КОЛЬПОСКОПІЯ
Кольпоскопія – це високоінформативний діагностичний метод, який полягає в огляді внутрішніх статевих органів (піхви та шийки матки) за допомогою спеціального оптичного приладу. З його допомогою можна на ранніх стадіях виявити гінекологічні захворювання, у тому числі передракові стани та пухлини.
Що показує обстеження?
Лікар уважно оглядає слизову оболонку в кольпоскопі, один фрагмент за іншим. Це дозволяє фахівцю виявити найменші патологічні зміни.
Кольпоскопія в гінекології призначається майже всім жінок з метою профілактики. Дослідження обов'язково проводиться при підозрі на різні захворювання репродуктивної системи. З його допомогою можна вчасно виявити такі патології:
- вульвіт;
- вагініт;
- ендоцервіцит;
- дисплазію;
- ерозії;
- ендометріоз;
- лейкоплакію;
- поліпи, кісти;
- аномалії будови;
- папіломи, гострі кондиломи;
- генітальний герпес;
- грибкові ураження;
- передракові стани;
- пухлинні утворення.
Етапи
Деякі пацієнтки бояться болю і тому переживають, як проводять кольпоскопію. Процедура виконується в гінекологічному кріслі за таким алгоритмом:
- Введення дзеркала в піхву.
- Видалення слизового секрету для кращої візуалізації тканин.
- Огляд за допомогою оптичного приладу.
Коли проводиться?
Показання для кольпоскопії такі:
- виділення з піхви нетипового кольору, консистенції та запаху;
- тягнучий біль у животі;
- аменорея, рясні місячні;
- сечовипускання супроводжуються печінням та різзю;
- болісний статевий акт;
- порушення менструального циклу;
- кровотечі.
Дослідження вважається одним із найбільш ефективних методів діагностики. Кольпоскопія шийки матки призначається під час планування вагітності, а також безпосередньо під час виношування плода. Це дозволяє переконатися, що у жінки відсутні захворювання, які потенційно могли б вплинути на перебіг вагітності та розвиток плода. Якщо якісь проблеми були виявлені, їх лікуванням слід зайнятися ще до зачаття. Далі такі жінки перебувають під суворим медичним контролем. Пов'язано це з тим, що при настанні вагітності змінюється гормональний фон і захворювання, яке було купіруванне, знову може загостритися.
Процедура також потрібна при настанні клімактеричного періоду, виявлених відхиленнях у цитологічному мазку, виявленому ВПЛ, ЗПСШ, а також для контролю результатів проведеного лікування. Вона може призначатися жінкам будь-якого віку, які перебувають у групі онкологічного ризику. Кольпоскопія в гінекології є основним методом скринінгової діагностики пацієнткам віком від 30 років. В ідеалі процедура повинна проводитися всім жінкам, які звернулися з будь-якого приводу до гінеколога.
Протипоказання
Обмеженнями для проведення обстеження є:
- перші два місяці після пологів, аборту та хірургічних втручань на шийці матки;
- алергія на речовини, що використовуються під час розширеної кольпоскопії;
- маткова кровотеча;
- гострі запалення репродуктивних органів;
- менструація;
- атрофічні зміни ектоцервіксу;
- загроза переривання вагітності, тяжкий токсикоз, ризик передчасних пологів, передлежання плаценти.
Види кольпоскопії
Залежно від результатів аналізів та загального стану може призначатися проста або розширена кольпоскопія. Перша обмежується стандартним оглядом тканин. У другому випадку використовуються реагенти.
Проста
Її ще називають оглядовою кольпоскопією. Процедура має на увазі стандартний огляд шийки матки під мікроскопом. Проста кольпоскопія дозволяє оцінити:
- слизові оболонки та кровоносні судини;
- колір м'яких тканин;
- наявність ушкоджень, запалень;
- причини патологічних змін;
- відмінності злоякісних клітин від доброякісних тканин;
- характер виділень;
- кордон між плоским та циліндричним епітелієм.
