Конізація шийки матки – мініінвазивна гінекологічна операція, при якій видаляється невеликий конусоподібний фрагмент зовнішньої (піхвової) частини шийки матки. Конізація може бути діагностичною (дослідження зразка слизової) або лікувальної, що використовується для хірургічного видалення видозмінених клітин епітелію та окремих фрагментів сполучної тканини. Конізація призначається за таких захворювань як дисплазія, ендометріоз, структурна ерозія, різні види новоутворень тощо. Одне з головних завдань діагностичної конізації - запобігти розвитку раку шийки матки шляхом ранньої діагностики незначних скупчень атипових клітин, що виявляються за допомогою ПАП-тесту.

На даний момент існує кілька методів конізації. Деякі підходи вже застаріли (наприклад, класична хірургія, ножова), інші навпаки знаходяться на піку популярності через низьку травматичність та високу ефективність. У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza віддають перевагу радіохвильовим методам хірургії, що довели свою ефективність у міжнародній практиці оперативного лікування різних захворювань, включаючи патології шийки матки. Радіохвильова конізація та ексцизія – найбільш прогресивні техніки, що дозволяють швидко та безболісно видалити патологічні тканини без ускладнень та тривалої реабілітації.

Види конізації шийки матки

Мета конізації незмінна - видалення пошкодженого фрагмента шийки матки. Різниця лише у підходах та використовуваних інструментах. Способи конізації шийки матки:

  1. Класична або ножова конізація, при якій тканини цервіксу січуться скальпелем. Травматичність висока, ефективність середня, реабілітація тривала та складна, що супроводжується симптомами на кшталт періодичних болів, нетипових виділень та рясних кровотеч. На даний момент ножова конізація практично не використовується через популяризацію передових методів хірургії.
  2. Лазерна конізація - видалення фрагмента цервіксу за допомогою медичного лазера. Травматичність середня, ефективність досить висока, відновлювальний період ускладнений характерною післяопераційною симптоматикою. Серед переваг – відсутність кровотечі за рахунок автоматичної коагуляції тканин.
  3. Радіохвильова конізація шийки матки – найбільш ефективна та прогресивна методика. Травматичність низька або середня (залежить від обсягу втручання), ефективність висока, реабілітація відносно проста та коротка (всього 10-14 днів).
  4. Ексцизія шийки матки. Це різновид радіохвильового методу конізації. У ході процедури видаляється не конусоподібний фрагмент разом з частиною цервікального каналу, а епітеліальний шар та частина сполучної тканини у вигляді півкулі. Для цього використовується спеціальна насадка – електрод-петля великого діаметра, а після операції ранову поверхню «припікають» за допомогою іншої насадки – електрод-кулька, призначена для аргоноплазмової коагуляції.

Вибір на користь тієї чи іншої техніки робить лікар, ґрунтуючись на результатах обстеження та особливостях анамнезу пацієнта. Однак, як ми вже говорили, у провідних клініках – у тому числі і в Medical Plaza – використовують переважно радіохвильовий метод конізації через його високу ефективність та мінімальну травматичність.

Показання та протипоказання

Діагностична та терапевтична конізація шийки матки може проводитись у будь-якому віці за умови наявності показань. У яких випадках вам можуть призначити конізацію:

  • ендометріоз – розростання ендометрію за межі порожнини матки з формуванням ендометріоїдних вогнищ на зовнішній частині маткової шийки навколо цервікального отвору;
  • вроджена, істинна або хибна ерозія (ектопія) шийки матки – пошкодження плоского епітелію та/або розростання циліндричного епітелію з цервікального каналу на вагінальну частину шийки матки;
  • гіпертрофія шийки матки – збільшення піхвової частини шийки за рахунок патологічного розростання сполучної строми із послідовною зміною морфології клітин;
  • ектропіон цервіксу – випинання слизової оболонки цервікального каналу в просвіт піхви;
  • дисплазія шийки матки – структурні зміни епітеліальних клітин, які часто супроводжуються малігнізацією (злоякісне переродження);
  • різні новоутворення у вигляді кіст або поліпів;
  • папіломи та/або гострі кондиломи, що формуються внаслідок інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ), особливо підвидами HPV 16 та 18;
  • функціональні деформації шийки матки (травматизація);
  • при цитоморфологічному дослідженні мазка (ПАП-тест) виявлено атипові клітини.

Незважаючи на широке поширення та регулярне використання конізації в гінекології – особливо радіохвильової – процедура має кілька протипоказань, а саме:

  • гострі запальні процеси у піхві чи матці;
  • вагітність (незалежно від терміну);
  • наявність сечостатевих інфекцій;
  • рак матки або цервіксу – при онкології використовують інші види хірургії спільно з променевою та/або хіміотерапією.

Якщо у пацієнтки виявлено запалення або інфекція сечостатевої системи, то спочатку проводять консервативну терапію після конізацію шийки матки одним з описаних способів.

Переваги радіохвильової конізації

Радіохвилі певної частоти (3,8-4,0 МГц), що генеруються спеціалізованим медичним апаратом (Сургітрон), підвищують внутрішньоклітинний тиск та температуру за рахунок випаровування води. При роботі з «радіоножем» тканина акуратно розсікається і одночасно коагулюється, включаючи кровоносні капіляри, розташовані в епітеліальному шарі шийки матки. Цей ефект дає ряд переваг у порівнянні з медичним лазером та скальпелем:

  • процедура практично безболісна (місцева анестезія чи внутрішньовенний наркоз);
  • прооперована область гоїться рівномірно і без рубцювання;
  • здорові тканини під час процедури практично не торкаються;
  • немає кровотечі, ні під час операції, ні після (тільки мажучі виділення протягом декількох днів після втручання);
  • Проста реабілітація без стаціонару.

