Цервікометрія
Вагітність - важливий і хвилюючий етап у житті кожної жінки, наповнений щастям і приємним очікуванням. Водночас це ще й дуже відповідальний період, що потребує постійного медичного спостереження. На жаль, не завжди все протікає ідеально, і майбутнім мамам доводиться звертатися до лікаря з різних приводів. Одним із ключових показників, що дає змогу оцінити стан вагітності, є довжина шийки матки. Цей параметр може слугувати індикатором ризику серйозних ускладнень, зокрема викиднів і передчасних пологів. Для оцінки розмірів шийки матки проводиться цервікометрія.
Довжина шийки матки є одним із ключових індикаторів, що дає змогу оцінити стан вагітності. Вимірювання цього показника допомагає лікарю виявити можливі проблеми і вчасно вжити заходів для забезпечення безпеки як матері, так і дитини. Фахівці можуть призначати дослідження навіть за відсутності будь-яких скарг, особливо пацієнткам із факторами ризику. Патологічні зміни в шийці матки можуть відбуватися непомітно для жінки, але при цьому значно збільшувати ризик ускладнень. Процедура не становить жодної небезпеки для вагітної жінки та майбутньої дитини. Вона абсолютно безболісна і проводиться в комфортних умовах. Ніякої особливої підготовки також не потрібно. Водночас вкрай важливо, щоб дослідження було виконано методично правильно висококваліфікованим фахівцем з досвідом роботи в цій галузі.
Що таке цервікометрія
Цервікометрія - це ультразвуковий метод діагностики, під час якого вимірюється довжина шийки матки.
Шийка матки відіграє ключову роль в утриманні плода всередині матки протягом усього періоду вагітності. Однак у деяких випадках вона може вкоротитися і розкритися раніше визначеного терміну. У цьому випадку підвищується ризик розвитку патологій виношування дитини. Якщо патологічний процес виявити вчасно, небезпечних ускладнень можна уникнути.
Показання
Цервікометрія показана до проведення в таких випадках:
- вкорочення шийки матки;
- багатоплідна вагітність;
- розрив шийки матки;
- гіпертонус матки;
- вроджені аномалії розвитку;
- загроза переривання вагітності;
- хронічні патології цервікального каналу;
- обтяжений акушерський анамнез (переривання вагітності);
- наявність онкопатологій репродуктивної системи у найближчих родичок;
- деформації шийки внаслідок перенесених абортів або діагностичних вишкрібань;
- оперативні втручання на репродуктивних органах;
- рубцеві зміни.
Цервікометрію найчастіше проводять під час виношування дитини для оцінки ризику передчасних пологів і моніторингу стану шийки матки. Однак ця процедура не обмежується тільки вагітними жінками. Її також можуть використовувати для діагностики та контролю різних гінекологічних станів, як-от хронічні запалення або зміни в тканинах шийки матки, що можуть потребувати медичного втручання або спостереження.
Тривожними симптомами, які можуть послужити приводом для проведення дослідження, можуть виступати:
- болі внизу живота;
- кровотеча з піхви;
- набряклість нижніх кінцівок;
- кров'янисті виділення під час або після статевого акту;
- порушення сечовипускання (прискорені позиви);
- відчуття тиску, розпирання в піхві;
- порушення менструального циклу (рясні місячні).
Яку інформацію дає цервікометрія
Дослідження дає змогу отримати таку інформацію:
- довжина, форма, положення шийки матки;
- прохідність цервікального каналу;
- структура і щільність тканин (ехогенність);
- цілісність раніше накладених швів на шийку матки;
- форма і стан зовнішнього та внутрішнього зіву.
За результатами цервікометрії можна:
- своєчасно виявити патологічні зміни;
- оцінити анатомічні розміри шийки матки;
- визначити наявність потенційних загроз;
- проаналізувати зміни в динаміці;
- підібрати ефективну схему лікування.
Розміри шийки матки: норми
Норми довжини ШМ можуть змінюватися під впливом різних чинників, як-от вік пацієнтки, кількість попередніх вагітностей і перенесених абортів, термін гестації, кількість виношуваних плодів тощо. Лікарі враховують ці індивідуальні особливості під час інтерпретації результатів цервікометрії, щоб оцінити реальний ризик потенційних ускладнень.
Скільки см шийка матки
У нормі довжина шийки матки становить близько 30 мм. Регулярний моніторинг цього параметра дає змогу своєчасно виявити потенційні проблеми та забезпечити необхідну медичну допомогу.
Вкорочення шийки матки
Зменшення розмірів ШМ може вказувати на передчасне розкриття. Чим вона коротша, тим вищий ризик невиношування вагітності. Стан може потребувати контролю і втручання з боку фахівців.
Найчастіше дослідження призначають на терміні 12-22 тижнів вагітності. Якщо довжина шийки матки становить 2.5-3 см, за пацієнтом встановлюється динамічне спостереження. Якщо ж результати менше 2.5 см, потрібна термінова консультація фахівця для корекції стану. У цьому випадку йдеться про високі ризики переривання вагітності.
Цервікометрія: норми за тижнями вагітності
Із збільшенням термінів вагітності довжина ШМ зменшується. У нормі показники
виглядають наступним чином:
- 16-20 тиждень - 40-45 мм;
- 20-28 тиждень - 35-40 мм;
- 28-32 тиждень - 30-35 мм;
- 28-36 тиждень - 25-30 мм;
- з 37 тижня - менше 25 мм.
Як роблять цервікометрію
Процедура виконується двома способами - трансабдомінально (через передню черевну стінку) і трансвагінально (через піхву). Перший варіант менш інформативний. Жировий
прошарок, недостатнє наповнення сечового міхура, низьке передлежання плода - все це може погіршити якість зображення.
Обов'язковою умовою для проведення трансабдомінальної цервікометрії є наповнення сечового міхура. Для цього пацієнтці слід випити приблизно літр рідини за годину-півтори
до проведення процедури. Також рекомендується обмежити вживання продуктів, що посилюють газоутворення в кишечнику (сирі овочі та фрукти, бобові, хлібобулочні вироби, газовані напої, молоко тощо). Трансвагінальний метод є пріоритетним з огляду на свою високу інформативність і мінімальні похибки. Завдяки близькому розташуванню вагінального датчика до шийки матки можна забезпечити найбільш чітку візуалізацію внутрішніх структур.
Де зробити цервікометрію в Дніпрі
Зробити цервікометрію можна в клініці «Медікал Плаза». У нас працюють справжні професіонали своєї справи - найкращі акушери-гінекологи міста. Вони ретельно оцінять стан шийки матки та визначать усі можливі ризики. До кожного пацієнта тут ставляться з граничною дбайливістю та уважністю. Дослідження буде виконано з використанням сучасного ультразвукового обладнання останнього покоління з високою роздільною здатністю, що гарантує відмінну якість знімків і точність вимірювань. Звертайтеся, ми працюємо на благо Вашого здоров'я!