Багатопрофільний медичний та репродуктивний центр
Безкоштовно по Україні 0800 330 005

Гістероскопія – це неінвазивна техніка діагностичного огляду чи хірургічного втручання щодо оперативного лікування маткових патологій. Ніяких розрізів і проколів, всі маніпуляції проводяться через піхву з використанням гістероскопа - спеціального приладу, що є тонкою трубкою з освітлювальним елементом і мінівідеокамерою на кінці. Зображення з камери в HD транслюється на великий монітор, дозволяючи хірургу під візуальним контролем досліджувати піхву, цервікальний канал і порожнину матки, а також проводити хірургічні операції з видалення ендометріальних поліпів, міоматозних вузлів та інших локальних новоутворень.

Гістероскопію роблять під загальним внутрішньовенним наркозом. Операція досить проста та ефективна. Триває процедура від 30 хвилин до 2 годин, виконується в операційній, реабілітація не потрібна; пацієнтку через 2-4 години виписують із клініки, після чого вона може повернутися до звичного життя. Переживати з приводу гістероскопії не варто, це стандартна мініінвазивно-хірургічна процедура, що дозволяє вивчити та/або вилікувати багато патологій матки. Більше інформації, у тому числі щодо вашої гінекологічної проблеми, ви можете отримати на прийомі гінеколога в клініці Medical Plaza.

Види гістероскопії

Гістероскопію використовують у трьох випадках:

  1. В якості зручного, безпечного та інформативного діагностичного методу для дослідження порожнини матки, ендометрію та гирла фалопієвих труб.
  2. Як один із кращих варіантів хірургії маткових патологій (доброякісні новоутворення, спайки, кісти тощо)
  3. Для контролю за станом матки після оперативного втручання.

Контрольну гістероскопію не розглядатимемо, оскільки це, по суті, діагностична гістероскопія. Різниця в поняттях обумовлена метою та часом проведення обстеження. Мета діагностичної гістероскопії – виявити та вивчити патологію, контрольної – оцінити стан матки після операції та спрогнозувати тривалість реабілітації до повного загоєння.

Діагностична гістероскопія

До винаходу та масового впровадження гістологічного методу дослідження використовували або звичайне ультразвукове дослідження (абдомінальне) або трансвагінальне УЗД. Однак ультразвук у цьому випадку не такий ефективний та інформативний. Сірошкальне двух- або тривимірне зображення не дає настільки чіткої картинки, як прямий візуальний огляд, лише загальне уявлення про межі та особливості внутрішньоматкових патологій.

Діагностична гістероскопія, навпаки – вкрай інформативний метод дослідження, що дозволяє візуально в реальному часі досліджувати як сам ендометріальний шар у матці, так і цервікальний канал та гирла фалопієвих труб. Не кажучи вже про можливість виявлення та досконалого вивчення невеликих доброякісних новоутворень, недоступних УЗД.

У яких випадках призначають діагностичну гістероскопію (показання):

  • аномальні маткові кровотечі різного генезу;
  • перед- та постменопаузальні кровотечі;
  • тупі, гострі або тягнучі болі, локалізуються в центральній області малого таза;
  • патології піхви та головки шийки матки;
  • різні порушення менструального циклу – рідкісні, часті, надто рясні місячні;
  • нетипові виділення з піхви;
  • пошук причин безпліддя – гістероскопія входить до комплексу діагностичних досліджень щодо жіночої безплідності;
  • дослідження матки для виявлення та опису вроджених патологій матки;
  • дослідження ендометріального шару за підозри на наявність патологій ендометрію (поліпи, гіперплазія, пухлини);
  • пошук інших доброякісних новоутворень (міоми, спайки тощо);
  • Видалення внутрішньоматкових спіралей.

Діагностична гістероскопія дає повну картину стану піхви, цервікального каналу та порожнини матки. У деяких випадках дослідження можуть доповнити трансвагінальним УЗД, якщо потрібно досліджувати фалопієві труби та/або яєчники.

Хірургічна гістероскопія

Останнім часом все частіше використовуються неінвазивні методи оперативного втручання. Гістероскопія – найбільш опрацьована та ефективна техніка, що дозволяє знизити травматичність операції під час резекції поліпів, міоматозних вузлів та інших новоутворень. У яких випадках призначають хірургічну гістероскопію:

  • видалення міоматозних вузлів, поліпів ендометрію та інших утворень;
  • висічення внутрішньоматкових перегородок та спайок (синехії);
  • хірургічна корекція вроджених чи набутих патологічних аномалій матки;
  • катетеризація маткових труб при проксимальній непрохідності;
  • видалення з матки стороннього тіла;
  • хірургічна стерилізація – усвідомлена штучна перев'язка фалопієвих труб з метою контрацепції;
  • лікування гіперпластичних процесів ендометрію – доброякісних патологій слизової матки, що характеризуються підвищеною секрецією естрогену.

Гістероскопія дозволяє уникнути надмірної травматичності м'яких тканин. При цьому точність хірургічних маніпуляцій на порядок вища багато в чому через можливості сучасних систем візуалізації.