У ексцизії переваги ідентичні.

Нагадаємо, що ексцизія відрізняється від звичайної радіохвильової операції насадкою (при конізації використовують електрод-вітрило, при ексцизії - електрод-петля), глибиною зрізу та швидкістю проведення процедури. Для ексцизії потрібно значно менше часу, ніж для класичної конізації радіохвильовим методом.

Підготовка до процедури

Передопераційна підготовка являє собою комплексне обстеження в клініці, що включає:

  1. Опитування щодо симптомів і скарг.
  2. Огляд піхви та шийки матки за допомогою гінекологічних дзеркал.
  3. Загальні аналізи крові та сечі.
  4. ПАП-тестування, що дозволяє виявити атипові клітини в мазку (AIS, AGUS, LSIS та інші).
  5. ПЛР-тести на хламідії, мікоплазму, герпес 1 та 2 типу, папілома вірус людини (12 типів).
  6. Розширена кольпоскопія з прицільною біопсією з наступним гістологічним дослідженням зразка.
  7. Мазок на флору виявлення статевих інфекцій.

Іноді обстеження доповнюють УЗД, щоб унеможливити злоякісні процеси в самій матці або в яєчниках.

Рекомендації щодо індивідуальної підготовки:

  • ранковий туалет зовнішніх статевих органів без спринцювання та використання миючих засобів особистої гігієни;
  • 2-3 дні до операції не можна використовувати супозиторії (вагінальні свічки);
  • також не можна займатися сексом протягом 2-3 днів до процедури;
  • операцію проводять натще – останній прийом їжі повинен бути не пізніше 20:00 вечора перед операцією.

Процедура проводиться під місцевою анестезією. Якщо пацієнтка має алергію на препарати, що використовуються для місцевого знеболювання, призначається внутрішньовенний наркоз. Зазвичай такі питання узгоджуються наперед.

Як відбувається операція

Конізацію шийки матки чи ексцизію проводять на 7-10 день менструального циклу після завершення активної фази менструальної кровотечі. Операція проводиться амбулаторно. Пацієнтку готують до процедури, знеболюють оперовану ділянку за допомогою місцевої анестезії, після чого лікар вводить у піхву гінекологічні дзеркала і приступає до конізації, використовуючи радіохвильовий ніж. Процедура триває трохи більше 20-30 хвилин.

Після завершення операції проводиться контрольна діагностика прооперованої області, щоб унеможливити кровотечу. У разі використання внутрішньовенного наркозу пацієнтку на кілька годин залишають у стаціонарі для спостереження. Щодо післяопераційних ускладнень, то це швидше виняток із правил. Конізація шийки матки радіохвильовим методом – досить проста, мініінвазивна та малотравматична операція, яка легко переноситься більшістю пацієнтів.

Реабілітація

Період післяопераційного відновлення триває близько 10-14 днів, іноді довше. Все залежить від обсягу хірургічного втручання та індивідуальної здатності регенерації тканин. У перші дні після конізації можуть спостерігатися мажучі виділення, а також слабкий больовий синдром, схожий з болями як при місячних. Через 5-7 днів симптоми зникають. Якщо біль не проходить, а навпаки посилюється, з'явилися періодичні кровотечі та субфебрильна температура (~38 °C), зверніться до лікаря для обстеження.

Яких правил потрібно дотримуватися в період реабілітації:

  • суворо дотримуватися курсу медикаментозної терапії (антибіотики, анальгетики, протизапальні);
  • знизити теплову дію – відмовтеся від походів у лазні чи сауни;
  • на наступні 2-3 тижні повністю виключіть інтимну близькість;
  • також не можна використовувати вагінальні свічки та спринцюватись крім випадків, коли ці ліки призначені лікуючим гінекологом;
  • ніяких ванн, тільки теплий душ – сюди ж відноситься похід на пляж та купання у відкритих водоймах;
  • зменште фізичне навантаження до мінімуму;
  • якщо ви займалися активним видом спорту, зробіть перерву на 1-2 місяці.

Повний список рекомендацій видасть гінеколог та додатково проконсультує щодо правил реабілітації.

Вартість конізації або ексцизії шийки матки в Medical Plaza

У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza проводяться різні типи хірургічних втручань. Вартість процедур, що описуються, вказана нижче в таблиці.

Послуга Ціна, грн.
Конізація шийки матки радіохвильовим методом (тільки маніпуляція) амбулаторна від 4800,00
Ексцизія/конізація шийки матки від 950,00

Клініка Medical Plaza знаходиться у Києві (Оболонь). Є філією центрального багатопрофільного медичного центру Medical Plaza у Дніпрі. У медичному центрі працює згуртований колектив висококваліфікованих спеціалістів різних спеціальностей. Є кілька відділень, обладнаних передовим лікувально-діагностичним обладнанням, а також багатофункціональна лабораторія для досліджень і сучасні операційні, створені за зразком провідних клінік Європи та США.

Якщо вам призначили конізацію шийки матки, і ви шукаєте хорошого гінеколога-хірурга, який не тільки зможе поставити точний діагноз, а й віртуозно провести операцію, звертайтеся до Medical Plaza. Записатися на прийом гінеколога легко – просто заповніть форму для реєстрації або зателефонуйте нам за телефоном, який вказаний на сайті клініки.

Запишіться на прийом
Залиште Вашу контактну інформацію, наш менеджер зателефонує і проконсультує вас

Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки персональних даних

Medical Plaza