Цистографія
Сучасна урологія стикається з низкою складних і часто прихованих захворювань сечовидільної системи, які тривалий час можуть залишатися непоміченими. Ситуація може вимагати ретельнішого й детальнішого обстеження. Тут на допомогу приходить цистографія. Це високоінформативний діагностичний інструмент, який дає змогу зазирнути всередину й оцінити, як функціонують і взаємодіють важливі анатомічні структури. Подібно до фотоапарата, дослідження допомагає зафіксувати внутрішні зміни в системі, а також виявити приховані проблеми та порушення на початкових стадіях їхнього розвитку - тоді, коли позбутися їх найпростіше.
Захворювання сечовидільної системи за частотою проявів стрімко наближаються до серцево-судинних та онкологічних патологій. Хронічні запалення, інфекції, що передаються статевим шляхом, вроджені аномалії, травми, камені, пухлини - все це сприяє розвитку різного роду порушень у роботі сечового міхура. У діагностиці захворювань сечовидільної системи часто одного лише огляду, пальпації та результатів лабораторних аналізів буває недостатньо для встановлення остаточного діагнозу. У такому разі призначають додаткові методи дослідження. Показовий їхній приклад - цистографія сечового міхура. Діагностичне дослідження допомагає не тільки встановити справжню причину порушень, а й підібрати ефективний метод лікування.
Цистографія - це рентгенологічний метод діагностики сечового міхура з контрастним посиленням.
Види цистографії
Існує кілька видів цистографії, кожен з яких має свої особливості та переваги. Рішення про те, яким способом буде виконано процедуру, ухвалює фахівець з урахуванням усіх особливостей клінічної ситуації, діагностичної користі, потенційних ризиків, віку та особливостей здоров'я конкретного пацієнта.
Мікційна цистографія
Мікційна цистографія - це рентгенологічне дослідження сечового міхура, яке виконується під час акту сечовипускання. Барвник вводиться висхідним шляхом через спеціальний катетер. Методика визнана «золотим стандартом» у діагностиці міхурово-сечовідного рефлюксу.
Ретроградна цистографія (висхідна)
Фарбувальний розчин вводиться через уретру за допомогою спеціального катетера. Метод вважається найбільш достовірним, оскільки дає змогу отримати чітку візуалізацію внутрішніх структур. Єдиним його недоліком є дискомфорт під час введення сечового катетера.
Низхідна цистографія
Контрастна речовина вводиться внутрішньовенно. Вона потрапляє з крові в нирки і потім у сечовий міхур. На проведення дослідження потрібно більше часу, ніж за висхідної методики. Виконання процедури комфортніше для пацієнта, проте діагностика є менш інформативною, оскільки чіткість отриманих знімків у цьому випадку значно нижча. Цей варіант використовують рідше, зазвичай за наявності протипоказань до ретроградної цистографії (гострі інфекційно-запальні захворювання сечовидільної системи, розрив уретри, аденома простати, загострення простатиту).
Показання до цистографії
Дослідження проводять суворо за призначенням лікаря і наявністю показань. Цистографію не виконують з метою профілактики і в рамках скринінгу. Також вона не застосовується як самостійний діагностичний інструмент. Дослідження може бути призначено в тому разі, якщо інші методи не дали повної картини передбачуваної патології. Отримані під час проведення цистографії дані фахівець зіставляє з результатами попередніх досліджень.
Метод використовується для візуалізації анатомічних особливостей і патологічних змін сечового міхура. Це допомагає в постановці точного діагнозу практично за будь-якої патології СМ. Зважаючи на це, дослідження має досить широкий перелік показань, серед яких:
- цистит, цистолітіаз;
- сечокам'яна хвороба;
- гідронефроз;
- нейрогенний сечовий міхур;
- новоутворення;
- туберкульоз сечовидільної системи;
- атонія (ослаблення стінок);
- цистоцеле (опущення СМ);
- травматичні ушкодження;
- сечокишкові свищі, дивертикули;
- рецидивуючі інфекції сечових шляхів;
- запалення навколоміхурової клітковини;
- рак простати;
- міхурово-сечовідний рефлюкс;
- майбутня операція на хребті;
- лейкоплакія (ураження слизової оболонки ороговілим епітелієм).
Дослідження характеризується високою інформативністю, завдяки чому фахівцям вдається виявляти патологічні зміни на ранніх стадіях, що особливо важливо в діагностиці онкопатологій. Приводом для звернення до уролога можуть послужити такі симптоми:
- часті й болісні сечовипускання;
- гематурія;
- болі внизу живота;
- нічний енурез;
- різь і печіння;
- виділення урини невеликими порціями;
- відчуття не до кінця спорожненого СМ;
- нетримання сечі (під час кашлю, сміху, навантаження).
Цистографія дітям
Підставою для проведення цистографії в дитячому віці найчастіше слугують вроджені вади розвитку - атрезія, подвоєння, відсутність сечового міхура тощо. Серед інших показань можна виділити:
- запальні захворювання;
- наявність стороннього тіла;
- пухлини, поліпи, кісти;
- свищі;
- розрив СМ.
