Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Тератозооспермія – це порушення сперматогенезу, що характеризується аномальною морфологією сперматозоїдів, коли вироблені статеві клітини мають дефектну форму, розмір та/або структуру.

Діагноз тератозооспермія ставиться у разі коли кількість аномальних клітин в одному еякуляті перевищує 96% (здорових сперматозоїдів при цьому – менше 4%). Підвищена секреція морфологічно аномальних сперматозоїдів може бути обумовлена неправильним способом життя, генетичними (спадковими) патологіями, різними захворюваннями чи важкими гормональними дисбалансами. Згідно зі статистикою ВООЗ, тератозооспермія діагностується у половини чоловіків із діагнозом «безпліддя».

Тератозооспермія – це безпліддя? Не зовсім. Коли ми говоримо про безпліддя, то маємо на увазі неможливість природного зачаття. При тератозооспермії природне запліднення можливе, але малоймовірне. Якщо діагностовано важку форму тератозоспермії, використовують технологію екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), спільно з ІКСІ (інтрацитоплазмічна ін'єкція сперматозоїда в яйцеклітину). Такий підхід дозволяє провести штучне запліднення у лабораторних умовах та перенести ембріон у порожнину матки жінки, внаслідок чого настає вагітність. Якщо вам потрібна консультація репродуктолога (андролога), записуйтесь на прийом до клініки Medical Plaza у Києві (Оболонь).

Етіологія тератозооспермії

Згідно з діючими нормами ВООЗ за 2010 рік, кількість здорових статевих клітин в еякуляті має бути від 4% до 14%. Якщо морфологічно здорових клітин менше ніж 4%, діагностується тератозооспермія. Чи можна вилікувати це захворювання? Щоб відповісти на це питання, потрібно мати поняття про те, які процеси запускають морфологічні зміни у структурі статевих клітин чоловіка. На жаль, етіологія (причини та умови виникнення) тератозоспермії до кінця не вивчена, проте останні дослідження провідних університетів світу дають деяке уявлення про те, як і чому формується аномальна кількість морфологічно неправильних сперматозоїдів.

У третьому виданні "Fundamentals of Toxicologic Pathology" (Основи токсикологічних патологій) за авторством групи біологів на чолі з Matthew Wallig, описується найбільш ймовірний механізм появи структурно-функціональних ушкоджень сперматозоїдів. На думку вчених, тривалий та регулярний вплив токсинів змінює цитоархітектоніку статевих клітин, що провокує функціональний дефіцит, який у свою чергу знижує активність рибосом та вміст РНК. Говорячи простими словами, аномальні сперматозоїди з'являються внаслідок тривалої токсичної дії на організм. Це насамперед куріння, а також алкоголь та інші види токсинів.

Ще одне дослідження, опубліковане у другому випуску видання Encyclopedia of Reproduction (Енциклопедія репродукції) у 2018 році, наголошує на взаємозв'язку дефіциту тестостерону з морфологією статевих клітин. Відомо, що тестостерон відповідає за пізні стадії сперматогенезу, і якщо у чоловіка постійний низький рівень цього гормону, неминуче розвивається тератозооспермія. Хто вилікував цю патологію, мабуть, уже знає, що в більшості випадків надмірне виробництво морфологічно аномальних сперматозоїдів залежить від гормонального балансу/дисбалансу.

Є ще дослідження, що вказують на взаємозв'язок тератозооспермії з генетичними патологіями та різними захворюваннями. Про причини ми розповімо нижче. Головне, що має знати чоловік з діагнозом тератозооспермія – лікування є, і щороку з'являються нові методи, спрямовані на відновлення здорової морфології сперматозоїдів.

Будова сперматозоїда

Для розуміння фізіологічних основ тератозоспермії, коротко розглянемо, з чого складається сперматозоїд. Статева клітина чоловіка складається з:

  • голівки, що складається з акросоми (мембранна бульбашка з ферментами, що розчиняють оболонку яйцеклітини) та ядра, що містить ДНК;
  • шийки, що з'єднує голівку з проміжною частиною сперматозоїда;
  • проміжної частини – потовщена частина хвоста (джгутика) статевої клітини, що складається з мітохондрій, що виділяють енергію;
  • головної частини хвоста сперматозоїда – в основі 20 довгих мікротрубочок;
  • кінцевої частини хвоста, що забезпечує обертання, за рахунок чого відбувається рух сперматозоїда.

Будь-яка патологія сперматозоїдів сприймається як відхилення від норми. Якщо одна з частин статевої клітини деформована або спостерігається здвоєння головки/хоста сперматозоїда, то це і є аномальна морфологія. Завдання репродуктолога при роботі зі спермою чоловіка з діагнозом тератозооспермія - виділити функціонально здорові статеві клітини, які можна використовувати для природного запліднення через внутрішньоматкову інсемінацію або штучне зачаття в пробірці (ЕКЗ) з подальшим перенесенням заплідненого ембріона. Це один із ефективних варіантів лікування тератозооспермії.

