що дає в тандемі з таргетною терапією можливість безрецидивного життя до теперішнього часу. Подальше її лікування полягає в регулярному отриманні спеціальних крапельниць. У результаті всі метастази в печінці і легенях - вилікувані. Пацієнтка (55 років) почуває себе чудово, живе повноцінним життям, працює, виховує онуків, їздить відпочивати за кордон і не має жодних ознак хвороби. Її лікування триває, але лише з тієї причини, що ризик виникнення рецидиву без лікування у таких пацієнтів значно вище, ніж при здійсненні лікування.
«Перший« дзвіночок», який повинен насторожити людину і може свідчити про виникнення пухлинного захворювання, - це загальна слабкість організму, що поступово посилюється»
- Як розпізнати рак на ранніх стадіях: розкажіть про перші симптоми захворювання, які повинні насторожити і стати сигналом для звернення до фахівців?
- Перший «Дзвіночок», який повинен насторожити людину і може свідчити про виникнення пухлинного захворювання, - це загальна слабкість організму, що поступово посилюється. Будь-які нездужання свідчать про те, що організм - не в порядку, і слід звернутися до фахівців. Другий сигнал - це зниження ваги тіла пацієнта.
Крім того, якщо в минулому, кровні родичі людини мали в анамнезі те чи інше онкологічне захворювання, йому слід бути подвійно уважним до свого здоров'я і не нехтувати можливостями ранньої діагностики. Для цього існують певні онкомаркери, що дозволяють запідозрити наявність (або ризик виникнення) пухлинних захворювань. Так, усі прекрасно знають, що Анджеліна Джолі, після того, як аналіз її крові показав високу ймовірність виникнення спадкового раку молочної залози, зробила мастектомію (хірургічна операція з видалення молочних залоз, - Ред.). Ми можемо скільки завгодно дискутувати на предмет того, чи правильно вчинила актриса чи ні, але факт залишається фактом, і він заслуговує на увагу.
- Які медичні check-up і обстеження необхідно проходити жінкам після 30 років?
- Усім жінкам, що перейшли тридцятирічну вікову межу, слід один раз на рік проходити огляд у лікаря-мамолога, робити УЗД молочних залоз і пахвових лімфовузлів. Це той необхідний мінімум, який забезпечить вам спокій в плані ранньої діагностики раку молочної залози.
Жінки після сорока років повинні щорічно робити мамографію.
- Які ще є способи, окрім хіміотерапії та імунотерапії, що можуть стати (або вже стали) дієвими в боротьбі зі злоякісними пухлинними захворюваннями?
- Для лікування злоякісних пухлин використовується комплексний підхід до лікування, який включає в себе хірургічне лікування, лікарську терапію і променеву терапію. Перед початком будь-якого лікування необхідна якісна діагностика поширення захворювання і типу онкологічного процесу, що визначається шляхом біопсії пухлини, гістологічного (під мікроскопом), імуногістохімічного (індивідуальних маркерів будови пухлини) і часто використовуваного в розвинених країнах світу генетичного аналізу пухлини. Це дозволяє підібрати індивідуальне, персоналізоване лікування для кожного окремого випадку. Як приклад, для лікування пухлин молочної залози і жіночої статевої сфери досить часто застосовуються методи гормонотерапії - системної терапії. Препарати гормональної терапії спрямовані на запобігання впливу статевого гормону естрогену і зростання злоякісних клітин.
Одним з напрямків медикаментозного лікування раку також є таргетна терапія - препарати високоточної дії, які перешкоджають росту, поділу, розвитку злоякісних клітин. Таргетна терапія разом з хіміотерапією значно покращує результати лікування і для більшості захворювань є «золотим стандартом» лікування в сучасній онкології.
- Розкажіть, будь ласка, що собою представляє хіміотерапія - не з медичного погляду, а з погляду біології? Як вона впливає на організм? Чи варто її боятися?
- Хіміотерапія - це метод лікування онкозахворювань за допомогою препаратів, що діють на пухлинну клітину шляхом її хімічного, фізичного руйнування (знищення). Це якщо говорити не стільки медичними, скільки побутовою мовою. Безумовно, хіміотерапія є токсичним методом лікування; вона впливає не тільки на клітини пухлини, а й на весь організм. На жаль, при хіміотерапії може виникати інтоксикація організму, слабкість, нудота, блювота і інші неприємні явища. Притому хіміотерапія істотно знижує імунітет. Але боятися хіміотерапії не слід, сучасні медичні методики дозволяють попереджати і лікувати більшість негативних явищ, які можуть виникати при її проведенні.