Розширена
Це найбільш інформативний та ефективний метод діагностики. Його зазвичай призначають у тих випадках, коли при стандартному огляді було виявлено підозрілі ділянки тканини. Різниця між класичною кольпоскопією полягає у проведенні додаткової обробки шийки.
Для цього найчастіше використовуються оцтова кислота та йодний розчин. Це дозволяє відрізнити нормальні кровоносні судини від змінених, а також обмежити уражені вогнища. Оцтова кислота звужує здорові кровоносні судини, а уражені залишає незмінними. Йодний розчин діє трохи інакше, він забарвлює незмінені тканини у коричневий колір, а патологічні – не зафарбовує.
У рамках розширеної кольпоскопії також можуть застосовуватись:
- хромокольпоскопія (використовуються різні барвники, наприклад, метиленовий синій);
- кольпомікроскопія (шийка матки розглядається під збільшенням у сотні разів);
- флюоресцентна (має на увазі фарбування флюорохромом та огляд під ультрафіолетовими променями).
Важливо
Процедура кольпоскопії дозволяє виявляти патологічні зміни на ранніх стадіях, коли їх ще легко позбутися. В цей час у жінки ще може не бути ніяких скарг і клінічних симптомів і навіть під час гінекологічного огляду лікар може нічого підозрілого не побачити. Рання діагностика – це запорука успішного лікування.
Діагностичну важливість кольпоскопії підтверджують дані статистики. Так, наприклад, рак шийки мітки займає лідируючі позиції через смертність від онкології у жінок фертильного віку. Поряд з цим раннє виявлення патології більш ніж у 90% випадків дозволяє перемогти рак. Для порівняння, якщо захворювання було виявлено пізно, виліковується лише чотири відсотки пацієнток.
Як часто проводити кольпоскопію
Жінкам фертильного віку з метою профілактики кольпоскопію слід робити раз на рік. Додатково процедура призначається для динаміки лікування та при плануванні вагітності. За наявності гінекологічної патології для відстеження динаміки лікування або спостереження кольпоскопію потрібно робити 2-3 рази на рік.
Підготовка
Кольпоскопічне дослідження вимагає проведення спеціальної підготовки. Однак для отримання максимально інформативних результатів все ж таки потрібно виконати кілька рекомендацій. За кілька днів слід відмовитися від:
- сексуальних контактів (вагінальних);
- прийому гарячої ванни (краще віддати перевагу душу);
- використання вагінальних засобів;
- застосування засобів для інтимної гігієни;
- спринцювання.
Перед візитом до лікаря слід здійснити стандартний туалет зовнішніх статевих органів. Не варто використовувати антибактеріальні засоби чи гелі для інтимної гігієни. Це може спричинити порушення природної мікрофлори піхви.
У який період циклу роблять кольпоскопію
Процедура може бути проведена будь-якого дня менструального циклу. Точну дату та обсяг дослідження визначає лікар, залежно від індивідуальних особливостей та клінічної ситуації. Все ж таки вважається, що на 7-10 день циклу інформативність кольпоскопії найбільш висока. Пов'язано це з тим, що в цей період шийка матки містить мінімальну кількість слизу. Під час овуляції слизового секрету найбільше, і це є перешкодою для якісного огляду кольпоскопа. У період менопаузи зробити кольпоскопію можна будь-якого дня.
Рекомендації після діагностики
Одразу після процедури пацієнтка може повертатися додому і займатися своїми звичними справами. Все ж таки фахівці рекомендують дотримуватися невеликих обмежень у перші три дні. Лікарі рекомендують утриматися від:
- гарячої ванни;
- басейну;
- спринцювання;
- статевих контактів;
- сауни та лазні;
- проведення трансвагінального УЗД;
- вагінальних засобів.
Невеликий дискомфорт у животі та мажучі виділення у перші дні після дослідження є варіантом норми та не вимагають медичного втручання. Якщо неприємні відчуття зберігаються довше, краще звернутися до фахівця. У терміновому порядку потрібна консультація лікаря, якщо з'явилися рясні кров'янисті виділення, біль у животі, слабкість, озноб, запаморочення, піднялася температура.
