Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Ендометріоз - це системне, запальне, гормонозалежне гінекологічне захворювання, яке характеризується розростанням клітин внутрішньої слизової оболонки тіла матки (ендометрій) на органах і тканинах, що знаходяться поза її меж. 

Ендометріоїдна тканина при ендометріозі зазвичай з'являється в яєчниках, маткових трубах, м'язовому шарі матки (міометрій), на вульві, а також на стінках кишківника та сечовому міхурі, що призводить до запальних процесів, що викликають стійкий больовий синдром, і зачіпають складну та болючу тему жіночого безпліддя . Ендометріоз і вагітність - найбільш часто обговорювана тема в сфері репродуктивної медицини.

Передумови до виникнення та розвитку ендометріозу часто пов'язують зі спадковістю. На думку гінекологів, саме генетична схильність найчастіше стає причиною розростання ендометрій в нетипових місцях. Однак ендометріоз може виникнути і після механічного впливу на слизову оболонку матки, включаючи хірургічне втручання (аборт, кесарів розтин, вишкрібання порожнини матки або кюретаж та інші види втручання). Не виключається ймовірність розвитку порушень на внутрішньоутробному етапі формування матки.

Згідно зі статистикою, приблизно 10-15% жінок, що знаходяться в репродуктивному віці, страждають від ендометріозу, часто навіть не підозрюючи про це. Тому питання, чи можлива вагітність при ендометріозі, не втрачає своєї актуальності, оскільки відсоток хворих щороку зростає, хоч і ненабагато.

Факт: у 80-х роках зафіксовано значне зростання хворих на ендометріоз. Пов'язано це з розвитком ендоскопічної хірургії та появою ультразвукової діагностики (УЗД), що дозволило виявляти більш дрібні форми гетеротопіі та ендометріоїдні вогнища, що знаходяться на ранньому етапі розвитку.

ЧИ МОЖНА ЗАВАГІТНІТИ ПРИ ЕНДОМЕТРІОЗІ?

Причин, чому при ендометріозі не настає вагітність, декілька, але всі вони так чи інакше пов'язані із запальними процесами та гормональними збоями, викликаними розростанням ендометріоїдних тканини поза порожниною тіла матки.

Приблизно в 50% випадках вагітність при ендометріозі неможлива без відповідного лікування або використання методу екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). .

Причини безпліддя:

  1. Ендометріоз в запущеній формі може призвести до розростання ендометрій в маткових трубах або яєчниках, що утруднять, або унеможливлять, вихід яйцеклітини в тіло матки. У таких випадках застосовується короткий або довгий протокол ЕКЗ при ендометріозі.
  2. Іноді захворювання провокує виникнення спайок, які зазвичай видаляють за допомогою нескладної хірургічної процедури - лапароскопій.
  3. Також ендометріоз викликає порушення імунологічних процесів, що може негативно вплинути на розвиток ооцитів та ембріону в цілому.
  4. Часто це захворювання межує з порушенням гормонального балансу організму - виробляється підвищена кількість естрогену, що впливає на фертильність жінки.

Чи можливо завагітніти при ендометріозі? Відповідь - так, проте багато залежить від ступеню занедбаності хвороби та форм патологічних ускладнень (спайки, великі ендометріоїдні вогнища в маткових трубах, кіста яєчника та інше).

Важливо! Пацієнтам з ендометріозом рекомендується стежити за динамікою овариального резерву (запас статевих клітин в яєчниках), і в разі його зниження розглянути можливість вітрифікації (заморожування яйцеклітин для екстракорпорального запліднення в майбутньому).

ЕНДОМЕТРІОЗ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

Вагітність та ендометріоз одночасно - досить небезпечне поєднання, оскільки ризик викидня при наявності цього захворювання значно збільшується. У разі незапланованої вагітності, захворювання може ускладнити розвиток плоду або стати причиною самовільного патологічного переривання вагітності.

У таких ситуаціях постійне спостереження у лікаря - гостра необхідність. Лікар зможе контролювати процес вагітності, своєчасно реагувати на загострення, пов'язані з ендометріозом, і коригувати курс гормонального лікування, що застосовується в таких випадках.