Підготовка до цистографії
Для отримання достовірних результатів, до дослідження потрібно попередньо підготуватися. Для усунення надмірного газоутворення та очищення кишечника протягом кількох діб перед процедурою призначається спеціальна дієта. З раціону слід виключити будь-які продукти та напої, які здатні викликати бродіння в кишечнику. До них можна віднести:
- міцний чай і каву;
- газовані напої;
- бобові;
- білокачанна капуста;
- кисломолочні продукти;
- кукурудза;
- сирі фрукти та овочі;
- молоко та ін.
Напередодні дослідження необхідно очистити кишечник за допомогою клізми або проносних засобів. Безпосередньо перед процедурою слід провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів. Дослідження виконується на порожній сечовий міхур. Винятком є мікційна цистографія. Під час проведення низхідної цистографії з внутрішньовенним контрастом, за 4-6 годин до процедури слід виключити прийом їжі.
Підготовчі заходи також передбачають консультацію вузьких фахівців (уролога, нефролога, рентгенолога тощо). За необхідності, пацієнту буде призначено обстеження для виключення можливих протипоказань до проведення цистографії (УЗД, ЗАС, бакпосів сечі та ін.). При проведенні внутрішньовенного контрастування заздалегідь проводиться алергологічна проба. Детальніші рекомендації можна отримати у фахівця, який врахує всі індивідуальні особливості Вашого клінічного випадку.
Як роблять цистографію
Для безпечного виконання дослідження фахівці суворо дотримуються протоколу проведення процедури. Залежно від особливостей клінічного випадку, підбирається конкретна методика. Цистографія виконується в такій послідовності:
- Укладання пацієнта на процедурний стіл. Дослідження виконується лежачи на спині. Протягом усієї процедури важливо лежати нерухомо.
- Проведення оглядової рентгенограми.
- Введення контрасту (висхідним або низхідним шляхом).
- Виконання знімків у кількох проекціях.
На завершення процедури слід спорожнити сечовий міхур. Також для якнайшвидшого виведення фарбувального розчину з організму рекомендується пити велику кількість рідини. Протягом години після процедури пацієнту потрібно буде залишитися в клініці. Це робиться для того, щоб у разі розвитку алергічної реакції на контраст, йому було надано своєчасну медичну допомогу.
Як роблять цистографію дітям
Фахівці заздалегідь пояснюють батькам хід проведення процедури, щоб вони могли підготувати дитину і заспокоїти її. Медичний персонал намагається створити доброзичливу і спокійну атмосферу, щоб зменшити страх і тривогу маленького пацієнта.
Порядок проведення процедури може відрізнятися залежно від обраного методу діагностики. Під час проведення катетеризації використовуються спеціальні дитячі катетери невеликого розміру, щоб зменшити дискомфорт. Процедура виконується вкрай акуратно і делікатно. Об'єм контрастної речовини розраховується з урахуванням віку та розміру дитини. Під час виконання низхідної методики речовину вводять внутрішньовенно, після чого потрібно почекати певний час, щоб розчин надійшов у сечовий міхур.
Цистографія: чи боляче це
Це залежить від обраного способу проведення процедури. Так, низхідна цистографія абсолютно комфортна для пацієнтів. За висхідного варіанту процедура не викликає сильного болю, проте може бути дещо неприємною. Введення катетера в уретру здатне викликати деякий дискомфорт і відчуття тиску.
Чи небезпечна цистографія
Цистографія є безпечною діагностичною процедурою. Якщо її виконує за показаннями висококваліфікований фахівець в умовах добре обладнаної клініки, ризики ускладнень мінімальні. Все ж, як і будь-яке медичне втручання, цистографія має свої ризики. Серед можливих ускладнень можна виділити:
- інфекції сечових шляхів;
- загострення хронічних захворювань (цистит, уретрит);
- пошкодження сечоводів або сечового міхура;
- алергічна реакція на контрастну речовину.
У «Медікал Плаза» перераховані вище ризики практично виключені. Як профілактичні заходи для мінімізації потенційних ускладнень у нашій клініці здійснюють такі дії:
- ретельна підготовка і попереднє обстеження;
- дотримання правил асептики й антисептики;
- зворотний зв'язок із пацієнтом (інформування про можливі відчуття, які можуть виникнути у відповідь на процедуру);
- спостереження за пацієнтом після процедури (проведення моніторингу щодо можливих ускладнень і за необхідності надання медичної допомоги).
Поява відчуття печіння та дискомфорту під час сечовипускання протягом кількох днів після цистографії є варіантом норми. У разі підвищення температури, посилення больових відчуттів, зниження кількості сечі, що виділяється, слід звернутися до лікаря.
Де зробити цистографію в Дніпрі
Якщо Ви хочете бути впевнені в точності результату, безпеці, ефективності та якості діагностики, для проведення цистографії звертайтеся в клініку «Медікал Плаза». Дослідження проводиться на сучасному цифровому обладнанні з високою деталізацією знімків. Процедуру виконують досвідчені фахівці високої кваліфікації, які точно знають всі особливості та нюанси цієї методики. Наші лікарі грамотно інтерпретують результати дослідження і розробляють індивідуальну схему ефективного лікування для кожного пацієнта. Обираючи найкращих, обирайте «Медікал Плаза»!