Протипоказання

Гістероскопія, незважаючи на високі показники ефективності та очевидні переваги в порівнянні з іншими методами діагностики та оперативного втручання, має кілька протипоказань. У яких випадках гістероскопія протипоказана:

  1. Вагітність. Якщо у жінки підтверджено вагітність, гістероскопію робити не можна, оскільки процедура може порушити процеси внутрішньоматкового розвитку плода. Перед операцією обов'язково роблять тест на вагітність.
  2. Підтверджена онкологія. Якщо раніше у піхву, шийці матки чи самій матці було виявлено злоякісна пухлина, гістероскопію не застосовують. Нещодавнє дослідження показало, що використання трансвагінальних методів обстеження та/або лікування підвищує тиск на ракову пухлину, що може спровокувати поширення злоякісних клітин на прилеглі органи та системи організму (метастази).
  3. Інфекційні захворювання. При ІПСШ гістероскопія також не використовується через низьку діагностичну ефективність. Тому спочатку лікують інфекцію за допомогою медикаментозної терапії, лише після проводять операцію.

У всіх інших випадках гістероскопія не лише показана, а й бажана, тому що дозволяє виявити можливі маткові патології та вивчити внутрішній шар ендометрію, що вкрай важливо при плануванні вагітності чи підготовці до програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

Підготовка до процедури

Особливої підготовки з боку пацієнтки не потрібно. Єдине, що потрібно – вранці перед обстеженням чи операцією прийняти душ і по можливості зголити лобкове волосся. Щодо медичної підготовки, то перед процедурою потрібно буде здати аналізи та пройти обстеження. Які аналізи здавати:

  • загальні поліклінічні аналізи крові та сечі;
  • кров на глюкозу, ВІЛ та гепатити, а також оцінка згортання крові;
  • мазок на флору для гістологічного дослідження у лабораторії; 
  • тест на вагітність, про що вже згадували.

Також на первинному обстеженні у гінеколога після стандартного опитування щодо симптомів та медичної історії проведуть кольпоскопію – діагностичний огляд входу та стінок піхви, а також піхвової частини шийки матки. Якщо всі показники у нормі, призначається гістероскопія.

Щодо того, в який період менструального циклу проводиться процедура, то все залежить від стану жінки (запланована операція або екстрений випадок) та цілей процедури. У більшості випадків діагностична гістероскопія виконується в проліферативну фазу (до 12 дня з початку менструального циклу), оскільки пізніше ендометріальний шар починає активно товщати і може імітувати прояви деяких внутрішньоматкових патологій.

Як відбувається операція

Гістероскопія – досить болісна процедура, незважаючи на те, що вона вважається малотравматичною. Саме тому завжди використовується внутрішньовенний наркоз, щоб усунути біль і нівелювати ризик випадкових рухів, здатних порушити хід операції та призвести до непередбачених ускладнень. Як відбувається операція:

  1. Підготовка до операції (зміна одягу, операційна, наркоз).
  2. Обробка зовнішніх статевих органів антисептичними засобами.
  3. Введення вагінального дзеркала, що дозволяє розширити піхву.
  4. Далі розширення цервікального каналу за допомогою спеціального розширювача.
  5. На наступному етапі матку заповнюють або рідиною, або спеціальним газом, щоб підвищити якість візуалізації.
  6. Далі в матку вводиться 4-міліметровий гістероскоп, за допомогою якого проводять заплановані маніпуляції (огляд, видалення, резекція, біопсія).
  7. Останній етап – видалення з матки рідини чи викачування газу.

Після завершення процедури пацієнтку перевозять до палати, де вона під наглядом лікаря відновлюється після наркозу. Через 2-4 години пацієнтку виписують додому.

Можливі ускладнення

Ускладнення після гістероскопії – дуже рідкісне явище. За статистикою, ускладнення спостерігаються лише у 0,3% випадків. І всі вони пов'язані або з поганим технічним оснащенням (застаріле медичне обладнання) або з недостатньою компетентністю хірурга (мало досвіду). Які ускладнення можливі:

  • наскрізні пошкодження стінки матки хірургічним інструментом (перфорація) до пошкодження товстої кишки;
  • випадкові структурні ушкодження ендометріального шару;
  • маткова кровотеча;
  • занесення інфекції (рідко, але трапляється).

Щоб уникнути ризику ускладнень, потрібно звертатися до досвідчених хірургів, які працюють у перевірених авторитетних медичних центрах.

У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza (Київ) працюють досвідчені гінекологи, репродуктологи, хірурги та лікарі багатьох інших спеціальностей. На території клініки функціонує багатофункціональна лабораторія, сучасна операційна з передовим обладнанням та стаціонар. У клініці використовують високоточне діагностичне обладнання від провідних світових виробників. Записуйтесь на прийом до гінеколога в Medical Plaza та пройдіть обстеження. Залишились питання? Зателефонуйте нам за номером, який вказано на сайті, або напишіть у чат.

 
Запишіться на прийом
Залиште Вашу контактну інформацію, наш менеджер зателефонує і проконсультує вас

Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки персональних даних

Medical Plaza