Ожиріння
Красива і струнка фігура - мрія кожної жінки, та й чоловіка. На жаль, подібні мрії часто руйнуються через зайві кілограми. Проблема надмірної ваги в наш час актуальна як ніколи. Фахівці вже давно визнали ожиріння епідемією XXI століття. Якщо Ви довгий час безуспішно боретеся із зайвою вагою, запрошуємо Вас до клініки «Медікал Плаза» - тут точно знають, як Вам допомогти!
Ожиріння вважається однією з хвороб цивілізації. Виною тому найрізноманітніші причини - малорухливий спосіб життя, психологічні проблеми, шкідливі звички, велика кількість швидких вуглеводів у раціоні та багато іншого. Огрядність і розтяжки на тілі - це тільки «верхівка айсберга». За косметичними дефектами ховаються серйозніші проблеми. Люди із зайвою вагою поступово перетворюються на інвалідів. Ожиріння подібно до локомотива тягне за собою на великій швидкості «вагони» з різними патологічними станами, які спричиняють зниження якості життя. Згідно з міжнародними дослідженнями, супутні надмірній вазі хвороби нерідко призводять до смерті. Але, на щастя, вихід є. Для лікування ожиріння розроблено багато ефективних способів. Не потрібно боротися з проблемою сам на сам. Якщо Ви помітили, що набираєте вагу, зверніться по допомогу до фахівців!
Що таке ожиріння
Ожиріння - це хронічне захворювання, яке характеризується надлишковим скупченням жирової тканини і збільшенням ваги.
Ожиріння - це не просто косметична проблема. Воно тягне за собою безпосередню загрозу здоров'ю і життю. У діагностиці ожиріння ключове значення має індекс маси тіла. Для розрахунку формули використовуються показники ваги та зросту.
Причини ожиріння
Що б не стало каталізатором появи надлишкової маси тіла, практично у всіх випадках в основі проблеми лежить порушення балансу між кількістю їжі, що вживається, та її витратою. Передумовами цьому можуть послужити:
- неправильний режим харчування (великі перерви між прийомами їжі, великі порції, нічні перекуси);
- незбалансований раціон (переважання в раціоні цукру і рафінованих вуглеводів);
- ендокринні порушення;
- гормональний дисбаланс;
- високий рівень стресу;
- сидячий спосіб життя;
- пухлини мозку;
- інсульт, ЧМТ;
- прийом деяких лікарських препаратів;
- спадкова схильність.
Підвищений інсулін та ожиріння
Інсулін - це гормон, який виділяється підшлунковою залозою і регулює рівень глюкози в крові, а також впливає на метаболізм жирів і білків. Гіперінсулінемія відіграє одну з ключових ролей у наборі зайвої ваги. Це відбувається за рахунок:
- Зниження ліполізу. Інсулін гальмує розщеплення жирів в організмі, сприяючи їх накопиченню. Це призводить до того, що жир не використовується як джерело енергії, а відкладається в тканинах.
- Підвищення апетиту. Високий рівень інсуліну може стимулювати відчуття голоду, навіть якщо організм уже отримав достатньо енергії.
- Інсулінорезистентності. Унаслідок гіперінсулінемії клітини організму стають менш чутливими до цього гормону. У відповідь на це підшлункова залоза починає виробляти ще більше інсуліну, що посилює проблему. Порочне коло замикається.
- Стимуляції ліпогенезу. Інсулін сприяє синтезу нових жирів з надлишку вуглеводів, що також веде до збільшення маси жирової тканини.
Кортизолове ожиріння
Цей тип ожиріння, який також називають вісцеральним або абдомінальним, пов'язаний із хронічним підвищенням рівня гормону стресу, який виробляється наднирковими залозами. Кортизол відіграє важливу роль у регуляції обміну речовин, імунної функції та реакції на стрес. Однак у разі стійкого підвищення він може сприяти накопиченню жиру, особливо в ділянці живота.
