Кожні батьки зустрічалися з такою проблемою як бронхіт, що супроводжується кашлем, підвищенням температури тіла й іншими неприємними симптомами. Звернувшись до дитячого лікаря й отримавши лікування дитина, як правило, одужує протягом 3-х тижнів без особливих проблем. Але ...
Часто зустрічаються ситуації, при яких простий бронхіт протікає з ускладненнями. Одним з них є бронхообструктивний синдром. Це проблема, за якої у дитини на фоні кашлю з'являються утруднене дихання (задишка), гучне дихання зі свистом (wheezing), чутне навіть на відстані. Наявність таких симптомів вимагає термінового і обов'язкового звернення до лікаря-педіатра.
В основі цього синдрому лежить: запалення і набряк слизової оболонки бронха, спазмування бронхів (звуження просвіту бронха), наявність У просвіті бронха густого слизу. З цього можна зробити висновок про те, що при бронхообструкції відзначається утруднення руху повітря в бронхах дитини. Це і є причиною погіршення стану маленького пацієнта: посилення кашлю, дихання зі свистом, часте дихання.
За даними вчених у 30% випадків має місце повторні прояви епізодів бронхообструкції. Окрім бронхіту існують різні захворювання, які супроводжуються бронхообструктивним синдромом:
- бронхіальна астма;
- лікарська алергія;
- поліноз;
- спадкові захворювання (муковісцидоз, дефіцит α1-антитрипсину і т.д.);
- захворювання шлунково-кишкового тракту (гастроезофагальна рефлюксна хвороба, грижа стравоходу тощо);
- вроджені вади серця і судин;
- збільшення вилочкової залози (тимомегалія);
- аденоїди, риносинусити;
- чужорідне тіло бронхів.
Усього існує більше 100 захворювань за яких виникають такі проблеми з диханням.
Таким чином, бронхообструктивний синдром, окрім того, що є складним і серйозним ускладненням при простому бронхіті, вимагає обов'язкового і термінового (!) звернення до педіатра з метою надання необхідної допомоги, організації і визначення рівня надання допомоги і встановлення точної причини цього ускладнення. Від цього залежить швидке одужання та поліпшення якості життя дитини.