ЯК НЕ ВТРАТИТИ ЧАС?

Навіть якщо лікар, спираючись на діагноз пацієнтки, дозволить самостійне зачаття, не варто відразу чекати хороших результатів, так як швидко завагітніти при ендометріозі швидше за все не вийде. У кращому випадку, після декількох спроб пара розчарується, в гіршому - витратить цінний час, що загрожує зниженням імовірності успіху застосування допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), зокрема, ЕКО при ендометріозі. Тому рішення про самостійне зачаття має прийматися з урахуванням:

  • стадії розвитку захворювання;
  • віку подружжя;
  • показників спермограмми;
  • запасу статевих клітин в яєчниках (оваріальний резерв);
  • тривалості безпліддя, викликаного захворюванням.

Лікар зобов'язаний проконсультувати пару з питань, як завагітніти при ендометріозі, та чи є шанси зачаття, з огляду на зазначені вище фактори.

У разі виявлення кількох чинників безпліддя, які лише побічно стосуються захворювання, розглядають можливість застосування методики ДРТ. Проблема в тому, що неаргументована втрата часу на спроби самостійного зачаття знижують ймовірність успіху ЕКО при ендометріозі: шанси знижуються з такою ж швидкістю, з якою виснажується оваріальний резерв, що призводить до більш складних форм безпліддя.

Провідні гінекологи світу, з огляду на досягнення сучасної медицини, скептично ставляться до виключно медикаментозного лікування патологічних форм цього захворювання. Причина в тому, що відсоток вагітності ЕКО при ендометріозі істотно вище при використанні програм ДРТ, ніж при консервативному лікуванні зовнішніх проявів хвороби.

Спираючись на наш багаторічний досвід, тривалі курси аГРнГ, комбінованих оральних контрацептивів (КОК), синтетичних гестагенів і прогестерону зокрема, не дають практично ніякого ефекту. Консервативне лікування з використанням цих препаратів не здатне істотно уповільнити розвиток захворювання та призвести до бажаної вагітності. А ось ЕКЗ в природному циклі при ендометріозі дає більше шансів на запліднення та нормальний розвиток плоду протягом усього циклу виношування.

ЯК ЗАВАГІТНІТИ ПРИ ЕНДОМЕТРІОЗІ?

Завдяки останнім досягненням в медицині стало можливим використовувати більш ефективні методи лікування безпліддя. Найбільш ефективною методикою сьогодні вважається ЕКО при ендометріозі: ті у кого вийшло завагітніти за допомогою цієї процедури, відзначають зниження больових відчуттів і загальне поліпшення самопочуття, оскільки сама вагітність і період лактації зокрема знижують вироблення естрогену, що в свою чергу, пригнічує ендометріоїдні вогнища та запальні процеси.

Найбільш виправдане проведення цієї процедури у випадках, коли маткові труби механічно непрохідні при ендометріозі. Чи можна ЕКО використовувати при інших ускладненнях? Безумовно. Екстракорпоральне запліднення, особливо в зв'язці з ІCSI (Intra Cytoplasmic Sperm Injection) - метод введення в яйцеклітину попередньо відібраного сперматозоїда за допомогою ін'єкції - істотно підвищує шанс вагітності.

Наші пацієнти часто цікавляться, чи роблять ЕКО при ендометріозі матки, і чим протокол процедури при цьому захворюванні відрізняється від стандартного? Відмінності є, але вони пов'язані, в основному, з підготовчим етапом. Організм жінки повинен бути готовим до імплантації заплідненої яйцеклітини.

В ході підготовчого періоду пацієнт проходить індивідуально розроблений курс гормональної терапії для зниження та стабілізації рівня естрогену, що призводить до редукції ендометріоїдних вогнищ і поліпшенню загального стану. Іноді складно визначити, чи можна робити ЕКО при ендометріозі після проходження медикаментозного лікування, тому додатково проводиться малоінвазивне хірургічне втручання для видалення спайок, поліпів та кіст.

Подальші етапи екстракорпорального запліднення при ендометріозі, - примусова стимуляція овуляції, забір яйцеклітин, самостійне або ін'єкційне запліднення, культивація та перенесення ембріона, - не відрізняються від стандартної процедури.

