Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ) – проста, безболісна та абсолютно безпечна медична процедура, при якій сперму партнера чи донора через цервікальний канал вводять у порожнину матки за допомогою спеціального катетера. З матки сперматозоїди через фаллопієві труби потрапляють у яєчники, і один із них запліднює яйцеклітину. Процедура передує повному циклу діагностичних обстежень як жінки, так і чоловіка з можливістю молекулярно-генетичного відбору сперматозоїдів. Метод широко використовується для допомоги парам чи одиноким жінкам, які мають незначні проблеми репродуктивного характеру.

Штучна інсемінація вважається досить ефективною допоміжною технологією, яка допомагає досягти природної вагітності навіть без гормональної стимуляції. Однак ефективність методу безпосередньо залежить від діагнозу та стану репродуктивної системи окремо взятої жінки. Шанси завагітніти у звичайному циклі – від 7% до 11%, при стимуляції овуляції – до 15%, залежить від віку та діагнозу. Метод має дуже чіткі показання та протипоказання, тому обстеженням та діагностикою має займатися досвідчений репродуктолог та низка інших фахівців суміжних напрямків.

ЕКЗ та ВМІ: у чому різниця?

Люди, починаючи знайомитися з можливостями сучасної репродуктивної медицини, часто плутають такі поняття як – екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) та внутрішньоматкова інсемінація спермою (ВМІ), вважаючи, що ці дві процедури – одне й те саме. Насправді, це різні процедури. Внутрішньоматкову інсемінацію проводять при незначних проблемах репродуктивного характеру, коли пацієнтка має більш-менш нормальний менструальний цикл, овуляцію і прохідність маткових труб. Цей метод відносять до природного зачаття, незважаючи на те, що сперма вводиться штучно за допомогою катетера прямо в матку, минаючи цервікальний канал.

ЕКЗ або екстракорпоральне запліднення проводять у тих випадках, коли природне зачаття – у тому числі через введення сперми в матку (ВМІ) – з фізіологічних причин неможливе. Запліднення відбувається у пробірці (in vitro), і після кількох днів розвитку ембріона його переносять у матку. Ще раз – при ВМІ сперматозоїди самі проходять фаллопієві труби, запліднюють яйцеклітину, яка самостійно виходить у матку. При ЕКЗ в матку поміщають готовий ембріон.

Показання та протипоказання

Показання до інсемінації дуже великі. Метод підходить усім, у кого в анамнезі є такі захворювання та стани як:

  1. Цервікальне або шийкове безпліддя – неможливість настання природної вагітності через патології шийки матки та цервікального каналу (непрохідність, агресивна мікрофлора слизової).
  2. Ановуляторна (ендокринна або гормональна) безплідність – порушення процесів дозрівання та вивільнення яйцеклітини з фолікула.
  3. Комбіноване безпліддя, коли у загальному діагнозі поєднуються як чоловічі, і жіночі фактори.
  4. Безпліддя незрозумілого генезу.
  5. Відсутність запланованої вагітності через 6 місяців після міні інвазивного втручання з приводу зовнішнього генітального ендометріозу (ЗГЕ).
  6. Вагінізм та інші захворювання, що уповільнюють або перешкоджають природному руху сперматозоїдів по шийці матки.
  7. Субфертильна спермограма – середньо виражене зниження запліднюючої здатності сперми чоловіка.
  8. Азооспермія – відсутність сперматозоїдів у еякуляті.
  9. Слабко виражена ефективність циклів оваріальної стимуляції.

Крім іншого, внутрішньоматкова штучна інсемінація часто використовується як альтернатива вагінальному статевому акту у випадках, коли прямий сексуальний контакт неможливий через інвалідність одного з партнерів.

Також дуже важливо відмітити, що інсемінація можлива, навіть якщо є лише одна фаллопієва труба з достатнім рівнем прохідності (однорога матка, видалення труби/яєчника і т.д.) Що стосується протипоказань, то їх небагато:

  • трубно перитонеальний фактор - непрохідність маткових труб;
  • гіперплазія/поліпи ендометрію;
  • інтрамуральна або субмукозна міома матки;
  • синехії порожнини матки;
  • гострі запальні процеси;
  • захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ).

Сама процедура інсемінації проводиться амбулаторно після загального обстеження та аналізу результатів діагностичних заходів.