Вагітність та кольпоскопія
У період виношування дитини деякі діагностичні дослідження заборонені, проте це не стосується кольпоскопії. Не варто хвилюватися, якщо фахівець призначив вам процедуру. Це не зашкодить ні перебігу вагітності, ні малюкові. Натомість кольпоскопія може допомогти виявити серйозні захворювання та своєчасно їх пролікувати. Процедура в обов'язковому порядку проводиться у таких випадках:
- підозра на поліпи чи онкологію;
- виявлені зміни у цитологічних мазках;
- виявлені ранні захворювання з боку репродуктивних органів.
Чому саме Medical Plaza?
Зробити кольпоскопію в Києві можна у клініці Medical Plaza. Тут дослідження проводиться із використанням інноваційного високотехнологічного обладнання. Ми використовуємо сучасні кольпоскопи з потужною оптикою, що дозволяє проводити діагностику з високою точністю та виявляти захворювання на ранніх стадіях. Процедуру проводять висококваліфіковані спеціалісти з великим досвідом роботи у цій сфері, що є гарантією точної інтерпретації результатів дослідження. У нас можна зробити як просту, так і розширену кольпоскопію. Якщо вам потрібно пройти обстеження швидко, якісно та безболісно, тоді Вам до нас.
Пацієнти віддають перевагу нашій клініці, тому що ми забезпечуємо:
- Максимальну інформативність.
- Високу достовірність.
- Прийнятні ціни.
- Високий професіоналізм.
- Інноваційний підхід.
- Європейські стандарти якості.
- Швидке виконання.
- Комфорт та безпеку.
FAQ
Як часто робити кольпоскопію?
Для профілактики достатньо проводити процедуру один раз на рік. У разі скарг кольпоскопія може бути проведена позапланово.
Чи боляче робити кольпоскопію?
Ні, це безболісна процедура. За відчуттями, вона нагадує стандартний гінекологічний огляд. Незначний дискомфорт може виникнути при розширеній кольпоскопії, коли гінеколог обробляє шийку матки реактивами або під час біопсії, коли лікар відщипує зразок тканини.
Чи можна побачити ВПЛ на кольпоскопії?
За допомогою процедури можна побачити ознаки ВПЛ у вигляді білих зон розростання. Для виявлення самого вірусу використається ПЛР-діагностика. Однак сукупність візуальних та лабораторних методів обстеження дозволяє лікарю побачити повну картину. З отриманих під час кольпоскопії даних приймається рішення про подальшу тактику.
Чи можна робити кольпоскопію при ГВ?
Так можна. Кольпоскопія при лактації не протипоказана і виконується стандартним методом.
Чи можна робити кольпоскопію під час вагітності?
Можна й потрібно. Діагностична процедура абсолютно безпечна і не відбивається ні на перебігу вагітності, ні на розвитку плода.
Отже, кольпоскопія – це високоточний діагностичний метод, який дозволяє з високою точністю виявити різноманітні патологічні процеси репродуктивних органів. Він є незамінним і рятує життя дослідженням пухлинних процесів. Це швидкий і простий спосіб виявлення патологічних змін, які можуть призвести до раку. Захворювання ще можуть супроводжуватися симптомами, а дослідження вже покаже їх наявність. Чим раніше проблему буде виявлено, тим простіше і швидше з нею можна буде впоратися. Кольпоскопія у профілактичних цілях має проводитися один раз на рік, у разі виникнення скарг дослідження може бути призначене частіше. Процедура не викликає болючих відчуттів. Вона проводиться навіть при вагітності та грудному вигодовуванні. Для проведення кольпоскопії краще вибирати клініки з гарною репутацією, висококваліфікованим медперсоналом та сучасним обладнанням. Всім цим вимогам відповідає клініка Medical Plaza у Києві.