Ожиріння і психосоматика
Психоемоційний стан людини може безпосередньо впливати на здоров'я людини загалом і її вагу зокрема. Їжа перестає бути способом втамування голоду, а починає розглядатися як можливість впоратися з негативними почуттями. У стані хронічного стресу знижується здатність контролювати споживання їжі, що може призводити до частих перекусів і переїдання. Причому, перевага віддається висококалорійним і солодким продуктам. Психоемоційні проблеми також тягнуть за собою порушення сну. На цьому тлі виникає дисбаланс гормонів, відповідальних за відчуття голоду і насичення.
Типи ожиріння
Ожиріння можна класифікувати за особливостями розподілу жиру на тілі. Кожен із типів має свої особливості та ризики для здоров'я.
Гіноїдне (за жіночим типом)
Жирова тканина накопичується переважно в області стегон і сідниць, що надає фігурі форму «груші». Цей тип ожиріння пов'язаний із впливом жіночих статевих гормонів - естрогенів. Його нерідко супроводжують патології опорно-рухового апарату, а також варикозне розширення.
Жир накопичується переважно в ділянці живота, що надає фігурі форми «яблука». Абдомінальне ожиріння вважається найнебезпечнішим, оскільки за нього жир відкладається переважно навколо внутрішніх органів. Найпоширенішими його ускладненнями є артеріальна гіпертензія, інфаркт міокарда, цукровий діабет, інсульт.
Змішане
Характеризується рівномірним розподілом жирової тканини по всьому тілу, включно з животом, стегнами, сідницями, руками і ногами. Може зустрічатися у людей обох статей різного віку.
Особливості
Ожиріння може по-різному проявлятися залежно від статі та віку. Ці відмінності вимагають індивідуального підходу до діагностики та лікування.
Ожиріння у жінок
У жінок частіше трапляється гіноїдне ожиріння, за якого жир відкладається переважно в ділянці стегон і сідниць. Однак у них також може розвиватися абдомінальний тип, особливо після менопаузи, коли рівень естрогенів знижується. Проблема зайвої ваги у жінок часто пов'язана з гормональними змінами.
Ожиріння у чоловіків
У чоловіків частіше трапляється абдомінальне ожиріння, за якого жир накопичується в ділянці живота. Надмірна вага нерідко призводить до зниження рівня тестостерону і погіршення потенції.
Ожиріння у дітей
У дитячому віці проблема ожиріння зазвичай пов'язана з неправильним харчуванням, недостатньою фізичною активністю і спадковістю. Зайва вага загрожує розвитком діабету, гіпертонії та дисліпідемії вже в ранньому віці. Крім того, ожиріння може негативно впливати на психоемоційний стан дитини, призводячи до низької самооцінки, депресії та соціальної ізоляції.
Ожиріння у підлітків
У період статевого дозрівання підлітки стикаються з гормональними змінами, які можуть впливати на розподіл жиру й апетит. Ожиріння в цьому віці може бути також пов'язане зі стресом, зміною способу життя і тиском з боку однолітків.
Стадії ожиріння
Точна стадія ожиріння розраховується за ІМТ. Його значення враховують пропорцію маси тіла та зросту, що дає змогу стандартизувати та порівнювати ці показники між людьми.
Скільки ступенів ожиріння
Заведено виділяти 3 ступені ожиріння, а також етап передожиріння, за якого коефіцієнт ІМТ становить 25-29,9.
Ступені ожиріння за ІМТ
ІМТ - це головний критерій, який використовується в діагностиці ожиріння. За ним можна судити про надлишок або нестачу ваги. Для підрахунку цього показника необхідно розділити масу тіла на квадрат довжини зросту. Ця формула підходить для повнолітніх людей.
Ожиріння 1 ступеня (аліментарне ожиріння)
Рівень ІМТ перебуває в межах 30-34,9. Це початкова стадія ожиріння, на якій з'являються перші неприємні симптоми - слабкість, швидка стомлюваність, незначна набряклість, задишка під час фізичної активності.
Ожиріння 2 ступеня
Показники ІМТ можуть варіюватися в межах між 35 і 39,9. Стан людини погіршується, вона швидко втомлюється, не витримує активного фізичного навантаження, задишка не проходить навіть у стані спокою.
Ожиріння 3 ступеня
Значення індексу маси тіла перевищують позначку 40. На цьому етапі страждають внутрішні органи та системи. Через ожиріння розвиваються серйозні ускладнення - цукровий діабет, холецистит, артроз тощо.