Чоловіче та жіноче обстеження перед інсемінацією

Обстеження обох партнерів перед інсемінацією – обов'язкова частина процесу планування вагітності. Ряд діагностичних досліджень допоможе виявити та конкретизувати причину безпліддя поставити точний діагноз, забезпечити високий шанс на запліднення за допомогою ЗМІ.

Які обстеження проводять перед тим, як пройде інсемінація спермою чоловіка (партнера):

  • консультація уролога-андролога;
  • спермограма з оцінкою морфології за Крюгером;
  • скринінг на захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ);
  • виключення імунного безпліддя за допомогою MAR-тестування.

Мета обстеження чоловіка – оцінка кількості сперматозоїдів та якості сперми, виключення захворювань та патологій, які можуть перешкоджати природному заплідненню. Підсадка сперми - дуже проста процедура, але вона вимагає ретельної підготовки.

Які процедури можуть знадобитися перед інсемінацією:

  • консультація та обстеження у гінеколога;
  • метросальпінгографія або гістеросальпінгографія – перевірка прохідності маткових труб за допомогою рентгена з контрастною речовиною;
  • ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого таза – може використовуватися як двовимірне сірошкальне сканування, так і доплерівське картування та кольорова доплерографія судин;
  • фоллікулометрія – ультразвукове дослідження функціонування яєчників та процесу дозрівання фолікулів;
  • мазок на мікрофлору, щоб виключити фактор агресивності слизової оболонки та інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Мета обстеження – переконатися, що матка, труби і яєчники готові до природного зачаття. Як ми вже говорили, запліднення спермою за допомогою ВМІ – це лише допомога, яка передбачає «доставку» сперматозоїдів у порожнину матки.

Інсемінація спермою донора

Не завжди партнер (чоловік) може дати якісну сперму для зачаття через інсемінацію. У чоловіка, наприклад, може бути діагностовано повне безпліддя, незалежно від генезу, або азооспермію (відсутність сперматозоїдів в еякуляті). Або, можливо, жінка вирішила завагітніти без партнера, використовуючи статеві клітини донора.

Якщо обрано штучну інсемінацію донором, то йдеться про перевірені, заздалегідь відібрані та схвалені сперматозоїди, які пройшли процедуру кріоконсервації. Молекулярно-генетичне дослідження сперми допомагає виключити ймовірність перенесення генетичних мутацій та хромосомних патологій. Тому якщо у чоловіка діагностовано безпліддя, є сенс подумати про інсемінацію спермою донора. Це безпечно та контрольовано, у вас буде можливість вибору між кандидатами.

Ефективність ВМІ

Говорячи про ефективність ВМІ, варто перерахувати фактори, що впливають на ймовірність запліднення. Це:

  • вік жінки;
  • діагноз, що підтверджує безпліддя;
  • якість сперми (чоловіка чи донора).

Якщо репродуктивна система в порядку, сперма чоловіка чи донора має допустиму якість, то вік жінки може внести суттєві корективи у планування вагітності. Наприклад, жінки молодші 37 років мають підвищені шанси завагітніти через інсемінацію (10-11% у природному циклі). Але чим жінка старша, тим нижчою є ймовірність запліднення за допомогою ВМІ (7% і нижче). Якщо усереднити статистику, то вдала інсемінація настає приблизно у кожному десятому випадку.

Тому багато хто проводить кілька циклів ВМІ поспіль, щоб підвищити свої шанси. Це не проблема, тому що ціна внутрішньоматкової інсемінації досить демократична. Якщо пацієнтці тривалий час не вдасться завагітніти за допомогою ВМІ, розглядається можливість використання протоколів екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

Скільки коштує процедура

Ціна штучної інсемінації у Києві в багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza – від 4000 грн. Якщо є складнощі із постановкою діагнозу, то лікар призначає додаткові діагностичні дослідження. Щоб дізнатися точну ціну послуги, зателефонуйте за номером телефону, який вказаний на сайті Medical Plaza або напишіть у чат.

Але якщо ви хочете отримати кваліфіковану консультацію досвідченого репродуктолога, запишіться на прийом, використовуючи форму для реєстрації. Процедура ВМІ у Києві в клініці Medical Plaza – це перший крок до настання вагітності та першого довгоочікуваного дня народження вашої дитини. Не варто відкладати, оскільки з кожним роком ефективність інсемінації знижується, як і шанси завагітніти за допомогою програм екстракорпорального запліднення.

Залишити заявку