Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Хронічний тонзиліт - захворювання, яке характеризується тривалим, часто прихованим (компенсований тонзиліт), запаленням піднебінних і мигдаликів горлянки, викликаних різними інфекційними агентами: скарлатина, дифтерія, кір. Але найчастіше до тонзиліту призводить перенесена ангіна.

Симптоматика захворювання має різні форми прояву: від звичайного болю в горлі до стійкого шийного лімфаденіту, гострих абсцесів і важких наслідків - ураження серця, нирок та інших органів (у разі токсико-алергічних ускладнень).

Хронічний тонзиліт у дорослих може бути викликаний інфекціями порожнини роту (синусити, отити, риніти, фарингіти, аденоїди та навіть карієс зубів), а також шкідливими звичками (куріння, зловживання алкоголем, неправильне харчування). Але, найчастіше тонзиліт виникає через запалювальні процеси, що виникають в піднебінних мигдаликах, що входять до складу лімфоїдного кільця горлянки.

Хронічний тонзиліт у дітей - явище не рідкісне. Приблизно кожна десята дитина в тій чи іншій формі хворіє тонзилітом. Якщо говорити про дітей, які часто хворіють, зі зниженим імунітетом, то запальні процеси, пов'язані з цією хворобою, зустрічаються майже у кожного третього. Чи можна вилікувати хронічний тонзиліт? Звичайно, але цей процес дуже тривалий, складний і неприємний.

ГОЛОВНА ПРИЧИНА РОЗВИТКУ ТОНЗИЛІТУ

Розвиток хронічного тонзиліту пов'язують з ангіною, яку або не долікували, або лікували неправильно. Зазвичай ангіна при правильному та своєчасному лікуванні проходить через кілька днів.

Іноді захворювання переходить в складну форму: фолікулярна або лакунарна ангіна, - характеризується появою жовтувато-білих, гнійних наривів різного розміру на мигдалинах. Якщо ангіну лікувати неправильно, є велика ймовірність, що через деякий час доведеться цікавитися вже іншим питанням, наприклад, як позбутися від хронічного тонзиліту.

Традиційно ангіну лікують антибіотиками або противірусними препаратами в сукупності з регулярними полосканнями носоглотки або застосуванням спеціальних аерозолів. Для успішного лікування ангіни потрібно:

  1. Викликати лікаря або прийти до нього на прийом.
  2. Неухильно дотримуватись рекомендацій лікаря, не порушуючи курс лікування.
  3. Дотримуватися постільного режиму ще 3-4 дні після закінчення курсу лікування. Це важливо, оскільки ангіна часто призводить до інтоксикації, що може вплинути на нормальну роботу серця та інших органів.

Якщо не дотримуватися рекомендації лікаря, можна починати шукати інформацію по темі, як лікувати хронічний тонзиліт вдома, оскільки невилікувана ангіна, швидше за все, стане причиною розвитку тонзиліту.

ДРУГОРЯДНІ ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ ТОНЗИЛІТУ

До недавнього часу вважалося, що головна причина розвитку цієї хвороби - стрептококи. Однак після проведення численних досліджень, виявилося, що досить часто збудниками виступають хламідії, рідше - мікоплазма. Вони сприяють появі ангіни, яка через неправильне лікування може викликати хронічний декомпенсований тонзиліт.

У меншій мірі розвитку захворювання «допомагає» вірус Епштейн-Барра (аденовірус), який часто потрапляє в організм разом з гострою респіраторною, вірусною інфекцією (ГРВІ) та залишається там, впливаючи на роботу органів лимфоідного кільця горлянки.

Щоб «запустити» хронічний тонзиліт у дитини, досить промочити ноги або напитися холодної води, що призведе до запалення горлянки та запуску запальних процесів, які в свою чергу, можуть спровокувати розвиток ангіни.

Проблема не в тому, що ангіна погано піддається лікуванню, ні. Просто результати останніх досліджень ще не встигли трансформуватися в стандартну медичну практику. А, як лікувати хронічних тонзиліт у дорослих або дітей, якщо багато лікарів досі не знають, що проблема не в стрептококах? При діагностуванні ангіни багато лікарів виписують антибіотики пеніцилінового ряду, які малоефективні або зовсім марні проти хламідій та мікоплазми.

Ось і виходить, що симптоматика ангіни зникає через дії антибіотиків, при цьому першопричина не усунута, що призводить до рецидиву хвороби через деякий час.

Виникає питання, як вилікувати хронічний тонзиліт у дитини, якщо збудники досі перебувають в організмі та можуть викликати чергове запалення навіть після тривалого курсу лікування? Відповідь - ніяк, потрібен інший, більш ефективний підхід до лікування ангіни. Але ще важливіше - необхідна об'єктивна діагностика, яка допоможе виявити потенційного збудника, так як лікувати хронічний тонзиліт без усунення першопричини - марна трата часу, сил і грошей.

Правильний діагноз у цьому випадку передбачає необхідність проведення декількох аналізів:

  • посів на флору;
  • цитологічні мазки;
  • аналіз крові на антитіла до вірусів;
  • ПЛР (метод полімеразної ланцюгової реакції, що дозволяє виявити збудники за допомогою молекулярної діагностики).

Ці аналізи важливі, оскільки потрібно точно знати, що і як вилікує хронічний тонзиліт, орієнтуючись на результати лабораторних досліджень, біоматеріалів пацієнта. Якщо діагноз поставлений неправильно, подальше лікування буде марним.