Види морфологічних аномалій сперматозоїдів

Є досить чітка класифікація патологічних форм сперматозоїдів. Усі патології поділяють на три групи:

  1. Атипова будова голівки – сюди також входить патологія акросоми.
  2. Функціональні аномалії шийки.
  3. Атипова морфологія хвоста (джгутика).

Атипова будова голівки

До цієї групи належать:

  • мікро- та макроцефалія – надто маленька або надмірно велика головка статевої клітини;
  • аномалії головки сперматозоїда з приводу форми – патологією вважається кругла головка, нетипово загострена, краплеподібна, аморфна, веретеноподібна чи грушоподібна;
  • функціональні деформації акросоми – асиметричність, зменшення розміру мембранної бульбашки (нормальне співвідношення розміру акросоми з головкою сперматозоїда – 40%/60%) та вакуолізованість (збільшення об’єму за рахунок формування вакуолі);
  • подвоєння чи потроєння головки – частий дефект головки сперматозоїда;
  • декілька ядер, що містять ДНК (ядерна множинність).

Будь-яка патологія головки сперматозоїда та загалом підвищена концентрація аномальних клітин в одному еякуляті суттєво знижує шанси природної вагітності.

Функціональні аномалії шийки

До цієї групи належать:

  • потовщення або витончення шийки, що знижує рухливість;
  • аномальна вигнутість, що змінює спрямованість руху сперматозоїда – «безцільне» кружляння на одному мцсці.

Атипова морфологія хвоста (джгутика)

До третьої групи належать такі патологічні форми сперматозоїдів:

  • аномалії будови джгутика (нерівномірна товщина);
  • атипова форма (деформація, зламаність, закрученість);
  • надто довгий або надто короткий хвіст;
  • два і більше хвостиків за наявності однієї головки.

При тератозоспермії частина сперматозоїдів неминуче матимуть патологію хвостика. Норма у разі визначається досить просто – джгутик може бути рівним, рухомим, мати рівномірну структуру.

Індекс тератозооспермії

Класифікації тератозооспермії у класичному розумінні цього терміна немає. Замість поділу на стадії патології, використовується так званий індекс тератозооспермії – показник фертильної здатності еякуляту. Відповідно до використовуваної градації, сперма досліджується за кількістю різних форм морфологічно аномальних статевих клітин в одному еякуляті. Наведемо таблицю індексів патології для розуміння концепції індексації:

1. Індекс 1 означає, що в спермі є сперматозоїди лише з однією аномалією. Наприклад, після дослідження виявлено статеві клітини із надмірно великою головкою. При цьому інших форм аномалій немає.

2. Індекс 2 означає, що у спермі знайдено аномальні сперматозоїди двох видів (наприклад, одна група з подвоєнням хвоста, інша - з деформацією шийки).

3. Індекс 3 – у спермі виявлено аномальні сперматозоїди 3-х видів.

За таким самим принципом формується подальша система градації за індексом тератозооспермії. Діагнози з множинними дефектами сперматозоїдів в одному еякуляті зустрічаються дуже рідко. Зазвичай виявляють 1-2, максимум 3 типи аномальних клітин.

Причини аномальної морфології сперматозоїдів

Аномальне зростання відсотка морфологічно дефектних сперматозоїдів рано чи пізно призводить до діагнозу – тератозооспермія. Причини можуть бути різними. Перерахуємо основні:

  • уроджені або набуті патології яєчок та їх придатків;
  • локальні запальні процеси (тимчасова тератозооспермія);
  • інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ);
  • хронічний дефіцит тестостерону, який провокує порушення сперматогенезу;
  • інші гормональні дисбаланси, які зумовлені порушеннями роботи ендокринної системи;
  • варикоцеле (варикозне розширення вен сім'явивідних шляхів);
  • доброякісні та злоякісні пухлини;
  • спадкові захворювання (наприклад, хвороба Крона або хвороба Ходжкіна);
  • аутоімунні захворювання, наприклад, целіакія (глютенова хвороба);
  • тривалий високотемпературний вплив;
  • прийом деяких видів лікарських засобів;
  • радіаційне опромінення (хіміо- та променева терапія);
  • надмірне ожиріння;
  • тривалий та регулярний вплив токсинів – куріння, алкоголь тощо.

Питання – тератозооспермія лікується чи ні? Так, лікується і досить вдало. Більше того, у більшості випадків пацієнтові достатньо відмовитися від шкідливих звичок, почати займатися спортом і вести здоровий спосіб життя. Через деякий час відсоток морфологічно здорових клітин збільшиться (понад 4% в одному еякуляті), що підвищить фертильність – здатність до природного запліднення.