Наскільки ефективне поєднання захворювання ендометріоз і ЕКО: які шанси при цьому у пацієнта? Імовірність завагітніти досить висока, але варто враховувати безліч факторів, що впливають на успішність застосування методів допоміжної репродуктивної терапії.

ЧОМУ ВАГІТНІСТЬ СПРИЯЄ ЛІКУВАННЮ ЕНДОМЕТРІОЗУ?

Вагітність в значній мірі змінює гормональний фон жінки: знижується вироблення естрогену та підвищується виробництво прогестерону в жовтому тілі, які утворюються при овуляції. Така ж ситуація з гормональним фоном спостерігається протягом усього періоду лактації (годування груддю).

Вдале ЕКО при ендометріозі, що приводить до вагітності, в певній мірі допомагає боротися із захворюванням, сприяючи пригніченню ендометріоїдних вогнищ. Часткове призупинення вироблення естрогену та підвищений прогестерон пригнічують активність патологічних вогнищ захворювання, що призводить до стабільної ремісії. У деяких випадках спостерігається повне лікування від ендометріозу через вагітність.

Однак, вагітність не може розглядатися, як один зі способів лікування. Навпаки, ризик виникнення патологічних ускладнень вище, ніж шанси завагітніти та пройти весь термін виношування малюка. Тому, не варто шукати відповіді на запитання, чи можливо ЕКО при ендометріозі, а варто починати лікування одразу ж після діагнозу. Навіть якщо ви не впевнені, чи будете в майбутньому робити екстракорпоральне запліднення, все одно потрібно вживати заходів, оскільки ендометріоз при відсутності відповідного лікування буде продовжувати розвиватися, переходячи в хронічну форму з усіма наслідками, що випливають.

КОМУ В ПЕРШУ ЧЕРГУ ПОКАЗАНО ЕКО ПРИ ЕНДОМЕТРІОЗІ?

Практикуючі гінекологи рекомендують вступати в протокол ЕКЗ у випадках:

  1. Якщо вік жінки, яка хворіє на ендометріоз, 35 років і вище. У цьому віці у жінок, особливо на тлі захворювання, активно виснажується запас статевих клітин в яєчниках (оваріальний резерв), що знижує шанси отримати яйцеклітину, яка підходить для запліднення.
  2. У разі виявлення хронічних форм ендометріозу 3-4 стадії (ретроцервікальний, перитонеальний та аденоміоз). При правильному підході та постійному спостереженні лікаря можна отримати хороший результат.
  3. Коли комплексне лікування, яке проходить не менше 1 року, не дає відчутних результатів з боку самостійного зачаття дитини. Навіть якщо спостерігається поліпшення стану матки та пошкоджених органів.

Безпліддя при ендометріозі досить складно лікувати, тому єдиним ефективним способом завагітніти залишається екстракорпоральне запліднення.

ЧОМУ MEDICAL PLAZA?

Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій - складна задача, що вимагає відповідної кваліфікації лікаря, високого професіоналізму, багатого досвіду, навичок, майстерності і, в якійсь мірі, розвинення медичної інтуїції. Адже завдання лікаря полягає не тільки в розробці підготовчого періоду з призначенням комплексного медикаментозного лікування з можливістю проведення малоінвазійних втручань, а й створення сприятливих умов для імплантації та подальшого розвитку ембріону.

Medical Plaza - сучасний медичний центр, в якому працюють висококваліфіковані фахівці з багатим досвідом лікування різних видів безпліддя. Розробка ефективних гормональних курсів індивідуальної терапії, сучасне медичне обладнання, можливість проводити різні види хірургічних втручань, включаючи малоінвазивні, власна ембріологічна лабораторія з необхідним обладнанням - все це істотно збільшує ваші шанси завагітніти навіть при важких формах ендометріозу.

Ви досі ставите питання, чи роблять ЕКО при ендометріозі? Тоді записуйтеся на безкоштовну консультацію в Medical Plaza. Наші фахівці розкажуть про тонкощі проведення екстракорпорального запліднення при ендометріозі, опишуть весь процес і дадуть відповідь на всі ваші запитання.

Залишити заявку