МЕДЕКАМЕНТОЗНЕ ЛІКУВАННЯ ТОНЗИЛІТУ

Лікування хронічного тонзиліту займає багато часу. Якщо хвороба знаходиться в запущеній формі, то для повного лікування, - включаючи видалення потенційних збудників ангіни, - потрібно близько трьох років.

Зазвичай, пацієнт два рази на рік проходить курс лікування, який сприяє купіруванню запальних процесів і через деякий час призводить до повного одужання. Але, перш ніж лікувати хронічний тонзиліт у дорослих і дітей, необхідно поставити правильний діагноз, про що згадувалося вище.

На даний момент існують більш ефективні препарати та методи лікування, здатні істотно прискорити процес одужання. Однак, подібні практики ви не зустрінете в районних або обласних лікарнях. Клініка, яка здатна вилікувати хронічний тонзиліт, швидше за все, буде приватною. Адже, саме в приватних медичних центрах стежать за останніми дослідженнями та застосовують нові методики лікування, включаючи унікальні препарати та медичні процедури.

Тонзиліт можна лікувати, як медикаментозно, так і за допомогою хірургічної операції, яка передбачає видалення мигдалин. Рішення про метод лікування приймає лікар.

Медикаментозне лікування хронічного тонзиліту:

  1. Перше, що призначає лікуючий лікар пацієнтові з тонзилітом, - санація мигдалин спільно з місцевою ультразвуковою терапією. Санація передбачає промивання запалених ділянок носоглотки медикаментозними розчинами, що сприяє зняттю набряків і запалень. Також часто використовується вакуумний відсмоктувач накопичень гною з лакун (кишень мигдалин), і введення протизапальних препаратів. Санація добре допомагає, якщо у пацієнта виявлено хронічний компенсований тонзиліт, який не встиг увійти у відкриту фазу.
  2. Одночасно з санацією проводиться ультрависокочастотна терапія (УВЧ) або електрофорез. Також лікар призначає курс імуномодуляторів і протизапальних препаратів. Будьте готові до того, що ці процедури потрібно буде проходити періодично протягом тривалого періоду, як і приймати медикаменти.
  3. Також лікування хронічного тонзиліту у дорослих і дітей передбачає реабілітацію у вигляді поїздки на море, якщо є така можливість. Доведено, що сухий клімат і солона вода сприятливо впливають на процес одужання.

Хронічний тонзиліт у дорослих, лікування якого мало чим відрізняється від дитячого, більш стійкий до медикаментозної терапії, що робить необхідним застосування хірургічного втручання.

ЧИ ВАРТО ВИДАЛЯТИ МИГДАЛИНИ?

У більшості випадків консервативне лікування дає хороші результати, що дозволяє обійтися без операції. Але схема лікування тонзиліту за допомогою хірургічного втручання, який передбачає видалення мигдалин, в деяких випадках має обґрунтовану аргументацію.

Коли потрібна операція:

  1. У разі відсутності позитивних результатів при консервативному лікуванні. У деяких випадках тривале медикаментозне лікування не призводить до одужання. Тоді потрібна операція. Однак перш, ніж лікувати хронічний тонзиліт хірургічним шляхом, лікар повинен упевнитися, що лікування було постійним, а процедури проводилися регулярно.
  2. Також операцію з видалення мигдалин призначають пацієнтам, у яких виникли токсико-алергічні ускладнення, що провокують розвиток захворювань серця, нирок та інших органів. В такому випадку лікувати хронічний тонзиліт медикаментозним способом ніколи.
  3. Рішення про видалення мигдалин приймається негайно в разі, якщо у пацієнта спостерігається розвиток паратонзилярних абсцесів (запалення переходить з мигдалин на інші тканини і органи носоглотки).

Зазвичай операцію роблять за допомогою скальпеля, однак існують і більш щадні методи. Наприклад, лазерна хірургія, або видалення мигдалин за допомогою ультразвуку.

Вилікувати тонзиліт за допомогою хірургічного втручання досить легко, але відсутність мигдалин - одного з органу лимфоідного кільця горлянки - в значній мірі впливає на здатність імунітету протистояти інфекціям. Тому до операції вдаються лише в крайніх випадках, коли іншого виходу немає.

ПАМ'ЯТАЙТЕ: щоб позбутися хвороби назавжди, важливо правильно продовжувати лікування після того, як чергова ангіна залишилася позаду.

Консервативне лікування хронічного тонзиліту - це далеко не легко і просто. Але видалення - це не завжди вихід, часто операція ситуацію не змінює: людина продовжує хворіти, тільки вже не ангінами, а ларингітами та трахеїтами.

Тому у питанні ефективного лікування хронічного тонзиліту, головне знайти гарного лікаря, який надасть правильний діагноз та призначить адекватне лікування.

ЛІКУВАННЯ ТОНЗИЛІТУ В MEDICAL PLAZA

Medical Plaza - сучасний медичний центр, що пропонує ефективне лікування хронічного тонзиліту у Дніпрі. Розробка грамотних і ефективних курсів медикаментозного лікування тонзиліту, своя лабораторія для дослідження аналізів, штат висококваліфікованих лікарів, можливість проводити різні хірургічні операції, сучасний комплекс медичного обладнання, застосування унікальних методик лікування - все це допоможе в боротьбі з тонзилітом і супутніми ускладненнями.

Наші лікарі допоможуть вилікувати тонзиліт медикаментозним способом або провести операцію за допомогою сучасного обладнання, якщо захворювання перейшло в форму, яка не піддається консервативному лікуванню. Записуйтеся на консультацію. Ми відповімо на всі ваші запитання.

Залишити заявку