- Які інноваційні технології діагностики та лікування раку використовуються у вашій клініці? У чому їх унікальність?
- В арсеналі клініки - усі сучасні технології лікування та діагностики онкологічних захворювань. Функціонує хірургічна і терапевтична служби; у штаті є лікар, який розробляє тактику променевої терапії. До лікування кожного пацієнта застосовується комплексний підхід. Лікарі клініки мають знання і досвід щодо всіх видів лікарської терапії пухлинних захворювань, що використовуються у світі, зокрема - імунотерапії. Мені пощастило працювати лікарем-онкологом при лікуванні пацієнтів у міжнародних програмах клінічних досліджень імунотерапії і мати реальну клінічну практику лікування близько ста пацієнтів з препаратами імунотерапії різної дії.
Пацієнти, які звернулися в клініку, гарантовано отримують максимальний комфорт, індивідуальний підхід до своєї проблеми, доброзичливий персонал і головне - послуги кваліфікованих фахівців. Важливим фактором є доступність послуг. Досвід державних клінік свідчить про те, що більшості пацієнтів доводиться чекати початку лікування або хіміотерапії. Іноді терміни очікування затягуються на тижні і навіть місяці. У нашій клініці діагностика і лікування відбувається в найбільш короткі терміни - одразу ж після звернення пацієнта, є можливість кваліфіковано в короткі терміни виробити тактику лікування і приступити до її реалізації.
«Усе більше і більше українців починають мислити у векторі запобігання хворобі, а не її лікування».
- Який відсоток одужання пацієнтів, які звернулися за допомогою в клініку?
- Усі пацієнти, які мають або мали онкологічні захворювання, повинні перебувати на диспансерному обліку. За правилами, що діють у нашій країні, тільки після п'яти років проведення комплексного лікування онкологічного захворювання людина може бути знята з обліку. Адже завжди потрібно пам'ятати, що рецидив може виникнути в будь-який час. Отже, чітко зафіксувати момент і факт одужання дуже важко. У нашій галузі і спеціалізації є дещо інші критерії ефективності лікування, такі як: безрецидивна виживаність (проміжок часу, протягом якого у пацієнта не виникає рецидив пухлини), виживаність часовим проміжком в один, три, п'ять, десять років ...
- Юрію Миколайовичу, чи змінюється, за вашими спостереженнями, підхід українців до свого здоров'я? Чи стала нація більш відповідальною і свідомою в цьому питанні?
- У цьому питанні все залежить від культурного й інтелектуального рівня розвитку кожної людини. Усі люди, безумовно, різні - з різним мисленням, звичками й пріоритетами. Але з особистих спостережень можу сказати, що кількість інтелектуальних і грамотних людей в Україні зростає; усе більше і більше українців починають мислити у векторі запобігання хворобі, а не її лікування. Це свідчить про більш відповідальний підхід до власного організму і здоров'я, ніж раніше.
Українці стали частіше відвідувати країни Європи, де дещо інша якість життя населення і рівень культурного розвитку суспільства. Що ми відкриваємо для себе в таких поїздках? Ми бачимо величезну кількість літніх людей, що ведуть активний спосіб життя, що радіють життю. Знаєте, коли я кілька років тому летів до Великої Британії, мене до глибини душі вразило побачене в місцевому аеропорту: електромобіль перевозив по будівлі аеропорту літніх людей на вигляд 80-90 років, які подорожують до Шрі-Ланки, на Кіпр і в інші теплі країни. Вид цих мандрівників такий, що було складно повірити в їх можливість не те що подорожувати, але й самостійно пересуватися. Проте ці люди (у супроводі родичів або соціальних працівників) летять на інший кінець світу, щоб побачити щось нове і розвиватися. Такі приклади свідчать, що активне життя навіть у поважному віці можливе, і досягається воно завдяки своєчасній турботі про своє здоров'я і якісній медицині.
- Все-таки, рак - це вирок чи діагноз?
- Не вирок - це однозначно. Рак є захворюванням, що вимагає якісної і правильної діагностики та лікування. Саме на цьому ми, медики, наполягаємо і робимо все можливе, щоб допомогти пацієнтам подолати хворобу.