Симптоматика

Чи можна без обстеження зрозуміти, що у чоловіка тератозооспермія? Симптоматика цієї патології практично відсутня. Єдиний критерій, який опосередковано може вказувати на наявність тератозооспермії, – неможливість природного запліднення при регулярних спробах протягом щонайменше півроку.

Якщо розглядати ситуацію щодо пари, яка намагається завагітніти, то через 6 місяців після безрезультатних спроб варто записатися на прийом до репродуктолога та пройти обстеження. Цілком можливо, що у партнера (чоловіка) тератозооспермія. Варикоцеле, гормональний збій або наслідки токсичного впливу – все це може стати причиною розвитку патології та призвести до тимчасового чи повного безпліддя. При підозрі на безпліддя ми завжди радимо пройти парне обстеження. Це ефективніше.

Методи діагностики патології

Адекватне лікування поганої морфології сперматозоїдів може бути призначене лише за умови постановки точного діагнозу, оскільки лікують не саму тератозооспермію, а причину, що спровокувала розвиток порушення сперматогенезу. Для визначення наявності аномальної концентрації морфологічно дефектних клітин використовують спермограмму. Це загальний, досить точний діагноз, за допомогою якого вивчають безліч параметрів сперми, включаючи морфологію сперматозоїдів. Спермограму роблять двічі з тимчасовим проміжком, щоб унеможливити спотворення результатів через недотримання правил підготовки до аналізу.

Інші діагностичні процедури, які використовуються для пошуку причин розвитку тератозооспермії:

  1. Ультразвукове дослідження мошонки (яєчок) та статевого органу. Дозволяє оцінити анатомію статевих залоз та анатомічних структур.
  2. MAR-тест показує концентрацію антиспермальних антитіл.
  3. Загальний аналіз гормонів (тестостерон, пролактин, ФСГ, ЛГ).
  4. Мазок на інфекції, що передаються статевим шляхом.
  5. Генетичний аналіз ДНК, якщо є підозри щодо наявності спадкових захворювань.

Повторимося, що навіть за найважчих форм патології ви можете стати батьком генетично рідної дитини. ІКСІ при тератозооспермії дає можливість запліднити яйцеклітину лише одним (кращим) сперматозоїдом. Навіть якщо в еякуляті 99,9% морфологічно неспроможних сперматозоїдів, потрібен лише один – здоровий. Для вагітності цього цілком достатньо.

Методи лікування

Отже, тератозооспермія – чим лікувати? Для початку самостійно лікування можливе, якщо змінити спосіб свого життя. Достатньо відмовитися від куріння та алкоголю (хоча б на 6-12 місяців), зайнятися активним видом спорту. Якщо проблема над токсичному впливі на сперматогенез, то потрібні інші підходи.

При гормональних дисбалансах практикують гормональну терапію. Корекція гормонального портрета за допомогою того ж таки тестостерону дає хороший ефект у вигляді підвищення фертильності. Якщо проблема в запаленнях або локальних інфекціях, то це успішно лікується за допомогою медикаментозної терапії. У разі діагностування варикоцеле або локальних новоутворень, потрібна мініінвазивна операція.

Генетичні та аутоімунні захворювання практично невиліковні. За таких діагнозів використовують допоміжні репродуктивні технології (ДРТ). Тератозооспермія, інсемінація та ЕКЗ – пов'язані поняття. Подібну зв'язку використовують у випадках, коли природна вагітність через високу концентрацію морфологічно дефектних сперматозоїдів в еякуляті неможлива.

Тератозооспермія та вагітність

Наскільки можлива при тератозооспермії вагітність? Аномальна морфологія сперматозоїдів – лише одна із патологій сперми. Наприклад, якщо з тератозооспермією (погана морфологія) діагностована астенозооспермія (низька рухливість сперматозоїдів), шанси природної вагітності прагнуть до нуля.

Важливо зрозуміти одну річ – чим вища концентрація морфологічно здорових статевих клітин в еякуляті, тим вищі шанси природної вагітності. Як відомо, для запліднення достатньо всього одного сперматозоїда, який, скидаючи цитоплазматичну краплю, прямуватиме до яйцеклітини через цервікальний канал, порожнину матки та фалопієві труби. Тож надія є завжди.

Але якщо ви її вже втратили, звертайтесь до Medical Plaza. Наші лікарі проведуть широке обстеження, знайдуть причину та призначать адекватне лікування. Якщо діагноз складний, ми використовуємо зв'язку «тератозооспермія та ЕКЗ». Такий підхід має високий шанс вдалої вагітності та народження здорового малюка. Звертайтесь, у клініці працюють найкращі репродуктологи Києва, які допомогли багатьом безплідним парам стати щасливими батьками!

Залишити заявку