Як зрозуміти, що в тебе ожиріння
Для цього потрібно підрахувати індекс маси тіла. Нормою вважаються показники від 18,5 до 24,9. Також можна провести заміри стегон і талії.
Симптоми ожиріння
Ожиріння важко не помітити. Надлишок маси тіла одразу відбивається на зовнішності людини - на тілі видніються розтяжки та целюліт, з'являється «друге» підборіддя, збільшується об'єм сідниць, стегон і талії. Однак одними лише візуальними змінами ситуація не обмежується. Пацієнти із зайвою вагою скаржаться на:
- загальну слабкість;
- денну сонливість;
- нудоту, часті закрепи;
- порушення сну, хропіння;
- пітливість, задишку;
- болі в суглобах і спині;
- порушення працездатності;
- погіршення самооцінки, дратівливість;
- труднощі з виконанням повсякденних завдань.
Калькулятор ІМТ
Які аналізи здати в разі ожиріння
У разі ожиріння важливо пройти низку досліджень, щоб оцінити загальний стан здоров'я, виявити можливі порушення і визначити справжню причину набору ваги. У кожному конкретному випадку список аналізів може відрізнятися. Те, що призначили одному пацієнту, може бути абсолютно марним або недостатнім у Вашій ситуації.
Аналізи підбираються індивідуально з урахуванням Вашого стану здоров'я, історії хвороби, наявності супутніх захворювань і безлічі інших чинників. Саме тому так важливо звертатися до лікаря, який зможе призначити саме ті дослідження, які необхідні саме Вам. Самостійна спроба здати аналізи без консультації фахівця може призвести до упущення важливих деталей або до непотрібних витрат часу і ресурсів. Найкраще довіритися професіоналу - ендокринологу або дієтологу, які зможуть врахувати всі особливості Вашого організму і скласти оптимальний план обстеження і лікування.
Список необхідних досліджень може включати в себе:
- ЗАК, ЗАС;
- біохімія крові;
- глюкоза, глікований гемоглобін;
- ліпідний спектр;
- гормональний профіль;
- КТ, МРТ, УЗД, ЕКГ та ін.
Як позбутися зайвої ваги
Провідні фахівці в галузі лікування ожиріння рекомендують комплексний підхід у боротьбі із зайвою вагою, який включає в себе:
- Правильне харчування. Зменшіть споживання калорій за рахунок зниження кількості цукру, жирів і оброблених продуктів. Уникайте тривалих перерв між прийомами їжі. Виміряйте порції та уникайте вживання їжі «на автоматі», особливо під час перегляду телевізора.
- Регулярна фізична активність. Намагайтеся більше рухатися протягом дня - ходіть пішки, використовуйте сходи замість ліфта тощо. Включіть силові вправи 2-3 рази на тиждень для зміцнення м'язів і підвищення метаболізму.
- Психологічна підтримка. Фахівець допоможе розібратися з причинами переїдання, впоратися з емоційними труднощами і сформувати здорові звички.
- Баріатрична хірургія. Може стати ефективним рішенням для людей з ожирінням 3 ступеня, коли інші методи не приносять результату. Операція допоможе не тільки нормалізувати вагу і поліпшити якість життя, але також знизить ризик розвитку ускладнень, деякі з яких становлять реальну загрозу життю.
Якщо Ви хочете скинути зайві кілограми і закріпити результати на довгі роки, звертайтеся в клініку «Медікал Плаза». У нас працюють найкращі фахівці, які проводять ефективне лікування ожиріння на різних стадіях патології. До кожного пацієнта ми застосовуємо індивідуальний підхід. Програма лікування складається з урахуванням усіх нюансів і особливостей. Наші фахівці будуть супроводжувати Вас на всіх етапах. Ви можете розраховувати на підтримку, турботу, а головне, - гарантовані результати. Подбайте про своє здоров'я вже зараз і будьте красиві, стрункі та здорові разом з «Медікал Плаза»!
- Лікар-хірург
- Баріатричний хірург
- Кандидат медичних наук
- Генеральний директор